پر بازدیدترین مطالب

دولت برعکس نظرات رهبر انقلاب در اقتصاد عمل می‌کند

 محسن مقصودی، مجری و تهیه‌کننده برنامه ثریا:

يادم هست كه آقاي نهاونديان يک بار پيش از خطبه‌های نمازجمعه اين نكات را با اين مضمون مطرح كرد كه مقاوم سازی اقتصاد و برون‌گرائی يعني اينكه حضور شركت‌ها و سرمایه گذاران خارجی (منظورشان امثال توتال، رنو، پژوسیتروئن و... است) بايد به قدری در كشور ما جدی بشود و بيايند و سرمايه‌گذاری كنند تا با این حضور و مشارکت اقتصادی، منافع و اقتصاد كشورهای غربی با تاروپود اقتصاد ايران عجين بشود.

 اين نظريه بدنه اقتصادی دولت است و ما اين را هم در پشت صحنه برنامه از معاونان وزير شنيديم و هم در فضای رسانه‌ای به شكلی نرم‌تر توسط اين دوستان مطرح شد و ما ديديم كه همه اينها مبتنی است بر اينكه اقتصاد مقاومتی يعنی برونگرائی و برونگرائی هم يعني اينكه ما با اين روش بتوانيم جلوی تكانه‌های جهانی را بگيريم.

 ما احساس كرديم كه اين برداشت دقيقاً نقطه مقابل نظر رهبر انقلاب است. يعنی حضرت آقا می‌گويند ما بايد به لحاظ توليد ملی و قوی كردن توان داخلی‌مان بايد آن قدر قدرتمند بشويم كه تكانه‌های اقتصاد خارجی و تلاش‌های دشمن نتواند به اقتصاد ما صدمه وارد كند و دوستان اين‌گونه تفسير كردند و هنوز هم نگاه اصلی در بدنه دولت همين است كه ما بايد حضور شرکت ها و سرمایه خارجی را به ‌قدری در صنایع ايران پررنگ كنيم كه برای طرف نيارزد كه ما را تحريم كند.

 انقلاب اسلامی به دنبال تعامل با دنياست، اما نگاه غرب‌گرايان و غرب‌گدایان و غرب‌باورانی كه هم در جناح چپ و هم در جناح راست ما با ادبيات‌های مختلف حضور دارند، اين است كه تعامل با دنيا در تعامل با استكبار و ۳، ۴ كشور امريكا، انگليس، آلمان و فرانسه خلاصه مي‌شود، ولی انقلاب اسلامی می‌گويد تعامل با دنيا.

 در طي اين سال‌ها نكته جالب براي ما استقبال وسيع توليدكنندگان و صادركنندگان ايرانی بود. يادم هست در همايش كارآفرينان، يك كارآفرين از آن طرف سالن به سمت ما آمد و ما را در آغوش گرفت و صمیمانه تشکر کرد. پرسيدم داستان چيست؟ گفت شما دو سال پيش در عراق نشان داديد كه عسل آلمانی كيلویی ۴۰۰ تومان در بازار عراق هست، ولی عسل ايرانی نيست. ما بعد از اين داستان ۴، ۵ ميليارد تومان عسل به عراق صادر كرديم. بعد كه به روسيه رفتيد، به روسيه عسل صادر كرديم. از اين نمونه‌ها بسيار زياد داشتيم.

آخرین مطالب