پر بازدیدترین مطالب

نقشه‌های محرمانه دشمنان برای برهم‌زدن بازار ارز در ابتدای سال جدید


رییس‌کل بانک مرکزی از نقشه‌های محرمانه برخی دشمنان برای برهم‌زدن بازار ارز در ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: ارز از اهمیت بالایی است و نباید اجازه دهیم دشمنان به اهداف خود برسند.

به گزارش سخن آشنا، عبدالناصر همتی در جمع خبرنگاران سال ٩٧ را به‌عنوان یکی از سال‌های استثنایی بعد از انقلاب نام برد و گفت: می‌دانم فشارهای معیشتی و گرفتاری برای خیلی از مردم از محل نوسانات نرخ ارز و رانت‌خواری‌های برخی از افراد ایجاد شد.

همتی گفت: البته اهداف دشمنان خیلی بیشتر از مشکلات اقتصادی بود ولی اجازه ندادیم که به هدفشان برسند.

* راجع به قیمت ارز هیچ‌وقت نگفتم چه نرخی

رییس کل بانک مرکزی بار دیگر به سختی‌های یکی دو ماه نخست ورود به این بانک اشاره کرد و افزود: راجع به قیمت ارز هیچ وقت نگفتم چه نرخی! هیچ وقت نگفتم دلار از ١٣ هزار تومان به ١١ هزار تومان برمی‌گردد. گفتم قیمت ارز از ١٣ هزار تومان برمی‌گردد.

همتی تمرکز عمده مخالفان کشور و مردم را برهم‌زدن بازار ارز دانست و تصریح کرد: آن‌قدر عددهای مختلفی درباره نرخ ارز اعلام کرده بودند که حتی برخی مسئولان هم باور کرده بودند.

وی ادامه داد: باید تمام دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ باشند. الآن ارز اولویت دارد چراکه مستقیماً با ارزش پول ملی ارتباط دارد.

وی تأکید کرد: هر جا می‌رویم با مانعی به‌نام تحریم‌ها روبه‌رو می‌شویم ولی در این شرایط محکم ایستادن حتماً ثمره شیرینی به‌دنبال خواهد داشت.

*نقشه‌های محرمانه برخی دشمنان برای برهم‌زدن بازار ارز در ابتدای سال جاری

رییس کل بانک مرکزی از نقشه‌های محرمانه برخی دشمنان برای برهم زدن بازار ارز در ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: ارز از اهمیت بالایی است و نباید اجازه دهیم دشمنان به اهداف خود برسند.

وی گفت: پست‌های اینستاگرامی را جایگزین حرف زدن و مصاحبه کرده‌ام تا آنچه می‌گویم حساب‌شده و دقیق و از روی فکر باشد.

همتی تصریح کرد: دیروز خرید در صرافی‌های بانکی ده برابر بالاتر از فروش بود. همین الآن اگر به خیابان فردوسی بروید یک نفر حاضر نیست بالای ١٣ هزار تومان دلار از مردم بخرد.

* نرخ‌های موجود در بازار ارز، واقعی و ماندگار نیست

وی بار دیگر تأکید کرد که نرخ‌های موجود در بازار ارز هیچ‌کدام واقعی نیست و ادامه داد: مطمئن باشید این نرخ‌ها ماندگار نخواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به بازار پول اشاره و اضافه کرد: برای ادغام بانک‌ها مدیریت شده و با احتیاط عمل خواهیم کرد.

همتی درباره نقدینگی نیز گفت: اصلاً معنی نقدینگی سرگردان درست نیست؛ نقدینگی در ایران از سود سپرده و تسهیلات شکل می‌گیرد. عمده نقدینگی ناشی از سود سپرده‌هاست؛ اینها همه الکترونیکی است و دست افراد نمی‌آید و در بازار نیست.

وی گفت: دیروز اعضای هیئت مدیره بازار متشکل ارزی انتخاب شدند و به‌زودی ثبت خواهد شد. ان‌شاءالله تا پایان ماه جاری بازار متشکل ارزی عملیاتی خواهد شد.

* بودجه 98 توان پاسخگویی به خسارات سیل را ندارد

رییس شورای پول و اعتبار راجع به حوادث غیرمترقبه اوایل سال جاری خاطرنشان کرد: متأسفانه جمع زیادی از هموطنان به‌دلیل سیل با مشکلات زیادی مواجه شدند که ضمن ابراز همدردی با آنان، ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت سیستم بانکی در جهت بهبود شرایط زندگی و ارائه تسهیلات لازم به‌ویژه در حوزه منازل مسکونی، واحدهای تجاری و باغات و کارگاه‌های صنعتی و سایر نیازها تلاش خواهد شد.

همتی با تأکید بر اینکه دشمنان در سال جاری نیز همچون سال گذشته به‌منظور دستیابی به اهداف خود در بازار ارز و پول تمرکز کرده‌اند گفت: بانک مرکزی و دولت با برنامه‌ریزی‌های لازم از تلاطم و نوسان در بازار ارز ممانعت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تسریع در فروش اموال مازاد بانک‌ها و عدم تداوم بنگاه‌داری شد و گفت: بانک‌ها باید با تشکیل کارگروه‌هایی، اقدامات لازم برای فروش اموال مازاد شرکت‌های زیرمجموعه را به‌صورت عملیاتی انجام دهند و در این زمینه فرایند اجرای کار را تسریع بخشند.

همتی با توجه به حجم خسارت‌های سیل بر زیرساخت‌ها و منازل و دارایی‌های مردم و بخش کشاورزی و دام‌ها تأکید کرد: قطعاً بودجه 98 امکان پاسخگویی به آن را ندارد و کنار تسهیلات بانکی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ضروری خواهد بود.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب