پر بازدیدترین مطالب

مهلت چهار ماهه FATF برای تسلیم ایران!


FATF تعلیق ایران از لیست سیاه (وضعیت اقدام متقابل) را به مدت 4 ماه دیگر تمدید کرد. این اقدام در حقیقت خرید زمان(مهلت) برای خود FATF است. این کارگروه که از تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران ناامید شده است، به دنبال آن است تا با جازدن این اقدامِ هیچ به عنوان امتیاز، با کمک دنباله داخلی، تصویب لوایح مرتبط با FATF را با هدف تسلیم ایران رقم بزند.

 

سخن آشنا- کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) تعلیق ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی را به مدت 4 ماه دیگر تمدید کرد.
پیش از این گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مهر ماه، مهلت ایران برای اجرای خواسته‌های خود را تا فوریه ۲۰۱۹ (نیمه اسفند) تمدید کرده بود.
در نشست اخیر این کارگروه در پاریس، FATF تا ماه ژوئن 2019 (خرداد 1398) به ایران فرصت داده است تا قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.
خرید زمان
اقدام FATF در تعلیق 4 ماهه ایران از لیست سیاه، در حقیقت خرید زمان(مهلت) برای خود FATF است. این کارگروه که از تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران ناامید شده است، به دنبال آن است تا با جازدن این اقدامِ هیچ به عنوان امتیاز، با کمک دنباله داخلی، تصویب لوایح مرتبط با FATF را با هدف تسلیم ایران رقم بزند.
اکنون دو لایحه مرتبط با FATF (پالرمو و CFT‌) در مجمع تشخیص مصلحت نظام با مخالفت جدی اعضا مواجه شده است. هنوز نظر نهایی مجمع تشخیص درباره این دو لایحه اعلام نشده است ولی اعضا از افزایش مخالفان نسبت به موافقان- به دلیل توضیحات کارشناسی منتقدان و خالی بودن دست حامیان از استنادات کارشناسی و فنی- خبر داده‌اند.
تمدید تعلیق ایران توسط FATF در حقیقت خرید زمان برای موافقان پیوستن به این سازمان در داخل کشور است. کارگروه ویژه اقدام مالی در نظر دارد تا با خرید زمان، حامیان FATF بتوانند برای جاده‌صاف‌کنی تصویب لوایح خسارت‌بار مرتبط با FATF بیشتر مانور دهند.
ریاست FATF بر عهده معاون خزانه‌داری آمریکا (اتاق جنگ اقتصادی واشنگتن علیه ایران) است. تمدید تعلیق ایران توسط FATF یعنی حضور ایران در FATF برای دشمن آن‌قدر مهم است که حتی حاضر است تا برای پیوستن ایران، ضرب‌الاجل‌های خود را مکرر تمدید کند.
حامیان FATF پیش از این بارها و بارها مدعی شده بودند که با پایان یافتن مهلت فعلی، قطعا به لیست سیاه می‌رویم و وضعیت اقتصادی کشور قفل شده و با بحران مواجه می‌شویم! اما با تمدید مهلت توسط FATF بیش از پیش ثابت شد که ادعاهای حامیان FATF هیچ نسبتی با واقعیت ندارد.
FATF و دور زدن تحریم‌ها!
حامیان FATF بارها مدعی شده‌اند که پیوستن به FATF موجب تقویت ایران در دور زدن تحریم‌ها است و اگر از پیوستن به این سازمان بین‌دولتی امتناع کنیم، خودتحریمی را کلید زده‌ایم.
برخلاف این ادعا، اتفاقا پیوستن به FATF موجب خودتحریمی و بسته شدن مسیر دور زدن تحریم‌ها خواهد شد.
در روزهای گذشته، مارشال بیلینگزلی، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا و رئیس FATF در پاسخ به سوال نماینده کنگره آمریکا با این عنوان که «ما چگونه باید فشارها بر حکومت و نهادهای مالی ایران را حفظ کنیم و اطمینان حاصل کنیم که آنها نتوانند شکاف‌هایی برای دور زدن تحریم ایجاد کنند؟» گفته بود:«باید مصرانه از آنها بخواهیم قوانین مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی(لوایح مرتبط با FATF) را در ایران تصویب کنند»!
وقتی رئیس FATF یا همان دستیار وزارت خزانه‌داری آمریکا (اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران) با این صراحت در جلسه استماع کنگره از نقش FATF برای مهار ایران و افزایش فشار تحریم‌ها بر مردم می‌گوید، موافقان FATF در دولت و مجلس با چه منطقی همچنان دم از ضرورت اجرای خواسته‌های FATF و ارتباط آن با مقابله با تحریم‌ها می‌زنند؟!
لازم به ذکر است که FATF در گزارشی، اجرای مؤثر تحریم‌های مالی هدفمند و شناسایی مسیرهای ایران برای دور زدن تحریم را ذیل رسالت مقابله با ‌اشاعه تسلیحات کشتارجمعی خود تعریف کرده و تاکید کرده است که با جدیت تمام در پی اجرای آن است.
دروغ لیست سیاه
حامیان FATF با بزرگنمایی خروج ایران از لیست سیاه(وضعیت اقدام متقابل)، اینگونه القاء می‌کنند که اگر ایران از این لیست خارج شود، گشایش اقتصادی عظیمی رخ داده و همه مشکلات اقتصادی حل می‌شود!
این ادعای مضحک در حالی است که با توجه به مکانیزم اجماع و حضور رژیم صهیونیستی، آمریکا و آل سعود در FATF، سناریویی تحت این عنوان که ایران از بیانیه یا حتی از وضعیت اقدام متقابل(لیست سیاه) خارج شود و به یک عضو عادی در بیانیه تبدیل شود، روی میز نیست.
به عبارت ديگر، با توجه به سازوكار اجماعي تصميم‌گيري در FATF و عضويت آمريكا، آل سعود و رژيم صهيونيستي برخورد با ايران سياسي بوده و امكان خروج از ليست سياه نيست.
کارشناسان معتقدند که از لحاظ محتوایی، هیچ تفاوتی بین وضعیت تعلیق(وضعیت فعلی ایران) با وضعیت اقدام متقابل(لیست سیاه) در عمل وجود ندارد. به این دلیل که علی رغم اینکه ما به لحاظ عنوانی از لیست سیاه خارج شدیم اما بسیاری از محتوای «وضعیت اقدامات متقابل» عملا بر ما اعمال می‌شود.
لازم به ذکر است که ايران حتی با اجراي كامل برنامه اقدام FATF، از ليست سياه خارج نخواهد شد زيرا در بيانيه‌هاي FATF ابدا گفته نشده كه ايران بعد از اجراي كامل برنامه اقدام از ليست سياه خارج مي‌شود بلكه گفته شده براي بررسي وضعيت، پرونده ايران به مجمع عمومي ارجاع مي‌شود و تازه بحث Next Step يا همان قدم بعدي مطرح مي‌شود. این روند دقیقا مشابه روند امضا و اجرای برجام است. یعنی همان اقدامات نقد ایران در مقابل وعده‌های نسیه طرف مقابل. نشان به آن نشان که ایران علی‌رغم اجرای 37 مورد از 41 مطالبه اکشن پلن (برنامه اقدام FATF) همچنان در فهرست تعلیقی است.
FATF، تروریسم و پولشویی!
سازمان بین‌دولتی FATF مدعی است که کارویژه آن مبارزه با تروریسم و پولشویی است.این ادعا در حالی است که مقر FATF در پاریس است؛ شهری که رسما میزبان سازمان تروریستی منافقین با کارنامه انبوه جنایت و ترور و کشتار 17 هزار شهروند ایرانی است. فرانسه همچنین یکی از حامیان و تجهیزکنندگان گروهک تکفیری تروریستی داعش در منطقه است.علاوه بر این حدود 70 درصد پولشویی در جهان در کشورهای اداره کننده FATF(آمریکا و کشورهای اروپایی) رخ می‌دهد.همچنین، رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود رکورددار انواع جرائم مشمول نظارت و تعقیب FATF هستند که مطلقا مورد بازخواست و مضیقه‌های تحریمی این کمیته قرار نمی‌گیرند.گفتنی است عربستان با وجود این سوابق، تنها باید 11 اقدام را برای عضویت در FATF انجام می‌داد که فقط هفت مورد را بنابر ادعای FATF انجام داده و هرچند عضویت کاملش هنوز پذیرفته نشده، اما هم اکنون عضو ناظر FATF می‌باشد. این کشور جزو موسسان یا تامین‌کنندگان اصلی گروهک‌های تروریستی مانند داعش و القاعده و بوکوحرام و... است.لازم به ذکر است که 162 کشوری هم که نه عضو FATF هستند و نه استانداردهای آن را کاملا به اجرا می‌گذارند، در معرض سخت‌گیری‌های مشابه سخت‌گیری و فشار علیه ایران نیستند. داعش، محصول مشترک آمریکا و عربستان است. اما گویا FATF داعش را گروه تروریستی نمی‌شمارد؛ وگرنه باید این دو کشور را تحریم کامل می‌کرد.
دستکش مخملین حقوقی
کارشناسان معتقدند که FATF دستکش مخملین حقوقی بر دست زیاده‌خواه و عهدشکن آمریکاست.FATF تنها حربه‌ای در دست رژیم آمریکاست که خود، استانداردهای FATF و شورای امنیت سازمان ملل را رعایت نمی‌کند؛ ابطال صریح برجام (به عنوان سند ضمیمه قطعنامه 2231) آخرین سند بر این مدعاست.تعلیق ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی و تقلای آمریکا برای عضویت ایران در این سازمان بین دولتی، بیش از پیش ثابت کرد که ایران بایستی از پذیرفتن دستورات این سازمان مافیایی امتناع کرده و لوایح مرتبط با FATF را رد کند.
منبع:کیهان

انتشار نامه‌ای که واعظی آن را تکذیب کرد/ ماجرای نامه اختصاص 1000 میلیارد تومان برای سهامداران پدیده چیست؟+ سندبر اساس سند منتشر شده در رسانه‌ها، مشخص شده است که رئیس دفتر روحانی هم درباره نامه و دستور کمک به سهامداران پدیده شاندیز همه حقیقت را نگفته است.

سخن آشنا - هفته گذشته نصرالله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (پنجشنبه‌) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی در مورد "پدیده مشهد" گفت: مشکل پدیده چندین هزار نفر را گرفتار کرده بود که من به علت آن وارد نمی‌شوم. در حال حاضر چهار سال است که این موضوع لاینحل باقی مانده است. من در آستانه دهه فجر نامه‌ای به سران سه قوه نوشتم و از این سه بزرگوار تقاضا کردم در نشست‌هایی که دارند به این موضوع نیز رسیدگی کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در بخشی از نامه‌ای که ارسال کرده بودم، عرض کردم " شایسته است که با همراهی و همدلی روسای سه قوه در ایام دهه فجر تدابیر موثری برای حل این مشکل اتخاد کرده است. " در مورد درخواست بنده لطفی صورت گرفت و مکاتبه‌ای به دست بنده رسید که این مکاتبه محرمانه است و من نیز اجازه قرائت کامل آن را ندارم، اما این نامه پی‌نوشتی داشت که من عبارت صریح آن را قرائت می‌کنم. آن عبارت "تخصیص یکهزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهامداران معسر شرکت پدیده شاندیز" بود.

پژمان‌فر در توضیح ادامه این روند گفت‌: بنده ابتدا خیلی خوشحال شدم و با خود گفتم که چقدر نظام ما فعال است که وقتی مکاتبه‌ای صورت می‌گیرد رییس جمهور شخصاً به او ورود کرده و نامه هم ارسال می‌کند، اما دیروز جناب آقای واعظی به عنوان رییس دفتر رییس جمهور موضعی را در رسانه‌ها اتخاذ کردند که بنده بسیار متحیر شدم.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گلایه از رییس دفتر رییس جمهور، گفت‌: آقای واعظی گفتند که اصلاً چنین نامه‌ای وجود نداشته است، در حالی که این نامه را خود ایشان برای من ارسال کردند. خبرنگار مربوطه در آن جلسه با اشاره به اسم بنده گفت که آقای پژمان فر گفته‌اند که چنین نامه‌ای وجود دارد. ایشان خطاب به خبرنگار گفتند که شما ایشان را می‌شناسید. ایشان از این حرف‌ها زیاد می‌زند. این حرف‌ها واقعیت ندارد. گروهی در کشور وجود دارند که می‌خواهند در کشور مشکل ایجاد کنند.

بعداز اظهارات پژمانفر، «محمود واعظی» ادعای یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره اختصاص اعتبار یکهزار میلیارد تومانی برای جبران خسارت سهامداران موسسه پدیده شاندیز را تکذیب کرد و افزود:
کسانی که این سخنان را مطرح می کنند اغراض سیاسی دارند و اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: من چنین چیزی نشنیدم و مشخص نیست که این موضوع از کجا مطرح می شود، اگر قرار باشد دستوری داده شود باید از طریق دفتر ابلاغ شود.
واعظی گفت: تاکنون حرف‌های زیادی از این نماینده شنیده اید که هیچکدام آنها هم درست نبوده است؛ باید از منشا چنین خبرهایی تایید بخواهید و از این نماینده سند ادعایش را نیز جویا شوید.
به دنبال این اظهارات واعظی، پژمانفر اعلام کرده بود که اگر واعظی عذرخواهی نکند، سند مورد بحث را منتشر خواهد کرد.

 

پس از اظهارات پژمانفر، پزشکیان نایب رئیس مجلس در همان جلسه خطاب به امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: چنین نامه‌ای وجود دارد. ایشان این نامه را ارسال کرده است و پاسخش را دریافت کرده‌اند، این موضوع را حتماً پیگیری کنید.
واعظی همچنین در صفحه اینستاگرامش نوشت:
درخصوص اظهارات اینستاگرامی نماینده مردم محترم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی عرض می‌کنم که او قیاس به نفس کرده اند و صفتی که مربوط به خودشان است به بنده نسبت داده اند.

بنده نیز بار دیگر بدون نیاز به عذرخواهی ادعای او مبنی بر دستور رئیس جمهوری مبنی بر تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران و مال باختگان پدیده شاندیز را قویاً تکذیب می‌کنم.

همانگونه که در جوابیه روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری نیز به تفصیل شرح داده شده، تکرار می‌کنم که رئیس جمهوری در هامش نامه سرپرست استانداری خراسان رضوی صرفاً خطاب به محمد نهاوندیان مرقوم کرده اند که «بررسی و اعلام نظر شود».

اینکه او به عنوان نماینده مجلس این توصیه را تفسیر به دستور رئیس جمهوری مبنی بر تخصیص ارزیابی کرده اند، جای تاسف دارد.

موضوع نامه نگاری وی در این خصوص هم اساساً محل بحث بنده نبوده است و صرفاً بر این تاکید شده بود که رئیس جمهوری چنین دستوری نداده اند.

اگر پژمانفر غیر از این، سندی در اختیار دارند حتماً آن را منتشر کنند و ما هم از آن استقبال می‌کنیم.

اکنون نامه‌ای از دفتر رئیس جمهور و خطاب به نهاوندیان معاون اقتصادی روحانی منتشر شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته که نشان می‌دهد اظهارات نماینده مجلس صحت داشته و رئیس جمهور دستوری مبنی بر تخصیص مبلغ هزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهامداران معسر شرکت پدیده شاندیز صادر کرده است.
منبع:مشرق

در ادامه مرحله اصلی رزمایش «ولایت۹۷»؛ انهدام اهداف دریایی با شلیک پهپادها/ یک فروند پهپاد دشمن سرنگون شد


هواپیماهای بدون سرنشین نیروی دریایی ارتش مجهز به انواع بمب‌ها موفق به انهدام اهداف از پیش تعیین شده در رزمایش دریایی «ولایت۹۷» شدند.

انهدام اهداف دریایی با شلیک پهپادها/ یک فروند پهپاد دشمن سرنگون شد
به گزارش سخن آشنا، در ادامه دومین روز از مرحله سوم رزمایش دریایی «ولایت۹۷»، هواپیماهای بدون سرنشین نیروی دریایی مجهز به انواع بمب اقدام به مقابله با یگان های دشمن فرضی کردند.

در ادامه این عملیات، یگان های پدافندی نیروی دریایی نیز تواستند با سامانه های در اختیار خود ازجمله موشک دوش پرتاب میثاق، یک فروند پهپاد متعلق به دشمن که قصد نفوذ به آسمان کشورمان را داشتن، مورد اصابت قرار داده و سرنگون کنند.

رزمایش بزرگ «ولایت۹۷» در آبهای جنوب و جنوب شرق کشور از شرق تنگه هرمز تا دریای عمان و مدار 10 درجه اقیانوس هند در حال اجراست.
منبع:فارس

سردار غیب‌پرور: مجلس بودجه طرح جهاد روشنایی را تصویب کند/ بسیج ادعای نوکری دارد نه تصدی‌گری


سردار غیب‌پرور ضمن گلایه از مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه‌ طرح جهاد روشنایی به همت سازمان بسیج مستضعفین گفت: طرح جهاد روشنایی طرحی است که با ایده و تلاش جوانان بسیجی کلید خورد و مقرر شد با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی عملیاتی شود و از مجلس درخواست داریم که نسبت به این طرح کم‌لطفی نکند.

مجلس بودجه طرح جهاد روشنایی را تصویب کند/ بسیج ادعای نوکری دارد نه تصدی‌گری
به گزارش سخن آشنا، سردار غلامحسین غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین در آیین گشایش دومین جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت با اشاره به نزدیکی ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: ایام ولادت زهرا را پیشاپیش تبریک عرض می کنم و جا دارد با توجه به گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی خدا را شکر و تبریک مجدد عرض کنم.

وی افزود: جای تقدیر دارد که از سازمان بسیج مهندسین برای برگزاری دومین سال این جشنواره با حضور بخش فناوری و صنعت که مجدانه تلاش می کنند و موجب اعتلای انقلاب شده اند تشکر کنم. سرزمین ما پهناور است و خدا زمان خلق آن دامن خود را تکان داد و همه انچه در عالم است یک جا در این سرزمین قرار داده است از جمله نیروی انسانی، انرژی و ... که به یوم انقلاب تمام این سرمایه ها ظهور و بروز پیدا کرد.

سردار غیب پرور تصریح کرد: نباید از نقش جوانان در کشور که در بیانیه رهبری به آن تأکید شده است غفلت کرد و اگر صحبت از اعتلای بسیج می شود باید به نقش جوانان توجه داشت.در خصوص اعتلای بسیج باید گفت که این خواسته و مفهوم را رهبری گفتند و در جلسه معارفه هم بر همین موضوع تأکید داشتند و ما نیز بر این باور هستیم که اعتلای بسیج به معنای اثربخشی فعالیت ها است. نباید از نقش جوانان در کشور که در بیانیه رهبری به آن تأکید شده است غفلت کرد و اگر صحبت از اعتلای بسیج می شود باید به نقش جوانان توجه داشت.

وی عنوان کرد: اما سوال این جا است که اثربخشی بسیج مهندسین کشور را باید در کجا جستجو کنیم؟ در پاسخ باید گفت که شاید مهم ترین کار برای اعتلای برنامه های سازمان بسیج شناسایی سرمایه عظیم انسانی در کشور باشد و مهم تر از ان ایجاد شبکه توانمند و اثر بخش برای ایجاد تعامل و هم پوشانی ظرفیت ها باشد.وقتی هزاران نفر در اقشار مختلف بسیج فعالیت دارند در کنار هم جمع کنیم آن زمان اعتلای فعالیت بسیج محقق می شود.لذا باید بدانیم در کجای کشور چه نیرو با چه توانمندی حضور دارد تا بر اساس داشته های خود برنامه ریزی کنیم.

سردار غیب پرور ادامه داد: بسیج در سال ۹۸ قصد دارد ۵۰ کلینیک صنعتی را توسط بسیج مهندسین صنعتی تاسیس کند لذا در این طرح سعی می شود تا تمام صنایع به کمک سازمان صنایع مربوطه عارضه یابی شوند تا این واحدهای کوچک تعطیل شده به چرخه ی فعالیت و تولید برگردند.متاسفانه همواره جوانان و نخبگان صنعتی کشور از عدم حمایت نهادهای حاکمیتی گلایه دارند. چرا ما هر موقع وارد نمایشگاهی می شویم با گله مواجه هستیم و جوانان از عدم حمایت ناراضی هستند؟این درحالی است که بیانیه رهبری بر باور به جوانان تاکید دارند.

وی افزود: به قدری رهبری مسلط به مسایل هستند و مسیر را به ما نشان می دهند که کسی مانند ایشان نمی تواند امور را مدیریت کند و وقتی معظم له صحبت از بنیه و توان جوانان این مرز و بوم می کنند باید آنها را باور کرد و از دانش و توانمندی آنها بهره برد.بسیج با نظام عارضه یابی به جوانان میدان می دهد.

سردار غیب پرور ضمن گلایه از مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه‌ی طرح جهاد روشنایی به همت سازمان بسیج مستضعفین گفت: طرح جهاد روشنایی طرحی است که با ایده و تلاش جوانان بسیجی کلید خورد و مقرر شد تا با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی عملیاتی شود و از مجلس درخواست داریم که نسبت به این طرح کم لطفی نکند. در این رابطه سازمان بسیج مکرر به دولت اعلام کرد که آماده انسجام همگانی برای پیشبرد برنامه های کشور است و رییس جمهور با پی نوشت هایی که داشتند دستور به مساعدت با سازمان بسیج دادند و ما همین توقع را از مجلس داریم تا بودجه مربوطه به طرح جهاد روشنایی تصویب و اختصاص یابد تا بتوان نیروگاه های خورشیدی را عملیاتی کرد.

وی افزود: ما به عنوان بسیج ادعای تصدی گری نداریم، می خواهیم نوکری کنیم لذا مسؤلین مسیر را باز کنند البته بسیج نیز در تصویب و بررسی طرح های ارائه شده از طرح هایی حمایت می کند که استانداردها و مسیر علمی را طی کرده باشد. امیدواریم باور کنیم که بسیج کلید حل مشکلات کشور است و به کمک همه دستگاه های دولتی یک مسیر نورانی همراه با حرکت جهادی داشته باشیم و دنبال نسخه دیگر ی به جز نسخه ی راه انقلابی با حرکت جهادی به عنوان کلید حل مشکلات نرویم.

به گزارش فارس، طرح جهاد روشنایی شامل نصب سه هزار پنل خورشیدی خانگی با توان ۵ کیلو وات است که در ۲۰۰ نقطه محروم کشور و با همکاری سازمان بسیج مستضعفین و وزارت نیرو از آذرماه سال جاری آغاز شده است.
منبع"فارس

شمخانی: روش‌های متعددی برای قطع جریان نفت داریم؛ به ۹۰ درصد اهدافمان در سوریه رسیده‌ایم؛ پیام همکاری از امارات


دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران درباره پاسخ به حملات رژیم صهیونیستی در سوریه گفت: این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود.به گزارش سخن آشنا، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ با خبرگزاری تسنیم به تشریح تازه‌ترین تحولات سیاسی و امنیتی مرتبط با ایران و منطقه پرداخت.

شمخانی در خصوص پاسخ احتمالی به حملات اسرائیل در سوریه گفت: تدابیری اندیشیده‌ایم که از خط قرمز خود در حوزه تلفات انسانی ناشی از هرگونه تجاوز و تعدی محافظت کنیم. این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید: مقامات رژیم صهیونیستی به خصوص مقامات نظامی و اطلاعاتی آنها به خوبی این مسئله را درک می‌کنند. شیوه برخورد با حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و محور مقاومت در سال 2019 بسیار متفاوت از شیوه برخورد در گذشته است. البته برای ما مسجل و قطعی است که رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ در جبهه ی شمالی نیست و در این نقطه احساس ضعف شدید دارد، لذا سناریوی بازدارندگی را بر اساس این برآورد تا چند مرحله پیش بینی کرده‌ایم. نتانیاهو اگر در چند جبهه به طور هم زمان درگیر شود، حتماً به زندگی سیاسی متزلزل خود در آستانه انتخابات پایان خواهد داد. فکر نمی‌کنم این قدر احمق باشد.
شمخانی در زمینه تاثیر حملات اسرائیل در سوریه اظهار داشت: ما به بیش از 90 درصد اهداف خود [در سوریه] رسیده‌ایم. لذا حملات ایذایی اسراییل، تأثیر راهبردی نداشته و مقاومت کار خود را پیش برده است. ضمن این که با وجود تبلیغاتی که در خصوص اشراف اطلاعاتی اسراییل در سوریه می شود، موفقیت 90 درصدی ما نشان می‌دهد، صهیونیست‌ها اشراف اطلاعاتی ادعایی را هم ندارند. در یک مورد به طمع حمله به انبار موشک، انبار قالیِ لوله شده را هدف قرار دادند که از نظر نظامی افتضاحی نابخشودنی است.
دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران با اشاره به بحث خروج نیروهای آمریکا از سوریه خاطر نشان کرد: به نظر من آمریکا تا پایان سال 2019 مجبور است از نقاط دیگری از منطقه نیز خارج شود.
وی درباره تلاش‌های آمریکا برای ائتلاف سازی علیه ایران به اختلاف نظر کشورهای عربی در این زمینه اشاره کرد و گفت: حتی امارات هم مواضع کاملاً منطبقی با عربستان ندارد و در داخل امارات متحده حاکمانی هستند که پیام همکاری و رفع سوء تفاهم می‌دهند.
شمخانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه تا چه حد اقدامات آمریکا و متحدانش را در زمینه جنگ نظامی با ایران جدی می‌داند، گفت: چون می‌دانند که نمی‌توانند بجنگند، صدای تهدید را شدیدتر می‌کنند. روش ترامپ این است؛ ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند.
دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران در ادامه به تهدیدات ایران برای قطع صادرات نفت از طریق بستن تنگه هرمز و واکنش آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: قطع صادرات نفت الزاما مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم.
وی در خصوص اینکه آیا ایران تحت فشار تحریم‌ها و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به معامله و مذاکره با ترامپ روی خواهد آورد یا نه، گفت: اساساً معامله با دولت ترامپ اشتباه است چرا که این امر به معنی پذیرش نقض تعهد آمریکاست. علاوه براین ضمانتی وجود ندارد که دولت بعدی آمریکا به توافق احتمالی جدید پایبند باشد. بنا بر این آمریکا باید ابتدا حسن نیت خود را از طریق عمل به تعهدات برجامی خود اثبات کند. در حال حاضر ما آمریکا را فاقد حسن نیت و زیاده خواه می‌بینیم و از طریق سازوکارهای جدیدی که طراحی کرده‌ایم نیازی به معامله با آمریکا نداریم.
شمخانی در ادامه به بحث ونزوئلا اشاره کرد و گفت: مثال ونزوئلا نشان می‌دهد که چرا ایران نباید به ایالات متحده آمریکا اعتماد کند و نباید وارد مذاکره با آنها شود. ونزوئلا نه دارای برنامه هسته‌ای است، نه توانمندی موشکی دارد، نه نقش منطقه‌ای خاصی دارد اما آمریکا به دنبال کودتا و تغییر رژیم در آن است.
شمخانی در زمینه تلاش‌های آمریکا برای کاهش و قطع صادرات نفت ایران گفت: ایران ابتکاراتی را طراحی و عملیاتی کرده است که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه صادرات نفت ایران را خنثی می‌کند.
متن کامل مصاحبه تسنیم با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به شرح زیر است:

تسنیم: چندی پیش در سفر شما به کابل رویکرد جدیدی در زمینه تعامل ایران با بازیگران صحنه افغانستان رونمایی شد. شما از گفتگو و ارتباطات با طالبان خبر دادید. چرا ایران در این مقطع زمانی مبادرت به انجام چنین کاری کرده است؟ آیا این موضوع به دلیل ظهور شرایط جدید امنیتی در افغانستان است؟ یا اینکه چون آمریکا وارد مذاکره با این گروه شده، ایران هم وارد گفتگو با طالبان شده است؟ آیا ارتباطات با طالبان گسترش پیدا خواهد کرد یا در سطح فعلی باقی خواهد ماند؟

شمخانی: یکی از اولویت‌های غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران، همکاری با کشورهای دوست در منطقه برای برقراری صلح و ثبات است. افغانستان نیز از کشورهایی است که ما در سطوح مختلف رسمی و مردمی ارتباطات خوب و مستحکمی با دولت و ملت آن داریم و فرهنگ، دین، تمدن و زبان مشترک منافع دو کشور را بسیار به هم گره زده است. ما هیچگاه از کمک به برادران خود در افغانستان دریغ نکرده ایم. دولت افغانستان از گذشته از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود از امکانات و ظرفیت‌های خود برای برقراری صلح و امنیت در آن کشور بهره بگیریم و بر همین اساس، ما به درخواست آن کشور وارد گفتگو با این گروه شدیم و در طول زمان به شکل‌های مختلف نتایج آن را به آگاهی برادران افغانستانی خود می‌رساندیم. این بار تصمیم گرفته شد هم برای پس دادن بازدید سفر همتاهای خود و هم برای مذاکره درباره ی مسائل مختلف دیداری از آن کشور انجام شود. یکی از موضوعات مورد بحث نتایج گفتگوهای ما با طالبان بود. حتما توجه دارید که صلح و ثبات با مشارکت همه طرف‌ها قابل تأمین است. درباره آینده هم قائل به پیشگویی نیستم. باید دید دوستان ما چه نظری خواهند داشت و چه نتایجی به دست خواهد آمد. در هر صورت، کمک به برادران خود در افغانستان را در مسیر پیشرفت و تأمین صلح و ثبات، وظیفه ی خود و شرط همسایگی می‎‌دانیم.

آمریکا باید ابتدا حسن نیت خود را از طریق عمل به تعهدات برجامی خود اثبات کند. در حال حاضر ما آمریکا را فاقد حسن نیت و زیاده خواه می‌بینیم و از طریق سازوکارهای جدیدی که طراحی کرده‌ایم نیازی به معامله با آمریکا نداریم

تسنیم: تیم همراه شما در سفر به کابل یک تیم امنیتی و تا حدودی نظامی بود. در تصویری که از سفر شما (در هواپیما) منتشر شد، نقشه ای را که ظاهراً وضعیت امنیتی افغانستان را نشان می‌داد بررسی می کردید. آیا می توان گفت که یکی از اهداف سفر شما پرداختن به موضوع مقابله با داعش در افغانستان بود؟ اگر چنین است؟ ایران چه نقشی را با چه کیفیتی ایفا می‌کند؟

شمخانی: مبارزه با تروریسم و افراط گرایی کور و بی‌منطق از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است و ما در تمام این سالها در پیشانی مقابله با تروریسم قرار داشته‌ایم و این هیولای زشت را که باعث بدنامی مسلمانان شده بود همیشه سرکوب کرده‌ایم. برخلاف برخی کشورهای مدعی که حضورشان در منطقه همیشه همراه با مصیبت و گرفتاری بوده است، کمک به افغانستان برای گرفتار نشدن در دست این بلا هم جزو برنامه‌های ما بوده و خواهد بود. اما این که این کمک در داخل افغانستان چگونه باشد، مهمترین محور آن برای ما خواست و نظر دوستان ما در حاکمیت افغانستان است. البته ما آمادگی‌ها و امکانات خوب و گوناگونی داریم که دوستان ما از آن آگاه هستند و برای ایجاد هم‌افزایی در این حوزه در تعامل مستمر هستیم.

کمک به افغانستان برای گرفتار نشدن در دست [تروریسم] هم جزو برنامه‌های ما بوده و خواهد بود
تسنیم: تحولات امنیتی دیگری هم در منطقه در حال روی دادن است. آمریکا از طرفی بحث کاهش نیروها در افغانستان را مطرح کرده است. مهمتر از آن رئیس جمهور این کشور از احتمال خروج نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داده است. به نظر شما دلیل چنین تصمیمی از سوی امریکا چیست؟ و این اقدام، در صورت تحقق، چه تأثیراتی را در منطقه به ویژه در رابطه با ایران می‌تواند داشته باشد؟

شمخانی: آیا حضور آمریکا در منطقه به خصوص در افغانستان و سوریه، چیزی جز شرّ و گرفتاری برای ما و مردم منطقه به همراه داشته است؟ ببینید این روزها آمارهای مختلف و عجیبی از هزینه های نظامی آمریکا در این کشورها از زبان مسئولان آمریکایی شنیده می شود. نباید از خود بپرسیم اگر به جای هزینه در ایجاد ناامنی، این مبالغ برای مثال، صرف آبادانی افغانستان می شد چه اتفاقی می افتاد. اگر به جای تانک و آتشبار، تراکتور و لوازم کشاورزی می آوردند، آیا افغانستان در همین وضعیت بود؟

فعلاً هم که مقام‌های آمریکایی خودشان گرفتار حرف‌های متفاوتند و باید دید که اصلاً می‌توانند سیاست واحدی در پیش بگیرند یا خیر. جمهوری اسلامی ایران همواره عاملی ثبات‌ساز در منطقه بوده و نشان داده که حاضر است برای توسعه و پیشرفت منطقه و رفاه مردم آن در کنار برادران خود باشد. ما می‌توانیم بدون وجود هر عامل خارجی، خودمان با همکاری یکدیگر، منطقه را به امنیت، ثبات و آبادانی برسانیم و اگر مشکلاتی هم باشد، به یاری هم بر مشکلات فائق آییم. کما این که قرن‌ها در کنار هم زندگی کرده‌ایم و این تجربه تاریخی می‌تواند بدون حضور بیگانگان ادامه یابد.

تسنیم: آیا شما تحولاتی مانند خروج آمریکا از سوریه، بازگشت ناو آمریکایی به خلیج فارس و تلاش برای ائتلاف سازی علیه ایران را تهدیدی از جنس نظامی علیه ایران طی سال آینده می‌دانید؟ چه بخشی از این اقدامات را ژست دشمن برای ترساندن ایران می‌دانید و تا چه حد باید این اقدامات را جدی گرفت؟ آیا ایران اهرم‌های لازم برای مقابله با چنین تهدیداتی را دارد؟

شمخانی: به نظر من، تصمیم ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ناشی از تحمیل واقعیت‌های منطقه به ایالات متحده است؛ یکی از مهمترین واقعیت‌ها در سوریه و سایر نقاط منطقه این است که نیروهای هم پیمان آمریکا در برابر اراده ملت‌ها شکست خورده‌اند و به تبع آن هزینه‌های سیاسی، نظامی و مالی زیادی را به آمریکا تحمیل کرده اند. ترامپ یک تاجر است و تحمل هزینه کرد بدون دستاورد را ندارد. از این منظر خروج آمریکا از سوریه یک سیاست مبتنی بر واقعیت میدانی است. اینکه گفته می‌شود قرار است این نیروها به عراق منتقل شوند نیز بیشتر از اینکه واقعی باشد جنبه تبلیغاتی دارد، زیرا دولت، مجلس و ملت عراق به شدت مخالف حضور نیروهای آمریکا در این کشور هستند. حساسیت‌ها نسبت به حضور نظامی آمریکا در عراق بسیار بالاست. آمریکایی‌ها کار دشواری را در این زمینه پیش رو دارند. به نظر من آمریکا تا پایان سال 2019 مجبور است از نقاط دیگری از منطقه نیز خارج شود.

اینکه گفته می‌شود قرار است این نیروها به عراق منتقل شوند نیز بیشتر از اینکه واقعی باشد جنبه تبلیغاتی دارد ... آمریکا تا پایان سال 2019 مجبور است از نقاط دیگری از منطقه نیز خارج شود
تلاش برای ائتلاف‌سازی منطقه‌ای علیه ایران از زمان اوباما آغاز شد. در کمپ دیوید 2015 اوباما خواستار اتحاد امنیتی اعراب علیه ایران و محور مقاومت شد. واقعیت این است که موضع کشورهای عربی در این زمینه موضع واحد و یکپارچه‌ای نیست. بسیاری از کشورهای عربی حتی در حاشیه جنوبی خلیج فارس روابط دوستانه‌ای با ایران دارند و لزومی برای ایجاد ائتلاف نظامی یا امنیتی در برابر ایران نمی‌بینند. برعکس کشورهایی مانند عمان، قطر و کویت به دنبال جلوگیری از تنش آفرینی‌های کاذب هستند و تلاش‌های خوبی هم در دستور کار دارند. حتی امارات هم مواضع کاملاً منطبقی با عربستان ندارد و در داخل امارات متحده حاکمانی هستند که پیام همکاری و رفع سوء تفاهم می‌دهند. در مورد عربستان ما بارها حاکمان این کشور را به توجه به منافع ملی و عربی خود دعوت کرده‌ایم. این، برای عربستان یک شکست است که از مهمترین مسئله جهان اسلام، یعنی مسئله فلسطین عبور کند یا بخواهد با رژیم نامشروع صهیونیستی ارتباط داشته باشد و هم پیمان شود.

چون می‌دانند که نمی‌توانند بجنگند، صدای تهدید را شدیدتر می‌کنند. روش ترامپ این است؛ ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند
درست است که نیت آمریکا ائتلاف سازی علیه ملت ایران است ولی، کشورهای منطقه موضع واحد و همسویی با مقامات کاخ سفید در این زمینه ندارند. البته جمهوری اسلامی ایران همواره تهدید نظامی از سوی دشمن را جدی گرفته و اتفاقاً اصرار ما برای برخورداری از قدرت بازدارنده چه در حوزه موشکی و چه در زمینه پدافند پیشرفته هوایی به همین دلیل است. امروز ایران در حوزه نظامی قادر است هر تهدیدی را به طور قاطع پاسخ دهد و این را ترامپ و هیأت حاکمه آمریکا به خوبی می‌دانند و این مسئله برای تل آویو نیز کاملاً واضح و آشکار است. برای همین است که با صدای بلند تهدید می کنند. به طور قطع چون می‌دانند که نمی‌توانند بجنگند، صدای تهدید را شدیدتر می‌کنند. روش ترامپ این است؛ ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند.

حتی امارات هم مواضع کاملاً منطبقی با عربستان ندارد و در داخل امارات متحده حاکمانی هستند که پیام همکاری و رفع سوء تفاهم می‌دهند
تسنیم: برخی هدف آمریکا از فشار را کشاندن ایران پای میز مذاکره یا براندازی می‌دانند. با توجه به اینکه از سال آینده به تدریج نزدیک به فضای انتخاباتی در آمریکا خواهیم شد. آیا این امری محتمل است که ایران از یک طرف به دلیل فشارها، و از طرفی دیگر با گمانه معامله با ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا، وارد مذاکره و معامله شود؟

شمخانی: مذاکره درباره چیزی که پیشاپیش درباره آن توافق صورت گرفته بی‌معنی است. برجام با همه نقص‌های آن، همچنان وجود دارد و ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران را به تعهدات خود تأیید کرده است. جمهوری اسلامی کرارا اعلام نموده که خواستار پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات خود ذیل برجام یعنی رفع تحریم‌ها است. بنا بر این ایران به لحاظ حقوقی و دیپلماتیک طلبکار است. از سوی دیگر اساساً معامله با دولت ترامپ اشتباه است چرا که این امر به معنی پذیرش نقض تعهد آمریکاست. علاوه براین ضمانتی وجود ندارد که دولت بعدی آمریکا به توافق احتمالی جدید پایبند باشد. بنا بر این آمریکا باید ابتدا حسن نیت خود را از طریق عمل به تعهدات برجامی خود اثبات کند. در حال حاضر ما آمریکا را فاقد حسن نیت و زیاده خواه می‌بینیم و از طریق سازوکارهای جدیدی که طراحی کرده‌ایم نیازی به معامله با آمریکا نداریم.

اساساً معامله با دولت ترامپ اشتباه است چرا که این امر به معنی پذیرش نقض تعهد آمریکاست. علاوه براین ضمانتی وجود ندارد که دولت بعدی آمریکا به توافق احتمالی جدید پایبند باشد
تسنیم: در پی خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، آمریکا کاهش و قطع کامل صادرات نفت ایران را به طور ویژه پیگیری می‌کند که تا به حال محقق نشده است. آیا شما نگران این هستید که آمریکا در آینده نزدیک بتواند در این زمینه موفق شود؟ از طرفی، ایران تهدید کرده است که اگر نفت ایران صادر نشود، کشور دیگری هم نمی‌تواند از این منطقه نفت صادر کند. برخی ناظران خارجی این تهدیدات را بلوف و ژست تلقی می‌کنند و معتقدند ایران توانایی بستن تنگه هرمز را ندارد. شما تا چه حد این تهدید را جدی می‌دانید؟ آیا ایران می تواند، در صورت لزوم، این تنگه را ببندد؟

شمخانی: جمهوری اسلامی ایران ابتکاراتی را طراحی و عملیاتی کرده است که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه صادرات نفت ایران را خنثی می‌کند. البته فشارهای آمریکا هزینه‌هایی را بر ایران تحمیل می‌کند ولی اراده جمهوری اسلامی ایران را متزلزل نمی‌کند. جامعه نیز به خوبی در این مسیر همراه است و حضور حماسی و بی‌سابقه احاد مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال روشن‌ترین نماد اثبات این رویکرد بود. حتی نظرسنجی‌هایی که توسط مراکز غربی انجام می‌شود نیز بر این فهم عمومی تصریح می‌کند. اگرچه توانمندی‌های نظامی و ظرفیت‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران برای ناظران حرفه‌ای اثبات شده است و نیازی به بیان و تکرار آن نیست لیکن قطع صادرات نفت الزاما مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم.

قطع صادرات نفت الزاما مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم
تسنیم: شما اخیراً در دیداری که با وزیر خارجه سوریه داشتید از "تدابیر پیش بینی شده برای بازدارندگی و پاسخ قاطع" به حملات اسراییل در سوریه خبر دادید. برخی معتقدند که ایران پیش از این در پاسخ به این حملات، سیاست صبر یا امتناع را اتخاذ کرده بود. آیا شرایط جدیدی برای تغییر این رفتار ایران پیش آمده است؟ و اینکه پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟ مستقیم خواهد بود یا غیرمستقیم؟ خودش وارد عمل خواهد شد یا با استفاده از نیروهای نیابتی چنین پاسخی را خواهد داد؟

شمخانی: مسئله اول در خصوص حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه این است که ما برای حمایت از دولت و ملت سوریه و با دعوت این کشور برای کمک مستشاری به مبارزه با تروریسم به آنجا رفته‌ایم. این اصل اولیه برای ماست و همه می‌دانند که در این مسیر موفق عمل کرده ایم. تا وقتی دولت قانونی سوریه چنین درخواستی را داشته باشد، ما در سوریه خواهیم ماند و با تروریسم مبارزه خواهیم کرد.

شیوه ی برخورد با حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و محور مقاومت در سال 2019 بسیار متفاوت از شیوه برخورد در گذشته است ... این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود
اما در مورد حملات و تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، جمهوری اسلامی ایران این اقدام را در راستای کمک به تروریست‌ها می‌داند. اسراییل به وضوح در راستای منافع تروریست‌ها و در جهت مقابله با دولت و ارتش سوریه گام برمی‌دارد. این که در برخی از این حملات تجهیزات و نیروهای جمهوری اسلامی ایران و مجموعه مقاومت مورد هدف قرار گرفته اند، عبور از خط قرمز ما بود و بر این اساس بعد از حمله به تی 4 ( T4) به شدت پاسخ دادیم و ضربه سنگینی به آنها وارد کردیم. تدابیری اندیشیده‌ایم که از خط قرمز خود در حوزه تلفات انسانی ناشی از هرگونه تجاوز و تعدی محافظت کنیم. این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود. فکر می‌کنم، مقامات رژیم صهیونیستی به خصوص مقامات نظامی و اطلاعاتی آنها به خوبی این مسئله را درک می‌کنند. شیوه ی برخورد با حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و محور مقاومت در سال 2019 بسیار متفاوت از شیوه برخورد در گذشته است. البته برای ما مسجل و قطعی است که رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ در جبهه ی شمالی نیست و در این نقطه احساس ضعف شدید دارد، لذا سناریوی بازدارندگی را بر اساس این برآورد تا چند مرحله پیش بینی کرده‌ایم. نتانیاهو اگر در چند جبهه به طور هم زمان درگیر شود، حتماً به زندگی سیاسی متزلزل خود در آستانه انتخابات پایان خواهد داد. فکر نمی‌کنم این قدر احمق باشد.

نکته دیگر این است که آیا تاکنون حملات اسراییل تأثیر عمده و چشمگیری در جلوگیری از تحقق اهداف مقاومت در سوریه داشته است یا نه؟ پاسخ این است که ما به بیش از 90 درصد اهداف خود رسیده‌ایم. لذا حملات ایذایی اسراییل، تأثیر راهبردی نداشته و مقاومت کار خود را پیش برده است. ضمن این که با وجود تبلیغاتی که در خصوص اشراف اطلاعاتی اسراییل در سوریه می شود، موفقیت 90 درصدی ما نشان می‌دهد، صهیونیست‌ها اشراف اطلاعاتی ادعایی را هم ندارند. در یک مورد به طمع حمله به انبار موشک، انبار قالیِ لوله شده را هدف قرار دادند که از نظر نظامی افتضاحی نابخشودنی است.

برای ما مسجل و قطعی است که رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ در جبهه ی شمالی نیست و در این نقطه احساس ضعف شدید دارد، لذا سناریوی بازدارندگی را بر اساس این برآورد تا چند مرحله پیش بینی کرده‌ایم
تسنیم: به نظر شما آمریکا چه اهدافی را از برگزاری کنفرانس ورشو دنبال می کرد؟ آیا این نشست به اهداف مد نظر رسید؟

شمخانی: آمریکا به‌خاطر شکست در مسیر شورای امنیت (نشست مجمع عمومی 2018) جهت اجماع سازی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران به برگزاری چنین جلساتی محتاج است تا نشان دهد که تنها نیست. اما سطح شرکت کنندگان در این جلسه و عدم مشارکت قدرت‌های مؤثر جهانی و عدم دستاورد محتوایی برای این جلسه نشان داد که این تلاش‌ها شکست خورده‌اند. به نظر می‌رسد که این تلاش سراسیمه دولت آمریکا بیشتر معطوف به کمک به نتانیاهو برای انتخابات رژیم صهیونیستی در آوریل آینده است.

مثال ونزوئلا نشان می‌دهد که چرا ایران نباید به ایالات متحده آمریکا اعتماد کند و نباید وارد مذاکره با آنها شود. ونزوئلا نه دارای برنامه هسته‌ای است، نه توانمندی موشکی دارد، نه نقش منطقه‌ای خاصی دارد اما آمریکا به دنبال کودتا و تغییر رژیم در آن است
تسنیم: تحولات ونزوئلا این روزها در صدر اخبار مهم رسانه‌های جهان قرار گرفته است. ارزیابی شما در خصوص تحولات این کشور چیست و آینده را چگونه می بینید؟ برخی ها بر این باورند که آمریکا از طریق فشار اقتصادی، آینده ای شبیه ونزوئلا را برای ایران متصور است. عده ای هم به لحاظ امنیتی، مثال سوریه را می زنند. نظر شما در این خصوص چیست؟

شمخانی: اتفاقاً مثال ونزوئلا نشان می‌دهد که چرا ایران نباید به ایالات متحده آمریکا اعتماد کند و نباید وارد مذاکره با آنها شود. ونزوئلا نه دارای برنامه هسته‌ای است، نه توانمندی موشکی دارد، نه نقش منطقه‌ای خاصی دارد اما آمریکا به دنبال کودتا و تغییر رژیم در آن است. متأسفانه ساختار قدرت در آمریکا و حتی رسانه‌های اصلی آمریکایی نیز با این سیاست همراهی می‌کنند. اما دلیل این که ایران هیچگاه شبیه ونزوئلا و سوریه نمی‌شود، ریشه در نقش بی نظیر رهبری انقلاب و جامعه آگاه ایران دارد. از سوی دیگر نیروهای مسلح و دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی مستقل از نفوذ بیگانگان هستند و آنچه منفعت ملت است را پیگیری می‌کنند و اجازه ناامنی و بحران‌سازی را که آمریکا به دنبال ایجاد آن در ایران است را نمی‌دهند.

مصاحبه کننده: عباس اصلانی
منبع:تسنیم

آخرین مطالب