پر بازدیدترین مطالب

نیازی به واردات نیست تمام گندم کشور را تامین می‌کنیم

 

رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران اعلام کرد حدود ١٠ الی ١۵ روز قبل، ما نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و اعلام کردیم که در مدت ١۵ روز می‌توانیم کسری کشور را تأمین کنیم و نیازی به واردات نیست.

 عطاا... هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ضمن انتقاد از تصمیم دولت برای واردات گندم به کشور، اظهار داشت: امسال حدود 13/5 میلیون تن گندم در کشور تولید شده که از این میزان 7/8 میلیون تن تحویل دولت شده است. همچنین، مقداری از گندم نیز توسط بخش خصوصی خریداری شده و بخشی نیز صرف خودمصرفی کشاورزان شده است.

وی افزود: همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم حدود سه میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شده و در انبارهای کشاورزان است. حدود ١٠ الی ١۵ روز قبل، ما نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و اعلام کردیم که در مدت ١۵ روز می‌توانیم کسری کشور را تأمین کنیم و نیازی به واردات نیست. هنوز پاسخی به این نامه و درخواست دریافت نکرده‌ایم.

رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به سخنان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه قیمت خرید تضمینی گندم تغییر نمی‌کند، گفت: این نظر شورای اقتصاد و دولت است و روی آن پافشاری می‌کنند ولی علیرغم اصرار آنها، ما نیز بر خواسته خود پافشاری می‌کنیم و از طریق نهادهای مختلف مثل مجلس، بازرسی کل کشور و... آن را پیگیری می‌کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه سال گذشته قیمت گندم سه‌بار تغییر کرد، افزود: بنابراین ما همچنان پیگیر هستیم که قیمت پیشنهادی ما برای نرخ خرید گندم تحقق یابد و احتمال این امر وجود دارد.

گفتنی است، منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایران طی هفته‌های گذشته از روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نظیر آلمان یک میلیون تن گندم خریداری کرده است. این واردات در حالی کلید خورده که به گفته متولیان تولید، مانند همین مقام مسئول، کسری مورد نیاز کشور از منابع داخلی قابل تأمین بود.

بر این اساس، امسال کشاورزان به دلیل نارضایتی از نرخ خرید تضمینی، بخشی از گندم تولیدی را تحویل دولت ندادند و دولت که سال گذشته قیمت هزار و 700 تومان را برای خرید تضمینی گندم تعیین کرده بود حاضر نشد با نرخی بالاتر از این میزان گندم را از کشاورزان خریداری کند.

حالا انگار دولت همچنان مصمم است تا با تخصیص ارز برای واردات گندم کسری موجود را برطرف کند، در حالی که رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران از توانمندی این نهاد برای تامین گندم مورد نیاز کشور طی 15روز خبر داده و متاسفانه خبری از پاسخ دولت

به این پیشنهاد نیست.

آخرین مطالب