پر بازدیدترین مطالب

ایجاد رانت 3 هزار میلیارد تومانی با تصویب طرح قیر رایگان

کارشناس انرژی مطرح کرد
یک کارشناس انرژی اظهار کرد: با قاچاق قیر از ایران، جاده‌های دُبی و دهلی با قیر رایگان ایران آسفالت می‌شوند.
سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به طرح مجلس برای تأمین قیر رایگان جهت اجرای پروژه‌های راهسازی روستایی و شهری، گفت: در حال حاضر تاجران هندی و پاکستانی منتظرند و لحظه‌شماری می‌کنند که این قیر رایگان توزیع شود. چون بلافاصله پس از آنکه توزیع شد، از طریق دلال‌ها با قیمت‌های خیلی پایین قیر را می‌خرند و به هند و دُبی می‌برند. از این طریق سود کلانی به جیب تاجران هندی و پاکستانی و اماراتی می‌رود. یعنی جاده‌های دُبی و دهلی با قیر رایگان ایران آسفالت می‌شود.
وی افزود: پنج سال پیش، قبل از اینکه طرح اعطای قیر رایگان مطرح شود تنها دو شرکت قیرسازی در کشور داشتیم. یکی از آنها شرکت پالایش نفت جی است و دیگری شرکت نفت پاسارگاد و فقط این دو شرکت در کشور قیر تولید می‌کردند.
حسینی اظهار داشت: حاشیه سود بعضی از واحدهای قیرسازی اکنون حدود 50 درصد است و میانگین آنها 38 درصد است. قبل از اعطای طرح قیر رایگان به دلیل اینکه مواد اولیه تنها به این دو شرکت داده می‌شد تنها همین دو شرکت تولید قیر داشتند اما پس از اجرای طرح قیر رایگان، تعدادی از افراد و چهره‌های سیاسی همچون نمایندگان مجلس برای استفاده از این رانت فرصت را مغتنم شمردند و اقدام به تاسیس واحدهای قیرسازی کردند. وی با اعلام اینکه در پنج سال گذشته بالای 100 مجوز احداث واحد قیرسازی صادر شده است ادامه داد: این کارخانه‌های کوچک قیرسازی با اخذ پروانه بهره‌برداری اقدام به خرید وکیوم باتوم از بورس کالا کردند. از طرفی این چهره‌های سیاسی با وزارت راه نیز چانه‌زنی کردند و در نتیجه پژوهشکده وزارت راه به 40 -50 نفر از این افراد مجوز تامین قیر این وزارتخانه را داد. ‌لذا پشت پرده طرح قیر رایگان این افراد هستند.
این کارشناس افزود: بروید ببینید چه کسانی کارخانه کوچک قیرسازی دارند. همین افراد برای اجرای طرح فسادزای قیر رایگان لابی می‌کنند.
حسینی تصریح کرد: فرض کنید اگر اعطای دو میلیون تن قیر رایگان در مجلس تصویب شود و متوسط قیمت قیر را چهار هزار تومان در نظر بگیریم، ارزش این میزان قیر هشت هزار میلیارد تومان می‌شود. در نتیجه با توجه به حاشیه سود 38 درصدی واحدهای قیرسازی حدود سه هزار میلیارد تومان رانت نصیب شرکت‌های قیرساز می‌شود. از این مقدار حدود 50 درصدش به شرکت‌های جی و پاسارگاد می‌رسد و مابقی آن یعنی چیزی حدود 1/5 هزار میلیارد تومان به شرکت‌های قیرسازی چهره‌های سیاسی می‌رسد. وی توضیح داد: باید شفاف بگویند در دو سه سال گذشته چه شرکت‌هایی قیر رایگان را تحویل وزارت راه داده‌اند و این شرکت‌ها چه حاشیه سودی دارند؟ آیا این شرکت‌ها حاضر هستند صورت‌های مالی خود را افشا کنند؟ با قاطعیت می‌گویم که هیچ شرکت قیرسازی حاضر نیست صورت مالی خود را افشا کند.