پر بازدیدترین مطالب

نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 

آبرامز نماینده آمریکا در امور ایران اظهار داشت فشار حداکثری بر تهران سیاست موفقی بوده و ادامه می‌یابد و فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آینده ایالات متحده باشد.

نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

«الیوت آبرامز» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، مدعی شد که فشار حداکثری تا تغییر رفتار ایران ادامه می‌یابد «و فرقی نمی‌کند رئیس جمهور آینده چه کسی باشد».

این مقام آمریکایی در گفت‌وگویی با روزنامه سعودی الشرق الاوسط چاپ لندن مدعی شد که «شکست» دونالد ترامپ در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) آینده، «امید آخر ایرانی‌ها» برای پایان یافتن کمپین فشار و تحریم‌های آمریکاست.

آبرامز گفت کشورش برای تهیه بسته تحریمی جدید علیه ایران در ماه جاری (میلادی/اکتبر) آماده می‌شود و سفر اخیرش به کشورهای اروپایی برای بررسی اوضاع مرتبط با ایران بوده است. او گفت که محتوای دیدارهای اخیرش با مقامات بریتانیا و آلمان «بدون اعلام» باقی می‌ماند و «ما هم در ارتباط دائم با متحدانمان هستیم».

آبرامز در خصوص سناریوهای محتمل در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت، برخی در ایران فکر می‌کنند اگر ترامپ ببازد، تحریم‌ها و کمپین فشار آمریکا بر آنان پایان می‌یابد گویی که خط بخورد [و قلم گرفته شود] اما این اعتقادی نادرست است و هرگز رخ نخواهد داد. ما چتری وسیع از تحریم داریم. این تحریم‌ها سر جای خود باقی خواهد ماند تا ببینیم رژیم ایران رفتار خود را تغییر بدهد، حالا رئیس جمهور آتی هر که میخواهد باشد».

این مقام آمریکایی مثل رئیس جمهور این کشور مدعی شد که اگر ترامپ در انتخابات مجددا پیروز شود، ایرانی‌ها بسرعت برای امضای توافق هسته‌ای جدید حرکت خواهند کرد «زیرا آنها در چهار سال آینده بیش از این نمی‌توانند چنین فشاری را تحمل کنند». او معتقد است که فشار آمریکا در تحقق اهدافش موفق بوده.. «نتایج بزرگی داده است. ارزش پول ایران سقوط کرده و به حدود سیصد هزار ریال رسیده است»... «اگر این مسیر را حفظ کنیم، ایرانی‌ها را به سوی یک توافقنامه جدید فراگیر هدایت کرده‌ایم».

این مقام آمریکایی هرگونه تماس با تهران را تکذیب کرد و گفت، «تمایلی واقعی به بحث و گفت‌وگو ندارند. تلاش‌ها و پیشنهادهای رئیس جمهور امانوئل ماکرون را فراموش نکرده‌ایم اما رژیم ایران می‌خواهد وارد هیچ تلاشی جدی برای گفت‌وگو شود. همه فرصت‌ها را به بازی گرفته و امیدوارند که این تحریم‌ها رفع شود و الان امید آخرشان انتخابات آمریکاست».

آبرامز در حالی از مذاکره بعد از پیروزی احتمالی ترامپ در انتخابات صحبت می‌کند که رئیس جمهور ایران حسن روحانی تاکنون بارها در سخنان خود بر رد مذاکره همزمان با سیاست فشار و تحریم آمریکا تأکید کرده است. پانزدهم مردادماه سال ۱۳۹۷ اعلام کرده بود که «درخواست مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد... تحریم مردم ایران، با درخواست مذاکره با هدف رسیدن به نتیجه، متناقض است

همچنین روحانی یکی از شروط مذاکره با آمریکا را بازگشتن این کشور به توافق هسته‌ای اعلام کرده است. او اردیبهشت سال ۱۳۹۸ اعلام کرد که «ایران در چارچوب برجام آماده مذاکره است، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه اضافه»... «اگر آمریکا به برجام برگردد و از تحریم‌ها دست بردارد، می‌تواند در قالب ۱+۵ باز هم حضور پیدا کرده و مذاکره کند و تا زمانی که اینچنین نشود امکان مذاکره با آمریکا وجود ندارد

ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 

رئیس‌جمهور آمریکا بدون اشاره به تأثیرات منفی سیاست‌های «فشار حداکثری» ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی مدعی شد که می خواهد ایران یک کشوری بزرگ و قدرتمند باشد.

ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر روز گذشته به وقت محلی (بامداد روز چهارشنبه به وقت تهران) در یک گردهمایی انتخاباتی در جمع هوادارانش در شهرستان «ایری» ایالت «پنسیلوانیا» بار دیگر سیاست‌های فشار حداکثری و سیاست تحریم آمریکا و پیامدهای آن بر روی زندگی مردم ایران را نادیده گرفت و گفت که می‌خواهد ایران یک کشور قدرتمند باشد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، ترامپ بار دیگر توافق هسته‌ای ایران را یک توافق افتضاح توصیف کرد و گفت: «من تصمیم گرفتم تا از توافق افتضاح دولت قبلی [آمریکا] در خصوص برنامه هسته‌ای ایران خارج شود».

رئیس‌جمهور آمریکا که چندین ماه است به گفت‌وگو با ایران ابراز تمایل کرده است و در گردهمایی‌های انتخاباتی اخیر خود، چندین بار مدعی شده است که در صورت پیروزی در انتخابات آتی سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه)، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی تماس تلفنی دریافت خواهد کرد، روز گذشته (سه شنبه) بار دیگر با مطرح کردن این ادعا در پنسیلوانیا گفت: «اگر در انتخابات پیروز شوم، تماس اول از سوی ایران خواهد بود».

ترامپ در ادامه با ژست انساندوستانه در مقابل مردم ایران گفت که تولید ناخالص داخلی ایران ۲۷ درصد کاهش یافته است و «من چنین چیزی نمی‌خواهم. من خواهان رفاه آنها هستم اما آنها نمی‌توانند تسلیحات هسته‌ای داشته باشند. من می‌خواهم آنها کشوری بزرگ و قدرتمند باشند..به محض پیروزی ما [در انتخابات ریاست‌جمهوری] اولین تماس از سوی ایران خواهد بود و توافقی صورت خواهد گرفت».

دلایل خروج سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم؛ ترامپ: پس از تمکین دولت سودان به حکم امریکا و پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار خسارت، نام سودان از فهرست کشور‌های حامی تروریسم خارج می‌شود.

فیصل محمد صالح، وزیر اطلاع رسانی سودان: علاوه بر پرداخت مبلغ مورد نظر امریکا، برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل هم تحت فشار بسیار سنگینی قرار داریم.

بر اساس وعده ای که داده اند، این اقدامات، در برابر سود فراوانی که در آینده خواهیم برد، ناچیر خواهد بود.

راه برون‌رفت از مشکلات

در شرايط فعلي کشور، با وجود مشکلات اقتصادي و معيشتي، بخصوص در قشر مستضعف و کارگري جامعه، يک پرسش اساسي با فراواني بالايي مطرح است؛ برای برون‌رفت از اين شرايط بد اقتصادي و کاهش فشارهاي اقتصادي و معيشتي بر مردم، چه بايد کرد؟ جواب به این سؤال از سوي جریان‌ها و شخصیت‌های سياسي، متفاوت و متنوع است. البته وجود اين تنوع نگاه‌ها در جامعه سياسي ما امري طبيعي است؛ مهم اين است که بتوانيم از ميان اين دیدگاه‌ها، راه‌حل مناسب برای گره‌گشایی مسائل اقتصادي و معيشتي مردم را شناسایی کرد.

متأسفانه عده‌ای در داخل کشور، برون‌رفت از مشکلات اقتصادي و معيشتي را در مذاکره مجدد با آمريکا می‌دانند. نبايد فراموش کرد که تجربه مذاکره با آمريکا در مسائل اقتصادي به برجام منتهي شد که نه‌تنها مشکلات کشور را حل نکرد، بلکه مشکلات ديگري را هم رقم زد. مذاکره با دشمن نشان داد که دشمن براي اينکه ما را فريب دهد، از طريق تغيير محاسبات، ازجمله مشکلات اقتصادي به دنبال اهداف خود است.

عده‌ای در داخل کشور براي پايان دادن به اين شرايط سخت و حل مشکلات اقتصادي مردم، استيضاح رئیس‌جمهور را تبليغ مي‌کنند. امروز اين نگاه در فضاي سياسي کشور التهاب ايجاد کرده و بسياري از مسائل را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و اين سؤال را مطرح کرده که آيا واقعاً استيضاح کار درستي است و گره‌گشایی از مشکلات موجود مي‌کند؟! البته لازم است به اين نکته توجه داشته باشيم که در نظام مردم‌سالاری ديني، بر اساس قانون اساسي، استقلال قوا پذيرفته شده و سؤال از وزرا، رئیس‌جمهور و همچنين استيضاح هرکدام از آن‌ها ازجمله حقوق و وظايف قطعي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي است که طبق مقررات در شرايط خاص می‌تواند انجام گيرد؛ اما مسئله اصلي اين است که استيضاح رئیس‌جمهور در شرايط فعلي، راه‌حل درستي است و اين روش مي‌تواند در عمل هم گره‌گشایی کند يا فقط صرفاً جنبه ذهني و روانی دارد؟ وقتي به معضلات اقتصادي و اجتماعي کشور با دید جامع و راهبردي نگاه کنيم، حتي تمامي متغيرها و عوامل دخيل در موضوع را با هم بررسی کنیم، در آن صورت راه‌حل در شرايط کنوني نه‌تنها «استيضاح رئیس‌جمهور» نمی‌تواند باشد، بلکه استيضاح می‌تواند آسیب‌زا و مشکل‌آفرین نیز شود.

نکته راهبردی: در شرايط فعلي، راه‌حل برون‌رفت از مشکلات اقتصادي و معيشتي؛ پرهيز از افراط، تفريط و حاشیه‌سازی فرصت سوز و التهاب آفرين و همچنين اتحاد سه قوه در اقدام جهادي شبانه‌روزی است.

نویسنده: یدالله جوانی

آیا این تورم و گرانی عمدی است !؟حجت الاسلام پناهیان: باور نمی‌کنم این فقر و تورمی که به‌وجود آمده، دست‌ساز و عمدی نباشد.

بخش های مهم سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در تاریخ ۲۵ مهر در مشهد مقدس را در ادامه خواهید خواند:

▫️خدا نابود کند مسئولینی که خبیثانه‌ترین رفتار ضد دین را انجام می‌دهند و آن، به فقر و فلاکت کشاندن مردم است. من باور نمی‌کنم این فقر و تورمی که به‌وجود آمده، دست‌ساز و عمدی نباشد. حالا اینکه نفوذی‌ها در چه سطحی در این دولت وجود دارند، بحث دیگری است.

▫️چطور می‌توانند یک ملت غنی را به این درصد از تورم دچار کنند؟ خیلی کار پیچیده‌ای است! ایجادکردنِ این‌مقدار از تورم و این مقدار از تعطیلی کارخانه‌ها و این مقدار از گرانی، چهل سال برنامه‌ریزی و صدها نفوذی می‌خواهد! نمی‌دانم نهادهای امنیتی چه‌کار می‌کنند؟ و شاید نفوذی‌ها شیوه‌های جدیدی از نفوذ و جاسوسی را پیدا کرده‌اند.

▫️اگر این جامعه به‌طور طبیعی با استعدادهایش رها بشود و فقط نفوذی‌ها کارشکنی نکنند حتی بدون مدیریت جهادی، وضع ما بهتر از این خواهد بود. تا یک کارخانۀ حساسی می‌خواهد رونق پیدا کند، یک‌دفعه‌ای می‌بینید که به تعطیلی کشیده می‌شود! در این شرایط تحریم، مصالحی که برای تولید نیاز دارند به گمرک می‌آورند، اما با یک بهانۀ واهی چند ماه ترخیص نمی‌شود!

▫️فعلاً توسط قوۀ قضائیه، دستگیری‌هایی در خصوص عوامل فساد، انجام می‌شود. اما بنده بر اساس تحلیل-نه بر اساس خبر- اطمینان دارم که در آینده، جریان دستگیری‌های گسترده در ادارات دولتی خواهیم داشت از نفوذی‌ها و جواسیسی که کارشان کارشکنی در کار این ملت است تا به این فقر و گرفتاری و تورم مبتلا بشوند.

▫️البته گرفتنِ جاسوس و نفوذی خیلی کار دشواری است. امیرالمؤمنین(ع) آخرش هم نتوانست کسی مثل اشعث را که یک نفوذی برجسته بود، بگیرد و نابود کند. پیامبر(ص) و امام‌حسن(ع) هم نتوانست نفوذی‌ها را بگیرند و از بین ببرند. ما تا وقتی نفوذی‌ها را از بین نبریم، شایستۀ حکومت امام‌زمان(ع) نخواهیم بود.

▫️اینکه ما صرفاً مظلوم و کتک‌خوردۀ تاریخ باشیم و دعا کنیم امام‌زمان بیاید، با این دعا امام‌زمان نخواهد آمد، مظلوم و کتک‌خورده در تاریخ، فراوان هست. مظلومیت و فراوانی ظلم، شرط کافی برای ظهور نیست. ما باید شایستۀ حکومت حضرت بشویم، باید طوری ایشان را یاری کنیم که نفوذی‌ها نتوانند وجود داشته باشند و منافقین، ذلیل بشوند «تُذلُّ بهَا النِّفَاقَ وَ أَهْلَهُ»

آخرین مطالب