پر بازدیدترین مطالب

آیت‌الله رئیسی: عدالت باید در عمل و اجرا برای مردم احساس شود

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه وقتی به آمار نگاه می‌کنیم همه دستگاه‌ها آمار و عملکرد دارند که قابل تقدیر است، گفت: اما مردم باید احساس اجرای قانون و عدالت کنند و این تنها با عمل میسر است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در دیدار با علما، نخبگان و برگزیدگان استان زنجان اظهار کرد: مردم زنجان به تدین و دلدادگی به ارزش‌های دینی معروف و زبانزد هستند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در زمان حضور در زنجان عشق مردم را به امام حسین (ع) دیده‌ام، بیان کرد: کانال ارتباطی با مردم داشته و نقطه نظرات مردم را دریافت می‌کنم.

وی با بیان اینکه در دین ما هیچ مفهومی پس از توحید به فراگیری عدالت وجود ندارد، ادامه داد: عدالت در همه ابعاد مختلف چه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه عدالت یک لفظ کلیدی است، بیان کرد: اگر بخواهیم در این مورد صحبت کنیم می‌توان از آن کتاب‌ها نوشت.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بحث ما رعایت عدالت در میدان اجرا است، گفت: در باب اجرا سخن از عدالت، امر به توصیف نمی‌کند اما شدنی است.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) به بشریت آموخته عدالت قابلیت اجرایی دارد و امری شدنی است، گفت: همه کسانی که به اسم نظام در حال خدمت هستند باید عالم باشند تا مردم نسبت به عدالت کامیاب شوند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در هر کوی و برزنی اگر فرمانداری، بخشدار و مسؤولی که خدمت می‌کند اگر عالم باشد می‌تواند منجر به بهره‌مندی مردم از عدالت شود، گفت: مطالب اشاره شده در این جلسه اگر در جای خود مطرح و در مورد آن و تصمیم‌گیری درست و اقدام مناسب انجام شود همان اجرای عدالت است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پارتی بازی، دور زدن قانون، رابطه فاسد نقص عدالت و خدشه‌دار کردن عدالت است، گفت: آنچه در مورد مصادیقی که بیان شد به طور مثال مسئله زمین باید به عنوان مورد توجه قرار گیرد و دست‌اندازی به منابع خلاف عدالت است.

وی با تاکید بر اینکه مرزبان فقط حافظ مرز نیست، گفت: مسؤولان هر بخش از جمله اقتصاد، گمرکات و  یا امور فرهنگی و در نهایت منابع طبیعی مرزبان آن حوزه هستند و باید با افراد قانون‌گریز برخورد شود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه آب خاک هوا و ... مورد دست‌اندازی قرار گرفته است، ادامه داد: باید مسؤولان اجازه ندهند این امور مورد دست‌اندازی قرار گیرد و حکم قلع و قمع به معنای عدم برخورد در زمان دست‌اندازی‌ها است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در این میان تخریب برای افراد، جامعه به دلیل عدم پیشگیری در زمان مناسب بسیار سخت است، گفت: اما اگر پیشگیری می‌شد کار آسان و بی‌زحمت پیش‌ می‌رفت.

وی با اشاره به لزوم حفظ منابع ملی تصریح کرد: در مورد باغ‌شهرها و دیگر دست‌اندازی‌ها، در برخورد بین افراد مجاز و غیر مجاز تفاوتی وجود دارد و در استان زنجان نیز باید یک کارگروهی با حضور مسؤولان اجرایی و قضائی تشکیل و با توجه به اولویت‌ها پرونده‌ها رسیدگی قرار گیرد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه باید جلوی تصرفات جدید گرفته شود، گفت: کار ما تنها نباید برخورد باشد و مردم باید در جریان امور قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه موضوع خصوصی‌سازی در حال بررسی است، عنوان کرد: این موضوع در دستور کار قرار دارد و احتمالا رسیدگی شده و مردم را در جریان قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به رسیدگی به مفاسد روی داده در حوزه‌های مختلف، گفت: در اصلاح امور همه باید به وظایف خود عمل کنند و دولت به عنوان اصلاح ساختارها و مجلس به عنوان قانون‌گذار برای جلوگیری از منافذ ایجاد فساد و عموم مردم نسبت به روحیه امر به معروف و نهی از منکر که حسی خوب و مبارک است، اقدام کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه باید حس امر به معروف و نهی از منکر را مورد تشویق و تقدیر قرار داد، گفت: این روحیه زمینه اجرای عدالت را فراهم کرده و از بین رفتن این حس موجب مرگ جامعه می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پرونده‌های روی میز به لحاظ رسیدگی از اولویت‌ها است، تصریح کرد: این اولویت‌ها شامل پرونده‌هایی که روی میز مانده و ذهن مردم را درگیر کرده است هم هست.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های موجود در کشور بیان کرد: باید این ظرفیت‌ها در اختیار نخبگان و جوانان فرهیحته قرا گیرد تا از آن بهره‌مند شوند، چرا که جوانان از جمله ظرفیت‌های کشور هستند که که باید در اداره و اصلاح امور مورد استفاده قرار گیرند.