پر بازدیدترین مطالب

سردار حاجی‌زاده: اروپا و آمریکا تیغه‌های یک قیچی برای فشار به ایران هستند/ اگر در سوریه نمی جنگیدیم باید در همدان و کرمانشاه و تبریز می‌جنگیدیمفرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: اگر مسائل را با عمل انقلابی و نگاه جهادی و نه محافظه کاری پیش ببریم، مشکلات حل خواهد شد.

به گزارش سخن آشنا، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: حادثه ١٦ آذر ٣٢ نشان می دهد که دانشجویان ما بصیر و دشمن شناس و استکبار ستیز هستند. دانشجویان دشمن خود را خوب شناختند و به تکلیف خود به خوبی عمل کردند.


حاجی‌زاده افزود: دانشگاه اصولا منشاء تحول است و اگر مسائل را با عمل انقلابی و نگاه جهادی و نه محافظه کاری پیش ببریم، مشکلات حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب همواره با دو شیوه مدیرتی و نگاه مواجه بودیم. یکی نگاه انقلابی که بر اساس برداشت اسلامی است و دیگری نگاه به غرب که مسائل را برای حل کردن با نگاه به غرب پیش می برند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: نگاه به غرب را یک رنگ و لعاب و پوسته سیاسی به آن دادند و توجیه می‌کنند که آزادی فکر است، آنهم در شرایطی که سرکرده غرب آمریکا است و همیشه دشمن ایران بوده، فهرست دشمنی های آمریکا علیه ملت ایران طویل و بلند است.

سردار حاجی‌زاده گفت: نگاه جهادی و انقلابی از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز مسائل زیادی از جمله مقابله با گروهک های تجزیه طلب و دفاع مقدس را حل کرده است. یک مورد نداریم که نگاه غرب گرا مشکلی از ما حل کرده باشد.

وی اضافه کرد: یکی از معضلات اساسی ما مشکل تحریم اقتصادی و نظامی بوده است، اما امروز ما موشک و پهپاد و انواع تجهیزات را داریم و علت این خودکفایی، دنبال کردن نگاه انقلابی و در راس بودن افراد انقلابی در این حوزه است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: غربگرایان برای نشان دادن پوسته سیاسی نگاه غربگرا، از تریبون رسمی کشور استفاده و به انقلابیون حمله می‌کنند.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: حمایت آمریکا از رژیم پهلوی، حمایت از گروهک های تجزیه طلب، محاصره اقتصادی، مصادره اموال ایران، پذیرش سران جنایتکار پهلوی، حمله نظامی به طبس، کودتای نظامی، حمایت از صدام، تشکیل ناوگان پنجم آمریکا در خلیج فارس، همکاری اطلاعاتی در جنگ با عراق، ترغیب کشورهای منطقه برای کمک مالی به صدام، اعمال نفوذ در سازمان ملل، حمله مستقیم به کشتی های تجاری و سکوهای نفتی و حمله به هواپیمای مسافری ایرباس، تحریم، جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات و تکنولوژی های پیشرفته و... از جمله اقدامات و دشمنی های آمریکا علیه ملت ایران است.

وی خاطرنشان کرد: امروز آمریکا و غرب مسیر گذشته را ادامه داده و هر روز پرونده ای را دنبال می کنند، اما پرونده اصلی آنها برجام، حضور منطقه ای ایران و قدرت موشکی است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام و طرح هایی که پس از آن توسط اروپایی ها دنبال می شود، همگی نقش هایی است که بازی می کنند. اروپا و آمریکا هر دو تیغه های یک قیچی برای فشار به ملت ایران هستند.

سردار حاجی‌زاده تاکید کرد: استراتژی اروپا و آمریکا یکی است و بین آنها تقسیم کار صورت گرفته است.

وی افزود: فشار به ایران به دلیل این است که قاعده ایران گسترش یافته و استوارتر از همیشه است و غربی ها می خواهند به این قاعده و استواری فشار وارد کنند تا کوچک و کوچک‌تر شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: برخی فکر می‌کنند اگر ما موشک، هسته ای و یا حضور در منظقه نداشته باشیم، مشکل آمریکا با ما حل می شود، درحالی که اینها همگی بهانه است و می‌خواهند این را از دست ما خارج کنند تا پس از آن بتوانند به راحتی به ما تهاجم کنند.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به اوضاع سال‌های اخیر سوریه و حضور ایران در این کشور برای مقابله تروریسم، اظهار داشت: سوریه تنها کشوری است که در طول دوران دفاع مقدس از ما حمایت کرد و حتی اولین گروه از متخصصین موشکی ما در سوریه آموزش دیدند.

وی گفت: اگر ما با داعش در شهرهای سوریه و عراق نمی جنگیدیم، این ویروس حتما ایران را فرا می گرفت و باید در همدان و کرمانشاه و تبریز می‌جنگیدیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: به دلیل حضور منطقه ای و قدرت دفاعی و سرمایه اجتماعی مان قدرتمندیم و این برای ما قاعده و وزن ایجاد کرده که حتما باید آن را حفظ کنیم.

سردار حاجی‌زاده افزود: همه این موارد با نگاه انقلابی ایجاد شده است. دشمنان بلد هستند که چگونه جنگ روانی ایجاد کنند و از افراد فریب خورده و عوامل داخلی استفاده می‌کنند.

وی افزود: باید همچون گذشته با ایستادگی، عمل انقلابی و مبارزه بی امان، اهداف انقلاب اسلامی را پیش ببریم. کشوری که آرمان، رهبر و ملت بزرگ دارد، محکوم به پیروزی است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: امروز وظیفه اصلی ما خصوصا در قشر دانشجو و دانشگاهی تلاش برای رفع معضلات در اقتصاد، فرهنگ و مدیریت کشور که ریشه در نگاه غرب گرایانه دارد، است.

سردار حاجی‌زاده گفت: این نگاه را با حرکت محافظه کارانه نمی‌توان پیش برد، بلکه همانگونه که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند باید مطالبه‌گر باشیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه این نشست به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال که «صنعت فضایی و حال و هوای کنونی این حوزه در چه وضعی است؟»، گفت: حرکت در حوزه فضایی خوب شروع شد اما چندسالی است که متوقف شده. البته کارهایی انجام شده اما شتاب گذشته را ندارد.

حاجی زاده افزود: در ماه های گذشته اقداماتی شده و امیدواریم با صحبت هایی که در جلسات با مسئولین انجام شده، در ماه های آینده شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه فضایی پیشرفت هایی که حاصل شد منشاء آن بخش نظامی است، گفت: وضعیت رضایت بخش و مطلوب نیست. در این مسئله ٥٠ درصد مسئولیت به عهده نظامیان است که آماده است و ٥٠ درصد دیگر بر عهده دستگاه هایی است که می‌خواهند از این صنعت استفاده کنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: از این فرصت استفاده و اعلام می کنم اگر در صنعت غیرنظامی که با گلوگاه یا مشکلی مواجه هستند، اعلام کنند تا راه حلی برای آن پیدا کنیم و ما آمادگی زیادی داریم.

حاجی‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درخصوص الگوی ارتباط بین صنعت و دانشگاه در صنایع دفاعی و نظامی اظهار داشت: اگر نگاه به داخل باشد، به سراغ دانشگاه ها می آیند، اما وقتی که یک مدیر کوچه پس کوچه های یک کشور غربی را بهتر می شناسد، طبیعی است که به سراغ دانشگاه نمی آیند. توصیه ما به مدیران و مسئولین استفاده از ظرفیت دانشگاه ها است.

وی همچنین درخصوص حمایت نیروهای نظامی ما از گروه های آزادی بخش منطقه تصریح کرد: ما محور مقاومت را حتما حمایت خواهیم کرد، اما با این محدودیت هایی که در یمن وجود دارد، کاری نمی‌توان برای آنها کرد. اگر به آنها کمک می کردیم جنگ یمن اینقدر طولانی نمی شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: به مظلومین جهان در حد توان خود حتما کمک خواهیم کرد.

دانشجوی دیگری از سردار حاجی‌زاده پرسید: «چرا دشمنان از صنعت هسته ای ما مطلع می شوند و در تیم مذاکرات هسته ای جاسوس پیدا می کنند؟» و وی جواب داد: «مذاکره توام با خوشبینی محکوم به شکست است. مسائل پیش آمده ناشی از خوشبینی به طرف مذاکره است. در حوزه نظامی چون تحت مسئولیت و مدیریت مقام معظم رهبری است، کار خوب پیش رفته و از اینگونه مسائل هم پیش نیامده است.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درخصوص برد موشک‌های بالستیک ایران نیز خاطرنشان کرد: ما توانمندی ساخت موشک با بردهای بلندتر را داریم. عدد ٢٠٠٠ کیلومتر وحی منزل نیست اما آنچه تا به امروز در خصوص آن تصمیم گیری شده بر اساس نیاز ماست. بسیاری از پایگاه های دشمن در فاصله ٣٠٠-٤٠٠ کیلومتری و مرحله بعدی در فاصله ٧٠٠-٨٠٠ کیلومتری است. محدودیتی از نظر فنی و یا قراردادی در خصوص برد موشک ها نداریم.

سردار حاجی‌زاده تصریح کرد: برای انجام کار برای ما فرش قرمز پهن نکردند و دعوت نامه نفرستادند؛ حرکت ما حرکت انقلابی است و منتظر بودجه نماندیم.

وی افزود: رهبری به شما جوانان گفته اند آتش به اختیار هستید، نباید منتظر بمانیم تا فلان دستگاه شما را استخدام کند و سپس کار کنید؛ خودتان باید راه را پیدا کنید.

حاجی‌زاده در پاسخ به سالی درباره حضور نیروی هوافضای سپاه در زمینه های دیگر مثل هواپیما و... گفت: تقیسم کاری با برادران ارتش داریم، که جنگنده بر عهده نیروی هوایی ارتش است البته ما نیز برخی کارها را می کنیم، اما حوزه اصلی فعالیت ما پرنده های بدون سرنشین و موشک است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص عملکرد سپاه در حوزه های اقتصادی و سازندگی تصریح کرد: در این حوزه، وسیع ترین عملکرد را در قرارگاه سازندگی شاهدیم که در امور عمرانی کشور فعال است. به عنوان مثال در پالایشگاه سازی، ستاره خلیج فارس را داریم که توسط قرارگاه سازندگی ساخته شد و اگر سپاه این کار را نمی کرد چه کسی می خواست آن را انجام دهد؟ توتال؟ آیا ماند در ایران؟

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: دولت های مختلفی بر سر کار آمدند که برخی از آنها سپاه را هم قبول نداشتند اما سراغ آن آمدند. باید مبداء اتهام زنی ها به سپاه را که در خارج از کشور است بشناسیم.

سردار حاجی‌زاده در پاسخ به سوالی درخصوص علت عدم موفقیت در حوزه خودروسازی، علی‌رغم پیشرفت های علمی و فناورانه در حوزه نظامی گفت: در خیلی از مجموعه ها مدیر، مدیر خوبی است اما آن تیم همگرا که هم قسم باشند، وجود ندارد. مدیران خودروسازی باید باور کنند که می شود این صنعت را بومی کرد، ما به عنوان سپاه نمی توانیم دخالت کنیم اما می‌توانیم به آنها کمک کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته وزارت نیرو اعلام کرد که در بارورسازی ابرها مشکل دارد، ما بلافاصله اعلام آمادگی کردیم و سال گذشته کار انجام شد و امسال هم در حال انجام است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درخصوص دو پروژه «قاهر313» (ساخت جنگنده) و «باور 373» (ساخت سامانه موشکی پدافند هوایی) گفت: قاهر را وزارت دفاع انجام داده که به سفارش ما هم نبوده؛ کار خوبی است که البته فراز و نشیب هایی دارد. سامانه باور٣٧٣ هم به سفارش برادران ارتش در وزارت دفاع در حال انجام است. ما نیز کاری که به لحاظ عملیاتی مشابه است و با تاکتیک های عملیاتی سپاه تطبیق دارد دنبال کردیم.

وی افزود: سامانه های پدافندی «طبس» و «سوم خرداد» را تا برد ١٠٠ کیلومتر داریم اما برای افزایش برد در ورژن جدید سامانه سوم خرداد برای توانمندی های بیشتر خود نیروی هوافضا در حال کار است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه «چرا سپاه به تهدیدات امنیتی سیستان و بلوچستان پاسخ نمی دهد؟» اظهار داشت: ناامنی هایی که در سیستان و بلوچستان اتفاق می افتد از جنس کارهای تروریستی است و برای کار تروریستی نمی توان نسخه موشکی صادر کرد چراکه اردوگاه و مقر ثابتی ندارند.

حاجی‌زاده گفت: بر اساس گزارشی که حدودا یک ماه قبل به من دادند، از حدود ٨٠ عملیات دشمن فقط یکی دو مورد موفق بوده است.

منبع: فارس

جزئیاتی از اقدامات مجرمانه حمید باقری درمنی؛ از تشکیل شرکت‌های شش گانه جهت غارت بیت المال تا کلاهبرداری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی/ رد پای خاوری در پرونده نفت جی / دستور درمنی برای فرار اعضای شبکه به خارج از کشور
اقدامات حمید باقری درمنی، یکی از مفسدان اقتصادی که به رای دادگاه به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور تایید شده حاکی از آن است که این فرد با تشکیل شبکه‌ای در صدد غارت بیت المال بوده است.

هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید باقری درمنی

به گزارش سخن آشنا، مساله اقتصاد و معیشت مردم در سال‌های اخیر همواره کانون توجهات بوده است. مقام معظم رهبری نیز در سال‌های اخیر و در نام گذاری سال‌ها بارها و بارها به مساله اقتصاد و لزوم مقاوم سازی آن تاکید کرده اند، اما با این حال برخی عوامل داخلی و خارجی در صدد آن هستند که مانع این مهم شوند و با سنگ اندازی‌های خود برای معیشت مردم و اقتصاد کشور هزینه به وجود می‌آورند.


قوه قضائیه در مسیر برخورد با فساد اقتصادی به عنوان یکی از موانع اصلی عملی شدن اقتصاد مقاومتی وظیفه خطیری را بر عهده دارد.


رئیس قوه قضائیه در این راستا در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و انجام برخی جرائم از سوی عده‌ای از اخلال گران و مفسدان اقتصادی در این شرایط همسو با اهداف دشمنان، درخواست کرد اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود. در این نامه پیشنهاد شده است که هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلال گران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد. رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهادها موافقت و تأکید کردند: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و در مورد اتقان احکام دادگاه‌ها دقت لازم توصیه شود.


دراین راستا قوه قضاییه با قدرت در برخورد با مفسدان اقتصادی وارد عمل شد که در پی آن نتایج مثبتی در ماه‌های گذشته حاصل شد. از مهم‌ترین اقدامات دستگاه قضایی در ماه‌های اخیر و در زمینه برخورد با مفسدان اقتصادی می‌توان به صدور و اجرای حکم اعدام دو تن از مفسدان اقصادی و همچنین ده‌ها حکم برای مفسدان دیگر که با اقدامات خود امنیت اقتصادی جامعه را لکه دار کرده بودند اشاره کرد.


عملکرد دستگاه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی صرفا محدود به اجرای حکم‌های اخیر مذکور نمی‌شود بلکه بسیاری از مفسدان اقتصادی در نوبت قرار دارند تا به سزای اعمال خود برسند، از جمله این افراد می‌توان به ابر بدهکار بانکی و یا حمید باقری درمنی اشاره کرد.


باقری درمنی کیست؟
در ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش که به صورت علنی برگزار شده بود خود را این گونه معرفی کرد: من حمید باقری درمنی فرزند محمدباقر متاهل، متولد سال ۱۳۴۸ هستم.


وی که دارای پرونده‌های قضایی گوناگون در زمینه قاچاق کالا و پولشویی با ارزش نجومی و پرونده‌های معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی و قاچاق شمش طلا از سال ۸۳ به بعد است در روز ۳۱ مرداد سال ۹۳ به اتهام افساد فی الارض بازداشت شد.


رسیدگی به پرونده این مفسد اقتصادی به دلیل اشراف بالایش به مقررات و پیچیدگی‌های برخی فرایندهای قانونی کشور و همینطور بخاطر مسائل کارشناسی بسیار متعدد و شکاتی که پرونده داشته زمان بر شده است.

 

اعلام شکایت نفت جی از شرکت‌های شش گانه و دستگیری درمنی
شانزدهم اسفندماه سال ۹۱ بود که وکیل شرکت پالایش نفت جی در دادسرای ناحیه ۱۸ تهران اعلام شکایت کرد و مدعی شد که از اوایل سال ۱۳۹۰ شرکت‌های شش گانه تحت عنوان انیس قائم کوثر، معتمد بازرگان قائم، طلوع اقتصاد مازند، اعتماد گستر سهیل، حافظان انرژی شایان، پرشین نام گستر و دو شرکت شکوه آبیدر و آریا برج با توسل به عملیات متقلبانه اقدام به اخذ ۱۷۸ هزار تن قیر از شرکت نفت جی و تحصیل نامشروع اموال شرکت مذکور کرده‌اند.


گزارش مرکز عملیات ویژه پلیس ناجا حاکی از این بود که حمید باقری درمنی سرشاخه شبکه‌ای است که با شرکت‌های شش گانه اقدام به کلاهبرداری و تسهیل مال نامشروع کرده‌اند که در نهایت در سال ۹۳ بازداشت شد.
متهم دارای چندین سابقه کیفری در زمینه کلاهبرداری، قاچاق، پولشویی و پرداخت رشوه است.
پرونده درمنی ۱۵۶ جلد با بیش از ۲۵ هزار برگ دارای ۳۳ متهم است.

 

رد پای خاوری در پرونده نفت جی
جوانمیر محمدی رئیس سابق بانک ملی شعبه بهار یکی از مهره‌های اصلی درمنی در تهیه فرم‌های ضمانت نامه‌های بانکی بود.
در گزارشی که فرمانده وقت نیروی انتظامی ارائه کرده بود، وی خبر از یک تخلف مالی در شعبه مذکور را داده بود؛ بدین ترتیب که درمنی که در آن زمان از بدهکاران کلان بانکی بوده از خاوری دستور پرداخت مصوبات هنگفتی را دریافت کرده بوده و با تبانی با تعدادی از کارکنان شعبه مذکور ۱۱۰ فرم خام ضمانت نامه بانکی را به سرقت بردند.
جوانمیر محمدی در بخشی از اعترافات خود در دادسرا اظهار داشت: یکی از افراد درمنی به نام محمدرضا نصیری از خاوری دستور صدور ضمانت نامه‌های بانکی را گرفته بود، اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد.


وی ادامه داد: زمانی که در خصوص این موضوع با محمدرضا نصیری صحبت کردم وی گفت: که، چون فرد مذکور از دستور خاوری سرپیچی کرد برکنار شد. همین موضوع باعث شد به قدرت درمنی پی ببرم و باعث دلگرمی من شد.

بیشتر بخوانید:

آنچه در پرونده باقری درمنی احراز و منجر به صدور حکم اعدام برای او شد

نقش نصیری در شبکه درمنی

درمنی در اعترافات خود در مرجع انتظامی مدعی شده است که از ۱۵ سال پیش محمدرضا نصیری را می‌شناخته است. از ابتدای سال ۹۰ که درمنی درصدد دریافت قیر از شرکت نفت جی بود نصیری با مراجعه به شرکت نفت جی با ارائه ۲۲ جلد سند آپارتمان و اعطای وکالتنامه به شرکت نفت جی در صدد تسهیل اقدامات علیرضا مسلمی که وی نیز یکی دیگر از مهره‌های درمنی بود برآمد.


تهیه ضمانت نامه‌های بانکی، تسهیلات و خرید و فروش ملک یکی دیگر از وظایف محول شده از سوی درمنی به وی بود. براساس اسناد موجود در پرونده نصیری یکی از مورد اعتمادترین افراد به وی بوده است و درمنی شخصا هماهنگی‌های لازم را با وی انجام می‌داده است.


سرهنگ فراری علاوه بر موارد یاد شده نقش محوری را در مدیریت و هدایت چندین فقره جعل اسناد رسمی در جهت کلاهبرداری‌های صورت گرفته توسط گروه را بر عهده داشته است.


محمدرضا نصیری مدیرعامل شرکت آریا برج هرم یکی از شرکت‌های شش گانه تحت نظر درمنی نیز بود که در نهایت زمانی که عرصه را بر خود تنگ دید به دستور درمنی از کشور گریخت.


دستور درمنی به اعضای شبکه برای فرار از کشور

باقری درمنی پس از انجام عملیات مجرمانه خود افراد موثر و کلیدی شبکه را به خروج از کشور تشویق کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به محمد خزائلی پارسا، مجید باقری درمنی، محمد جزایری، محمدرضا نصیری و جوانمیر محمدی اشاره کرد.


جوانمیر محمدی، رئیس سابق شعبه بهار بانک ملی در حالی که مدتی به دستور درمنی در مرز ایران و ترکیه بود، بازداشت شد. محمد جزایری که در انجام معاملات با شرکت نفت جی نماینده تام الاختیار درمنی بود همراه محمدرضا نصیری به ترکیه گریختند. محمد خزائلی پارسا با جعل در اسناد رسمی به شبکه درمنی خدمت می‌کرد که وی نیز از گشور گریخت.


در نهایت مجید باقری درمنی، برادر حمید باقری درمنی، مدیرعامل وقت شرکت فجر گستر نوین که در کلاهبرداری از شرکت پالایش نفت جی و بیمه ایران با ایجاد شبکه چند نفری به برادرش خدمت رسانی می‌کرد نیز از کشور پای به فرار گذاشت.


آغاز ماراتن رسیدگی به پرونده باقری درمنی در دادگاه

حمید باقری درمنی که در بازداشت به سر می‌برد با صدور کیفرخواست ۳۲۵ صفحه‌ای و با اتهام افساد فی الارض محاکمه شد برخی از مهترین عناوین اتهامی وی عبارتند از:


۱. مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از شرکت پالایش نفت جی با وصف سردستگی و سرگروهی به میزان ۳۲۲ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۳۳۶ کیلوگرم قیر (ارزش فعلی این مقدار قیر در بازار مبلغی بالغ بر دو هزار میلیارد تومان است)
۲. مشارکت در شروع به کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از شرکت سهامی بیمه ایران با وصف سردستگی و سرگروهی
۳. مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی ایران با وصف سردستگی و سرگروهی به مبلغ ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان
۴. مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک گردشگری با وصف سردستگی و سرگروهی به مبلغ ۹ میلیارد تومان
۵. مشارکت در شروع به کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک گردشگری با وصف سردستگی و سرگروهی
۶. مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از شرکت سامان مجد به مبلغ ۵۷ میلیارد و ۲۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از شرکت صرافی اقتصادنوین به مبلغ ۷۰ میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با وصف سردستگی و سرگروهی
۷. پرداخت رشوه با واحد پولی دلار و در موردی دیگر پرداخت رشوه ۱۰ میلیون تومانی


این پرونده با ۳۳ متهم و ۱۰ شاکی روی میز قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه عمومی و انقلاب قرار گرفت که رسیدگی به آن در ۹ جلسه انجام شد.


سوم شهریورماه جلسه رسیدگی علنی به اتهامات حمید باقری درمنی متهم فساد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.


قاضی صلواتی در بیان اتهامات متهم ردیف اول پرونده آقای حمید باقری درمنی گفت: اتهام وی شامل افساد فی الارض از طریق کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری با وصف سردستگی از شرکت نفت جی به میزان ۳۲۲ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۳۶ کیلوگرم قیر، مشارکت در شروع کلاهبرداری از شرکت بیمه ایران با وصف سردستگی، مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی ایران با وصف سردستگی به مبلغ ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.


وی ادامه داد: همچنین مشارکت در شروع کلاهبرداری با وصف گردشگری به مبلغ ۹ میلیارد تومان، مشارکت در شروع کلاهبرداری از بانک گردشگری، مشارکت در شروع کلاهبرداری از شرکت صرافی اقتصاد نوین با مبلغ ۷۰ میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، مشارکت در شروع به کلاهبرداری از شرکت سامان مجد به مبلغ ۵۷ میلیارد و ۲۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و پرداخت رشوه از جمله اتهامات این فرد است.

ششمین جلسه محاکمه حمید باقری درمنی
در ادامه رسیدگی به اتهامات حمید باقری درمنی، جلسه دیگر علنی رسیدگی در تاریخ ۱۱ شهریورماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.


در این جلسه متهم ضمن اینکه عنوان کرد فاقد سابقه کیفری است در خصوص نحوه فروش پالایشگاه واقع در بوشهر گفت: پالایشگاه واقع در بوشهر با امکانات ۸۵ هزار تن ذخیره‌سازی در سال ۱۳۹۰ به آقای جزایری پیشنهاد داده شد و وی اعلام کرد که امکان فروش این پالایشگاه وجود دارد. همچنین من در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار مدیران شرکت نفت جی را دیدم.


وی افزود: پس از مدتی آقای جزایری اعلام کرد که می‌توان به جای فروش پالایشگاه آن را اجاره داد که من هم گفتم قصد کرایه دادن آن را ندارم؛ هر چند که بسیاری از مخازن آن در آن موقع کرایه داده شده بود.


هفتمین جلسه محاکمه حمید باقری درمنی

۱۲ شهریورماه هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید باقری درمنی متهم فساد اقتصادی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. نماینده دادستان در دفاع از کیفرخواست، اظهارات حمید باقری درمنی مبنی بر فقدان سابقه کیفری با توجه به مستندات موجود درپرونده را به دور از واقعیت عنوان کرده و می‌گوید: نامبرده واجد سابقه کیفری در ارتباط با پرونده کلاهبرداری است.

نماینده دادستان تصریح می‌کند: در مورد دفاعیات آقای درمنی مبنی بر اینکه موضوع افساد فی الارض قید شده در کیفرخواست امری کلی است باید توضیح دهم که براساس کتب فقهی متعدد مورد استناد قانونگذار افساد فی الارض در ذیل باب محاربه قرار گرفته است و عبارت است از هر گونه اقدامی که در جامعه ایجاد ناامنی کند، بنابراین محاربه قسمی از افساد فی الارض است.


هشتمین جلسه محاکمه حمید باقری درمنی

نماینده دادستان در هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمیدباقری درمنی متهم فساد اقتصادی که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه برگزار شد در رابطه با صدور برخی از ضمانت‌های جعلی با نقش آفرینی متهم پرونده توضیحاتی ارائه کرد.


آخرین جلسه محاکمه محاکمه حمید باقری درمنی

۲۴ شهریورماه، نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات پرونده حمید باقری درمنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی با حضور مستشاران دادگاه، متهم، وکلای متهم و نمایندگان دادستان به صورت علنی برگزار شد.


در این جلسه یکی از نمایندگان دادستان در جایگاه حاضر شد و به قرائت ابهاماتی که در پرونده از سوی متهمین اشاره شده بود، پرداخت.


نماینده دادستان گفت: آقای حمید باقری درمنی پیشتر نیز به اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع وبا شکایت بانک سپه، ملی وکشاورزی به تحمل ۱۳ ماه حبس و رد مال محکوم شده است که در کیفرخواست قرائت شد.


نماینده دادستان پاسخ بانک ملی، بانک سپه و بانک کشاورزی را که در ابهامات ذکر شده بود را قرائت کرد و ضمن بیان سابقه محکومیت کیفری حمید باقری درمنی گفت: اظهارات آقای حمید باقری درمنی در دفاعیات جلسه ششم دادگاه مبنی بر فقدان سابقه کیفری با توجه به مستندات موجود درپرونده دور از واقعیت است. وی سوابقی دارد تحت عنوان کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع که در روند تحقیقات قرار دارد و نامبرده واجد سابقه کیفری در ارتباط با پرونده کلاهبرداری است.


گفتنی است در همان جلسه ششم دادگاه و بلافاصله پس از اینکه باقری درمنی خطاب به قاضی عنوان کرده بود فاقد سابقه کیفری است قاضی صلواتی خطاب به متهم گفته بود: شما پرونده قاچاق کالا در همین دادگاه داشته‌اید و در آن پرونده محکوم هم شده‌اید؛ لذا سابقه‌دار هستید.


صدور حکم اعدام برای باقری درمنی
۹ مهرماه امسال بود که حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه اعلام کرد: حمید باقری درمنی فرزند محمد که دارای سابقه کیفری بوده، در دادگاه بدوی به عنوان مفسد فی الارض محکوم به اعدام شده است. این حکم قابل تجدیدنظر خواهی است و می‌تواند در دیوان عالی کشور در صورت اعتراض رسیدگی شود.


تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور

در نهایت حکم اعدام باقری درمنی در دیوان عالی کشور تایید شد و اکنون در حال طی کردن تشریفات قانونی جهت اجرا است.

منبع: میزان

خسارت‌های برجام‌زدگی دولت تمامی ندارد؛ آقای ظریف! سیاست خارجی را از فرانسه یاد بگیریدمتاسفانه وزارت خارجه و مجموعه دولت به این اقدامات گستاخانه فرانسه هیچ واکنش درخوری نشان نداده و همچنان رویکرد انفعالی را در مواجهه با کشورهای اروپایی در پیش گرفته است.

سخن آشنا - این روزها پاریس صحنه آشوب و اعتراضات گسترده مردمی است. حضور نیروهای نظامی و حمله پلیس به مردم با باتوم و گاز اشک آور، دستگیری دسته جمعی دانش آموزان، سرکوب کارگران، ممنوعیت ورود توریست‌ها و تعطیلی پایتخت فرانسه، این روزها این کشور اروپایی را خبرساز کرده است.

تاکنون در این اعتراضات ۴ نفر کشته شده و چند صد نفر نیز زخمی یا دستگیر شده‌اند. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه زردها حمایت می‌کنند.

بسیاری از چهره‌های مستقل فرانسوی و رسانه‌ها این جنبش را به جنگ داخلی یا انقلاب تشبیه کرده‌اند.

در همین رابطه روزنامه فرانسوی لیبراسیون نوشت: «شرایط فرانسه، وضعیت انقلابی را نشان می‌دهد و ۸۰ درصد مردم با مطالبات جلیقه زردها موافق هستند».

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که با شدت گرفتن اعتراضات در شهرهای دیگر، چندین نفر در تولوز مجروح شده‌اند و تنش‌ها در شهر لیون نیز در حال بالا گرفتن است. در شهر نانت در ساحل غربی فرانسه نیز گروهی از دانش‌آموزان به جنبش اعتراضی پیوستند و با بستن خیابان‌ها، آتش زدن خودروها و پرتاب مواد محترقه با پلیس درگیر شدند.

گستاخی موشکی فرانسه
اما نکته قابل تأمل اینجاست که فرانسه همزمان با این آشوب گسترده در داخل خود، سیاست خارجی خصمانه علیه ایران را نیز به صورت جدی دنبال می‌کند.

در همین رابطه در روزهای گذشته دفتر ریاست جمهوری فرانسه به آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران واکنش نشان داد و آن را تحریک برانگیز و بی‌ثبات‌کننده خواند و مدعی شد که ایران باید آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند.

همزمان با این اظهارنظر گستاخانه، هیئت‌های نمایندگی فرانسه و انگلیس در سازمان ملل در اقدامی ضدایرانی از شورای امنیت خواستند تا آزمایش موشکی که ادعا می‌شود ایران به تازگی انجام داده است را بررسی کند.

همانطور که ملاحظه کردید، فرانسه همزمان با آشوبهای داخلی، سیاست خصمانه علیه تهران را دنبال کرده و همچنان به تعهد خود به آمریکا مبنی بر فشار بر ایران در حوزه موشکی و منطقه‌ای پایبند است.

سکوت و دیگر هیچ!
اما متاسفانه وزارت خارجه و مجموعه دولت به این اقدامات گستاخانه فرانسه هیچ واکنش درخوری نشان نداده و همچنان رویکرد انفعالی را در مواجهه با کشورهای اروپایی در پیش گرفته است.

دولت نه پاسخ شایسته‌ای به گستاخی موشکی فرانسه داد و نه واکنش قابل قبولی درخصوص آشوب‌های فرانسه داشت.

بی عملی و انفعال دستگاه دیپلماسی دولت در مواجهه با فرانسه در حالی است که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه-دی ۹۶- به فاصله چند روز پس از آغاز اعتراضات در چند شهر ایران، در گفت و گوی تلفنی با روحانی، وی را به خویشتنداری در برخورد با معترضان دعوت کرد.

پس از این گفت و گوی تلفنی، دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که در این گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون ضمن ابراز نگرانی از افزایش کشته‌شدگان اعتراضات در ایران از حسن روحانی خواسته است حق آزادی بیان و تجمع معترضان رعایت شود. ریاست‌جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد به دلیل اغتشاشات در ایران، سفر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور به ایران به تعویق افتاده است.

در هفته‌های اخیر روحانی و ظریف هیچ واکنشی به آشوبها در فرانسه و اقدامات ضد مردمی دولت ماکرون نشان ندادند.

متاسفانه رفتار دولت با کشورهای اروپایی همواره در موضع ضعف و در مقام متهم و پاسخگوست و به هیچ عنوان از فرصت‌های موجود در جهت منافع ملی و عزت مردم ایران بهره برداری نمی‌کند.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه-مهر ۹۷- در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفت: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».

ماکرون در اوج آشوبها در این کشور همچنان در حال پیگیری این سیاست است و تلاش می‌کند تا این آشوبها موجب نشود تا در دشمنی با ایران از انگلیس و آلمان جا بماند.

وبسایت رادیو فرانسه- مهر ۹۲- در گزارشی نوشت: «ارزیابی غرب از دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند».

به این موارد دقت کنید:

- در شهریور ۹۷ تعدادی از اعضای گروهک‌های تروریستی به سفارت ایران در فرانسه تعرض کردند. پلیس فرانسه علیرغم اطلاع قبلی، برای جلوگیری از این تعرض در محل حاضر نشد!

- در تابستان ۹۷ فرانسه در اقدامی گستاخانه یکی از دیپلمات‌های ایرانی را از این کشور اخراج کرد.

- در اواخر مهر ۹۷ فرانسه، پاویون ایران در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL را بست و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرد.

- در مهر ۹۷ فرانسه در اقدامی خصمانه اموال وزارت اطلاعات و دو ایرانی در فرانسه را بلوکه کرد.

- در مهر ۹۷ فرماندار شمال فرانسه در اقدامی خصمانه فرمان تعطیلی مرکز شیعی الزهرا واقع در «گراند سنت» شهر «دانکرک» را صادر کرد. پلیس فرانسه همچنین با ۲۰۰ کماندو به دفتر مرکز اسلامی «الزهرا» حمله کرد و ضمن تخریب و توقیف بخش مهمی از امکانات این دفتر، یازده تن از اعضای این مرکز از جمله یحیی قواسمی (مدیر مرکز اسلامی الزهرا) را بازداشت کرد.

- در تیر ۹۶ تنها ۴۸ ساعت پس از بازگشت ظریف از فرانسه، پاریس رسماً میزبان نشست گروهک تروریستی منافقین، آل‌سعود و آمریکا علیه ایران با هدف «براندازی جمهوری اسلامی» شد.

گستاخی حامی تروریست‌ها
فرانسه، کشوری است که حامی و پناهگاه گروهک تروریستی منافقین است. گروهکی که ۱۷ هزار ایرانی را به خاک و خون کشید.

فرانسه یکی از کشورهایی است که در جنگ تحمیلی، تسلیحات شیمیایی را در اختیار صدام قرار داد.

علاوه بر این رسوایی مربوط به انتقال خون‌های آلوده فرانسه به شماری از کشورها از جمله ایران طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ و مرگ عده زیادی از بیماران هموفیلی دریافت‌کننده این فرآورده‌های خونی در نتیجه مصرف آن نیز یکی از نقاط تاریک در پرونده فرانسه است.

 

حال فرانسه علیرغم این کارنامه ننگین و جنایاتی که علیه مردم کشورمان مرتکب شده، همزمان با سرکوب مردم کشورش، در جایگاه شاکی نشسته و به ایران درخصوص توان موشکی و قدرت منطقه‌ای گستاخی می‌کند.

دولت به خیال امتیازگیری از اروپا در برجام، از کوچکترین اقدام متقابل در جهت احقاق حقوق مردم کشورمان امتناع می‌کند؛ اما این برجام زدگی و انفعال هیچ دستاوردی برای مردم کشورمان در بر نداشته است.

اکنون حدود ۷ ماه از وقت کشی اروپا در برجام بدون آمریکا سپری شده است. عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه-شهریور ۹۷- گفته بود که اروپا تا ۱۳ آبان فرصت دارد و اقدامات طرف اروپایی پس از این تاریخ برای ایران منفعتی ندارد. وی چند روز پیش نیز گفته بود که مزایای برجام برای ایران به نزدیک صفر رسیده است.

آقای ظریف، فرانسه متعهد است تا به خیال خام خود ضمن دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران، توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان را نیز برجامیزه کند؛ حتی شرایط بحرانی در کشورش نیز مانع اجرای این رفتار در حوزه سیاست خارجی نشده است.

جناب ظریف! اینکه همزمان با عملیات روانی دشمن بگوییم آمریکا با یک بمب سیستم دفاعی ما را از کار می‌اندازد و یا اینکه در واکنش به گستاخی انگلیس، سراسیمه و با شتاب به استقبال وزیر خارجه‌اش برویم و یا اینکه همزمان با اتهام زنی‌های گستاخانه دشمن، کشورمان را به پولشویی گسترده و چند ده هزار میلیاردی متهم کنیم، هیچ نشانه‌ای از رفتار دیپلماتیک ندارد.

آقای ظریف! جسارتا سیاست خارجی را از فرانسه یاد بگیرید.
منبع:مشرق

سردار نقدی: شکست سیاست‌های ناتوی عربی علیه ایران از دستاوردهای انقلاب اسلامی است


معاون فرهنگی سپاه گفت: سیاست‌های دشمنان با ناتوی عربی و شورای نیم بند خلیج فارس به شکست انجامید که تمامی این‌ها دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

شکست سیاست‌های ناتوی عربی علیه ایران از دستاوردهای انقلاب اسلامی است
به گزارش سخن آشنا، سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار با حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران که از سلسله نشست‌های دیدار با یاران باوفای امام خمینی(ره) صورت گرفت، اظهارداشت: الحمدالله انقلاب اسلامی ایران به کوری چشم دشمنان به چهل سالگی رسید که این مهم برای انقلاب‌های دیگر رخ نداده است و آن‌ها پیش از رسیدن به چهل سالگی یا منحرف شده و یا از بین رفتند.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب آرمان‌ها و اهدافی را تبیین کردند که مقام معظم رهبری نیز به صورت ۱۰۰ درصدی پایبند به آنان بوده اند و در این راستای این مسیر نخبگان، انقلابیون و ولایتمداران از مواضع خود کوتاه نیامده اند.

نقدی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در این چهار دهه، علیرغم رگبار توطئه‌ها و دشمنی‌های استکبار، موفق به رسیدن به ۴۰ سالگی شده است، تصریح کرد: توطئه‌ها و دشمنی‌ها تمام نشده است و معتقدم تمام نیز نخواهد شد؛ اما با استقامت ملت بازهم شکست خواهد خورد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: مردم ایران با تمامی سختی‌ها و مشکلات موجود، استقلال، آزادی، اسلامیت، ولایت و جمهوریت این نظام را حفظ کرده اند که همه این دستاورد‌ها در سایه مقاومت حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب‌های دیگر کشور‌ها در طول عمر خود همواره میل به یکی از قدرت‌های شرق و غرب جهان داشته اند تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سال پیروزی خود می‌رسد که در این سال‌ها همواره در برابر قدرت‌های شرق و غرب ایستادگی کرده است اما نکته مهم این است که در این راه دستاورد‌ها و موفقیت‌های بسیاری نیز کسب کرده است.

نقدی افزود: توطئه‌های مختلف استکبار جهانی همچون جنگ‌های تروریستی، جنگ تحمیلی و اغتشاشات داخلی با مقاومت ملت ایران شکست خورده است و علی رغم تمامی این فشار‌ها امسال دو میلیون جوان ایرانی به پیاده روی اربعین رفتند و یا در ماه محرم و صفر به صورت یک جنبش مردمی به عزاداری برای امام حسین (ع) پرداختند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دشمن با تحریم‌های متعدد به دنبال فلج کردن کشور بود، افزود: در ۸ سال اخیر شدیدترین تحریم‌ها علیه ملت ایران رقم خورد و در سال‌هایی که دشمن به دنبال زمین زدن ایران از طریق تحریم‌ها بود؛ ما زمینه تولید بنزین خودکفا شدیم و مصرف بنزین مردم کشور از 60 میلیون لیتر به 105 میلیون لیتر رسید.

وی با بیان اینکه استکبار جهانی در سال‌های اخیر شکست‌های متعددی خورده است، گفت: دشمنان در عراق با تشکیل حشد الشعبی شکست خوردند، در یمن نیز شکستی مشابه خوردند، گروگان‌گیری نخست وزیر لبنان در عربستان که به جهت کودتا بود، با شکست مواجه شد، اغتشاشات در ایران سودی برای آنان حاصل نکرد و در نهایت سیاست‌های دشمنان با ناتوی عربی و شورای نیم بند خلیج فارس نیز به شکست انجامید که تمامی این‌ها دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

نقدی ادامه داد: بناست نیرو‌های انقلابی با بهره گیری از تجربه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، موفقیت‌های سال‌های بعد را رقم بزنند، زیرا کشور هرجا انقلابی عمل کرده، موفق بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان اظهارات خود گفت: بنا داریم در قالب سلسله دیدار‌های تبریک گویی به خدمت دوستان، نخبگان و یاران باوفای امام خمینی (ره) برسیم و ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را تبریک عرض کنیم.

امنبع:فارس

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟ارسال دو لایحه مرتبط با FATF به مجمع توسط لاریجانی و آن‌ها در مجمع، برخلاف اصل ۱۲۱ قانون اساسی، ماده 25 آیین نامه داخلی مجمع و ماده ۲۰۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس است.

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

به گزارش سخن آشنا، روندی که در تصویب طرح ها و لوایح مختلف در مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن­ها به قانون وجود دارد، روندی مشخص است. بدین شکل که طرح ها و لوایح در مجلس تصویب می گردد و به شورای نگهبان می رود و در صورت تایید توسط شورای نگهبان، تبدیل به قانون می شود.


اما در صورت گرفتن ایراد شرع و قانون اساسی توسط شورای نگهبان، طرح یا لایحه مدنظر به مجلس شورای اسلامی باز می‌ گردد، این روند تکرار می شود تا مجلس بر یک مصوبه خود اصرار کند که با اصرار مجلس بر مصوبه خود، طرح یا لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می شود. این اصرار به واسطه تصویب در صحن علنی مجلس انجام می شود.

*ارسال غیرقانونی لوایح FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام
اما اتفاق عجیبی که در جریان تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که جزو لوایح چهارگانه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی FATF افتاد، ارسال این لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام، بدون تصویب در مجلس بود. یعنی در زمانی که این لوایح از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد، مجلس برای ارسال این لوایح به مجمع، باید برای آخرین بار آن را تصویب می کرد و در حقیقت بر مصوبه خود اصرار می کرد، اما در کمال ناباوری، علی لاریجانی رئیس مجلس بر خلاف قوانین مختلف، شخصا بر این لوایح اصرار کرد و بدون اینکه این امر در مجلس تصویب شود، آن ها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاد. از سوی دیگر، خبرها حاکی از آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون اعتراض به رییس مجلس، بررسی این لوایح را در دستور کار خود قرار داده و کمیسیون اقتصادی مجمع، تاکنون حداقل دو جلسه برای بررسی این لوایح برگزار کرده است و به زودی آن ها را به صحن مجمع خواهد فرستاد.

* رئیس مجلس و مجمع تشخیص کدام یک از قوانین را زیر پا گذاشتند؟
۱- مهمترین قانونی که رئیس مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را نادیده گرفته اند، اصل ۱۱۲ قانون اساسی است. در این اصل درباره وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است: «مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند ... تشکیل می‌شود». بخش مهمی که در این ماده از قانون اساسی زیر پا گذاشته شده است، مربوط می شود به جمله «مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند» که به صراحت درباره اصرار «مجلس» است و نه رییس مجلس!

۲- اقدام مجمع در راستای بررسی این لوایح ارسالی توسط لاریجانی، برخلاف ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام است. در این ماده آمده است: «موضوعات مربوط به تشخیص مصلحت پس از طی مراحل زیر قابل طرح در مجمع اند: مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران برای اظهارنظر به شورای نگهبان فرستاده می شود، شورای نگهبان چنانچه آن را خلاف موازین شرع یا قانون اساسی تشخیص دهد، نظر خود را به مجلس شورای اسلامی اعلام می نماید. چنانچه مجلس شورای اسلامی بر نظر خود باقی بود و با اعلام رای، ضمن در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان را تامین نکرد و در نتیجه تعارض پیش آمد، مصوبه از طرف مجلس شورای اسلامی برای مجمع تشخیص مصلحت فرستاده می شود». در این آیین نامه نیز شرط ارسال مصوبه از طرف مجلس به مجمع صراحتا بیان شده است که عبارت است از: باقی ماندن «مجلس» بر نظر خود با اعلام رای!

۳- اما رییس مجلس علاوه بر قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجمع، ماده ۲۰۰ آیین نامه داخلی مجلس را نیز نادیده گرفته است. در این ماده از آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است: «پس از بررسی گزارش کمیسیون که در آن نظر شورای نگهبان ملحوظ شده است و رای گیری نسبت به آن، مصوبه مجدداً به شورای نگهبان ارسال می شود. اگر این مصوبه هنوز وافی به نظرات شورای نگهبان نباشد، مجدداً در مجلس مطـرح می گردد، درصورتی که مجلس با درنظرگرفتن حفظ مصلحت نظام همچنان بر رأی خود باقی باشد رئیس مجلس مصوبه مذکور را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می دارد». مطابق با این آیین نامه نیز برای ارسال مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام، باید «مجلس» بر رای خود باقی باشد و سخنی از رای رییس مجلس به میان نیامده است.

در هر صورت و فارغ از تمام مباحثی که درباره ارتباط این اقدام رئیس مجلس با عجله دولت برای اجرای بندهای باقی مانده برنامه اقدام FATF در سریع ترین زمان ممکن مطرح است، تایید این روند غیرقانونی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و عدم اعتراض به آن، بدعت بزرگی است که تبعات شدیدی برای نهادهای قانونی کشور در آینده خواهد داشت.

منبع: فارس

آخرین مطالب