پر بازدیدترین مطالب

ایران می‌تواند پاسخ آمریکا را بدهد؟!محمد_عبدالهی

 یک سال و نیم است آمریکایی ها به دنبال سرنگونی حکومت قانونی و مردمی ونزوئلا هستند و این کشور از سال 2017 تحت شدیدترین تحریمهای آمریکا قرار گرفته است. با تحریم شرکت نفت دولتی این کشور "پترولئوس" اینک به کمبود بنزین دچار شده است.

 کشوری که خود ظرفیت تولید 1.3 میلیون بشکه فرآورده های نفتی داشت، و قیمت بنزین در آن نزدیک صفر دلار بود حالا به معضل گرانترین بنزین جهان دچار شده و قیمت بنزین در آن 400 برابر شده است.

 تحریم های ظالمانه و بی منطق که گریبانگیر دیگر کشورهای مخالف سلطه آمریکا خصوصا ایران نیز شده است. خصوصا با وجود بحران کرونا که علیرغم اعتراضات جهانی گسترده به آمریکا، همچنان این تحریم ها ادامه دارد.

 از این رو، ایران و ونزوئلا تصمیم گرفته اند تحریم های آمریکا را با تهاتر و افزایش مبادلات تجاری دوجانبه به چالش بکشند. طی هفته های گذشته اخباری منتشر شد که ایران با پروازهایی به ونزوئلا، مواد اولیه و قطعات پالایشگاهی برای تولید بنزین به همراه تکنسین‌های ایرانی به این کشور فرستاده است و در ازای آن چند تن طلا دریافت کرده است.

 از چند روز پیش نیز خبر جنجالی حرکت 5 نفتکش ایران حامل بنزین و با پرچم ایران، به ونزوئلا در صدر اخبار جهان قرار گرفته است. هم حرکتی شجاعانه از سوی ایران، هم حرکتی انسان دوستانه برای کمک به ردم بحران زده ونزوئلا و هم حرکتی مدبرانه برای تامین درآمد و دور زدن تحریم های آمریکا.

 هر حرکت تحریک آمیز یا ایجاد اخلال در روند کشتی ایرانی، اقدامی آشکار علیه منافع ایران، و بر خلاف حقوق دریاها و نوعی دزدی دریایی محسوب میشود که ایران مجاز است پاسخ متناسب با آن را در همان سطح به کشور متجاوز بدهد و ابزارهای حقوقی در محکومیت امریکا را به کار بندد.

 و این به منزله تشدید تنش در دریای کارائیب یا خلیج فارس خواهد بود که مشخص نیست ترامپ حاضر است در ماههای منتهی به انتخابات آمریکا ریسک این جنگ افروزی را بپذیرد یا خیر.
 سال گذشته نفتکش ایرانی هنگام عبور از تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس ربوده شد و در مقابل ایران، نفتکش انگلیسی را در خلیج فارس و تنگه هرمز توقیف کرد تا نفتکش خود را آزاد کرد.

 از سویی بی تحرکی و تماشاگری صرف آمریکا نیز به منزله  تمسخر و استهزای تحریم های این کشور و نشان اقتدار و پذیرش ابرقدرتی ایران است.

آخرین مطالب