پر بازدیدترین مطالب

ضربه ویرانگر انصارالله نشان داد نمی‌توان به آمریکا تکیه کرد

رسانه‌های غربی اذعان کردند که تجهیزات نظامی انصارالله یمن که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری که عربستان از آمریکا خریداری کرده به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند. این یعنی چتر امنیتی آمریکا نمی‌تواند از دولت‌های ثروتمند نفتی خلیج ‌فارس محافظت کند.

 

۲۳ شهریور، «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

در روزهای گذشته، سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصاویری از تاسیسات آرامکو قبل از حمله به آن منتشر کرد.

وی گفت: قادر به ساخت و تولید پهپاد در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستیم. خسارت‌‌های وارده به آرامکو خیلی بزرگ‌تر از آن چیزی است که مقامات سعودی آن را عنوان کردند. عملیات «توان بازدارندگی2» با حملات پهپادی صورت گرفته که اسناد و مدارک مربوط به آن برای اولین بار رونمایی شد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد: نام پهپاد‌هایی که به پالایشگاه آرامکو عربستان حمله کرد «قاصف» و «صماد۳» بود. پهپادهای جدید یمن قادر به حمل چهار راکت مجهز به کلاهک خوشه‌ای هستند. از اماراتی‌ها می‌خواهیم از یمن عقب‌نشینی کنند تا از امنیت برخودار شوند.

وی در ادامه گفت: یمن هرگز در زمینه پاسخ به تجاوز‌ تردید نمی‌کند و حمله به تمام اهداف در خاک کشورهای متجاوز را حق خود می‌داند.

بازتاب حمله انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان همچنان ادامه دارد.

ناتوانی تسلیحات پیشرفته آمریکایی

در همین رابطه آسوشیتد پرس در گزارشی نوشت: عربستان میلیاردها دلار برای محافظت از این کشور دارای ذخایر عظیم نفتی هزینه کرد اما نتوانست مانع از حمله موشکی و پهپادی شود و این حمله ضعف‌هایی از این کشور را نمایان ساخت که حتی پیشرفته‌ترین تسلیحات آمریکا نتوانست آنها را برطرف کند.

در ادامه این گزارش آمده است: سعودی‌ها و متحدان آمریکایی آنها اکنون باید به فکر آن باشند که چگونه از تکرار این حمله یا حملات بدتر از آن همچون حمله به تاسیسات صادرات عربستان در خلیج ‌فارس یا تاسیسات آب شیرین این کشور جلوگیری کنند که تأمین‌کننده آب آشامیدنی است.

آسوشیتدپرس تأکید کرد: عربستان سعودی چندین سامانه پیشرفته موشکی دفاعی پاتریوت دارد، سامانه‌ای که علی‌القاعده باید هواپیمای متخاصم یا موشک‌های کوتاه برد بالستیک را هدف قرار دهند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با اذعان به ناتوانی سیستم‌های پیشرفته این کشور گفت: گاهی سیستم‌های پدافند هوایی در سرتاسر جهان نتیجه متناقضی را نشان می‌دهند، حتی بهترین سامانه‌ها نیز همیشه اهداف را رهگیری نمی‌کنند.

پمپئو تأكید كرد: ما تلاش خواهیم كرد تا چنین حملاتی دیگر با موفقیت انجام نشوند.

رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق در مصاحبه با برنامه رادیویی «آن پوینت» (On Point) گفت: ما در بحرین پایگاه نظامی مفصلی داریم. ناوهای ما دائماً در خلیج ‌فارس بالا و پایین می‌روند... اگر این موشک‌ها یا پهپادها از فراز خلیج ‌فارس عبور کرده آیا نیروهای آمریکایی آنها را رصد کرده‌اند؟... اگر نه حتما باید یک تحقیق و تفحص فوری و مفصل در این‌باره و علت این ناکارآیی صورت گیرد... این می‌تواند از نظر امنیتی و فنی بسیار حیاتی باشد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: ‌ترکیبی از چند موشک کروز و پهپاد که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری که عربستان خریداری کرده به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند.

شلیک به دکترین سوخته

نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت: موشک‌هایی که به خاک عربستان اصابت کرد نه فقط مخازن نفتی را از بین برد، بلکه ضربه نهایی را به دکترینی وارد کرد که طی سال‌های اخیر به‌تدریج کمرنگ می‌شد؛ این باور که آمریکا چتر امنیتی است که می‌تواند از دولت‌های ثروتمند نفتی خلیج ‌فارس‌ـ  به‌ویژه در برابر ایران‌ـ محافظت کند.

عبدالله‌بن سلطان‌بن ناصر آل‌سعود، شاهزاده سعودی که چندی پیش مدعی شده بود کشورش می‌تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند، این توییت خود را پاک کرد.

عبدالله بن سلطان پنجم سپتامبر در توییتی نوشته بود:هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند مقابل وحدت و عزم و قیام ما بایستد. عربستان سعودی می‌تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند.

او سپس ویدئویی را منتشر کرد که مربوط به دو سال پیش بود و در آن، یک تحلیلگر سعودی در شبکه‌ای سعودی گفته بود: کشورش می‌تواند با موشک‌های دی.اف.۳  هر نقطه‌ای در ایران را ویران کند. عبدالله‌بن سلطان در ادامه نوشته بود: البته این فیلم مربوط به دو سال پیش است، یعنی قبل از خرید اف.۳۵ اس.ای، قبل از خرید و توسعه سامانه‌های پدافند هوایی و نیروی دریایی و زمینی و هوایی با موشک‌های پیشرفته... آنچه پنهان است، بزرگ‌تر از اینهاست.

منبع؛ کیهانَ

آخرین مطالب