پر بازدیدترین مطالب

بازگشت یک میلیارد و 200 میلیون یورو در اولین گام ورود قوه ‌قضائیه به پرونده ارزهای صادراتی

دادستان تهران خبر داد
بازگشت یک میلیارد و 200 میلیون یورو در اولین گام ورود قوه ‌قضائیه به پرونده ارزهای صادراتی

🔸 دادستان تهران به صادرکنندگان متخلف هشدار داد اگر ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی بازنگردانند پرونده آنها به اتهام اخلال در نظام ارزی در دادگاه خارج از نوبت و علنی رسیدگی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی القاصی مهر با حضور در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما گفت: یکی از مشکلات کنونی ما در نظام ارزی، مسئله مربوط به تعهدات ارزی حاصل از صادرات کالا‌هایی است که ارز آنها به چرخه اقتصادی کشور برنگشته است. در این‌باره بانک مرکزی در دو مرحله، دو فهرست جداگانه به قوه قضائیه اعلام کرده که در مجموع شامل ۲۵۰ نفر از صادرکنندگانی است که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور برنگردانده‌اند. القاصی مهر افزود: در این‌باره فهرست نخست شامل ۱۵۰ نفر را در دستور کار بازپرسی قرار دادیم و اقدامات خوبی در جهت تکمیل تحقیقات، شناسایی و اطلاعات آنها انجام شد.
وی با بیان اینکه در همان مرحله بازپرسی، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از این ارزها، رفع تعهد و برگشت داده شد، اظهار داشت: در مورد تعدادی که ارز‌ها را برنگردانده‌اند مسیر قضایی را طی کردیم و با صدور کیفرخواست، پرونده آنها در دادگاه ویژه، رسیدگی و احکام صادر شد و تعدادی از آن ۱۵۰ نفر، به علت اینکه اطلاعات ما در مورد آنها ناقص بود در حال تکمیل اطلاعات و تحقیقات هستیم.
 تشکیل کمیته ویژه استرداد ارز‌های صادراتی
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: درباره فهرست دوم شامل ۱۰۰ نفر، بلافاصله با دستور ویژه رئیس قوه‌ قضائیه با جلسات متعدد در دادسرای تهران با حضور دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، کمیته ویژه‌ای برای پیگیری و استرداد ارز‌های حاصل از صادرات آنها تشکیل دادیم. این کمیته متشکل از سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و پلیس اقتصادی ناجاست که در آن تمهیدات بسیار خوبی را پیش‌بینی کردیم تا این افراد در مهلت پیش‌بینی شده مراجعه کنند و ارز را برگردانند…