پر بازدیدترین مطالب

شما که بازهم کلاه سرتان رفت!

هرچند از همان لحظات اول انتشار خبر انجام یک مبادله بین ایران و آمریکا و بازگشت دکتر مسعود_سلیمانی به کشورمان بیم این میرفت که احتمالاً باز هم عده‌ای از این موضوع برای تطهیر اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها بر علیه کشورمان و دمیدن بر شیپورمذاکره استفاده کنند اما بنظر میرسد با پیام توییتری ترامپ مبنی بر تشکر از ایران بابت انجام یک مذاکره_منصفانه و امیدواری‌اش به انجام معاملات بیشتر در آینده، باید منتظر داغ‌تر شدن این موضوع و احیاناً بهره‌برداری بیشتر در آستانه‌ی انتخابات مجلس بود؛ ای کاش این جماعت کدخداپرست و لیبرال می‌فهمیدند که معاوضه‌ی یک جاسوس در برابر بازداشت غیرقانونی یک دانشمند کشورمان نه‌تنها منصفانه نیست، بلکه از جنس همان بازی برد_برد برجامی‌شان می‌باشد و این بار نیز امریکایی‌ها بدون پرداخت چیزی و صرفاً با یک گِروگشی ساده و سوءاستفاده از انفعال ۱۴ ماهه‌ی وزارت خارجه کشورمان توانستند به هدفشان (که آزاد کردن یک جاسوس بود) برسند!!

تظاهرات مردم عراق در حمایت از مرجعیت بیانگر شناخت آنها از چالش‌های پیشِ روست

قرارگاه غربی، عبری و عربی برای پیشگیری از بازگشت آرامش به عراق به نظر می‌رسد دور تازه‌ای از خشونت‌ها و ترورهای سازمان یافته را از سر بگیرد.

مرجعیت طی دو دهه گذشته سه بار زمینه‌ساز آزادی مردم عراق شد. نخست آزادی از یوغ دیکتاتوری صدام، دوم‌ آزادی از اشغالگران آمریکایی و سوم هم رهایی از شرارت گروه تکفیری تروریستی داعش.

مرجعیت این بار هم با دمیدن نوای وحدت، زمینه‌ساز شکست فتنه قرارگاه غربی، عبری و عربی خواهد شد.

شعار مردم در حمایت از مرجعیت و ضدیت با آمریکا، اسرائیل و آل سعود و امارات که روز پنجشنبه و جمعه در میدان تحریر بغداد طنین‌انداز شد بیانگر شناخت مردم عراق از فرصت‌ها و چالش‌های پیش روست.

هدف قرار دادن پیشقراولان جهاد و شهادت در مبارزه با گروه تکفیری تروریستی داعش و ترور فرزندان عراق بیانگر هم‌پیمانی بقایای بعثیون، اشغالگران آمریکایی و رژیم‌های مرتجع منطقه در پشت پرده ناامنی‌هاست.

 

جناب بدهکار، خودت را به طلبکار نشان بده!

ضرب‌المثلی قدیمی می‌گوید همیشه خودت را در معرض طلبکارت قرار بده؛ یعنی همیشه خودت را به طلبکارت نشان بده که هستی. از در مغازه‌ش رد شو و به او سلام کن. تا خیالش راحت باشد.

بدترین کار این است که مدام از طلبکارت فرار کنی! وقتی او را در خیابان می‌بینی خودت را به کوچه فرعی بزنی؛ این رفتار باعث عصبی شدن طلبکار می‌شود.

مردم ایران در حال حاضر حکم طلبکار را دارند و مسئولین دولتی و غیردولتی بدهکار؛ مردم همیشه به وظایف خود عمل کردند حقوق حکومت و حاکمیت را بجا آوردند. در وقت نیاز در میدان نبرد جنگی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حضور داشتند. این ملت شهید دادند. هروقت حکومت به حضور میدانی مردم نیاز داشت، ملت دریغ نکردند!

اما حقیقتاً حکومت، اعم از دولت و غیردولت، وظایف خود را در قبال ملت انجام نداده و حقوق ملت را رعایت نکرده است. هر چه سختی، سنگینی، درد، رنج، شهادت بوده مال ملت بوده اما در عوض عمده مسئولین در رفاه و آسایش بودند.

حالا این ملت طلبکار است. وظیفه بدهکار چیست؟ بدهکار باید خود را به طلبکار نشان دهد. حداقل وظیفه مسئولین این است که خودشان را به مردم نشان دهند، بین مردم حاضر شوند، احوال ملت را بپرسند. معذرت خواهی کنند؛ بگویند ما کم‌کاری کردیم، کوتاهی کردیم، نشد، نتوانستیم، شما به بزرگواری ببخشید!

بعد از ماجرای بنزین_روحانی نه خبری از بیژن زنگنه به عنوان مسئول مستقیم کار است، نه خبری از سایر وزراست؛ رئیس جمهور که شانش اجل از این حرف‌هاست، ایشان که مدعی است صبح جمعه خبر دار شده! مجلس و رئیسش که بالکل تعطیل‌اند و ...! جالب‌تر، طلبکار شدن جماعت سلبریتی‌‌اند که هنرشان کاملاً در خدمت سیاست‌بازانی بوده که حالا بر گرده مردم سوار هستند!

تدبیر مربیان کجا عرصه بازی گران شدن بنزین بود!؟نویسنده: امیرکریمی

چند وقتی بود که بازی ضعیف پرسپولیس و پنالتی چیپ افتضاح علی علیپور مقابل ماشین سازی توی ذهنم بود.

آخر چرا؟! یعنی شاید خون یک لحظه به مغزش نرسید. چی شد که اینقدر بد پنالتی زد؟!

بازیکنی در آن سطح چگونه موقعیت طلایی پرسپولیس را خراب کرد. شاید بچه ده ساله من بهتر می توانست از آن استفاده کند.

توی چنین افکاری بودم که چند روز بعد ساعت صفر(12:01) مردم وقتی به پمپ بنزین رفتند عدد 1500برای سهمیه و 3000برای آزاد رو مشاهده کردند.

یعنی هیچ خبرگزاری درست و درمونی هیچ شبکه ای از صدا و سیما و... اطلاع رسانی و شایدبهتر بگویم زمینه سازی نکرده بود که قراره بنزین گرون بشه.

از هرطرف که نگاه می کنی داستان تعجب برانگیزی بود. آخر چطور در شرایط اقتصادی کنونی در مورد قیمت بنزین به این شکل تصمیم گیری شد؟

 • آیا خون به مغز کاپیتان نرسید؟
 • آیا از موضوع و حواشی پیش آمده در شهر یزد و شعارهای معیشتی مردم دلخور بود؟
 • آیا لیبرال­ها دنبال ایجاد بلوا وآشوب در مملکت هستند؟
 • آیا قصد دارند رهبری را به چالش بکشنند؟
 • آیا دنبال ارتباط با بیگانگان هستند؟
 • و...

 

شرایط اقتصادی کنونی کشور در وضعیت خاصی به سر می برد. از طرفی تحریم های ظالمانه، سختگیرانه، همه­جانبه و... که دوست و دشمن جمهوری اسلامی را با خود همراه کرده است(اظهارت اخیر ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی- مبنی بر اینکه علی رغم میل باطنی و به دلیل سختگیری جبهه استکباری همکاری با ایران بسیار دشوار و سخت شده است ...) و از زاویه و منظر دیگر بی ­تدبیری و سوء تدبیر برخی مسئولین باعث شده چرخ اقتصادی کشور که بنا بود با وجود برجام و مسائل از آن دست به خوبی بچرخد در چاله افتاده است.کارگران و متخصصان متعدد در حوزه های مختلف بیکار شده اند. کارخانه­ها به دلیل نرسیدن مواد اولیه که اتفاقاً بسیاری از آن در داخل موجود هست یا می توان آنها  را ساخت،آنهاداا در حال تعطیل شدن است .

سئوال اینجاست که با وجود این شرایط سهمیه بندی بنزینی که تا دیروز مورد نقد اولیاء همین دولت بود آن هم به بدترین شکل ممکن، کجای تدبیر است؟!

این درست است که در خصوص بنزین این کالای راهبردی مشکلات و موانعی وجود دارد که برخی از آن­ها عبارتند از:

 • قاچاق بنزین به کشورهای همسایه(از عراق گرته تا امارات و پاکستان و افغانستان ، آذربایجان و ترکیه)
 • یارانه پنهان(اقشاری که برخوردار هستند و 2-3تا خودرو دارند بیشتر از بنزین استفاده می کنند تا اقشاری که مثلاً یک موتور هم ندارد و بنزینی هم استفاده نمی­کند. در حالی که فسفه پرداخت یارانه کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه است در حالی که با وضعیت کنونی آن کسی که 3خودرو داشت یارانه بیشتری هم می گرفت)
 • با وجود تحریم نفت می توانیم از فرصت صادرات بنزین استفاده کنیم ولی به دلایلی مصرف بنزین داخل به حدی است که اجازه صادرات میسر نیست.

صحت همه دلایل اشاره شده و دلایل دیگر که فرصت پرداختن به آنها نیست، تدبیر و مدیریت صحیح را ایجاب می کند. تصمیماتی و جراحی که باید به شکلی اخذ شود که کمترین فشار و نقاحت به جامعه آسیب پذیر را داشته باشد. جامعه آسیب پذیر و متوسط که پشتیبان این نظام هستند و متأسفانه مورد سوء استفاده جناح­های سیاسی در برهه های انتخابات و... قرار می گیرند.

به نظر نگارنده بالا بردن قیمت سوخت آن­هم برای تمام اقشار جامعه علاج مشکلات اقتصادی کشور نیست بلکه توجه ریشه­ای و اساسی به مشکلات کشور که برخی از آنها در زیر آمده است معقول تر به نظر می رسد:

 • جلوگیری از قاچاق بنزین و فرآورده های با ارزش نفتی از طریق توجه به مرزنشینان و اقشار ضعیف این محدوده و کمک گرفتن از آنها
 • ایجاد مراوده برای صدور مناسب فرآورده های نفتی برای کشورهای همسایه و قانونی برقرار کردن بازرگانی سوخت و...
 • جلوگیری از بهره مندی یارانه انرژی افراد برخوردار(از طریق شناسایی افراد از طریق وضعیت مالی و عملکرد)
 • تدابیر مناسب در خصوص حمل نقل عمومی
 • جلوگیری از تولید و واردات خودروهای پرمصرف
 • جایگزینی خودروهای برقی و مصرف کننده انرژی های پاک و جایگزین

امیر کریمی

 

 

 

 

بازهم عمروعاص ها ، بازهم سرِ نیزه

🔸ابتدا لازم است نکاتی خطاب به کسانی که خود را پیرو رهبری میدانند ولی با کج فهمی خود آب به آسیاب عمروعاص ها میریزند، عرض کنم هرچند برای برخی از آنها ناگوار هم باشد.

🔸آقا و خانم محترم،

شما نباید از رهبری انتظار عمل خلاف قانون داشته باشید.

لذا تاکید رهبری بر قانونمداری در مسئله اجرایی شدن "قانون جدید سوخت"، کاملا بدیهی بوده و غیراز این هم انتظار نبود. چرا که روال قانونی برای این تصمیم طی شده بود و نمیتوان از رهبرجامعه توقع اقدام غیرقانونی داشت.(برخی انتظار داشتند تا رهبری خودش قانون را لغو یا اصلاح کند!)

🔸حتی برجام را(با همه انتقاداتی که رهبری به آن داشت) وقتی تبدیل به قانون شد ایشان پذیرفت و با همه وقایع تلخ پس از برجام باز رهبری برای ابطال آن ورود نکرد؛ چرا؟ چون "قانون مداری" مهمترین است؛

چون توسط مجلس برجام تصویب شده بود.

🔸حال، پس از سخنان اخیر رهبری، عده ای که تا قبل از آن به شدّت منتقد اجرای "قانون جدید سوخت" بودند، اینبار از اینور بام افتاده و هرگونه نقد و اعتراض و انتقاد نسبت به "قانون جدید سوخت" پس از سخنان رهبری را اشتباه دانسته و ممنوع میکنند!

🔸درحالی که پرواضح بود دغدغه اصلی رهبری "قانومداری" بود و از این جهت بر اجرای "مصوبه سوخت" تأکید نمودند ولی ولی هرگز راه را برای "اصلاح قانون جدید سوخت" نبستند. این خیلی نکته مهمی است.

🔸تنها راه،  "اصلاح کارشناسانه قانون جدید سوخت" باهدف "برطرف نمودن معایب آن" و فقط از "راه قانونی" است که متاسفانه یا خوشبختانه مسیر آن هم باید توسط نمایندگان مجلس طی شود!

🔸هرکسی در هرنقطه ای از ایران که نگران "قانون جدید سوخت" است بداند به هرشکلی که میتواند(تلفنی،حضوری،مکاتبه و...) با نمایندگان شهر خود و به ویژه نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس ارتباط بگیرد و پافشاری کند بر "اصلاح قانونیِ قانونِ جدید سوخت".

🔸اما در این بین ممکن است نمایندگانی که واقعا دلسوزهستند بخواهند برای طی مراحل قانونی جهت "رفع معایب قانون سوخت" اقدام کنند ولی در اینجا گرفتار مکر عمروعاص ها شوند.

عمروعاص هایی که با "برسرنیزه کردن سخنان رهبری" تمام تلاش خود را به کار بستند تا جلوی هرگونه "رفع عیب" را بگیرند و مکّارانه به هرکسی که بخواهد برای این منظور قدم بردارد، برچسب "ضدیّت با ولایت فقیه" را بر او میزنند! درچنین شرایطی ممکن است آن دسته از نمایندگان دلسوز منکوب شوند و تحت فشار تبلیغاتی عمروعاص ها(و حتی همراهی جاهلانه برخی افراد انقلابی!) نتوانند "برای رفع معایب قانون جدید سوخت و برطرف نمودن دغدغه های مردم و رهبری" اقدام کارشناسانه و مؤثر کنند.

🔸ما مردم باید با مطالبه و نیز حمایت، دلگرمی و پیگیری به چنین نمایندگانی برای "رفع معایب" کمک کنیم.

🔸باز هم تاکید میکنیم که دغدغه رهبری تأکید بر تبعیّت از قانون(ولو اینکه آن قانون دچار اشکالاتی باشد) بوده است ولی هرگز ایشان راه را برای "اصلاح قانون و رفع معایب آن" نبستند؛ پس مراقب عمروعاص ها باشید و به اندازه خود تلاش کنید.

✍️پرویز حسینی

لایه آشکار و پنهان اعتراضات عراق

اعتراضات به‌حق توده‌های عراق لایه‌های مخفی دارد که با پروپاگاندای رسانه‌ای، سوار بر موج اعتراضات، هر حرکتی را به جهت دلخواه بیگانگان تغییر دهند.

خبرگزاری فارس؛ محمد عبداللهی: اعتراضات عراق، قبل و بعد از اربعین به بهانه فساد سیاسی دولت عراق، بیکاری، مشکلات خدماتی نظیر کمبود برق و آب سالم و.. شکل گرفت. مطالباتی به‌حق که سبب شد توده‌های عام به خیابان‌ها بیایند. توده‌هایی خسته که حتی در رأس آنها شیعیان و شهرهای شیعی‌نشین بصره و کربلا و نجف قرار دارند و خواسته‌هایشان در حکومت سکولار و نیمه دموکراتیک فعلی عراق، طبیعتاً برطرف شدن این مشکلات، کار و رفاه است.

لایه پنهان و مدیریت اعتراضات:

اما مثل اعتراضات هر کشوری که منافع غربی‌ها در آن مورد تهدید قرار گرفته باشد، اعتراضات به‌حق توده‌های عراق نیز لایه‌های مخفی دارد که با پروپاگاندای رسانه‌ای، سوار بر موج اعتراضات، هر حرکتی را به جهت دلخواه بیگانگان تغییر دهند. علاوه بر بعثی‌ها، طرفداران محمود الصرخی، مرجع خودخوانده ضدآیت الله سیستانی، در لایه زیرین اغتشاشات چه در عراق چه در لبنان، NGOهای وابسته به آمریکا در موضوعات مختلف از انجمن‌های رقص تا تبادل رهبران جوان و... به چشم می‌خورند که در ظاهر از آمریکا و غربیها کمک‌های بشردوستانه دریافت می‌کنند، اما در حقیقت با شبکه‌سازی اجتماعی چه حقیقی چه مجازی، مأموریت پروپاگاندای سایبری و رسانه‌ای و راهبری اغتشاشات و تحرکات سیاسی را انجام می‌دهند؛ از موسسه آمریکایی YES Academy که از ۱۳ سال پیش دوره‌های آموزش رقص برگزار می‌کند تا انجمن‌های ظاهراً دینی مثل کلیسای «مار عودیشو» در بغداد که به تظاهرکنندگان غذا می‌دهد تا ان‌جی‌اوی «تک فور پیس» (نسخه عراقی «توانا تک») که خوراک فکری و رسانه‌ای در بزنگاههای سیاسی را فراهم می‌کنند.

نقش پررنگ این ان‌جی‌اوها در جذب و به میدان کشاندن زنان جوان و خوش آب و رنگ، سلبریتی‌ها، دانشجویان و جوانان تحصیلکرده و خط‌دهی فکری و عملیاتی است. ان‌جی‌اوهایی که در هماهنگی کامل با شبکه‌های رسانه‌ای اصلی جریان سلطه نظیر الشرقیه و ان‌آرتی و العربیه و اورینت، الحره آمریکا و.. هستند.

با ورود این لایه‌های پنهان به اعتراضات به عنوان سردمدار تظاهرات، به یکباره شاهد آن هستیم که اعتراض به فساد دولتی و بیکاری و رشوه خواری، ناگهان تبدیل به حمله به مراکز دولتی و نظامی و کنسول‌های کشورهای متحد نظیر ایران و حتی بیوت علمای عراق، ترور شخصیت‌های مبارز علیه داعش نظیر شهید العلیاوی و.. شعار علیه ایران و نیروهای نزدیک به ایران مثل حشدالشعبی و.. می‌شود. نیروهایی که عراق آشوب زده از چنگ داعش را با خون خود به امنیت و آرامش رساندند و اینک به دلیل ضعف قدرت رسانه‌ای، به جای قهرمان، برچسب خائن و ضدمردمی می‌گیرند!!

در لایه سیاسی اعتراضات هم سیاستمداران معلوم الحالی مثل حیدرالعبادی لیبرال و مقتدی صدر قرار دارند که به جای منافع ملی عراق، به دنبال تکمیل سهم نامطلوبشان در قدرت و درمان زخمشان از جریان نزدیک به مقاومت هستند. کسانی که بعضاً خود آغشته به انواع فسادند و بخشی از مشکلات نتیجه عملکرد آن‌هاست و با پول وهابی و آمریکایی، دم از تشیع و عراق می‌زنند.

 باید چه کرد؟

مقتدی صدر، الحکیم و العبادی طرح استیضاح نخست‌وزیر عراق و حتی انحلال پارلمان و انتخابات زودهنگام را داده‌اند. هر نوع استعفای نخست وزیر، به منزله بی‌دولت شدن و پیشروی کودتای آمریکایی-عبری-وهابی در عراق است. از سویی عراق نیاز به اصلاح رویکردها خصوصاً شفافیت اقتصادی دارد. احساس فساد از خود فساد بدتر است. بهترین راه‌حل، شفاف کردن اموال و دریافتی‌های مقامات دولتی، برداشتن تبعیض‌های مالی نسبت به مقامات دولتی و شفاف کردن قراردادهای مالی جلوی چشم مردم است.

گرچه عراق تازه سر از انواع جنگ و بحران داعش و.. درآورده اما کشور فاقد زیرساختهای رفاهی و خدماتی است. و اگر برطرف نشود، اعتراضات همچنان تا سرکار آوردن یک نیروی کاملاً آمریکایی و برگشت اوضاع به 2003 و تکرار چرخه ویرانی ادامه خواهد یافت.

همچنین مدیریت تظاهرکنندگان که ادعا می‌شود مردمی است، باید از «آمریکایی» به مردمی برگردد. لازم است تظاهرکنندگان خط خود را از بعثی‌ها، آمریکا و اسرائیل جدا کنند و اعلام کنند کسی حق ندارد قهرمانان و خط قرمزهای کشور نظیر حشدالشعبی و مرجعیت عراق را که ضامن امنیت کشورشان بودند، زیر پا بگذارد.

 منبع؛فارس

 

آخرین مطالب