پر بازدیدترین مطالب

بجای دومینیکن، سازمان ملل را مسخره کنید


فعالان مجازی ‎دومینیکن رو مسخره می‌کنند. البته حق دارند؛ آخر تا حالا اسم این کشور  را هم نشنیده‌اند. اما به نظر من مسخره‌تر از دومینیکن، سازمان ملل و ساختار تبعیض‌آمیز شورای امنیت ‎سازمان ملل است که دومینیکن یکی از اعضای آن است که برای جهان تصمیم بگیرد و برخی دولت‌ها حق وتو دارند! بدون آنکه دلیل قانع کننده ای داشته باشند که چرا ۵ دولت باید عضو دائم باشند و ۱۰ کشور دیگر با رای گیری برای دوره موقت انتخاب شوند! بر کدام مبنا؟ تازه آن ۵ دولت برای خودشان هم حق وتو قائل‌اند!

امروز ‏ترامپ باید قدردان ‎دومینیکن باشد که نگذاشت آمریکا در انزوای تاریخی فرو بماند. رفتارهای سه سال گذشته ‎ترامپ، حتی دوستان اروپایی‌اش را آزار می‌دهد و قدرت اجماع آمریکا را شکسته. آمریکا هر فشار تحریمی توانست به ایران وارد کرد اما امروز فقط دومینیکن در کنارش نشسته!

دولت روحانی، شکستن قدرت اجماع آمریکا را حاصل برجام‌ می‌دانند در حالیکه علت اصلی، افول قدرت آمریکا و رفتارهای ساختار شکنانه ترامپ است که به هیچ قاعده و قانون و توافقنامه بین‌المللی پایبند نبوده و دولت‌های متحد خود را نیز نگران کرده است.

دقیقاً همینجا باید متوجه بشویم که دموکرات‌ها نظیر اوباما و بایدن بسیار خطرناک‌تر از ترامپ هستند. آنها در سالهای قبل، با روش‌های نرم، ساختار تحریم‌ها علیه ایران را بنا نهادند و دولت ها را با خود همراه می‌کنند.

داود مدرسی یان

 

آخرین مطالب