پر بازدیدترین مطالب

مالیات بر خانه‌های خالی بانک‌ها 2 برابر اخذ می‌شود

 معاون وزیر راه و شهرسازی مالیات بر خانه‌های خالی تحت تملک بانک‌ها را تا 2 برابر سایر مردم اعلام کرد.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: مهم‌ترین هدف طرح مالیات بر خانه‌های خالی این است که این واحدها وارد بازار مصرف شود. حال فرقی نمی‌کند که خانه‌ها متعلق به افراد حقیقی یا دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها باشد. حتی برای واحدهای در تملک دولت و بانک‌ها جریمه‌های سنگین تا دو برابر نسبت به سایر شهروندان در نظر گرفته شده است.
وی در واکنش به این سوال که برخی عنوان می‌کنند تعداد خانه‌های خالی متعلق به بانک‌ها چندان قابل توجه نیست تاکید کرد: ما هیچ قضاوتی در خصوص تعداد این واحدها نداریم اما حرف من این است که حتی اگر یک خانه باشد باید به بخش مصرف برسد.
در همین زمینه، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی  در واکنش به اینکه بانک‌ها مسکن‌های خالی را احتکار کرده اند، گفت: این اطلاعات غلط است، زمانی گفته شد  دو میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن خالی در کل کشور و از این میان ۱۰ هزار از این تعداد برای بانک‌هاست که طبق تحقیق بنده این واحدها خالی نیستند.این ۱۰ هزار واحد مسکونی در ۳۰ بانک هستند که خالی نیستند و تملیکی هستند و بسیاری از آن‌ها برای فروش عرضه شده و ۱۰ سال است که در دست بانک ماند‌ه‌اند. حتی برخی از آن‌ها کاربری متفاوتی دارند. ضمن اینکه اگر ۱۰ هزار واحد مسکونی در تصرف بانک‌ها خالی هم باشد در قبال دو میلیون و ۲۰۰ هزار خانه خالی چیزی نیست.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ۹۰ درصد تامین مالی کشور را بانک‌ها انجام می‌دهند و نباید این خدمت را زیر سوال برد. ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به ودیعه مسکن اختصاص داده شد و از بانک‌ها خواستیم نرخ سود بیش از ۱۳ درصد نباشد.