پر بازدیدترین مطالب

خودافشایی مدعیان اصلاحات/ گزارش مستند کیهان از نگاه ساندیسی اصلاح‌طلبان به روحانینسبت گردانندگان طیف موسوم به اصلاح طلب با نظام و دولت جمهوری اسلامی چیست؟ پاسخ به این سوال متوقف به این است که بپرسیم آنها اصطلاحا با خودشان و ادعای وفاداری به نظام در کسوت «اصلاح طلبی» چندچندند؟ سران این طیف ادعا می‌کنند با نظام و انقلاب هستند اما نظام از ظرفیت آنها استفاده نمی‌کند. یعنی از خود رفع اتهام می کنند و نظام را در موضع اتهام می نشانند؛ در حالی که واقعیت به شهادت برخی فعالان همین طیف، خلاف این است. آنها نه با نظام و نه حتی با دولتی که مدعی حمایت هستند، رو راست نبوده‌اند و همواره به اراده با خویش، در موضع اتهام و خیانت ایستاده‌اند. کمترین نقش را در انتخاب روحانی داشتند اما از او طلبکار شدند و سپس، تقصیرها را گردن روحانی انداختند و خود، شانه خالی کردند.

سخن آشنا- رویکرد شترمرغی به شهادت برخی اعضای این طیف، دچار تناقضات غیر قابل حل است و به همین دلیل، آنان را نه تنها از چشم عوام و خواص انداخته، بلکه غیرقابل اعتماد کرده است. آنها در حمایت از آقای روحانی نیز صداقت به خرج ندادند؛ امتیاز گرفتند، به جای بدهکاری، طلبکار دولت شدند و به وقتش، با دولتی که در تقصیرها و انحرافات و سوء عملکردهایش شریک بلکه متهم اول بودند، فاصله گذاری و از خود سلب مسئولیت کردند.
نجفی: روحانی نامزد ما نبود
نامزد اصلاح طلبان رای نداشت
اصلاح طلبان بارها ادعا کرده‌اند روحانی چون نامزد آنها بوده و به واسطه حمایت آنان، انتخاب شده است. اما محمدعلی نجفی در مصاحبه با هفته‌نامه آسمان (23 تیر 92) به عنوان سخنگوی کمیته 7 نفره اصلاح‌طلبان می‌گوید «پس از ناامیدی از آمدن خاتمی یا هاشمی، پیشنهاد شد از 4 کاندیدای بالقوه که نهایتا می‌توانند نامزد اصلاح‌طلبان باشند بخواهیم ثبت‌نام کنند و نهایتا یکی را انتخاب کنیم. آقای روحانی در آن مرحله نبود. آقای مهرعلیزاده بود و آقای جهانگیری، محمد شریعتمداری، آقای عارف هم که عنوان کرده بود ثبت‌نام خواهد کرد. اینکه چرا درباره نامزدی روحانی صحبت نشد، جمعی از اصلاح‌طلبان اعتقاد داشتند اگر ما فردی را که مواضع روشن‌تری در رابطه با گفتمان اصلاح‌طلبی داشته باشد انتخاب کنیم، بهتر است. در آن مرحله توافقی روی ایشان وجود نداشت... در آخرین نظرسنجی اصلاح‌طلبان [در روزهای قبل از انتخابات] روحانی 12 درصد و عارف 8 درصد رای داشت».
ادعای تحریم انتخابات
و حمایت از نامزد غیر اصلاح طلب!
علیرضا خامسیان از سخنگویان ستاد انتخاباتی عارف 24 تیر 92 با انتقاد از اصلاح‌طلبان گفت «آنها چند روز یکبار تحلیل‌های خود را عوض می‌کنند. عارف تنها نامزد اصلاح‌طلبان بود و روحانی اصلاح‌طلب نیست. عارف در شرایط قهر اصلاح طلبان و تحریم انتخابات نامزد شد. خیلی از دوستان در جبهه اصلاحات متاسفانه تحلیل درستی از شرایط سیاسی نداشتند و متاسفانه در عرض چند روز تحلیل‌هایشان متفاوت می‌شد یک روز از عدم شرکت حرف می‌زدند، یک روز از تحریم انتخابات می‌گفتند و روز دیگر از شرکت در انتخابات سخن می‌گفتند».
حسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف نیز 27 تیر 92 گفت «نام روحانی در اجماع اصلاح طلبان مطرح نبود. از چهار نامزد اصلاح طلبان (عارف، شريعتمداري، جهانگيري و مهرعليزاده) دو نفر يعني عارف و شريعتمداري ثبت نام کردند. انتظار بود بين چهار نفر قبل از ثبت نام يک نفر به عنوان کانديداي اصلاح طلبان تعيين گردد».
عطریانفر: شکست نامزد اصلاح طلبان
قطعی بود
عطریانفر عضو مرکزیت کارگزاران 30 اردیبهشت 94 در گفت‌وگو با روزنامه آرمان: عارف اگر می‌ماند بدتر از بلای هاشمی بر سرش می‌‌آمد. انصراف عارف در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 از خودگذشتگی نبود و او چاره‌ دیگری نداشت. آقای عارف بر سر یک سه راهی خوب، بد و راه وسط نبود. او بر سر دو راهی خوب یعنی خروج و بد به معنای ماندن و تقبل شکست بود. بنابراین اینگونه نبود که اگر او در صحنه می‌ماند نفرین اصلاح‌طلبان نصیب فرد دیگری به جز او می‌شد. اگر آقای عارف انصراف نمی‌داد چه می‌شد؟ قطعا برای آینده سیاسی ایشان هم بد بود و سخت‌تر از همان بلایی که سال 84 بر سر آقای هاشمی آوردند، او را مورد نقد قرار می‌دادند».
سهم 10 درصدی در مشارکت
و نقشه پیروزی مجانی
برای پاک کردن گذشته
عباس عبدی تیر ماه 92در گفت و گو با مهرنامه اعتراف دقیقی دارد که گزاف بودن لاف مدعیان اصلاح طلبی را نشان می‌دهد. او می‌گوید «سهم اصلاح‌طلبان از مشارکت مردم در انتخابات 10درصد بود. واقعیت این است که تصمیم اصلاح طلبان در حدود 10 درصد به افزایش مشارکت کمک کرد».
این عضو حزب منحله مشارکت 21 تیر 92 در گفت و گو با روزآن‌لاین، پرده از یک راز مهم درباره حمایت افراطیون مدعی اصلاحات برداشت و گفت «اصلاح‌طلبان می‌خواستند با یک برد مجانی گذشته خود را پاک کنند. در انتخابات اخیر اولین ایراد این بود که این دوستان بدون یک راهبرد روشن و فقط برای جبران خطا‌های گذشته، در پی یک پیروزی مفت و مجانی بودند تا بر گذشته قلم نسیان بکشند! آنها از سال 81 تا امروز هیچ پیروزی انتخاباتی نداشتتند و فاقد استراتژی بوده‌اند». لاف گزاف مدعیان اصلاح طلبی درباره رای داشتن خود و بدهکار نشان دادن روحانی در حالی است که آنها اگر واقعا رای داشتند، می توانستند جهانگیری را نامزد کننند یا عارف را مجبور به انصراف و حفظ آبرو نمی‌کردند.
سهم روزی که
روحانی افراطیون مدعی اصلاحات را
«اراذل و اوباش» خطاب کرد
روحانی با وجود برخی مشابهت‌ها و همراهی‌های بعدی، با اصلاح طلبان یکی نبود. ادعای اصلاح‌طلبی از همان شروع دولت خاتمی، تبدیل به نقاب و پوششی برای اباحی‌گری، قانون‌شکنی و دین‌ستیزی در کشور شد. سال 1378 در حالی که فتنه‌گران به همراه پایگاه مطبوعاتی دشمن و براساس نقشه طراحی شده از سوی سرویس‌های جاسوسی بیگانه، آشوب تیرماه را به راه انداخته بودند، این روحانی بود که در سخنرانی راهپیمایی حماسی 23تیر تصریح کرد «اراذل و اوباش پست‌تر و حقیرتر از آنند که بتوانند براندازی کنند و باید سرکوب شوند». کینه این موضع‌گیری همچنان به دل افراطیون مدعی اصلاحات باقی است.
واکنش روحانی
به تحرکات فتنه سبز
یک دهه بعد وقتی فتنه سال 88 رخ داد و بعد به خیانت کم‌سابقه دعوت به آشوب در روز 25 بهمن از سوی سران فتنه انجامید، باز هم روحانی با اشاره به همین خیانت گفت «این عده با شعارهای ضد انقلابی، موجبات خوشحالی و بهره‌برداری آمریکا و رژیم صهیونیستی و ضد انقلاب را فراهم آوردند و موجب ناراحتی قاطبه مردم شریف شدند. این حرکت، یک حرکت ضد اسلامی و ضد ملی بود. حرکت 25 بهمن گروهی فریب خورده، کاملا محکوم است و قوه قضاییه باید براساس وظایف ذاتی خود نسبت به این حرکت ضد انقلابی اقدام نماید.» موسوی و کروبی پس از ارتکاب آخرین خیانت در دعوت به اغتشاش 25 بهمن بود که در معرض حصر قرار گرفتند. آقای روحاني اسفند سال 91 در ديدار جمعي از دانشجويان و در پاسخ به اين سؤال که «نظرتان درباره وقايع پس از انتخابات سال 88 چيست؟» اظهار کرد «اعتراض اوليه بخشي از مردم پس از انتخابات و برخي از انتقادها طبيعي بود. گرچه هر حرکتي بايد از مسير قانوني‌اش انجام شود. اما بعد از اين که مقام معظم رهبري نظرشان را در نماز جمعه به صراحت اعلام کردند که هرگونه اعتراضي بايد در چارچوب قانون ادامه پيدا مي‌کرد مي‌بايست اعتراض‌ها شکل قانوني به خود مي‌گرفت. من معتقدم مشکلات در خيابان حل و فصل نمي‌شود».
اتوبوس دم در است
هر کس مي‌خواهد به صدام کمک کند برود!
وجه ديگر انتقاد روحاني از تندروي مدعیان اصلاحات، مربوط به سوابق عملکرد آنها می‌شد که خواستار حمايت از صدام در برابر آمريکا بودند. وي خرداد سال 1390 در بيان تندروي‌هاي جريان موسوم به چپ در مجلس سوم گفت «در همين مجلس سوم که اکثريت در دست جناح چپ بود، وقتي شوراي عالي امنيت ملي تصميم گرفت در ائتلاف غرب عليه عراق بي‌طرف باشد، تندروها در مجلس شلوغ کردند و داد و فرياد به پا کردند که چرا شوراي عالي چنين تصميمي گرفته است و ما بايد از صدام طرفداري کنيم، زيرا مي‌خواهد با آمريکا بجنگد. حتي يکي از نمايندگان مجلس او را با خالد بن وليد مقايسه کرد. اتفاقاً من در آن جلسه حاضر بودم و عصباني شدم و گفتم اتوبوس دم در آماده است؛ هر کس مي‌خواهد به صدام کمک کند، به بغداد برود! آنها مي‌گفتند از صدام که آنقدر در جنگ با ايران مرتکب جنايت شده است و به کويت هم حمله کرده است، حمايت کنيم. در حالي که او اگر در کويت باقي مي‌ماند و جلويش گرفته نمي‌شد، خطر بزرگي براي ما بود. اصلاً هم فکر نمي‌کردند که در صورت اعمال اين سياست، بايد با 30 کشور مي‌جنگيديم».
اسب های چموش و رحم اجاره‌ای دولت!
افراطیون مدعی اصلاحات با وجود سوابق مذکور و برای پایان دادن به یک دهه ورشکستگی به تقصیر (از جمله در فتنه 88)، در آخرین روزهای منتهی به انتخابات 92، پشت نام حمایت از روحانی پنهان شدند تا شاید خود را احیا کنند. اما پس از پیروزی وی، کوشیدند او را بدهکار خویش معرفی کنند و پیاپی امتیاز بخواهند. آنها ابایی نداشتند که بگویند دولت مسمّا به اعتدال و تدبیر و امید را رحم اجاره‌ای می‌دانند.
ابراهیم اصغرزاده از اعضای شورای شهر اول تهران 13 اسفند 92 به روزنامه قانون گفت «چند وقت پیش به دوستانی به شوخی گفتم این [دولت] رحم اجاره‌ای برای پرورش یک نطفه است... البته قرار بود آدم‌های قوی‌تر از آقای خاتمی را به انتخابات بیاوریم اما آن قدر عقب‌نشینی کردیم که آقای خاتمی شد هاشمی، هاشمی شد روحانی. آقای روحانی متعلق به جناح محافظه‌کار است... حامیان روحانی اسب چموشی هستند که اگر کنترل نشوند به یک نیروی مخرب تبدیل می‌شوند»!
پس از اصغر زاده، عبدالله ناصری (عضو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب) در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان گفت «اگر رحم اجاره‌ای دولت، جنین را خوب محافظت کند، اصلاح‌طلبان آن را دوباره اجاره خواهند کرد». ناصری مرداد 95 هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت «بحث رحم اجاره‌ای برای روحانی یک پیام باطنی داشت و آن اینکه آقای روحانی بداند که سازمان رای وی در سال 92 اصلاح‌طلبان بودند».
روایت عضو دفتر تحکیم
از نگاه ساندیسی اصلاح طلبان به روحانی
یک عضو سابق دفتر تحکیم و انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر، 6 تیر 92 ، تحلیلی درباره رویکرد مزوّرانه و دوگانه مدعیان اصلاح طلبی با روحانی مطرح کرد که گذشت زمان، درستی آن را نشان داد. عابد توانچه گفته بود «اصلاح‌طلبان نگاه ابزاری دوگانه به رئیس جمهور منتخب دارند. از یک طرف او را پس می‌زنند تا هزینه‌ای پرداخت نکنند. از طرف دیگر تأیید می‌کنند و دو دستی به روحانی چسبیده‌اند. دست از سر روحانی برنمی‌دارند مگر مطمئن شوند چیزی به آنها نمی‌ماسد... اصلاح‌طلبان به روحانی مثل ساندیسی نگاه می‌کنند که تا زمانی که آخرین قطره ممکن در او را میک نزنند، لوله ساندیس را از آن بیرون نخواهند کشید. احتمالاً چند نوبت هم حباب و هوای خالی با طعم آبمیوه باید مکیده شود تا مطمئن شوند که دیگر نمی‌توانند از روحانی استفاده‌ای کنند. بعد همان کاری را که با هاشمی رفسنجانی کردند با او می‌کنند. اصلاح‌طلبان در وضعیت بدی گرفتار شده‌اند. از یک طرف باید به حسن روحانی بچسبند چون تنها شانس بقا و حیات آنان است. آنان به دلیل رفتارهای متناقض خود به شدت به جایگاهی که سابق بر این داشته‌اند، آسیب زده‌اند»
او می افزاید «از طرف ديگر اصلاح‌طلبان مطمئن هستند که به زودي بخش‌هائي که از ترس سعيد جليلي به روحاني رأي داده‌اند يا بر مبناي انتظارات يا توقعاتي که داشته‌اند به روحاني رأي داده‌اند؛ به زودي از فضاي احساسي خارج شده و کم‌کم بازار انتقاد و اعلام برائت از روحاني داغ خواهد شد. اصلاح‌طلبان مي‌خواهند فاصله لازم از روحاني را حفظ کنند تا به‌عنوان آلترناتيو روحاني دوباره وارد عرصه شوند. مي‌خواهند از حسن روحاني نهايت استفاده را بکنند اما جوابگوي کارنامه او نباشند. براي همين است مي‌گويم اصلاح‌طلبان به روحاني به چشم سانديس نگاه مي‌کنند.
خاتمی، عبور از روحانی را کلید زد
چون می‌داند تمام شده است
اخیرا در پی موضع‌گیری سالوسانه خاتمی نسبت به دولت، سایت دیپلماسی ایرانی وابسته به صادق خرازی (سفیر دولت اصلاحات در فرانسه و از مدافعان جدی برجام) در یادداشتی نوشت: «خاتمی، عبور از روحانی را کلید زد، چون می‌داند تمام شده است. روحانی پس از مدت‌ها غیبت و سکوت، در حالی بر پرده تصویر ظاهر شد که چیزی برای گفتن نداشت... به نظر می‌رسد روحانی تمام شده است. در وضعیت بغرنج که حل معضلات متنوع و متعدد آن به اعجاز نیاز دارد از روحانی نه تنها نباید انتظار معجزه داشت، بلکه از روحانی به تصویر کشیده شده حتی نمی‌توان انتظار مدیریت مناسب بحران را داشت. می‌توان به‌کارگیری ادبیات تهدید در مقابل سوال مجلس، تداوم ‌ گفتار‌درمانی و عدم قطعیت در تصمیم بهنگام را نشانه تمام ‌شدن روحانی دانسته و شاید نه تنها باید از او عبور کرد بلکه باید برای خداحافظی از وی آماده بود. عذرخواهی خاتمی در این چارچوب قابل تعمق است. در ماه‌های اخیر عملکرد دولت وی، مردم را دچار عوارض ناشی از افسردگی فریب کرده است. به نظر می‌رسد روحانی بیش از همه به مردم یک عذرخواهی با صدای بلند بدهکار است... اگر جای روحانی بودم اول با خود آغاز کرده و اطرافیان مسئله‌دار در کابینه و حاشیه‌های آن را به دست عدالت سپرده و با این حرکت، امتحان صداقت می‌دادم».
به نام نُرمالیزاسیون؛ به کام بی‌ثبات‌سازی اقتصاد
اصلاح‌طلبان ادعا می‌کردند دنبال نُرمالیزاسیون (عادی‌سازی امور و خروج از وضعیت بحرانی) هستند اما هرگاه موقعیتی به‌دست آوردند، از صدقه سر آنها شرایط ملتهب و متلاطم شد؛ چرا که خود آنها ریشه بسیاری از مصائب در کشور هستند. سعید حجاریان اوایل شهریور 94 (دو ماه پس از نهایی شدن برجام) مقاله‌ای در ماهنامه «اندیشه پویا» با عنوان «نُرمالیزاسیون مقدمه دموکراتیزاسیون» نوشت و مدعی شد «قصد دارم کاری را که حلقه فکری دولت باید انجام می‌داد و نداد، انجام دهم. می‌خواهم گفتمانی برای دولت اعتدال که آن را نُرمالیزاسیون (اگر می‌خواهید بسامان کردن، به قاعده کردن و بهنجار کردن هم بنامید ایراد ندارد) تعریف کنم. ما سال‌ها از دموکراتیزاسیون صحبت می‌کردیم اما پروژه دولت اعتدال، نه دموکراتیزاسیون که نرمالیزاسیون است. نُرم به معنی هنجار است و روحانی می‌خواهد امور را بهنجار کند تا دیگر ناهنجار نباشد».
کفگیر ته دیگ خورد؛
اصلاح‌طلبان بگویند دولت ما نیست!
وضعیت اقتصادی متلاطم امروز با وجود واگذاری امتیازهای متعدد در برجام و وعده‌های رونق اقتصادی، بی‌نیاز از توضیح بیشتر است. در این شرایط، طیف مذکور ترجیح می‌دهند به‌جای پاسخگویی و عذرخواهی، با دولت فاصله‌گذاری کنند چنان که حجاریان مدعی نُرمالیسم، 16 مرداد 97 در گفت‌وگو با روزنامه شرق اظهار داشت: «ترجیح می‌دهم از واژه تعلیق استفاده کنم و بگویم وضعیت دولت روحانی، تعلیق در تعلیق است. من معتقدم می‌شود اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست... دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند. او همچنین 30 مرداد 96 پس از آن که همه کابینه پیشنهادی روحانی (جز حبیب الله بیطرف) با حمایت اصلاح طلبان، از مجلس رای اعتماد گرفتند، به سایت جماران گفت «آقای روحانی، نیرویی بهتر از این وزرای پیشنهادی نداشت، اگر داشت معرفی می‌کرد. مسئله این است کفگیر روحانی به ته دیگ خورده است».
عبدی: اشتباه بزرگ اصلاح‌طلبان
معارضه با نظام بود
اما مشکل مدعیان اصلاح‌طلبی به شهادت برخی فعالان آنها، فراتر از نسبت‌شان با دولت و ناکارآمدسازی آن است. عباس عبدی 21 بهمن 95 ضمن یادداشتی در نشریه کارگزارانی صدا در این باره می‌نویسد «اشتباه بزرگ اصلاح‌طلبان مبارزه با نظام بود... چگونه می‌توان در دهه‌های 1360 و 1370 درون یک ساختار بود و به آن افتخار کرد ولی در دهه گذشته چنین حضوری را نافی هویت خود دانست؟ نکته دوم که شاید مهم‌تر باشد، غلبه یافتن سیاست مبارزه‌جویی بر سیاست اصلاح‌طلبی است. در سیاست مبارزه، اصل بر مبارزه‌جویی است. هرکس زندان برود، تندتر بنویسد، شجاع‌تر باشد، حقانیت همراه اوست. در حالی که در سیاست اصلاح‌طلبانه، شجاعت سیاسی و مبارزه‌جویی واجد حسن ذاتی نیست». درباره همین رویکرد منحط بود که سید هادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام 16 شهریور 92 در جمع اصلاح‌طلبان گیلان گفت: «برخی دوستان ما بعد از دوم خرداد 76 به اسم اصلاحات، تندروی کردند و می‌خواستند همه چیز را نابود کنند».
کرباسچی: نظام چرا باید به ما اعتماد کند؟
کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران 23 اسفند 91 در پاسخ این سوال روزنامه اعتماد که «کلید‌واژه‌هایی نظیر حاکمیت دوگانه، این تلقی را در نهادهای حاکمیتی ایجاد کرد که اصلاح‌طلبان صراحتا خواستار تغییر ساختاری هستند. اگر خود را جای طرف مقابل بگذارید حاضرید دوباره به این جریان اعتماد کنید؟»، تصریح کرد«من در زندان کلمات این دوستان جناح چپ را نگاه می‌کردم. هر 9 روز یک کلمه جدید در فرهنگ سیاسی اختراع می‌کردند... احمد زیدآبادی می‌گفت من در زندان فکر می‌کردم طرف مقابل اگر جای ما بودند، چگونه درباره ما فکر می‌کردند. مثلا روحانی‌ای که همه چیزش از اسلام است و ایده حاکمیت قرآن و دین را مد نظر داشته که یک روز حکمفرما شود و حالا فراهم شده، در این میان اگر ببینند عده‌ای در حال ضربه زدن به این دین هستند یا به نوعی در برابر حکومت دینی مشکل‌تراشی و مشکل‌سازی می‌کنند، چه باید بکند؟».
پورنجاتی: موضع عبدالله نوری
یعنی خداحافظ انقلاب!
احمد پورنجاتی (از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم و از مشاوران خاتمی) 19 اسفند 91 به روزنامه بهار گفت «عبدالله نوری زمانی که دفاعیاتش را برای روزنامه خرداد می‌نوشت، به من گفت این دفاعیات را بخوان. به او گفتم شما باید الان تصمیم بگیرید. این چیزی که نوشته‌اید مفهومش این است که خداحافظ حاکمیت! و اگر یک مقدار بخواهیم بدبینانه‌تر برخورد کنیم، خداحافظ انقلاب! تصمیمات را باید درست بگیریم. نمی‌شود آن طوری تصمیم بگیریم و قبلش در بازنگری قانون اساسی از ولایت مطلقه دفاع کنیم، بعدها گارد اصلاح‌طلبی ویژه بگیریم. من در دفتر رهبری بودم، از آقای نوری تجلیل می‌شد که چه مرد مدبری است. بعد یک دفعه آقای نوری رسیده به این جا. این است که ته ماجرا مردم می‌گویند این رفتارها اصالت ندارد و فقط برای رسیدن به قدرت است».
زیباکلام: پدر جد روحانی هم
نمی‌تواند برای ما کاری بکند
صادق زیباکلام 21 مرداد 92 در مصاحبه با یکی از رسانه‌های جریان فتنه (سایت کلمه) درباره امید بیجای افراطیون ساختارشکن به روحانی گفت: «یکی از دلایل ناکامی این است که وقتی به فضای باز رسیدیم نخبگان و روشنفکرامون به کمتر از «شتر» رضایت نداده‌اند. مثلا دوران انقلاب کنار دانشگاه تهران چادر زده بودند و برای حزب کومله و دموکرات کردستان، لباس و پتو و غذا جمع می‌کردند، در حالی که این احزاب در حال جنگ با سپاه و ارتش بودند. یعنی این‌قدر آزادی وجود داشت. این مشخص بود که دوام نمی‌آورد. بعد از دوم خرداد فضا باز شد. ما صادق زیباکلام‌ها چه کار کردیم؟ گفتیم درباره ولایت‌فقیه بحث کنیم؛ جنگ بعد از سوم خرداد و فتح خرمشهر درست نبوده؛ قصاص این‌گونه است؛ نعوذ‌بالله خدا و پیغمبر آن‌گونه است؛ ببینید اگر این دفعه هم دچار همین خطا شویم و بگوییم «شتر»، نه روحانی و نه پدر جد روحانی کاری نمی‌توانند بکنند».
این همه نفوذی فراری
اصلا تصادفی نیست
با این اوصاف، اصلا تصادفی نبود که ده‌ها تن از گردانندگان اصلی نشریات زنجیره‌ای وابسته به جبهه اصلاحات- از رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گرفته تا بولتن‌نویس مشارکتی دفتر خاتمی در دوران ریاست جمهوری و سردبیر روزنامه آفتاب یزد و طیفی از همکاران روزنامه‌هایی چون مشارکت، صبح امروز، جامعه، یاس نو، اعتماد، شرق، اعتماد ملی و... بعد از خروج از کشور در شبکه‌های دولتی رسمی نظیر VOA، BBC و رادیو فردا به خدمت درآمده‌اند و همان جهت‌گیری‌های داخل کشور را با صراحت بیشتر پی می‌گیرند. در حقیقت درست این است که بگوییم برخی از نشریات داخلی، شعبه‌های ایرانی‌نمای رسانه‌های رسمی رژیم‌های متخاصم علیه ملت ایرانند.
اکثر اصلاح‌طلبان دیگر علاقه‌ای به امام خمینی
و اعتقادی به جمهوری اسلامی ندارند
مجيد انصاري از اعضای مجمع روحانیون 26 تیر 97 در گفت وگو با روزنامه ايران ادعا کرد: «معتقدم که بايد دلسوزانه مشکلات کشور را رصد کنيم و به مسئولان منتقل کنيم. چرا بايد رابطه اصلاح طلبان با رهبري انقلاب کمرنگ يا قطع باشد؟ (الان قطع است؟) عملا همين است. نمي‌خواهم آسيب‌شناسي کنم اما شخصيت بزرگ و متفکر و محبوب اصلاحات مثل آقاي خاتمي مي‌تواند با دنيا حرف بزند. ايشان ظرفيتي براي نظام است». این اظهارات مغلوط و توام با مغالطه در حالي است که اولا شمار زيادي از اصلاح طلبان در چند ديدار رهبر معظم انقلاب طي يک سال گذشته با مسئولان نظام و چهره‌هاي سياسي حضور داشته‌اند و حتي برخي از آنها درخواست وقت براي ملاقات چند نفره با رهبري داشته و ملاقات کرده‌اند.
اما پاسخ سوال مغلوط آقاي انصاري، نزد برخي عناصر فتنه‌گر و خيانتکار لانه کرده در مجمع روحانيون ( و برخي عناصر حزب منحله مشارکت و نظاير آنها) است. روشن است که وقتي نظام به طيف هاي مختلف اعتماد مي‌کند و يا آغوش باز، آنها را در فضاي سياسي عمومي و انتخابات مي‌پذيرد، توقع خيانت و هم‌داستاني و همراهي با دشمنان انقلاب را ندارد. اين خيانت و جنايت در برخي سالهاي دوره موسوم به اصلاحات و سپس فتنه 78 و خيانت‌هاي افراطيون در مجلس ششم و سپس با ابعادي بزرگ‌تر در فتنه 88 و پس از آن (بزک کردن آمريکا و متهم وانمود کردن امام و نظام) مکررا اتفاق افتاد. کار به جايي رسید که تاج زاده (رئیس ستاد انتخابات و معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: «اکثر اصلاح‌طلبان اعتقادی به جمهوری اسلامی و ولایت فقیه ندارند». پیش از او، عیسی سحرخیز مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد دولت خاتمی اذعان کرده بود «بسیاری از اصلاح‌طلبان برخلاف اول انقلاب، دیگر علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند».
دشمن «آتو» دارد
که خاتمی نمی‌تواند با براندازان مرزبندی کند؟!
چرا سران مجمع روحانیون نظیر خاتمی و حزب اتحاد ملت (بازسازی شده حزب مشارکت) حتي در لفظ نيز به‌دهان اين اراجيف‌گويان نزدند و برائت نجستند؟! آنها کدام « آتو» را نزد دشمنان داشتند که در 8 ماهه فتنه و آشوب 88 تا آخر مسير بن‌بست با ضدانقلاب همراهي کردند و حتي يک بار زبان به اعلام برائت و مرزبندي نسبت به شعار «انتخابات بهانه است- اصل نظام نشانه است»، «نه به جمهوري اسلامي»، و هتاکی به ساحت امام حسین علیه‌السلام نگشودند بلکه خود ترتيب‌دهندگان و تحريک کنندگان همين آشوب‌هاي مطلوب دشمن بودند؟! اکنون نیز کمترین نشانه ندامت در این طیف آن است که به‌جای قلنبه‌گویی درباره مشکلات کشور و ارتکاب نفاق نسبت به دولت، از گذشته پر خیانت و جفا اعلام انزجار کنند و بخشی از مافات را جبران کنند؛ همان که رهبر بصیر و صبور انقلاب به استناد قرآن حکیم فرمودند «إِلا الَّذِينَ تَابُوا وَأَصْلَحُوا وَبَيَّنُوا فَأُولَئِكَ أَتُوبُ عَلَيْهِمْ وَأَنَا التَّوَّابُ الرَّحِيمُ». توبه قابل قبول، مختص کسانی است که برگردند و فساد خود را اصلاح و جبران نمایند و حقیقتی را که وارونه نشان داده و موجب فتنه و آشوب شدند، به روشنی بازگو کنند.
منبع:کیهان

پیام رئیس سازمان بسیج مستضعفین به‌مناسبت سالروز بازگشت آزادگان


 رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پیامی تاکید کرد: امروز فرزندان با غیرت جمهوری اسلامی ایران نیز با تأسی و الگو برداری از ایستادگی و رشادت‌های آزادگان عزیز در حال رقم زدن برگ زرین دیگری در دفتر مقاومت نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.


به گزارش سخن آشنا؛ سردار سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در آستانه سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی پیامی صادر کرد

متن پیام به این شرح است:

بسمه تعالی

صبر و استقامت شما(آزادگان)، به اسلام آبرو بخشید. خانواده‏هاى شما با صبر خود اسلام را روسفید کردند و به نظام و جمهورى اسلامى آبرو دادند(مقام معظم رهبری)

۲۶ مرداد ماه سالروز بازگشت غیور مردانی است که با تمسک به ریسمان الهی و صبر انقلابی در برابر توطئه و شکنجه‌های رژیم بعثی، ایران اسلامی را در جهان سربلند کرده و با آبرو به آغوش گرم میهن عزیز بازگشتند.

غیرت، ایستادگی، صبر، ایمان و تقوای شما فرزندان رشید اسلام در طول سال های سخت اسارت همواره اردوگاه اسارت را به محلی برای تربیت اسلامی و انقلابی تبدیل کرد.

در کنار مشقت های فراوانی که آزادگان عزیز متحمل شدند صبر و بردباری بی‌نظیر مادران، پدران، همسران و خانواده آنها ستودنی بود، چرا که اگر ایستادگی خانواده‌ها نبود شاید تحمل رنج اسارت بر آزادگان عزیز سخت‌تر می‌شد.

امروز فرزندان با غیرت جمهوری اسلامی ایران نیز با تأسی و الگو برداری از ایستادگی و رشادت‌های آزادگان عزیز در حال رقم زدن برگ زرین دیگری در دفتر مقاومت نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و افق مطمئن و روشن آینده را ترسیم می­‌کنند.

اینجانب با تبریک این روز به یاد ماندنی به همه آزادگان سرافراز وطن، از خدواند متعال توفیق در جهت خدمت بیشتر به نظام اسلامی و نیکویی و خیر را برای آنها و خانواده‌های گرانقدرشان خواستارم.
منبع:سپاه نیوز

کمالوندی: احتمالاً ازتعهدات برجامی بکاهیم/کار فنی در«اراک»هیچگاه تعطیل نبودسخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:باید در برجام توازنی بین تعهدات و مزایا وجود داشته باشد، اگر تعهدات خود را انجام دهیم ولی مزایایی نباشد ادامه برجام معنا ندارد و ممکن است از تعهدات بکاهیم.

سخن آشنا- پس از کِش و قوس های فراوان و مذاکرات طولانی مدت و مکرر ایران با طرف های اروپایی، آمریکا، روسیه و چین، توافقی حاصل شد به عنوان برجام که چندان هم دوام نیاورد و با یک امضای رئیس‌جمهور آمریکا منتفی تلقی شد و دیگر اعضای باقی مانده در آن با ایران وارد مذاکرات جدیدی شدند تا شاید بتوانند در فضای خروج آمریکا از برجام منافع ایران را تامین کنند ولی گویا توان این کار را ندارند.

برای بررسی هر چه بهتر و بیشتر صنعت هسته ای کشورمان در روزهایی که برجام در «آی.سی.یو» قرار دارد، توجه شما را به گفتگوی مهر با معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی آقای بهروز کمالوندی جلب می کنیم:

کمالوندی در ابتدای این گفتگو با بیان اینکه خبری را که چندی پیش در خصوص موفقیت سازمان در حوزه کوآنتوم منتشر شد متاسفانه چندان به آن پرداخته نشد، اظهارداشت: این تحول بزرگی بود و اصطلاحا به آن درهم تنیدگی کوآنتومی گویند که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای است که به واقع انقلابی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دانشمندان ما در مرکز لیزر ایران با حضور دکتر صالحی و دکتر ستاری آزمایش موفقی را در این خصوص انجام دادند، هرچند قبلاً هم در سال گذشته این آزمایش ها انجام شده بود اما تکرار آزمایش ها را در دستور کار قرار دادیم تا مطمئن شویم نتایج به دست آمده اتفاقی نبوده است.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد: این موفقیت گامی است به سمت تکنولوژی انقلابی چرا که در مرزهای دانش و تکنولوژی، افق های دوری را می توان دید و البته اجرایی شدن آنها هم زمان می برد. احتمالا فرزندان شما زمانی که به سن امروز شما برسند، ابرکامپیوترهایی که امروز وجود دارند را در اندازه لب تاپ های امروز روی میز و جلوی خود خواهند داشت و به عنوان کامپیوترهای شخصی از آنها استفاده می کنند و بنابراین می‌توانید حدس بزنید در آن زمان چه ابرکامپیوترهایی خواهد آمد.

کمالوندی افزود: با این فناوری بخصوص در دو حوزه کامپیوتر و مخابرات تحولات بسیار بزرگی را شاهد خواهیم بود و در حوزه مخابرات سرعت از سرعت نور فراتر می رود، ولی سرعت کوانتومی چیزی بالاتر از آن است به نحوی که تا شما محاسبه یا سوالی را مطرح کنید جواب آن در همان لحظه حتی بدون اینکه کسری از ثانیه در کار باشد، داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه تحقیق و توسعه هم پیشرفت های خوبی را داریم، بیان کرد: قریب دو سال است که از تزریق گاز دستگاه های IR۸ ما می گذرد و آزمایشات مختلفی را روی آن انجام داده ایم، IR۶ به مرحله صحه گذاری نزدیک شده، البته صحه گذاری ها و تحقیق و توسعه سانتریفیوژها چند سال زمان می برد چرا که آزمایشات مختلفی رویشان انجام می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از آنجا که این دستگاه ها گران قیمت هستند، باید تست های مختلفی را از جنبه های گوناگون پشت سر بگذارند تا با برطرف شدن ایرادات و نواقص، به سمت تجاری شدن حرکت کنند. البته اگر کشور تصمیم به تولید انبوه دستگاه های IR۶ بگیرد، ما هیچ مشکلی نداریم و می توانیم این کار را انجام دهیم.

کمالوندی در مورد آمادگی سازمان انرژی اتمی نیز گفت: اگر کشور بخواهد تصمیمی برای فشار به طرف مقابل بگیرد، می توان کارهایی را انجام داد ولی توصیه کارشناسان ما این است که روند تحقیق و توسعه بصورت کامل طی شود تا فرایند بهینه سازی و توسعه بصورت طبیعی انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی تائید طراحی تفصیلی بازطراحی راکتور اراک از طرف چین صورت می گیرد که بخواهیم وارد اجرا شویم؟ اظهارداشت: فکر می کنم تا چند ماه آینده طرف چینی تائید طراحی تفصیلی ما را انجام دهد.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری که پس از تایید طراحی تفصیلی وارد فاز اجرایی باز طراحی اراک می شویم؟ گفت: بله، برخی کارها را می توانید همزمان انجام دهید بطور مثال زمانیکه شما در حال اسکلت سازی یک ساختمان هستید می‌توانید صحبت از وسایل درون ساختمان را هم داشته باشید. این دیگر به کارشناسان داخلی ما باز می گردد که بگویند تجهیزات لازم را خودمان بسازیم و یا از اروپا وارد کنیم، در حالی که چینی ها هم بدشان نمی آید که از آنها خرید داشته باشیم.

همچنین در ادامه کمالوندی این سوال را که آخرین وضعیت ساخت مراکز ۱ و ۲ نیروگاه بوشهر و همکاری های ما با طرف روسی به کجا رسید؟ را اینگونه پاسخ داد: آنچه که ما امضا کردیم قرار بر این بود که نیروگاه اولی ۸ سال و دومی ۱۰ سال پس از امضا به مرحله راه اندازی برسد، الان دو سال از اجراِئی شدن قرارداد می گذرد. بنابراین نیروگاه اول ما شش سال بعد و نیروگاه دوم ما هشت سال بعد راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: سرعت کارهای ساختمانی خیلی خوب است، آنچه که با روس ها قرار گذاشتیم این است که اواسط ۲۰۱۹ فونداسیون آن گذاشته شود که مرحله مهمی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که برنامه ما برای ادامه یا توقف اقدامات در چارچوب تعهدات داوطلبانه پروتکل الحاقی ایران چیست؟ بیان کرد: سازمان انرژی اتمی مجری تصمیمات مراجع بالای نظام است، الان هم مرجع رسیدگی به این امور هیات نظارت بر اجرای برجام است، البته سازمان هم نظرات و ایده های خود را ارائه می‌کند، به این ترتیب که سناریوهای مختلفی در چارچوب داخل و خارج از برجام، فضای بعد از برجام و امثال اینها را بررسی کرده و قبلا ارائه کرده ایم و برای هر کدام از این حالت ها آمادگی‌های لازم را داریم، ولی تا زمانی که دستوری به ما ندهند نمی توانیم راسا اقدام خاصی انجام دهیم.

کمالوندی افزود: در هیات نظارت هم مجموعه ای از افراد، متشکل از دولت و غیر دولتی ها هستند البته همه آنها مسئولان نظام هستند. صحبت هایی مطرح بود که اگر اروپایی ها تعللی داشته باشند ما بخشی از تعهدات خود را انجام ندهیم و یا برخی محدویت ها را کنار بگذاریم، البته در جلسات مختلف هیات نظارت هم بحث های مفصلی شد.

وی با بیان اینکه فعلا قرار بر این است نتیجه کار اروپایی ها را ببینیم و بعدا تصمیم گیری کنیم، خاطرنشان کرد: باید توازنی بین تعهدات و مزایا وجود داشته باشد، اگر تعهدات خودمان را انجام دهیم ولی مزایایی برای ما نداشته باشد ادامه آن معنائی ندارد و ممکن است ما از تعهدات خود بکاهیم. طبق پاراگراف ۲۶ برجام این حق را داریم که اگر طرف مقابل به تعدات خودش عمل نکرد ایران بخشی و یا همه تعهدات خود را می‌تواند انجام ندهد، این یک تصمیم سیاسی است و نه فنی و برای همین در اختیار سازمان نیست.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پایان این گفتگو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا در مورد پروتکل الحاقی دستور مشخصی نداشتید که اجرا یا متوقف شود؟ تاکید کرد: خیر، فعلا در هیچ حوزه ای دستوری نداریم. اگر طرف های دیگر به خصوص اروپایی ها تلاش بیشتری کنند ممکن است ایران هم تعهدات خودش را ادامه دهد. ما هم مثل شما پیگیر اخبار هستیم.

متن کامل گفتگوی خبرگزاری مهر با بهروز کمالوندی را در زیر می خوانید:

* خبر خوشی در حوزه صنعت هسته ای دارید که از خبرگزاری مهر منعکس شود؟

خبری را که چندی پیش در خصوص موفقیت سازمان در حوزه کوآنتوم منتشر شد متاسفانه چندان به آن پرداخته نشد، این تحول بزرگی بود و اصطلاحا به آن درهم تنیدگی کوآنتومی گویند که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای است که به واقع انقلابی ایجاد کرده است.

دانشمندان ما در مرکز لیزر ایران با حضور دکتر صالحی و دکتر ستاری آزمایش موفقی را در این خصوص انجام دادند، هرچند قبلاً هم در سال گذشته این آزمایش ها انجام شده بود اما تکرار آزمایش ها را در دستور کار قرار دادیم تا مطمئن شویم نتایج به دست آمده اتفاقی نبوده است.

این موفقیت گامی است به سمت تکنولوژی انقلابی چرا که در مرزهای دانش و تکنولوژی، افق های دوری را می توان دید و البته اجرایی شدن آنها هم زمان می برد. احتمالا فرزندان شما زمانی که به سن امروز شما برسند، ابرکامپیوترهایی که امروز وجود دارند را در اندازه لب تاپ های امروز روی میز و جلوی خود خواهند داشت و به عنوان کامپیوترهای شخصی از آنها استفاده می کنند و بنابراین می‌توانید حدس بزنید در آن زمان چه ابرکامپیوترهایی خواهد آمد.

با این فناوری بخصوص در دو حوزه کامپیوتر و مخابرات تحولات بسیار بزرگی را شاهد خواهیم بود و در حوزه مخابرات سرعت از سرعت نور فراتر می رود، ولی سرعت کوانتومی چیزی بالاتر از آن است به نحوی که تا شما محاسبه یا سوالی را مطرح کنید جواب آن در همان لحظه حتی بدون اینکه کسری از ثانیه در کار باشد، داده خواهد شد.

 

این کار خیلی وقت است که در دنیا آغاز شده و چیزی شبیه به کار گداخت است که سروکار آن با ذره است، منتهی ذره اورانیوم یک ماده است و وقتی که شما کوچکترین ذره نور که همان فوتون باشد را از موج نور جدا کنید و بتوانید فوتون ها را درهم تنیده کنید، که الحمدالله در کشور ما این کار انجام شده است، در مرحله ای قرار می گیرید که بتوانید در آینده کارهای بزرگتری انجام دهید و این کار تقریباً در دست سه الی چهار کشور دنیا قرار دارد و البته ما هنوز در ابتدای راه این فن آوری قرار داریم. انجمن فیزیک ایران هم گزارش مثبتی از این موضوع داده است و همانطور که گفتم در ابتدای راه هستیم و این مساله زمان می برد.

* چقدر زمان می برد؟

البته این کاری است که تا تجاری شود و استفاده های مختلفی از آن شود، زمان می برد، نه فقط ما بلکه دنیا هم در مرحله آزمون و خطاست و وضعیتی شبیه به فن آوری تولید انرژی به روش گداخت دارد.

در گداخت هم نسبتا وضعیت ما بد نیست، ما نیروی انسانی و کارشناسان خوبی داریم اما تجهیزاتمان قدیمی است. گداخت هم قرار است مشکلات انرژی بشر را پس از تمام شدن اورانیوم که پیش بینی شده تا حدود ۱۱۰ سال آینده باشد را جبران کند.

چیزی حدود ۴ میلیارد تن اورانیوم می توانیم از دریا استخراج کنیم که این چیزی مشابه اورانیوم هایی است که در زمین وجود دارد البته در حال حاضر استخراج از دریاها اقتصادی نیست، شما از همین هوا هم می توانید اورانیوم بگیرید اما به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

اگر امروز شما در علوم و تکنولوژی عقب بیفتید، هر سال که عقب بمانید بعدها باید به اندازه ۱۰ تا ۲۰ سال عقب افتادگی خود را جبران کنیددر ایران ما ۳۰۰ متر زیر زمین می رویم و اورانیوم استخراج می کنیم، عیار سنگ های اورانیوم در ایران ۳۰۰ تا ۴۰۰ ppm است در حالی که در کشوری چون قزاقستان که خلوص سنگ اورانیوم آنها تا ۵۳ هزار ppm است، ما برای تامین نیاز خود در مقایسه با آنها باید میزان بیشتری استخراج کنیم و به تعبیری اگر آنها یک کامیون سنگ اورانیوم از معادن خود بردارند ما باید ۱۷۰ کامیون را از ۳۰۰ متری زمین بیرون بیاوریم تا به اندازه یک کامیون آنها اورانیوم بدست آوریم. بنابراین سوالی که پیش می آید این است که آیا استخراج سنگ های اورانیوم برای ما به لحاظ اقتصادی به صرفه است یا خیر؟

در جواب باید گفت ما نمی توانیم همه مسائل را با معیار تجاری بررسی کنیم، وقتی یک کالایی برای شما اهمیت دارد، طبعاً استراتژیک و بسیار ارزشمند می شود، بطور مثال اگر شما در یک اتاق در بسته ای باشید که تنها یک لیوان آب همراه داشته باشید و دسترسی به آب دیگری هم میسر نباشد، آن وقت همان یک لیوان آب برای شما استراتژیک می شود و حاضرید برای آن همه اموال خود را هم بدهید؛ امروز موضوع اورانیوم برای ما چنین وضعیتی دارد.

در صنعت گداخت، بشر قرار است که در سال ۲۰۵۰ اولین راکتور آزمایشی را تاسیس کند، یعنی چیزی حدود ۳۲ سال دیگر، توان و ظرفیت این راکتور ۵۰۰ مگاوات خواهد بود. در آن زمان دیگر شما نیازی به انرژی شکافت نخواهید داشت وقتی شما ذره یا اتم را می شکافید از آن انرژی به وجود می آید، و در گداخت وقتی این اتم ها با هم جوش می‌خورند ( یکی می‌شوند) تولید انرژی صورت می‌گیرد، این هم البته از خلقت ها و سنت‌های خداوند است.

من اگر پژوهشگر قرآنی بودم در خصوص ۲ کلمه آب و نور پژوهش می‌کردم، چرا که کلید تمام هستی در این دو کلمه است و همانطور که گفتم در موضوع نور ما حوزه کوآنتوم و در حوزه آب هم موضوع گداخت را داریم که منابع اولیه آن در اقیانوس های دنیا است. یعنی آتش یا انرژی در آب.

انرژی هسته ای امروز از شکافت حاصل می شود و در صنعت تولید انرژیِ آینده بشر، یعنی گداخت از برخورد و ممزوج شدن و با هم یکی شدن این ذرات، انرژی خارق العاده ای تولید می‌شود و یکی از مصادیق آن گازهای هلیوم است، درست مثل اتفاقی که در خورشید می افتد. بشر قطعا به این منابع جدید از انرژی خواهد رسید و اینطور نیست که این مباحث صرفاً تئوریک باشد، اینها هم اکنون عملیاتی شده‌اند و در حال حاضر دنیا مشغول تجاری سازی این فن آوری است.

بنابراین ما نباید از این موضوعات عقب بیفتیم چرا که اگر امروز شما در علوم و تکنولوژی عقب بیفتید، هر سال که عقب بمانید بعدها باید به اندازه ۱۰ تا ۲۰ سال عقب افتادگی خود را جبران کنید. مگر اینکه کسانی آن را آماده و ساخته شده به شما تحویل دهند، البته آن وقت دیگر خودتان نمی توانید آن را درست کنید. لذا ما همواره گفته ایم که هزینه کردن برای این علوم پیشرفته و به روز دنیا نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

من همیشه به بچه هایم می گفتم که اگر الان پولی برای کلاس های آموزشی شما خرج می‌کنم، این خرج نیست این سرمایه گذاری است. وضعیت سرمایه گذاری امروز برای فن آوری و پیشرفت آینده کشور هم مثل همین است، بنابراین باید در حوزه گذاخت و کوانتوم کار کرد و اینها سرمایه گذاری است.

خبر خوب ما این است که سازمان در حال پیش بردن برنامه های خودش است اما آنچه که شاید برخی بخواهند در حال حاضر جلوی خود و به طور ملموس ببینند و آن را دستاوردی از ما تلقی کنند، می توانیم به دو نیروگاه هزارمگاواتی اشاره کنیم که از نظر زمان بندی توانسته ایم در حوزه های مختلف کارهای این دو نیروگاه را پیش ببریم.

* ساخت این نیروگاه‌ها توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود؟

نیروگاه را روس ها درست می کنند، ولی آنها موظف هستند بخش هایی را که ما خودمان احساس کنیم بتوانیم انجام دهیم را به ما واگذار کنند، کارهای ساختمانی آن را خودمان انجام می دهیم و بعد از آن هم بحث تجهیزات می شود که این را هم خیلی مواردش را خودمان می توانیم انجام بدهیم.

در حوزه تحقیق و توسعه هم پیشرفت های خوبی را داریم، قریب دو سال است که از تزریق گاز دستگاه های IR۸ ما می گذرد و آزمایشات مختلفی را روی آن انجام داده ایم، IR۶ به مرحله صحه گذاری نزدیک شده، البته صحه گذاری ها و تحقیق و توسعه سانتریفیوژها چند سال زمان می برد چرا که آزمایشات مختلفی رویشان انجام می شود.

 

از آنجا که این دستگاه ها گران قیمت هستند، باید تست های مختلفی را از جنبه های گوناگون پشت سر بگذارند تا با برطرف شدن ایرادات و نواقص، به سمت تجاری شدن حرکت کنند. البته اگر کشور تصمیم به تولید انبوه دستگاه های IR۶ بگیرد، ما هیچ مشکلی نداریم و می توانیم این کار را انجام دهیم.

یعنی اگر کشور بخواهد تصمیمی برای فشار به طرف مقابل بگیرد، می توان کارهایی را انجام داد ولی توصیه کارشناسان ما این است که روند تحقیق و توسعه بصورت کامل طی شود تا فرایند بهینه سازی و توسعه بصورت طبیعی انجام شود.

اگر کشور تصمیم به تولید انبوه دستگاه های IR۶ بگیرد، ما هیچ مشکلی نداریم و می توانیم این کار را انجام دهیمسالن تولید مونتاژی که آقای دکتر صالحی اخیرا آن را افتتاح کردند شاهکاری است، البته برخی گفتند که این سالن در سال های گذشته ساخته شده است که همینجا باید بگویم بله این سالن در گذشته ساخته شده اما نه گذشته ای دور بلکه در همین ۴ سال اخیر ساخته شده البته اینگونه موضوعات مربوط به نظام است و ضرورتی ندارد آن را به این دولت و آن دولت ربط بدهیم، برخی برای انتساب ندادن این پیشرفتها به دولت آن را تا دوره «هوخشتره» عقب می‌برند.

وقتی که رهبری دستور دادند زمینه ۱۹۰ هزار سو فراهم شود، ما ۳ کار را انجام دادیم که ۲ اقدام آن نیاز داشت تا به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع رسانی شود که یکی تولید UF۶ بود که یازده سال تولید نمی شد و شاید اینجا سوالی باشد که چرا در این یازده سال تولید نمی شد که جواب آن خیلی ساده است، چون به آن نیاز نداشتیم.

* یعنی از زمانی که به آن رسیدیم، تولید نمی‌شد؟

چرا تولید می شد، ما کلا ۵۰۰ تُن کیک زرد داشتیم که باید اول این را به گاز تبدیل می کردیم، یعنی از کیک زرد بشود گاز و این در واقع تبدیل به UF۶ است که برای تزریق گاز به سانتریفیوژهای گازی مورد استفاده قرار می گیرد تا به صورت گریز از مرکز بچرخد و عناصر سنگین آن از عناصر سبک جدا شود.

در آن زمان از ۵۰۰ تُن کیک زردی که داشتیم، ۲۰۰ تُن آن را UF۶ کرده بودیم که واقعاً هم نیازی به انجام این کار نبود، امروز که آن را تولید نمی کنیم به این معنا است که نیازی به تولید نداشتیم که UF۶ داشته باشیم که البته این برای پیش از دستور رهبری بود و مجددا تصمیم به فعالسازی تولید UF۶ گرفتیم و البته پیام خاص خود را هم به طرف مقابل ارسال کردیم که پیام این بود که ما آماده تولید ظرفیت بالا هستیم که آنها هم به درستی پیام ما را دریافت کردند، چرا که نشان دادیم ما یک مرحله جلوتر رفتیم.

مورد دومی که متعاقب دستور رهبری به آژانس گزارش دادیم، موضوع تولید UF۴ بود که این هم پیام خاص خودش را به طرف های مقابل داشت که آن پیام را هم گرفتند.

* در خصوص همکاری های میان ایران با روسیه و چین بفرمایید که در چه سطحی قرار دارد؟

ما با چینی ها تقریباً هر ۲ هفته یک هیئت مبادله می کنیم اما نیازی به خبری کردن آن نمی بینیم، چرا که بحث های اینها بیشتر فنی است و متخصصان دو طرف مواردی را که لازم است مطرح کنند، در جلسه های خود پیگیری می کنند، به طور مثال چند روز دیگر قرار است هیاتی از چین به ایران بیایند.

این بحث های ما با چینی ها برای بازطراحی راکتور اراک است که البته ما نام آن را به خُنداب تغییر داده و به آژانس اعلام کردیم چرا که این راکتور به خُنداب خیلی نزدیکتر است.

در کل هیچ وقت کار راکتور خُنداب تعطیل نبوده و همزمان با برخی گفتگوهای تجاری و سیاسی، کار فنی را هم پیش می‌بردیمدر خصوص بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب ما از ابتدا نظرمان این بود که خودمان طراحی این راکتور را انجام دهیم و طرف چینی آن را تائید کند. هرچند آن زمان نمی خواستیم برخی مسائل را رسانه ای کنیم، اما به هر حال نکاتی قابل اهمیت در آن است از جمله موضوع مالکیت معنوی، در واقع به همین دلیل است طراحی را خودمان باید انجام دهیم.

این از نظر حقوقی مهم است و این را طرف چینی به خوبی متوجه شد و این برای ما اهمیت داشت. بدین ترتیب توانستیم ضمن افزایش دانش خود در طراحی راکتور، مالکیت معنوی طراحی انجام شده توسط متخصصان داخلی خود را هم داشته باشیم.

آنچه که من در خصوص این راکتور بتوانم بگویم این است که همه چیز طبق برنامه ریزی انجام شده در حال انجام است و همکاری ما با چینی ها در حوزه های مشخصی ادامه دارد. هرچند در بخش هایی پیچیدگی های خاص خود را دارد، اما در کل هیچ وقت کار تعطیل نبوده و همزمان با برخی گفتگوهای تجاری و سیاسی، کار فنی را هم پیش می بردیم.

ما امروز در مرحله طراحی تفصیلی قرار داریم، همانطور که می دانید این طراحی سومین مرحله بازطراحی است چرا که دو مرحله قبلی آن یعنی طراحی مفهومی و پایه انجام شده و مورد تائید قرار گرفته است. بعد از تایید طراحی تفصیلی وارد فاز اجرایی می شویم.

* زمان لازم برای اجرایی شدن طراحی تفصیلی چقدر است؟

از ابتدا پیش بینی ما این بود که ۵ سال حدوداً زمان ببرد تا این کار انجام شود، طراحی راکتور قسمت زمان بر پروژه است. بعد از مرحله طراحی وارد اجرا، نصب تجهیزات و مهندسی راکتور بازطراحی شده می‌شویم. زمان مورد نیاز برای همه اینها بستگی دارد به اینکه شما تصمیم داشته باشید تجهیزات را خودتان بسازید یا آماده از چین یا اروپا تهیه کنید، بر اساس این تصمیم ها زمان اتمام پروژه تعیین می شود.

* پس تا چه زمانی ما باید منتظر تائید طراحی تفصیلی از طرف خارجی باشیم تا بعد بخواهیم وارد اجرا شویم؟

فکر می کنم تا چند ماه آینده طرف چینی تائید طراحی تفصیلی ما را انجام دهد.

* یعنی سپس وارد فاز اجرایی باز طراحی اراک می شویم؟

بله؛ برخی کارها را می توانید همزمان انجام دهید بطور مثال زمانیکه شما در حال اسکلت سازی یک ساختمان هستید می‌توانید صحبت از وسایل درون ساختمان را هم داشته باشید. این دیگر به کارشناسان داخلی ما باز می گردد که بگویند تجهیزات لازم را خودمان بسازیم و یا از اروپا وارد کنیم، در حالی که چینی ها هم بدشان نمی آید که از آنها خرید داشته باشیم.

* آخرین وضعیت ساخت مراکز ۱ و ۲ نیروگاه بوشهر و همکاری های ما با طرف روسی به کجا رسید؟

آنچه که ما امضا کردیم قرار بر این بود که نیروگاه اولی ۸ سال و دومی ۱۰ سال پس از امضا به مرحله راه اندازی برسد، الان دو سال از اجراِئی شدن قرارداد می گذرد. بنابراین نیروگاه اول ما شش سال بعد و نیروگاه دوم ما هشت سال بعد راه اندازی می شود.

سرعت کارهای ساختمانی خیلی خوب است، آنچه که با روس ها قرار گذاشتیم این است که اواسط ۲۰۱۹ فونداسیون آن گذاشته شود که مرحله مهمی است.

* این را روس ها انجام می دهند؟

این را خودمان انجام می دهیم، البته ما از یک تکنولوژی ایتالیایی هم برای تقویت زمین استفاده می کنیم که از نظر زلزله کاملاً ایمن می شوند.

فکر می‌کنم تا حدود ۸ تا ۱۰ ماه دیگر تقریباً فونداسیون این نیروگاه ریخته می شود، طبیعتا الان شما از دور نگاه کنید چیزی را نمی بینید، چون گودبرداری انجام شده و در حال تقویت زیرساخت هستند.

همانطور که گفتم کمتر از یک سال دیگر ما کارهای فونداسیون ریزی را انجام می دهیم و پس از آن دیگر مراحل نصب تجهیزات را دنبال می کنیم که آنها هم زمان می برد. روس ها تعداد زیادی نیروگاه در دنیا در دست ساخت دارند ولی به هر حال این دو نیروگاه در موعد های زمان بندی و پیش بینی شده در حال اجرا هستند.

* با توجه به اینکه آقای عراقچی گفته بود که تعهدات ما در قالب برجام با خروج آمریکا از آن کاهش پیدا می‌کند، برنامه ما برای ادامه اقدامات در چارچوب تعهدات داوطلبانه پروتکل الحاقی ایران چیست؟

سازمان انرژی اتمی مجری تصمیمات مراجع بالای نظام است، الان هم مرجع رسیدگی به این امور هیات نظارت بر اجرای برجام است، البته سازمان هم نظرات و ایده های خود را ارائه می‌کند، به این ترتیب که سناریوهای مختلفی در چارچوب داخل و خارج از برجام، فضای بعد از برجام و امثال اینها را بررسی کرده و قبلا ارائه کرده ایم و برای هر کدام از این حالت ها آمادگی‌های لازم را داریم، ولی تا زمانی که دستوری به ما ندهند نمی توانیم راسا اقدام خاصی انجام دهیم.

 

در هیات نظارت هم مجموعه ای از افراد، متشکل از دولت و غیر دولتی ها هستند البته همه آنها مسئولان نظام هستند. صحبت هایی مطرح بود که اگر اروپایی ها تعللی داشته باشند ما بخشی از تعهدات خود را انجام ندهیم و یا برخی محدویت ها را کنار بگذاریم، البته در جلسات مختلف هیات نظارت هم بحث های مفصلی شد.

فعلا قرار بر این است نتیجه کار اروپایی ها را ببینیم و بعدا تصمیم گیری کنیم، باید توازنی بین تعهدات و مزایا وجود داشته باشد، اگر تعهدات خودمان را انجام دهیم ولی مزایایی برای ما نداشته باشد ادامه آن معنائی ندارد و ممکن است ما از تعهدات خود بکاهیم. طبق پاراگراف ۲۶ برجام این حق را داریم که اگر طرف مقابل به تعدات خودش عمل نکرد ایران بخشی و یا همه تعهدات خود را می‌تواند انجام ندهد، این یک تصمیم سیاسی است و نه فنی و برای همین در اختیار سازمان نیست.

* ولی خب فعلا از نظر هیات نظارت متوقف است؟

فعلا به ما چیزی نگفتند که در حوزه های مختلف چه کار کنیم و این را علما و بزرگان کشور بررسی و جمع بندی می‌کنند و بر مبنای مصالح و منافع کشور تصمیم می گیرند، فعلا دستوری برای کاهش تعهدات و یا افزایش فعالیت ها در حوزه ای که محدودیت داریم به ما نداند. ممکن است بسته ای را انتخاب کنند و یا یک مورد را از میان آن بسته تعیین و به ما اعلام کنند، این دیگر در اختیار هیات نظارت بر اجرای برجام است.

* پس در مورد پروتکل الحاقی دستوری نداشتید که اجرا یا متوقف شود؟

خیر، فعلا در هیچ حوزه ای دستوری نداریم. اگر طرف های دیگر به خصوص اروپایی ها تلاش بیشتری کنند ممکن است ایران هم تعهدات خودش را ادامه دهد. ما هم مثل شما پیگیر اخبار هستیم، البته بعضا با آقای دکتر عراقچی هم ارتباط داریم، این بار اروپائی ها قانون «بلاکینگ استاچو» و برخی اقدامات دیگر را اجرایی کردند اما باید دید چقدر این اقدامات برای ما ظرفیت خنثی سازی تحریم ها را ایجاد خواهد کرد.

خانم موگرینی هم در روز اجرائی شدن دسته اول تحریم های آمریکا، اعلام کرد که ما از امروز بسته به روز شده قانون بلاکینگ استاچو را فعال کردیم.

برای ارزیابی اثر این اقدام باید منتظر ماند و نتایج را بررسی کرد، به طور مثال در مورد نفت، اروپایی ها قول هایی داده اند که همچنان نفت از ما بخرند و یا در مورد جابجایی پول بین بانک ها مشکلات را حل کنند، ولی همانطور که گفتم قضاوت و تصمیم گیری در خصوص اینها در حوزه اختیارات سازمان انرژی اتمی نیست.

* در خصوص بازرسی ها از دانشگاه های کشور توضیحاتی اگر هست بفرمایید؟ بازرسی از کدام دانشگاه ها انجام شده و مکانیزم های آن چگونه است؟

به نظرم شما هم باید به ما در خصوص ساده برخورد کردن با موضوعات کمک کنید، کشور دو تعهد اساسی دارد، یکی اینکه هر جا مواد هسته ای وجود داشته باشد باید آن را اعلام کند حتی اگر در همین جا مواد هسته ای داشته باشیم باید آن را اعلام کنیم، این یک تعهد پادمانی است که مربوط به حتی قبل از انقلاب می‌شود. ایران از سال ۱۹۷۴ که عضو ان پی تی شد، مانند دیگر کشورهای عضو باید اعلام کند چقدر و در کجا مواد هسته ای دارد.

کار آژانس دقیقا شبیه دیوان محاسبات است که باید حسابرسی مواد هسته ای را داشته باشد، اگر کشوری مواد هسته ای خود را اعلام نکند آژانس می تواند آن را بعنوان تخلف اعلام کند که البته مشکلاتی را برای کشور بوجود می آورد.

جای دیگری که کشور تعهد داده اعلام تحقیقات در حوزه چرخه سوخت بر اساس پروتکل الحاقی است، در این موارد هم آژانس نمی گوید که تحقیق نکنید بلکه باید موضوع تحقیقات را اعلام کنید البته تحقیقات بنیادین شامل این موضوع نمی شود.


دانشگاه های ما بعضا مواد هسته ای دارند و بعضا تحقیقاتی در حوزه چرخه سوخت هم انجام می‌دهند. بنابراین باید این موارد را در نظر داشته باشیم. در دنیا هم خیلی روال نیست که مواد هسته ای را در هر محلی پخش کنند چرا که می‌تواند خطر داشته باشد. اتفاقات بدی هم قبلا چه در کشور ما و چه در دیگر نقاط دنیا پیش آمده است، تنها تعهد کشور اظهار و اعلام تحقیقات چرخه سوخت است و بس، قرار نیست هیچگونه محدودیتی ایجاد شود.

حالا فرض کنید در این وضعیت مقاله ای در رابطه با موضوعات مرتبط به حوزه چرخه سوخت مثلا برای افزایش راندمان کار سانتریفیوژ در روند آزمایشات مختلف نوشته شود، خب این مقاله اگر برای کار خودتان باشد باز مشکلی ندارد اما زمانی که شما این مقاله را به ISI ارائه می دهید وضعیت متفاوت است. آژانس یکی از وظایفش کنترل مقالاتی از این دست است که آیا تحقیقی در این حوزه انجام شده یا نه؟ سوال بعدی آنها این است که آیا این مقاله به آژانس اعلام شده یا خیر؟

وقتی این موضوع را اعلام نکنید ممکن است پیام منفی به آنها ارسال شود که احتمالا کار خلافی در شرف انجام است، اینگونه موارد را به مراجع ذیربط از جمله شورای عالی امنیت ملی منتقل می‌کنیم و آنجا موضوع با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف تصمیم گیری و نتیجه برای اجرا به ما ابلاغ می شود. سپس ما به اتفاق یکی دو دستگاه دیگر زمینه ای را فراهم می کنیم تا مشکل و ابهامی که برای آژانس ایجاد شده به نحو مقتضی برطرف شود.

* حرف های ضد و نقیضی هم هست...

آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم زمانی که در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیری شد هنوز وزیر نشده بودند و طبیعتا اطلاع نداشتند اما بعدا اطلاع پیدا کردند، بنابر این ضد و نقیض صحبت نکرده اند.
منبع:مهر

دشمن جرات حمله به کشورمان را ندارد/نباید تحت تاثیر عملیات روانی دشمن قرار بگیریم


معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: دشمن اطرف کشور ما پایگاه دارد، آنها جرات حمله به کشور را ندارند و از این اتفاق وحشت دارند.


به گزارش سخن آشنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش صبح امروز (پنج شنبه 25 مرداد) در آیین اختتامیه هجدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه خانواده‌های کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ضمن گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان قهرمان به میهن اسلامی، گفت: آزادگان سرافراز در بدترین شرایط در مقابل رژیم بعث ایثار کردند با از خودگذشتگی در مقابل تفکرات آنها ایستادند تا ما در جبهه آزادگان هم پیروز شویم.

وی افزود: اسارت شهید حسین لشکری هجده سال به طول انجامید و او لحظه‌ای در مقابل بعثی هم قد خم نکرد، این نشان دهنده این واقعیت است که در اصل عراقی‌ها اسیر ما بودند و نتوانستند بر تفکرات ما غلبه کنند.

امیر سیاری گفت: دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب در بهمن ۵۷ شروع به دشمنی و خباثت با این نظام کرد و به دنبال بازگشت به کشور و دستیابی به منافع نامشروع از دست رفته خود بود.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه اولین قدم دشمن ناامنی و ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در کشور بود تصریح کرد: آنها با استفاده از منافقان ۱۷ هزار نفر را ترور و شهید کردند که این ناامنی نزدیک به دوسال به طول انجامید و در نهایت هم ما پیروز شدیم.

وی قدم دوم دشمن در براندازی نظام را تطمیع صدام برای حمله و تحمیل جنگ به کشور دانست و ادامه داد: آنان هشت سال جنگ را به ما تحمیل کردند، ولی در نهایت پیروز میدان ما بودیم و نقشه آنان شکست خورد.

امیر سیاری تصریح کرد: با گذشت چهل سال از انقلاب نه تنها تهدیدات به پایان نرسیده بلکه شدت پیدا کرده و دلیل این مهم هم این است که آنان نمیخواهند بپذیرند که ما کشوری مستقل هستیم و نمیخواهیم زیر بار استعمار و سلطه بیگانگان برویم.

وی به اشکال مختلف استعمار اشاره کرد و گفت: گذشته بر این استعمار به شکل لشکرکشی و خون ریزی بوده و اکنون خط دهی و همراه کردن افکار یه جامعه با افکار استعمارگران است که از آن به عنوان استعمار نو یاد می‌شود.

امیر سیاری با تاکید بر اینکه امروز نظام اسلامی سه نوع تهدید را پیش رو دارد اظهار کرد: اولین موضوع تهدید نظامی است که اگر ما آمادگی لازم را نداشته باشیم آنها به ما حمله می‌کنند همان طور که در گذشته به شرق و غرب ما حمله کردند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه عدم حمله دشمن به کشور در شرایط حاضر رعایت حال ما نیست بلکه وحشت آنها از حمله به کشور است تاکید کرد: دشمن اطرف کشور ما پایگاه دارد و مطئمن باشید آنها از جرات حمله به کشور را ندارند و از این اتفاق وحشت دارند.

وی آمادگی و توان بازدارنگی بالا در عرصه نظامی را برای حفظ نظام لازم ولی ناکافی دانست و گفت: شرط اصلی بازدارنگی در مقابل تهدیدات دشمن تقویت معنویت و ایمان است و باید بپذیریم هرچقدر هم قوی باشیم بدون ایمان و معنویت توانایی ایستادگی در مقابل دسیسه های دشمن را نداریم و باید بر تکیه بر اینها به سمت پیروزی حرکت کنیم.

امیر سیاری تهدید دوم برای کشور را جنگ نرم دانست و با اشاره به تاکیدات گذشته رهبر انقلاب بر مسله مهم فرهنگ و شبیخون و ناتوی فرهنگی ادامه داد: ایران اسلامی از ابتدای انقلاب همزمان با جنگ سخت در جنگ نرم هم در حال ایستادگی بوده و امروز ابزار دشمن رسانه و فضای مجازی در جهت تفرقه افکنی و تضعیف نظام اسلامی است تا بتوانند دوباره در کشور حضور پیدا کرده و به منافع نامشروع خود دست پیدا کنند ولی ما باید با درک صحیح مفاهیم قرآنی و عمل به آن و حرکت در خط ولایت این نقشه ها را خنثی کنیم.

وی گفت: مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی کشور ما به شدت در حال پیگیری و مقابله با جنک نرم هستند و ما همیشه پیروز این میدان بوده ایم ولی در عین حال باید مراقب ترفندهای جدید آنان باشیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش تهدید آخر علیه کشورمان را تحریم های ظالمانه دانست و تصریح کرد: دولت جدید آمریکا در تلاش است تا با وضع تحریمهای جدیدتر بر جامعه اثر گذاشته و از توان کشور کاسته و میزان آسیب پذیری کشور را بالا ببرد، لذا طبق منویات مقام معظم رهبری ما هیچ زمانی به بن بست نرسیده ایم و اگر همه پای کار بیایند و موارد تاکید شده را رعایت کنند قطعا پیروز خواهیم شد.

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر بیداری و بصیرت آحاد جامعه در شرایط فعلی کشور ادامه داد: نباید تحت تاثیر عملیات دشمن قرار گیریم و در عین حال باید تهدید را به فرصت تبدیل کرده تا در مقابل استکبار پیروز شویم.

امیر دریادار سیاری در پایان به امنیت پایدار در کشور اشاره کرد و تاکید کرد: با نگاهی به امنیت کشور‌های همسایه در شرق و غرب کشور در می‌یابیم که ما در همه ابعاد جنگ با دشمنان پیروز شده ایم، در حال حاضر امنیتی پایدار در کشور داریم.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

محاکمه قالیباف برای ساخت مسجد!/ پیشنهاد سایت جماران برای استفاده از مدل فرهنگی و تبلیغی ترکیهمشاور شهردار تهران می‌گوید در دولت اصلاحات فساد اقتصادی وجود نداشت!

سخن آشنا - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

«مسجد سازی» جرم تازه قالیباف!

 

مرکز مطالعات شهرداری تهران، روز سه‌شنبه گذشته نشستی را با عنوان «مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی» برگزار کرده است که معاون شهردار، رئیس مرکز مطالعات شهرداری و تعدادی از مدیران تشکل‌های مردم نهاد نیز در این نشست حضور داشته‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، فردی به نام لیلا ارشد، که عنوان شده مدیر «خانه خورشید» است با اشاره به فعالیت‌های شهردار سابق در محله هرندی تهران گفته است: در این محله هر ۲۰۰ قدم یک مسجد ساخته شده است، حتی زمین NGO خانه خورشید را از ما گرفتند و جایش یک مسجد چهار میلیارد تومانی را ساختند. باور کنید حتی یک نفر هم در آن نماز نمی‌خواند.[۱]

*این اظهارات در حالیست که شهردار سابق تهران در کنار توجه به ایجاد امکان مذهبی، به ساخت مجموعه‌های تفریحی و سازه‌ای نیز شهره است و مشخص نیست خانم ارشد آیا به اتمام برج میلاد و ساخت پل طبیعت، تونل توحید، بوستان ولایت، باغ کتاب و افزایش سرانه فضای سبز تهران بزرگ در دوران شهرداری قالیباف هم التفات داشته است یا خیر!؟

از طرفی صحبت‌های این فرد در بحث ساخت مساجد در محله هرندی تهران توسط شهرداری نیز محل تردید است و باید بررسی شود.

در مجموع اما باید دانست که مسجد را ابتدا باید ساخت و نمازگزارها کم کم آدرس آنرا پیدا می‌کنند!

***

پیشنهاد سایت جماران برای استفاده از مدل فرهنگی و تبلیغی ترکیه

 

سایت جماران در یک یادداشت به قلم فردی به نام محمدرضا حشمتی نوشته است:

«چه اصراری داریم که روش‌های غلط خود را اصلاح نمی‌کنیم. اگر روش ما در تبلیغ دین و ارزش‌های دینی جواب نمی‌دهد چرا تغییر روش نمی‌دهیم. مگر وحی است که نباید تغییر کند. سالهاست تبلیغ حجاب می‌کنیم و موفق نبودیم. سالهاست با فساد و رشوه مبارزه می‌کنیم، سالهاست با اعتیاد می‌جنگیم. چرا روش‌ها را تغییر نمی‌دهیم؟ مثلا مالزی و ترکیه که آزادی نسبی داده است چه مشکلی دارد؟ جرأت و جسارت اینکه بعضی سیاست‌ها را تغییر بدهیم یک نوع شهامت محسوب می‌شود. این نحوه اداره صدا و سیما، اداره مساجد، اداره اوقاف، اداره تبلیغات دینی صحیح نیست و نیاز به اصلاح دارد.»[۲]

*جالب است که اصلاح‌طلبان تا قبل از این، پیشنهاد مدل اقتصادی ترکیه را روی میز داشتند اما اکنون و پس از سقوط آزاد اقتصاد این کشور، گویا به سراغ پیشنهاد مدل فرهنگی ترکیه رفته‌اند!

بایستی اشاره کرد که این مدل صحبت کردن کلی و بعضاً غلط، نه تنها اثبات کننده چیزی نیست بلکه مغالطات فراوانی را هم سبب می‌شود.

ترکیه و مالزی بعنوان دو کشور اسلامی اگرچه رهاسازی‌هایی را در قوانین و اعتقادات بعمل آورده‌اند اما همانطور که دیده می‌شود و از اخبار منتشره از این کشورها نیز رؤیت می‌شود دچار ضعف‌ها و انکسارات مزمنی هم شده‌اند.

برای مثال در قبال جامعه ترکیه مشاهده می‌کنیم که دچار تعصب مذهبی شده است و به قول یک سیاستمدار ترک، این کشور تبدیل به هتل داعش شده است.

رهاسازی‌های فرهنگی و قانونی موجب شده است ترکیه به کشوری تبدیل شود که آشکارا از تروریست‌های سوریه حمایت کرد، یک شبه دچار کودتا شد و اقتصاد خود را به دلیل وابستگی اعتقادی به غرب از دست داد.

و ایضاً بعنوان یک کشور اسلامی شاهدیم که انواع رهاسازی‌های دینی و حتی فحشا در بخش‌هایی از این کشور رایج است اما این رهاسازی‌ها یا به قول آقایان این آزادی‌ها! هیچ اثری در بهتر شدن امنیت و یا خلاص شدن ترکیه از معضلاتی که در زیست جامعه با آن مواجه است، نشده.

درباره مالزی هم اوضاع هرگز بهتر از این نیست...

ادعای عدم توفیق جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد و اعتیاد و یا تبلیغ دین و مؤلفه‌های شرعی نیز یک ادعای غلط و کوته‌بینانه است.

ما کشوری هستیم که در همسایگی دو تولیدکننده اصلی مواد مخدر در جهان یعنی افغانستان و پاکستان قرار داریم اما به لطف مبارزه بی‌امان با قاچاقچیان و قوانین مطلوبی که در نظام اسلامی وجود دارد، مسئله اعتیاد در ایران دچار فراگیری نیست و یک مقوله مشهود نیز محسوب نمی‌شود. (مقایسه شود با گروه‌های بسیار معتادین که در شهرهای افغانستان و یا برخی ایالت‌های آمریکا به وفور و هر لحظه مشاهده می‌شوند)

در مسئله تبلیغ دین نیز شاید لازم به توضیح نیست که نظام جمهوری اسلامی ایران امروز بعنوان ام‌القرای جهان اسلام شناخته می‌شود و تربیت دینی جامعه ماست که ایران را نه تنها از فتنه‌ها و شکست‌ها برحذر داشته بلکه آنرا به کشوری تبدیل کرده است که به مدد تربیت‌یافتگان مکتب دینی خود رژه ۲۰ میلیونی شیعیان در اربعین را برگزار می‌کند و در هزاران کیلومتر فراتر از مرزهایش با ناامنی می‌جنگد، منافع خود را حفظ می‌کند و از شعائر مذهبی‌اش نیز دفاع می‌کند.

به سخن دیگر اینکه تأثیرات مهم تربیت دینی و موفق بودن سیاست‌های تبلیغی نظام اسلامی چه مؤلفه‌های دیگری می‌بایست داشته باشد که ایران امروز ندارد!؟

ماجرای حجاب نیز اگرچه زخم کهنه اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود اما در ایران اسلامی پیشرفتهای مهمی داشته است و حکما آقای حشمتی و گردانندگان سایت جماران می‌دانند که امروز دیگر مثل ۴۰ سال قبل نیست که زنانی بدون روسری و حجاب علیه احکام نظام اسلامی تظاهرات خیابانی به راه بیاندازند. و این اقدام سفیهانه به مدد پرداخت‌های تبلیغی و قانونی نظام اسلامی حالا به اقدام چند عنصر غیر متمدن تبدیل شده است که با کشف حجاب‌های خود نه تنها با اعتراض مردم مواجه می‌شوند بلکه تنها نمودی هم که دارند در صفحه اینستاگرام یک فرد معلوم الحال است و دیگر هیچ.

و در بحث فساد و رشوه هم بایستی به یادآور شد که چشم بستن به بروز فساد و مداهنه با آن هرگز به معنای موفق بودن سیاست‌ها نیست.

از طرفی علی‌القاعده سیاست‌های مبارزه با فساد در ایران اسلامی موفق بوده است که امروز همه می‌دانیم هیچ مفسد شناخته شده‌ای در کشور نیست که مجازات نشده باشد.

ضمن اینکه شاید جالب باشد که به گواه نظرسنجی از مردم تهران، ۷۰ درصد از مردم معتقدند نهادهای کلانی مثل شهرداری پاکدست هستند و ظنی از فساد و رشوه به آنها نمی‌رود.

اما اینکه نویسندگان یادداشتی از قبیل یادداشت مذکور در کدامین فضای ذهنی قرار دارند؛ مسئله دیگریست...

***

مشاور شهردار تهران می‌گوید در دولت اصلاحات فساد اقتصادی وجود نداشت!

 

غلامعلی رجایی، فعال اصلاح‌طلب و مشاور شهردار تهران در بخشی از مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته آرمان امروز گفته است: در دولت اصلاحات فساد اقتصادی وجود نداشت و مسئولان با چنین چالش‌هایی مواجه نبودند.[۳]

*اظهارات رجایی در حالیست که دولت فعلی نیز دولت اصلاح‌طلبان و کابینه‌ای است که چپ‌ها تا همین چند ماه قبل می‌گفتند ما فدائیان آن هستیم، تضمینش با ماست و لیدر اصلاح‌طلبان نیز «تَکرار کرد» که مردم به آن رأی بدهند.

غیر از این همسانی اما جعل تاریخ نیز در کلام مشاور شهردار تهران جای تعجب بسیاری دارد.

شاید برای مخاطبان محترم جالب باشد که اساساً نامه مشهور مقام معظم رهبری درباره ضرورت مبارزه با فساد، در عصر اصلاحات خطاب به سران قوا نوشته شد. [۴]

رهبری چه ضرورتی را دیده بودند که در همان مقطع این نامه را نوشتند!؟

از طرفی اگر پرونده‌های مفاسد بزرگی مثل پرونده «شهرام جزایری»، «پتروپارس» [۵]، «استات اویل» [۶]، «مارین سرویس» [۷] پرونده فساد کرباسچی، شهردار اصلاح‌طلب تهران و یا مثلا پرونده کرسنت در دولت اصلاحات رخ نداده‌اند پس در کدام سیّاره به وقوع پیوسته‌اند!؟

جالب آنکه اثرات شوم برخی از این پرونده‌های رخ داده در دولت اصلاحات، هنوز دامان مردم ایران را رها نکرده است و افکار عمومی را آزار می‌دهد.

***

۱_ https://www.khabaronline.ir/detail/۷۹۶۹۵۸/society/urban

۲_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-۹۸۸۵۹۵

۳_ http://www.armandaily.ir/fa/news/main/۲۲۹۹۸۵

۴_ http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=۳۰۶۲

۵_ https://fararu.com/fa/news/۱۵۶۷۵۵

۶_ https://www.farsnews.com/news/۱۳۹۲۰۵۱۵۰۰۰۴۰۳

۷_ http://snn.ir/fa/news/۳۹۶۲۲۳
منبع:مشرق

آخرین مطالب