پر بازدیدترین مطالب

طرح عربستان و روسیه برای تشکلی اتحاد جدید نفتی


در سند چشم انداز 2030 اشاره شده که میزان وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی تا این تاریخ باید به صفر برسد. ریاض برای رسیدن به این هدف بزرگ، به سرمایه‌گزاری‌های بزرگی در زیرساخت‌های اقتصادی بویژه بخش‌های تکنولوژی اطلاعات دست زده است که این امر نیاز عربستان را به افزایش درآمدهای نفتی موجب شده است.

 

سخن آشنا - روز جمعه، کشورهای عضو اوپک و خارج از این سازمان برای بررسی سطح تعهد خود به توافق کاهش تولیدات نفت و نیز گفتگو درباره همکاری‌های احتمالی بلندمدت در جده تشکیل جلسه خواهند داد. قیمت نفت از طریق عرضه و تقاضا تعیین می شود و عوامل متعددی بر قیمت آن تاثیر می گذارند .قیمت نفت بواسطه ی مواردی همچون میزان واردات نفت کشورها، موقعیت انحصاری برخی ازکشورها همچون عربستان و بازی های ژئوپولتیک تحت تاثیر قرار می گیرد. کشورهای متعدد دارنده نفت در دنیا استراتژی های مختلفی برای تولید دارند، کشورهای عضو اپیک که باید از قوانین و توافقات اپیک پیروی کنند اما کشورهای خارج از اپیک استراتژی های خاصی در مقابل تصمیمات اپیک دارند، برای مثال با کاهش نفت اپیک در بازار جهانی کشورهای دیگر همچون روسیه تولید نفت خودشان را افزایش می دهند. ماه گذشته سخنگوی دولت روسیه اعلام کرد ریاض و مسکو در حال بررسی «گزینه‌های مختلفی» در همکاری‌ها در بازار جهانی نفت هستند. این امر منجر شده است تا تحلیلگران از طرح این دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت برای تشکیل اتحاد نفتی جدید خارج از اوپک نام ببرند.

با افزایش تنش ها در بازار جهانی نفت به نظر می رسد که اپیک قدرتش را برای تعیین قیمت نفت از دست می دهد. در این میان عربستان سعودی به عنوان حامی برجسته اپیک در پی افزایش قیمت نفت تا 100 دلار است.

بیزنس اینسایدر نیز در یادداشتی به افزایش سریع قیمت نفت به 100 دلار به شرط ادامه روند پیش روی عربستان اشاره کرد. حدود یک هفته پیش اخبار نشان داد که مقامات عربستان سعودی در پی آن هستند که قیمت نفت را تا 80 دلار به ازای هر بشکه نفت افزایش دهند که این امر بنوبه ی خود باعث افزایش ارزش سهام شرکت آرامکو می شود. عربستان طی یکسال گذشته به دنبال فروش 5 درصد از سهام شرکت آرامکو به قیمت 100 میلیارد دلار بوده که در فروش آن به دلیل قیمت پایین نفت ناموفق بود. به گزارش رویترز ،ریاض از افزایش قیمت ها خشنود خواهد بود چرا که این افزایش باعث می‌شود که اپیک کاهش تولیدش را در همین سطح حفظ کند. اپیک و شرکای خارج از اپیک در ژانویه 2017 بر سر کاهش عرضه به 8/1 میلیون بشکه در روز توافق کردند و این توافق تا ماه دسامبر 2018 معتبر است هرچند، همین کشورها در حال بررسی گسترش این کاهش حتی تا اواسط سال 2019 هستند. اما با بازگشت موجودی به سطوح متوسط و انتظار افت آن برای آینده قابل پیشبینی، محدودیت تولید مطمئنا بازار را با کسری مواجه می کند. و به احتمال زیاد منجر به افزایش قیمت نفت خواهد شد و متعاقب آن افزایش قیمت سهام آرامکو.

 

دلایل اقدام عربستان برای افزایش قیمت نفت

از دلایل اصلی این اقدام می توان به اصلاحات بن سلمان از جمله چشم انداز 2030 اشاره کرد. در سند چشم انداز 2030 اشاره شده که میزان وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی تا این تاریخ باید به صفر برسد. ریاض برای رسیدن به این هدف بزرگ، به سرمایه‌گزاری‌های بزرگی در زیرساخت‌های اقتصادی بویژه بخش‌های تکنولوژی اطلاعات دست زده است که این امر نیاز عربستان را به افزایش درآمدهای نفتی موجب شده است. از دلایل دیگر می توان به سیاست خارجی پرهزینه عربستان در منطقه غرب آسیا اشاره کرد. جنگ یمن و خریدهای تسلیحاتی بزرگ در راستای افزایش مداخلات منطقه ای هزینه های زیادی را برای عربستان در پی داشته است که به بروز بحران مالی و اقتصادی در این کشور منجر شده است. از اینرو بن سلمان با افزایش قیمت نفت در پی پوشش هزینه های جنگ و فراهم کردن زیربناهای اقتصادی برای چشم انداز 2030 است. با این وجود آیا جامعه جهانی جبران هزینه های عربستان را بواسطه افزایش قیمت نفت پذیراست؟

اخیرا ترامپ در تویتی اپیک را مورد خطاب قرار داد که افزایش مصنوعی قیمت نفت مورد قبول نیست. به نقل از بلومبرگ صرفنظر از رویکرد منحصربفرد ژئوپولتیک ترامپ، نظرات سعودی ها مورد پسند ترامپ نیست. به قول شکری غانم از پیشکسوتان اپیک" اقتصاد جهانی هنوز به اوج خود نرسیده است که پذیرای قیمت های بالا باشد".

در اجلاس اپیک که در ماه می برگزار شد، وزرای نفت قیمت 50 دلار به ازای هربشکه نفت خام را قیمت خوبی برای نفت خام تلقی کردند. در جلسه ماه دسامبر برخی از وزرا پیشنهاد کردند که قیمت منصفانه برای نفت 70 دلار به ازای هر بشکه نفت است. اکنون سبد نفت خام اپیک به سطح 70 دلار رسیده است.

 

چشم انداز قیمت نفت

بلومبرگ در یادداشتی بیان می کند که حتی هنگام فروش بشکه های کمتر، قیمت های بالا به معنای درآمد سریع و بیشتر است. بلومبرگ با بررسی صورت های مالی آرامکو بیان می کند که درآمد شرکت بین نیمه اول 2016 و نیمه اول 2017 دوبرابر شده است. تولید نفت خام عربستان سعودی حدود 5/3 درصد کاهش پیدا کرده اما به دلیل کاهش عرضه در اواخر سال 2016 میانگین قیمت های نفت خام برنت به 28 درصد افزایش پیدا کرد. از اینرو سناریوی بن سلمان برای افزایش قیمت نفت به 100 دلار بسیار خوشبینانه است و کارشناسان معتقدند که قیمت 100 دلاری برای نفت یک فرضیه بلند مدت است. اقتصاد جهانی با واریز کردن میلیاردها دلار پول از سوی قدرتهای اقتصادی توانسته است از شرایط بحران و رکود سالهای 2008 به بعد رهایی یابد. رکود اقتصادی در این سالها مهمترین عامل کاهش قیمت نفت بود. طبیعتاً با افزایش قیمت نفت از طریق کاهش تولید، در مقابل به مرور سطح تقاضا نیز کاهش خواهد یافت و این امر شرایط اقتصاد جهانی را مجدداً به سمت رکود سوق خواهد داد. که این موضوع کاهش قیمت نفت را در پی خواهد داشت. بر این اساس طبق آخرین تحلیل ها و پیش بینی های بی ام آی ریسرچ میانگین قیمت نفت خام تا پایان سال 2018 حدود 75 دلار خواهد بود.
منبع:الوقت

آخرین مطالب