پر بازدیدترین مطالب

خیز آرژانتین برای نزدیکی به ایران با حذف نام «حزب الله» از لیست گروه‌های تروریستی

 

رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین قصد دارد جنبش حزب‌الله لبنان را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کند، اقدامی که می‌تواند روی برخی کشورهای منطقه آمریکای لاتین، از جمله برزیل، تاثیر بگذارد.

از آرژانتین خبر رسید که «آلبرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری جدید این کشور، قصد دارد جنبش حزب الله لبنان را از لیست گروه‌های تروریستی خارج کند. این اتفاق، می‌تواند کشورهای آمریکای لاتین را تحت تاثیر قرار دهد و در راس این کشورها، برزیل با بیش از 185 میلیون نفر جمعیت، در راس قرار دارد.

منطقه آمریکای لاتین، از لحاظ سیاسی، یک منطقه بسته محسوب می‌شود، بدین معنی که اگر تحولی در یک کشور رخ دهد، این تحول بر کشور‌های دیگر نیز تاثیر خواهد گذاشت. به همین خاطر، چیزی که قرار است در آرژانتین رخ دهد، واشنگتن را به شدت نگران خواهد کرد.

پیش از این، «مائوریسیو ماکری» رئیس‌جمهور سابق آرزانتین، که در برابر فرناندز شکست خورده است، حزب‌الله لبنان را در لیست سازمان‌های تروریستی این کشور قرار داده بود. وی امروز پست ریاست جمهوری را ترک خواهد کرد.

کارشناسان با اشاره به خیز فرناندز در خارج کردن حزب الله از لیست مذکور، می‌گویند که آرژانتین به زودی روابط با ایران را نیز گسترش خواهد داد.

 نامزد احتمالی پست وزارت کشور دولت جدید (فرناندز) نیز گفت: افزودن حزب‌الله به لیست سازمان‌های تروریستی، به منزله به جان خریدن مشکلی است که نیازی به آن نداریم، این اقدام با اصرار آمریکا انجام شد، تروریسم مشکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است نه مشکل ما.

مطبوعات آرژانتین بر این باورند که این کاندیدا نمی‌تواند چنین اظهارنظری را بدون چراغ سبز رئیس‌جمهورجدید یا «کریستینا کرچنر» معاون او، بیان کرده باشد.

همچنین مطبوعات آرژانتین اعلام کردند، رئیس‌جمهور منتخب ماه گذشته میلادی در دیدار با سفیر رژیم صهیونیستی، او را در جریان این تصمیم خود قرار داده و این مسئله موجب خشم این رژیم شده است.

برخی کشورهای آمریکای لاتین که تحت حاکمیت احزاب «لیبرال محافظه‌کار» هستند، تابستان گذشته تصمیم گرفتند حزب‌الله را سازمانی تروریستی قلمداد کنند، آرژانتین نیز چنین تصمیمی گرفت و پس از آن، پاراگوئه به این کشورها پیوست. اما برزیل از آن زمان تا کنون، در حال بررسی این طرح بوده و هنوز آن را اعلام نکرده است. احتمالا با انصراف آرژانتین، برزیل نیز برای تصمیم‌گیری در این زمینه، مردد خواهد شد.

آخرین مطالب