پر بازدیدترین مطالب

دلار ۴۲۰۰ تومانی و دو پرسش بی‌پاسخ اکبر ترکان، مشاور سابق رئیس‌جمهور به نود اقتصادی گفته است:«با خوش‌خیالی ارز را ۴۲۰۰ تومان دادیم، یک عده هم بردند.

 فکر می‌کنید کالاهایی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی آوردند با چه قیمتی فروختند؟ مسلما با قیمت ارز آزاد. ما به ‌التفاوت قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت بازار را چه کسانی خوردند؟

 آیا یک فرد، کاسب یا تاجر معمولی می‌توانست ارز ارزان بگیرد؟ هیچ‌وقت، چون فسادهایی اتفاق افتاد و ارزهای ارزان را به عده‌ای دادند و آنها هم خوردند، یک لیوان آب هم روی آن. الان هم جوابگو نیستند، تنها شلوغ‌کاری می‌کنیم و بعد هم آب‌ها از آسیاب می‌افتد و فرزندانشان در کانادا و استرالیا کیف می‌کنند.»

 ماجرای دلار ۴۲۰۰  تومانی از تلخ‌ترین و عبرت‌آموزترین سیاست‌های اقتصادی در سال‌های اخیر است. اکنون و پس از حدود دو سال و نیم از اجرای این سیاست اکنون می‌توان به‌جرئت ادعا کرد دیگر هیچ‌کس از این سیاست دفاع نمی‌کند.

 پیش‌تر ولی‌الله سیف رئیس کل وقت بانک مرکزی هم  خویش را از این تصمیم مهم کنار کشیده بود. حسن روحانی هم در این روزها یک‌بار دیگر خود را از این سیاست مبرا کرد و گفت: «یک جلسه‌ای در ریاست جمهوری و همه اقتصادی‌های دولت و بیرون دولت تقریباً مشاورین همه حضور داشتند، آنجا گفتم اگر شما به این نتیجه رسیدید که ارز باید تک نرخی شود و همه‌تان اجماع دارید، با اینکه مخالف هستم موافقت می‌کنم اگر همه اجماع دارید، گفتند همه اجماع داریم.»

 سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی امروز مانند یک بچه سرراهی است که هیچ‌کس مسئولیت آن را قبول نمی‌کند. علت آن هم واضح است چون این سیاست به شکست انجامید.

 اکنون درباره سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی دو پرسش از  مقامات و مسئولان قابل طرح است. نخست باید از دلیل ادامه این سیاست پرسید. از مرداد ۹۷ تاکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد اما عموم اقتصاددانان و فعالان بازار معتقدند تخصیص ارز ارزان‌قیمت هیچ کمکی به کاهش قیمت کالاهای اساسی نمی‌کند و مثال‌های فراوانی برای این مسئله می‌زنند.

آخرین مطالب