پر بازدیدترین مطالب

چین تحریم‌های آمریکا علیه ایران را شکست؟رویترز طی گزارشی تایید شده نوشت: نفتکشی حاوی نفت خام ایران به مقصد خود در یک بندر چینی رسید و محموله ۱۳۰ هزار تنی خود را در تانکرهای ذخیره تخلیه کرد.

به گزارش سخن آشنا به نقل از رویترز، نفتکشی حاوی نفت خام ایران به مقصد خود در یک بندر چینی رسید و محموله خود را در تانکرهای ذخیره تخلیه کرد. این کار بر خلاف تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از لغو معافیت‌های واردکنندگان نفت ایران توسط واشنگتن است.

تخلیه این محموله ۱۳۰ هزار تنی نفت خام توسط پایانه ذخیره نفت در ژوسان تأیید شده است. ولی یک مقام رسمی این خبر را رد کرد و گفت ۴ سال است هیچ نفتی از ایران در این بندر تخلیه نشده است.

 

صادرکنندگان ایران از ۲۰۱۸ برای دور زدن تحریم‌ها از روش‌های مختلفی مثل انتقال کشتی به کشتی محموله‌ها در دریا و دستکاری مدارک به نام عراق استفاده کرده‌اند. ظاهراً نفتکشی که در ژوسان تخلیه شده، دارای مدارک جعلی بوده است.


این خبر زمانی منتشر شد که درگیری بین آمریکا و چین دوباره بالا گرفته است. ترامپ با اعلام کند شدن دور جدید مذاکرات با چین و افزایش عوارض، این جنگ را شعله ورتر کرد. چین هم تلافی کرد و عوارض بر واردات گاز طبیعی مایع آمریکا را افزایش داد.


در همین حین، آخرین اطلاعات پالایشگاهی نشان می‌دهد پالایشگاه‌های محلی چین به بالاترین رکورد پالایش در آوریل تا ۱۲.۶۸ میلیون بشکه در روز رسیده‌اند. این یعنی تقاضا برای نفت در چین همچنان بالا و رو به رشد است و پالایشگاه‌های کشورهای همسایه را نگران کرده است.


چین به طور واضح اعلام کرده از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نمی‌کند ولی پالایشگاه‌های دولتی این کشور مراقب هستند. سی ان پی سی و سینوپک هردو سفارش نفت خام از ایران را پس از لغو معافیت‌ها متوقف کردند.

منبع: تسنیم