پر بازدیدترین مطالب

طرح «اسکات مادل» و تبدیل رسمی «صدای آمریکا» به تریبون تروریسم

بخش فارسی صدای آمریکا در راستای طرحی که یکی از افسران امنیتی سابق آمریکا پیشنهاد کرده بود رسماً به تریبونی برای پیشبرد تروریسم تبدیل شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یکی از بندهای طرحی هفت بندی که «اسکات مادل»، افسر امنیتی آمریکا و از متخصصان حوزه ایران  با عنوان «مقابله و مهار ایران» حدود دو سال پیش ارائه کرد ایجاد تغییرات ساختاری در «صدای آمریکا» (VOA) و تبدیل کردن آن به «پنجره‌ای برای سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران» بود. 

مادل در آن طرح که فوریه 2017 اندکی بعد از روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان یک نشست استماع در کنگره ارائه کرد ضمن اعتراف به آن که فشارهای واشنگتن در ادوار گذشته در تضعیف نظام جمهوری اسلامی ناکارآمد نشان داده‌اند، تمایل ترامپ برای به کارگیری سیاست‌های تندوتیز علیه جمهوری اسلامی را فرصتی برای ارائه مدل هفت‌بندی خود دانست. 

مادل در آن طرح پیشنهاد کرده بود  «صدای آمریکا» بایستی برای سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به عنوان پنجره عمل کند. وی در بخشی از صحبت‌های خود به تغییر رویکرد در بازوهای رسانه‌ای سازمان سیا و وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: باید تغییرات اساسی در ساختار برنامه‌سازی «صدای آمریکا» و بخش «رادیو فردا» ایجاد شود. هم‌اکنون این رسانه‌ها به‌علت برنامه‌سازی‌های ضعیف و آبکی در بدترین وضعیت خود قرار دارند.

رئیس اجرایی شرکت راپیدان گروپ تأکید کرد: همگرایی و ادغام رادیو آزاد اروپا و صدای آمریکا با سیاست آمریکا در قبال ایران باید صورت گیرد، رادیو آزاد و صدای آمریکا باید فراتر از گزارش اخبار فعالیت کنند. این دو باید جایی برای انعکاس سیاست آمریکا در قبال ایران باشند و بهره بردن از اختلافات درونی حکومت ایران، تقویت اصلاح‌طلبان، تبلیغات برای درخواست انجام (آن چه که آن‌ را) انتخابات آزاد (می‌نامد)، تضعیف حمایت بین‌المللی از ایران و برجسته کردن ارتباط ایران با‌ بی‌ثباتی‌های منطقه را در دستور کار خود قرار دهند. صدای آمریکا باید مانند پنجره‌ای برای واشنگتن در راستای سیاست آمریکا در قبال ایران باشد.

انتشار اخبار ساختگی و دروغ از ایران‌

 اولین جمله این طرح بسیار کلیدی است. مادل با ادبیاتی خصمانه تأکید می‌کند باید «پایه حمایت مردمی از رژیم» را هدف قرار داد. اصلی‌ترین نکته‌ای که مادل در ادامه مقدمه طرح خود به آن اشاره می‌کند آن است که با مطالعه‌ای منطقی و حساب شده، جمهوری اسلامی به هیچ عنوان در شرایط یک تغییر ناگهانی و همه‌جانبه نیست و کاخ سفید رویای فروپاشی جمهوری اسلامی را باید کنار بگذارد. وی با ارائه جدول «شاخص‌های برجسته برای تغییر» در ایران از زمان انقلاب اسلامی ایران تاکنون به این نتیجه درست رسیده است و پس از آن می‌نویسد؛ «پیشنهاداتی که در ذیل ارائه خواهند شد به‌دنبال افزایش فشار نظامی و غیرنظامی هستند تا در طول زمان رفتار رژیم تعدیل شود.»

مادل در همین راستا درباره پیشنهادات خود در خصوص رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه تأکید می‌کند: «اخبار مربوط به کارگران، کارخانه‌ها، فعالان حقوق زنان و معلمان باید پررنگ شده و با تب و تاب بیشتری انعکاس داده شوند، حتی اگر این اعتراضات محلی و کوتاه‌مدت باشند.»

مادل در بخش دیگری از پیشنهادات خود به رسانه‌هایی مانند صدای آمریکا و رادیو فردا، مورد هجمه قرار دادن فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مورد تأکید قرار می‌دهد که باعث بدبین شدن نظر مردم نسبت به پشتیبان انقلاب اسلامی شود. مادل تأکید می‌کند این رسانه‌ها باید گزارشات مفصلی درباره فساد اقتصادی در ایران تهیه کنند و روی آن مانور دهند.

مشاور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا ضمن تأکید بر انجام اصلاحات در بازوهای رسانه‌ای فارسی‌زبان ضد ایرانی، گفت: این رسانه‌ها باید روی خشم عمومی و اشتیاق برای سخن گفتن علیه حکومت تمرکز کنند.

وی پیشنهاد می‌دهد مواردی مانند حقوق زنان، حقوق معلمان، ایجاد تفرقه‌های قومی و مذهبی، افزایش تنش‌ها و ایجاد بحران‌های اجتماعی از معضلات موجود مثل آلودگی هوا، ایجاد جنبش‌های کوچک اما سازمان‌دهی‌شده، تمرکز روی موضوع بیکاری جوانان، حداکثر در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران بزرگ‌نمایی شوند تا بتوان روی ذهنیت مردم ایران تأثیرگذاشت.

تغییرات ساختاری در VOA در راستای طرح اسکات مادل

در ماه‌های گذشته مقام‌های دولت ترامپ و اعضای کنگره آمریکا اظهاراتی مطرح کرده و اقداماتی را برای عملیاتی کردن طرح اسکات مادل در دستور کار قرار داده‌اند. در یک مورد خاص، در خصوص بخش فارسی صدای آمریکا این تغییرات به اندازه‌ای مشهود هستند که توجه رسانه‌های آمریکا را هم به خود جلب کرده‌اند.

به عنوان مثال، اخیراً پایگاه خبری آمریکایی «اینترسپت» متوجه این تغییرات شده و در گزارشی مفصل نوشته با آنکه VOA از قبل هم مخالف جمهوری اسلامی بود در حال حاضر در اثر تغییراتی که در آن اعمال شده اصولی مانند «دقت و توازن» و «بی‌طرفی» را به طور کامل کنار گذاشته و عملاً به بلندگوی دولت ترامپ و گروهک تروریستی منافقین تبدیل شده است. 

به نوشته اینترسپت، تغییرات در بخش فارسی VOA تا حدی جدی شده که خبرنگارها و مجری‌های این شبه‌رسانه در فضای مجازی با ادبیاتی بی‌ادبانه به افرادی که از نظر آنها به قدر کافی با سیاست‌های ترامپ علیه ایران همسو نیستند فحاشی می‌کنند.  

عوامل تبدیل VOA به بوقچی تروریسم

اما این تغییرات از چه زمانی و تحت تأثیر چه عواملی ایجاد شدند؟ تحلیلگران معتقدند از مدت‌ها پیش جریان‌های نومحافظه‌کار در آمریکا (که اسکات مادل هم جزو آنها است) با بیان ایده‌هایی شبیه این که VOA به اندازه کافی با حکومت ایران ضدیت نشان نمی‌دهد، خواستار تغییرات عظیم ساختاری در آن شده بودند. این تحلیلگران، البته اذعان دارند که «صدای آمریکا» از ابتدای شکل‌گیری رویکردی ضد جمهوری اسلامی داشته، اما انتقاد آنها این است که چرا دوز جعل خبر یا خبرسازی در آن به اندازه‌ای که باید باشد نیست.

 اینترسپت به عنوان مثال در گزارش خود می‌نویسد ادعاهای کسانی که VOA را به عدم ضدیت کافی با ایران متهم می‌کنند صرفاً بر اساس این مطرح می‌شود که چرا این شبه‌رسانه مثلا گزارش‌هایی درباره تبعات منفی حمله آمریکا به عراق پخش کرده و یا به اندازه‌ای که از نظر این گروه «کافی» است به بدگویی از مذاکرات هسته‌ای ایران و توافق هسته‌ای برجام نپرداخته است. مثلاً اندیشکده هریتیج در سال 2012 در گزارشی بخش فارسی VOA را به جهت پخش گزارشی در انتقاد از بمباران عراق و اشتباه بودن حمله به این کشور، «حامی ایران» و «ضدآمریکایی» توصیف کرده بود. 

عامل دیگر، اصطلاحاً خبرنگاران حامی گروهک تروریستی منافقین هستند که در هیچ جای دیگر جای کار ندارند و توانسته‌اند به «صدای آمریکا» راه پیدا کنند. یکی از سردبیرهای سابق بخش فارسی VOA به اینترسپت گفته وقتی که سال 2013 وارد بخش فارسی صدای آمریکا شده از دیدن کارکنان حامی تروریست‌های منافقین در آن شوکه شده است. این در حالی است که حتی طبق تحقیقات وزارت خارجه آمریکا تروریست‌های منافقین و افکار آنها از کوچکترین حمایتی در میان مردم ایران برخوردار نیستند. 

اینترسپت نوشته بخش فارسی صدای آمریکا به دنبال ارائه تصویری مثبت از گروهک منافقین است و اخبار مربوط به همایش‌های آنها که با هواداران اجاره‌ای برگزار می‌شود را به صورت پخش مستقیم پوشش می‌دهد، این در حالی است که این گروه تقریباً هیچ حامی‌ای در ایران ندارد، خشونت‌های تروریستی در کارنامه‌اش دیده میشود و یک تشکیلات فرقه‌ای است. 

سومین عامل، انتخاب شدن شخص ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا است که موجب شده روند ناقص و سوگیرانه اطلاع‌رسانی در بخش فارسی صدای آمریکا روندی حتی مخدوش‌تر از پیش به خود بگیرد. یکی از سردبیران سابق صدای آمریکا گفته که بعد از انتخاب ترامپ، این رسانه به «بلندگوی ترامپ-فقط ترامپ و نه هیچ‌کس دیگر-» تبدیل شده است.

VOA به مثابه دستگاه پروپاگاندا

او می‌گوید این رسانه بعد از روی کار آمدن ترامپ اکنون به یک دستگاه پروپاگاندا تبدیل شده که در حال پخش گزارش‌هایی در حمایت از سیاست‌های ترامپ علیه ایران است. از جمله اقدامات صدای آمریکا در این راستا پخش چند یادداشت از یک فرد ادعایی به نام «حشمت علوی» است که رسانه‌ها افشا کرده‌اند وجود خارجی ندارد و صرفاً یک حساب کاربری ماشینی در توئیتر، وابسته به گروهک تروریستی منافقین است. 

برخی از کارکنان و خبرنگاران صدای آمریکا روی کار آمدن ترامپ را فرصتی برای میدان دادن به دیدگاه‌ها و نگرش‌های خودشان و افراد هم‌فکرشان دیده‌اند، در حالی که برای برخی دیگر ماجرا صرفاً این است که نمی‌خواهند شغلشان را از دست بدهند. 

علاوه بر عواملی از این دست برخی تغییرات ساختاری هم در رویکرد بخش فارسی VOA اثرگذار بوده‌اند. از جمله مهم‌ترین عوامل، انحلال سازمانی به نام «هیئت کارفرمایان پخش» (BBG) در دسامبر سال 2016 و جایگزین کردن آن با سازمان دیگری به نام «آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده» بود که رسانه‌های معاند فارسی‌زبان از جمله  بخش فارسی «صدای آمریکا» (VOA)، «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی» و «رادیو فردا» زیر نظر آن فعالیت می‌کنند و بازوی اصلی پروپاگاندای رسانه‌ای دولت آمریکا به شمار می‌رود. چند روز بعد از انحلال BBG، دو نفر از دستیاران ترامپ از استودیوهای صدای آمریکا بازدید کردند. 

سال 2017، رئیس جدید BBG که مدیر عامل اندیشکده تندرو «شورای سیاست خارجی آمریکا» هم بود خواستار تجدید نظر در برنامه‌های BBG در خصوص ایران شد. در گزارشی که این اندیشکده ارائه کرد نتیجه‌گیری شده بود که صدای آمریکا به اندازه کافی از حکومت ایران و برجام انتقاد نکرده است. 

در ادامه تحولاتی از این دست، کمیته اعتبارات مجلس سنای آمریکا در سال 2018 به پیشبرد طرحی رأی داد که از «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا می‌خواست با همکاری «آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده» برنامه‌هایی برای جنگ نرم با ایران آغاز کند. در این طرح قانونی،  ردیف بودجه مشخصی هم برای مقابله با نفوذ رسانه‌ای ایران از طریق فضاسازی تبلیغاتی در نظر گرفته شده بود.

طرح سنا از «آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده» می‌خواست منابع خود را به پررنگ کردن حضور ایران در سوریه و یمن اختصاص داده و سیاست خارجی ایران را عامل مشکلات در دنیا جلوه دهد. 

در حال حاضر، بخش فارسی «صدای آمریکا» آشکارتر از هر زمان دیگر پیگیری طرح اسکات مادل را در دستور کار قرار داده و طبق آن، در حال پخش برنامه‌ای برای اختلاف‌افکنی میان مردم و حکومت، پررنگ کردن اختلافات داخلی در ایران، تحریک به اختلافات قومی و مذهبی و غیره است. 

بودجه‌های هدرشده برای براندازی 

اما روشی که این رسانه و دولت ترامپ پیش گرفته، روشی نیست که تازگی داشته باشد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دولت‌های مختلف آمریکا بارها بودجه‌های میلیون دلاری برای راه‌اندازی جنگ نرم در ایران به راه انداخته اما همواره ناکام مانده‌اند. 

«کنث کزمان»، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در «سازمان تحقیقات کنگره آمریکا» چند سال پیش به گردآوری بودجه‌های ده‌ها میلیون دلاری پرداخت که از سال 2004 در دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری آمریکا و در قالب برنامه‌های دستگاه‌های مختلف برای براندازی نرم در ایران به تصویب کنگره درآمده بودند. (این گزارش را در اینجابخوانید). 

فقط در یک مورد، دولت «جورج بوش» پسر در سال 2008 بودجه‌ای معادل چهارصد میلیون دلار برای پیشبرد برنامه‌ای مخفیانه در نظر گرفته بود که هدف آن تشدید تنش‌های قومی-مذهبی و براندازی نرم در ایران بود. از آن زمان 11 سال می‌گذرد و دولت بوش به سوژه یک کتاب فکاهی بدل شده که چند ماه پیش در آمریکا منتشر شده است. 

نشست فراکسیون جوانان مجلس با مدیران سازمان کوثر

نشست هم‌اندیشی فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر عصر امروز (شنبه) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نشست هم‌اندیشی فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر عصر امروز (شنبه) برگزار شد.

محمدرضا اسکندری مدیرعامل و نایب رئیس هیأت مدیره سازمان اقتصادی کوثر در این نشست با بیان اینکه در شهریور سال 88 قیمت‌گذاری که برای این سازمان صورت گرفته بود 403 میلیارد تومان بود اما سه مجموعه ارائه شده به بورس کشور اخیراً 2 هزار و 100 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

وی گفت: قیمت‌گذاری بلوک اقتصادی سازمان کوثر 8 هزار میلیارد تومان است.

اسکندری خاطرنشان کرد:‌ 9 هزار کارمند در سازمان اقتصادی کوثر وجود دارد و ما ریالی از دولت بودجه دریافت نمی‌کنیم.

موسوی: مدیران متعلق به نسل دهه 60 و 70 شفافیت‌محور هستند

رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی گفت:‌ ورود جوانان و مدیران دهه شصتی به سیستم مدیریتی سازمان اقتصادی کوثر امری مبارک است.

سیدفرید موسوی گفت: هدف این فراکسیون آن نیست که فرد متعلق به دهه 30 و یا 40 حذف شده و جوانان دهه 60 و 70 سرکار بیایند بلکه باید نشاط و چابکی وجود داشته باشد که گاهاً در بین مدیران میانسال هم وجود دارد و اگر این هدف محقق نشود  با چالش مواجه خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: جوانان مدیر متعلق به نسل دهه 60 و 70 شفافیت داشته و علاقه زیادی به تغییر و پاسخگویی داند و اگر مدیر جوانی که متعلق به این دهه است در مسند قدرت قرار گیرد باید بتواند تغییرات لازم را هم در این راستا ایجاد کند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت:‌ بحث تغییر در سازوکار و رویکردها در ادارات و سازمان‌ها با حضور جوانان به وجود می‌آید و اگر روندها شفاف و بسترهای زمینه‌ساز فساد از بین برده شود مدیران جوانان می‌توانند سرهای خود را بالا بگیرند.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه نهادهای خصولتی وابسته به مراکز دولتی باید طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت‌های مالی خود را شفاف‌سازی کرده و ارائه کنند و اینکه سازمان اقتصادی کوثر فقط 15 درصد زیرمجموعه‌اش را به بورس برده است رضایتبخش نیست.

قمی: یکی از ویژگی‌های هویت انقلاب اسلامی جوانگرایی است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: اقتصاد کشور ما باید متفاوت رقم بخورد که این موضوع برآمده از فرهنگ مکتبی و اسلامی ما است ضمن اینکه اقتصاد نفتی ریشه در فرهنگ ما ندارد.

حجت‌الاسلام محمد قمی افزود: حضرت علی (ع) فرموده‌اند که باید دست به زانوی خود زده و بلند شوید لذا اینکه مدام به نفت توجه داشته باشیم و تلاشی نکنیم امری مضموم است.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی بخشی از تئوری مکتب ما است و ربطی به زمان تحریم‌ها هم ندارد بلکه باید به سمت مستحکم‌سازی و مقاوم‌سازی اقتصادی خود رفته و بدانیم که این حرف متفاوت انقلاب اسلامی نسبت به دیگران است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت:‌ بعد از امضای برجام رهبر معظم انقلاب تأکید بیشتری بر اقتصاد مقاومتی کردند و فرمودند که فریب غربی‌ها را نخورید لذا در 40 سالگی انقلاب اسلامی بهترین زمان برای جا انداختن گفتمان اقتصاد مقاومتی است.

قمی گفت: یکی از ویژگی‌های مهم ما در انقلاب اسلامی، جوانگرایی است ضمن اینکه بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب هم تأکید زیادی بر جوانگرایی دارند. 

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی  افزود: مدل فکری و مکتبی ما آن است که جوانان همواره پیش‌رو بوده‌اند.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی خیلی می‌تواند در تحکیم و تثبیت اقتصاد مقاومتی و استفاده از مدیران جوان و انقلابی و جهادی در کشور تأثیرگذار باشد.

گودرزی: سازمان اقتصادی کوثر اردوی جهادی برای رفع مشکلات تولیدی برپا کند

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: اینکه بگوییم جوانان سر کار آمده‌اند فی‌نفسه ارزش محسوب نمی‌شود بلکه باید تغییرات اساسی و کارآمد به وجود آمده و بهره‌وری را بالا ببریم و باید این موضوع و تغییرات را مدیران بالاتر و میان‌سال به‌عینه مشاهده کنند.

گودرزی گفت: در شرایط فعلی تمام امید مقام معظم رهبری به جوانان است البته تعبیر من آن است که تکیه رهبر معظم انقلاب، جوانان محسوب می‌شوند.

وی اظهار داشت: جوان مؤمن دانا و پرانگیزه ویژگی‌های جوان امروزی باید باشد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ ما واحدهای تولیدی زیادی در کشور داریم که نیازمند فعالیت بیشتر برای احیای آنها است و اگر بنیاد شهید وارد کار اقتصادی شده است باید روحیه جهادی را ترویج کند به همین منظور پیشنهاد می‌کنم اردوی جهادی برای رفع مشکلات تولید برگزار کنید.

نماینده مردم بروجرد در مجلس بروجرد افزود: برای این مثال می‌توانید اردوی جهادی به یک شهرستان برده و چند واحد تولیدی ورشکسته را بازدید کرده و مشکلات تولید آن را حل کنید.

وی گفت:‌طرح‌ها، لوایح، و پیشنهاد جوانان فعال در سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید را به فراکسیون جوانان مجلس به ویژه در دوران تدوین بودجه ارائه دهید.

گودرزی افزود: جوانان می‌توانند امید واقعی را در جامعه گسترش دهند.

قاضی‌زاده هاشمی: معنای جوانگرایی، بهره‌گیری از ژن خوب نیست

نماینده مردم فریمان در مجلس گفت: کمتر اثر و فعالیتی از فراکسیون جوانان مجلس در دوره‌های قبل می‌دیدیم ولی حضور 37 جوان بین 30 تا 45 سال در این فراکسیون و تأثیرگذاری آنها در خروجی مجلس نشان‌دهنده روحیه ایجاد تغییرات اساسی در کشور است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، گفت: افزایش وام ازدواج، الزام به آزمایش ژنتیک جوانان پیش از ازدواج، ایجاد سازمان اجتماعی در وزارت کشور، تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان ماحصل خرد جمعی فراکسیون جوانان مجلس است.

وی تصریح کرد:‌ 50 میلیون نفر از 80 میلیون ایرانی متعلق به دهه‌های 50 تا 80 هستند و نباید برهمین اساس تقابل بین نسلی بین مدیران فعلی به وجود بیاید. لذا باید انتقال مدیریتی از پیران به جوانان آرام و براساس انتقال تجربه و با اعتماد به این افراد صورت گیرد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: با جوانگرایی به دنبال آن نبودیم که عده‌ای جوان ژن خوب و دارای روابط ویژه به سطوح مدیریتی بالای کشور بیایند لذا معیار ما جوان دارای رانت نیست بلکه به دنبال شایسته‌گزینی بودیم.

وی تصریح کرد: پیرمدیران، عامل تکرار شونده خیلی از مشکلات هستند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: روحیه جهادی برای فراکسیون جوانان مجلس بسیار مهم است و اگر قرار باشد اخبار زیادی از فساد و آقازادگی و رانت بشنویم قطعاً فایده نخواهد داشت بلکه باید مدیرانی پاکدست و دارای سلامت کار و روحیه انقلابی با اقدامات جهادی به منظور تحول بر مسند کار بیایند.

طباطبایی نژاد: جوانان انقلابی بهره‌وری را افزایش دهند

 نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید ببینیم چقدر سرمایه در سازمان اقتصادی کوثر وجود دارد و چقدر بهره‌وری در این سازمان مشاهده می‌شود.

حجت‌الاسلام سید صادق طباطبایی‌نژاد افزود: جوانان مؤمن که ریشه در خانواده انقلابی دارند باید در مراکز دولتی به منظور افزایش بهره‌وری به کارگیری شوند.

پاپی‌زاده: مدیران میانسال در انتقال تجارب‌شان به جوانان خساست نکنند

نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: در دوره‌های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی فراکسیون جوانان بسیار فعال بوده است. ضمن اینکه در تصویب لوایحه و طرح‌ها و امورات نظارتی هم تأثیرگذاری بالایی را در مجلس داشته‌ایم.

عباس پاپی‌زاده خاطرنشان کرد: یکی از آفاتی که مسئولان رده‌ بالای کشور دارند مربوط به انتقال تجارب است که متأسفانه در این زمینه خساست داشته و از اینکه پست مدیریتی خود را واگذار کنند ناراحت هستند و سعی می‌کنند اگر قرار است جوانی جای او را بگیرد از فرزندان خودشان باشد.

وی گفت: نیروهای جوان انقلابی باید به عرصه‌های مختلف ورود کرده و با فسادها مبارزه کنند.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی گفت: جوانان انقلابی و با انگیزه و دارای ایده‌های نو می‌توانند خون مدیریتی تازه‌ای در رگ‌های نظام و انقلاب به وجود آورده و سالم‌سازی رابه سطوح مدیریتی بکشانند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی براینکه برای ایجاد یک دولت انقلابی جوان تلاش کنید، تصریح کرد: این موضوع که رهبر معظم انقلاب فرموده است یک راهبرد محسوب می‌شود.

پاپی‌زاده اظهار داشت: بنیاد شهید مربوط به خانواده شده است و باید فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران نسبتی را در این بنیاد و سطوح مدیریتی سازمان اقتصادی کشور داشته باشند.

پیام رهبرانقلاب به جهادگران: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید

رهبر معظم انقلاب در پیامی خطاب به جوانان جهادگر تاکید کردند: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید.

به گزارش حوزه امام و رهبری خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، پنج‌شنبه ۱۰ مرداد ۹۸ جمعی از نمایندگان گروههای جهادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار بر «پیشرفت بدون حد در اندیشه و کار جهادی»، «لزوم تبدیل حرکتهای جهادی به گفتمان عمومی» و «لزوم ثبات قدم در صراط مستقیم» تأکید کردند.

رهبر انقلاب اسلامی یک روز پس از این دیدار صمیمی نیز نکاتی را در قالب پیام به جوانان گروههای جهادی و بسیج سازندگی مرقوم کردند که این پیام امروز (چهارشنبه) در مراسمی با حضور ۱۵۰۰ تن از اعضای گروههای جهادی در مصلای حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی قرائت شد.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسمه‌تعالی

جوانان عزیز گروههای جهادی و بسیج سازندگی
افزون بر چند کلمه‌ئی که دیشب حضوراً گفته شد:
- اولاً: کارتان با ارزش است. سپاس امثال من حق آن را ادا نمیکند؛ سپاس خدا نصیبتان باد، شکّر الله مساعیکم.
- ثانیاً: کار جهادی، به معنی کار برخاسته از ایمان و به کار گیرنده‌ی هر چه بیشتر از ظرفیت وجودی انسان است، و این دو هیچیک نقطه‌ی پایان ندارد. پس کار جهادی امروز شما میتواند دهها و صدها برابر، کیفیت و ارتقاء و گسترش یابد.
- ثالثاً: ارتقاء فکری و عملی جهادگران (که گزارش آن را دادید) آنها را از خدمت‌رسانیهای ابتدائی و یَدی غافل و دور نکند. تعمیر دیوار و بام و خانه‌ی آن پیرزن روستائی، به شما و کارهای بزرگتان برکت و نورانیت می‌بخشد.
- رابعاً: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید. منظومه‌ی معرفتی اسلام در این‌باره را که مشتمل بر صدها درس از لزوم انفاق و لزوم تعاون در بِرّ و تقوا و لزوم نفع رساندن به مردم و لزوم قیام به قسط و امثال اینها است در برابر میلیونها جوان کشور بگذارید.
- خامساً: جهاد خدمت‌رسانی پیش از سود رساندن به گیرنده‌ی خدمت، به خود خدمت‌رسان سود میرساند. دل‌کندن از بهره‌های شخصی برای بهره‌رساندن به دیگران، دل را روشنی و ذهن و اندیشه را ارتقاء و اراده را قوّت می‌بخشد و فراتر از همه، رضای الهی را جلب میکند.
این را با قول و عمل خود به کسانی که هنوز قدم در وادی خدمت‌رسانی نگذاشته‌اند، نشان دهید.
- سادساً: در محیط خدمت‌رسانی با اخلاق نیکو و عمل مؤمنانه؛ اجتناب از محرمات، تقید به مستحبات، فضای پیرامون خود را آکنده از عطر ایمان و عمل صالح کنید.
- سابعاً: حتماً خودِ مردم منطقه‌ی خدمت‌رسانی، بویژه جوانان را در کار خدمت‌رسانی شریک کنید. این نیز خدمتی بزرگ به آنها است.
- ثامناً: به ارتباط گروههای جهادی با یکدیگر و ارتباط آنها با دستگاههای قادر بر پشتیبانی، بپردازید بی‌آنکه دچار ارتباطهای اداری مرسوم و دست‌وپاگیر شوید.
- تاسعاً: کارهای خود، پیشرفتهای خود، موقعیتهای خود، توانائیهای روزافزون خود را به شکل هنرمندانه به اطلاع همگان برسانید. نشان دهید که جهاد موفق شما که فقط بر گوشه‌ئی از ظرفیتهای انسانی کشور متکی است، چقدر زیبا و شوق‌انگیز است.
صلوات و سلام خدا بر روح مطهّر حضرت امام ابی‌جعفر الجواد سلام‌الله‌علیه.

وزیر اطلاعات: در اقدامات اطلاعاتی جناح بندی را دخالت نمی‌دهیم

وزیر اطلاعات گفت: در کنار احترام به همه جریانات سیاسی، در اقدامات حرفه‌ای ذره‌ای جناح بندی‌ها را دخالت نمی‌دهیم.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات امروز شنبه در گردهمایی مدیران حراست دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی، با تبریک سالروز ولادت با سعادت امام هادی (ع) و بیان آموزه‌ها و احادیثی از آن حضرت به مساله فعالیت حراست ها اشاره کرد و افزود: این مسئولیت با ظرافت در معرض عوارضی است که انسان را دچار فراز و نشیب‌های سختی می‌کند.

علوی فعالیت حراست‌ها در مراکز علمی را با توجه به ضرورت وجود آرامش در کنار امنیت دانست و اظهار داشت: در میان عناصر علمی اقدامات حراستی از ظرافت خاصی برخوردار است و باید بسترهای جرم و خلاف را با تدبیر به حداقل برسانند و به جای مچ گیری، دست گیری کنند.

وی اقدامات حراست‌ها را به منزله نقش اورژانس توصیف و خاطر نشان کرد: در کنار اطلاع رسانی موارد به دستگاه اطلاعاتی باید تدابیر لازم را برای رفع مسائل جزیی بیندیشند.

وزیر اطلاعات گرامیداشت جامعه علمی و حفظ کرامت آنان را وظیفه نخست مجموعه‌های حراست دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها دانست و تاکید کرد: نه تنها این قشر از جامعه بلکه باید برای همه افراد جامعه حتی افراد پایین دست نیز کرامت و حرمت قائل شد.

علوی گفت: بر اساس آموزه های اسلامی همه چیز حتی کعبه، قرآن کریم، پیامبر، نظام رهبری و حکومت برای مردم است و زیرمجموعه حکومت اسلامی نیز باید در خدمت مردم باشند و اقدامات حراستی و اطلاعاتی باید با مردم، برای مردم، به نفع مصالح و امنیت مردم و از خود مردم باشد.

وی تصریح کرد: مردم باید به گونه ای احساس کنند که در تأمین امنیت مشارکت کنند و در این فضای غیر امنیتی خلاقیت، نوآوری و ابداعات شکوفه خواهد زد.

علوی گفت: اگر بخواهیم به کشور خدمت کنیم باید به گونه ای تدبیر کنیم که فضاهای علمی باز و مملو از آرامش و امنیت باشد چرا که در این شرایط افراد دچار عقده نمی شوند و جهت گیری مخرب پیدا نمی کنند.

وی با بیان این که رفتارهایی موجب ایجاد عقده حقارت می شود، ادامه داد: مصونیت جامعه مستلزم حفظ کرامت انسان‌هاست و در این صورت شاهد فراز مغزها نخواهیم بود.

علوی افزود: باید برای جامعه بستر ساز امنیت و آرامش باشیم و از دشمنان و بدخواهان سلب آرامش کنیم و با منافقان و تروریست ها با قاطعیت برخورد کنیم چرا که نبود امنیت فیزیکی نیز به جامعه لطمه می زند.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: پیوند حاکمیت و مردم موجب تقویت نظام و خنثی سازی توطئه ها و طمع دشمنان خواهد شد.

علوی با اشاره به این که آرامش جامعه حتی موجب ارتقاء فرهنگ دینی می شود، خاطرنشان کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که مایه آرامش دل ها باشیم و مردم از شنیدن اسم وزارت اطلاعات احساس امنیت و آرامش و دشمنان احساس خطر و واهمه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دشمنی های آمریکا علیه کشورمان اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی و فشار اقتصادی مردم بیش از گذشته با حکومت و نظام اسلامی همراهی می کنند و مسئولین نظام نیز پشت سر رهبری معظم انقلاب اسلامی هستند.

علوی با بیان این که باید با مردم با لطف و محبت برخورد و از درنده خویی پرهیز کرد، گفت: اسلام در کرسی تحقیق حق است و دیگران را باطل می داند اما در کرسی حکومت عدالت، معیشت، امنیت و حرمت را به طور یکسان برای آحاد جامعه می‌داند.

وزیر اطلاعات افزود: اسلام دین انتقام گیری و ایجاد فشار بر مردم نیست و دوست داریم دانشگاه‌ها که فرهنگ استکبار ستیزی بر آن حاکم بود باشد و حاکمیت این فرهنگ با دیکته کردن و تحمیل امکان پذیر نیست بلکه باید با استدلال توأم با محبت ایجاد شود و مجموعه‌های حراست می توانند در این زمینه همراهی موثری داشته باشند.

علوی اکثریت دانشجویان و جامعه علمی را همراه و همدل نظام اسلامی دانست و گفت: دانشجویان فرصت برای نظام هستند و باید هوشیارانه جلوی نفوذ دشمنان را برای تبدیل ظرفیت دانشجویان به تهدید علیه نظام بگیریم.

وزیر اطلاعات دو قطبی کردن جامعه را یکی از اقدامات دشمنان اعلام کرد و گفت: توسعه چتر اطلاعاتی و رصد و اشراف اطلاعاتی و حفظ و صیانت از اساتید، دانشجویان و نخبگان در برابر نفوذ دشمنان از جمله اقدامات ضروری مجموعه های حراست دانشگاه هاست.

علوی در بخش دیگری از سخنانش به مساله تایید صلاحیت‌ها اشاره کرد و افزود: در بررسی و رسیدگی به تایید صلاحیت‌ها باید سخنان افراد را شنید و استناد تنها به گزارشات منابع راهگشا نیست و در معرض تردید است.

وی اظهار داشت: امیال سیاسی و جناحی نباید در تصمیم گیری‌ها تأثیرگذار باشد و استقلال اقدامات اطلاعاتی به منزله نفی اصولگرایان یا اصلاح طلبان نیست بلکه باید در کنار احترام به همه جریانات سیاسی در اقدامات حرفه ای ذره ای این جناح بندی ها را دخالت نمی دهیم و به نفع یا علیه کسی اقدام نمی‌کنیم.

وزیر اطلاعات با اشاره به این که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات موجب تودهنی زدن به ترامپ و هیأت حاکمه آمریکا می شود، گفت: باید از دو قطبی شدن فضای دانشگاه‌ها در دوران انتخابات و موج سواری دشمنان جلوگیری کرد.

گزارش فارس از اجتماع بزرگ جهادگران/ مطالبه رهبر انقلاب برای همگانی کردن خدمت‌رسانی

اجتماع بزرگ جهادگران بسیجی و گروه‌های جهادی بسیج سازندگی عصر چهارشنبه 23 مرداد 98 در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اجتماع بزرگ جهادگران بسیجی و گروه‌های جهادی بسیج سازندگی از دقایقی پیش ( عصر چهارشنبه 23 مرداد 98) در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

در این مراسم سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه، منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات، سردار محمدحسین سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی دیگر از فرماندهان و مسئولین حضور دارند.

* سردار سپهر: مسئولین زمینه خدمت رسانی بسیجیان را فراهم کنند

سردار محمدحسین سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در اجتماع بزرگ جهادگوان بسیج سازندگی اظهار داشت: بسیج بعنوان حزب انقلاب اسلامی و بزرگترین نهاد مردمی و جهادی امروز افتخار دارد که با بیش از ۱۲ هزار گروه جهادی، آمادگی عملیاتی کردن پیام رهبر معظم انقلاب را دارد.

وی افزود: رهبری فرمودند "امروز ویژگی عمل جهادی هویت ما را تشکیل می دهد" ما نیز امادگی داریم در این اجتماع بار دیگر میثاق ببنیدم که با هماهنگی دستگاه ها و مسئولین کار جهادی را در کشور پیش ببریم.

سردار سپهر در پایان تاکید کرد: از همه مسئولین درخواست داریم زمینه خدمت و محرومین زدایی را برای بسیجیان فراهم کنند.

* انتشار بخشی از دیدار ۲ساعته رهبرانقلاب با جهادگران در مراسم

بخشی از فیلم دیدار ۲ساعته رهبرانقلاب  با جهادگران در این مراسم پخش شد.

براساس این گزارش، ۴۲ نفر از اعضای گروه‌های جهادی پنج‌شنبه 10 مردادماه در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، به ارائه‌ گزارش اقدامات خود در مناطق محروم و تشریح نظراتشان درباره‌ این مسئله پرداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای در این دیدار، ضمن تقدیر از این جوانان مؤمن انقلابی فرمودند: هرچه ممکن است تلاش کنید و پیش بروید. هرچه ممکن است فکر کنید و این فکر را به مرحله‌ی عمل در بیاورید.

رهبر انقلاب اسلامی ‌در تأیید این حرکتهای انقلابی، گفتند: بگذارید ما مجموعه‌ی عظیمی از نسل انقلاب اسلامی را در کشورمان شاهد باشیم که از لحاظ سطح فهم، مسائل مدیریتی، خدمت‌رسانی، ایجاد عدالت و قیام به قسط، به جایی رسیده باشد که ذهنهای معمولی بشر به آنجا نرسیده و باید از او الگو بگیرند.

‌ایشان درباره‌ ضرورت گفتمان‌سازی این‌گونه فعالیتها افزودند: گفتمان حرکت جهادی، شماها را به وجود آورده. ما بایستی کاری کنیم که این گفتمان به یک گفتمان عمومی تبدیل شود؛ عده‌ای هستند که محرومیت زندگی و جسمانی ندارند اما از خدمت به محرومان محرومند. به آنها هم خدمت کنید.

آخرین مطالب