پر بازدیدترین مطالب

راز سکوت اتحادیه عرب در قبال سازش امارات با صهیونیست‌هاالف

 سکوت و اظهارات تحت فشار و پراکنده نهادهای رسمی عربی در خصوص سازش امارات با صهیونیست‌ها بیانگر عدم استقلال آنها و به معنای چراغ سبزی برای ادامه روند عادی‌سازی با اشغالگران است.

  پس از امضای توافق صلح میان امارات و رژیم صهیونیستی که با موجی از محکومیت‌های ملی به ویژه در منطقه عربی مواجه شد٬ شاهد سکوت همه سازمان‌ها و نهادهای رسمی عربی در برابر این اقدام بودیم.

 بعد از رونمایی رسمی از این توافق درحالی که انتظار می‌رفت سازمان‌های مذکور اولین طرف‌هایی باشند که به آن واکنش نشان می‌دهند٬ اما آنها هم مانند سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ترجیح دادند مدتی سکوت کنند.

 سازمان همکاری اسلامی٬ اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس از جمله نهادهای رسمی عربی هستند که موضع خاصی در قبال عادی‌سازی امارات با اشغالگران صهیونیست اتخاذ نکردند.

 از میان نهادهای مذکور٬ شورای همکاری خلیج فارس در تاریخ ۱۷ آگوست (۲۷ مرداد) یعنی حدود ۴ روز بعد توافق ابوظبی با تل‌آویو بلاخره سکوت خود را شکست و روی همه اعراب را سفید کرد!

 این شورا از زبان «نایف فلاح مبارک» دبیرکل آن خود را حامی امارات اعلام و از مواضع و حمایت جانبدارانه ایران در حمایت از آرمان ملت فلسطین بر آشفت و ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرد.  

 البته توجه به این نکته ضروری است که مواضع شورای همکاری خلیج فارس شامل شش کشور  عربستان، قطر، کویت، بحرین، امارات و عمان بیش از آنکه بازتاب مواضع این کشورها باشد منعکس کننده دیدگاه عربستان سعودی است.

آخرین مطالب