پر بازدیدترین مطالب

وعده ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران در غبار فراموشی


یکی از وعده‌های داده شده و در غبار فراموشی رفته در استان ایلام « ایجادنیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران» است که قرار بود ظرف سه سال به نتیجه برسد.

ایلام| وعده ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران در غبار فراموشی

به گزارش سخن آشنا، در هنگام مرور ادبیات مربوط به سرمایه اجتماعی و توسعه به این مطلب پی می‌بریم که روابط اجتماعی فرصت‌هایی هستند برای بسیج منابعی که مشوق رشد و توسعه‌اند. سرمایه اجتماعی می‌تواند با پیوند فضای سیاسی، نقش موثری در چشم انداز توسعه در جامعه بازی کند و بین رشد اقتصادی و اعتماد اجتماعی رابطه مستقیمی برقرار که موجب اعتماد متقابل بین افراد یک جامعه را محقق و با سهولت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی موجب کارایی و کمک به تسریع در توسعه می‌شود.

آنچه روند سرمایه اجتماعی را تقویت می‌کند جلوگیری از بروز هر‌گونه ناامیدی، دلزدگی، از خود‌بیگانگی و بی‌تفاوتی اجتماعی که زمینه‌های تضعیف «اعتماد اجتماعی» را فراهم می‌کند است که متاسفانه گاهاً با وعده وعیدهای مسئولان و عدم تحقق آن وعده و اطلاع رسانی در مورد علت عدم اجرا موجب خدشه بر سرمایه اجتماعی می‌شود که این گونه وعده دهندگان بنا به حدیث شریفه از امام حسین(ع) : المَسؤولُ حُرّ حَتی یَعِد ، وَ مُستَرِقُ المَسئولِ حَتی یَنجَز؛«انسان تا وعده نداده ، آزاد است . اما وقتی وعده می‌دهد زیر بار مسؤولیت می‌رود، و تا به وعده اش عمل نکند رها نمی‌شود».

 

حال یکی از وعده‌های داده شده و در غبار فراموشی رفته در استان ایلام « ایجادنیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران» است که قرار بود ظرف سه سال به نتیجه رسیده و نسبت به اشتغالزایی برای 1000 نفر را تاپایان ساخت نیروگاه در استان ایلام ایجاد و بعد از پایان پروژه حداقل 130 نفر را به صورت دائم به استخدام خود درآورد.

آنچه که علی طاووس‌نژاد، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی مهران وقت از آن خبر داد تامین کامل اعتبار این پروژه توسط سرمایه گذاربه مبلغ 1 میلیارد و 500 میلیون دلار است که بنا به گفته وی تامین این مبلغ تماما توسط شرکت سرمایه گذار تضمین شده است.

محمد رضا مروارید استاندار وقت ایلام نیز در تاریخ 13 آذر 95 در گفت و‌گو با رسانه‌ها از امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی برق مهران خبر داد و گفت: در سفر وزیر امور خارجه به اروپای شرقی امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی برق صادراتی در مهران انجام شده است.

برای یافتن نشانی از این وعده داده شده که بنا به گفته مسئولان اعتبارآن تامین، پیمانکار آن مشخص و شرکت سرمایه‌گذار نیز تضمین اعتبار کرده و از طرفی ظرف سه سال به بار می‌نشیند راهی منطقه آزاد مهران که تابلویی بیش نیست شده که در مراجعه «نه از تاک نشان بود و نه از تاکنشان».

هادی شیرخانی در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در ایلام، از پاسخ در خصوص سرنوشت و فرجام پروژه 1000 مگاواتی برق مهران به این سخن اکتفا کرد: حوزه مسئولیت شرکت توزیع برق استان ایلام تا نیروگاه 500 مگا واتی است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان ایلام در ادامه گفت: پیگیری و پاسخ به چگونگی و فرجام نیروگاه 1000 مگاواتی مهران در حوزه مسئولیتی شرکت توانیر است.

هرچند پیگیری‌های خبرگزاری تسنیم در استان ایلام در تماس‌های مکرر با شرکت توانیر منتج به پاسخ نشد، اما آنچه عیان است این نیروگاه نه اجرا شده است و نه قرار است اجرا شود بلکه وعده‌ای بوده است برای اضافه کردن اوراق پرونده وعده‌های داده شده مسئولان در استان ایلام که برای تاریخ به یادگار مانده است.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب