پر بازدیدترین مطالب

ثروتمندترین خانواده ایران در خارج از کشور

 

خبر فروش زمین 1 میلیارد دلاری رضا پهلوی (گرانترین زمین جهان) در لوس‌آنجلس بار دیگر توجه همگان را به دارایی‌های نجومی خارج شده از ایران در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی جلب کرده است.

نشریات معروفی نظیر فورچون که ابرثروتمندان جهان را رصد می‌کنند، بازماندگان شاه‌سابق را در ردیف چند ابرثروتمند جهان قرار داده‌اند که ثروت آن‌ها در حقیقت دارایی‌هایبهغارت رفته مردمایران است .

کرونیکل اینکوایر می‌نویسد: شاه سابق ایران بطور سیستماتیک در طول 37سال سلطنت همه ساله، بیش از 1میلیارد دلار از کشور خارج و در بانک‌های سوئیس و امریکا ذخیره می‌کرد.

خانواده شاه، ثروتمندترین خانواده حکومتگر تاریخ ایران هستند.

همسر شاه‌سابق ایران که تابعیت همزمان فرانسه و امریکا را دارد، از موفق‌ترین قمارخانه‌دارهای مونت کارلو، لاس‌وگاس و ماکائو می‌باشد و مالک چندین شرکت هتل‌هایزنجیره‌ای است. وی از سهامداران عمده چندین شرکت برتر ساختمانی بوده و در بانکداری نیز فعال است. ثروت این زن 82 ساله، بالغ بر 20 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود!

فرزندش هم در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی مادر شریک است و علاوه بر آن، سرمایه کلانی را در شهرک‌سازی در جنوب اسپانیا و در خرید و فروش املاک لاکچری کالیفرنیا بکار انداخته است.

به نوشته فورچون، رضاپهلوی که تابعیت آمریکایی دارد، همزمان تابعیت پاناما را هم اخذ کرده و برای فرار از مالیات، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود را در پاناما ثبت کرده است.

این خانواده، ابرثروتمند بسیار خسیس هستند و نه تنها به ایرانیان فراری و پناهنده کوچکترین کمک مالی نمی‌کنند بلکه برای شرکت در مهمانی‌ها و مراسمی که دعوت می‌شوند، تقاضای پول می‌کنند!

 

اما ثروت این خانواده از کجا آمده است؟

رضاخان 4همسر و 11فرزند داشت. فرزندان و نوه‌های وی به همراه همسرانشان در دهه 50، خانواده‌ای با حدود 25عضو بزرگ‌سال را تشکیل دادند که ثروتمندترین خانواده ایران محسوب می‌شد.

در میان پهلوی‌ها، کسانی هم بودند که در این ثروت‌اندوزی شریک نبودند؛ ازجمله علیرضا پهلوی (5مین فرزند رضاخان) که سال 33 فوت شد و حمیدرضا پهلوی (آخرین فرزند رضاخان) که سال 40 از خانواده سلطنتی طرد و عنوان شاهزادگی از وی سلب شد.

آخرین مطالب