پر بازدیدترین مطالب

جهش تولید می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند/زیرساخت ها فراهم شود

معاون سیاسی سپاه گفت: با شعار سال می توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم و تحریم ها را از بین ببریم؛ این شعار بیانگر راهبردی اصلی است که می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند.
سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص شعار سال ۱۳۹۹ که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود آن را مطرح کردند، اظهار داشت: شعار امسال به عنوان جهش تولید در واقع به نوعی در ادامه شعار سال‌های گذشته است و به اقتضای وضعیت کشور از سوی مقام معظم رهبری تعیین شد که در پیام نوروزی ایشان مطرح شد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز در بین کارشناسان اتفاق نظر وجود داشت که کلید حل مشکلات اقتصادی کشور شتاب در تولید برای مصرف داخلی و حتی صادرات است، گفت: این شعار امسال هم در ادامه شعار سال گذشته به عنوان رونق تولید است.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: همه کارشناسان سال گذشته اتفاق نظر داشتند که کشور اگر بخواهد مشکلات خود را حل کند باید چرخ تولید آن با شتاب بیشتری بچرخد و وابستگی به کالاهای ضروری کاهش پیدا کند. تولید؛ یعنی فعالیت‌های بیشتر کارخانجات که در این صورت نیازهای کشور برطرف خواهد شد.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سال گذشته شعار سال مورد توجه قرار گرفت و علی‌رغم افزایش تحریم‌ها سال را سپری کردیم و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی ایران نتوانستند به اهداف شوم خود که که در سال‌های گذشته آن را دنبال کرده‌اند برسند.
سردار جوانی با تاکید بر اینکه انتظار و هدف راهبردی از شعار سال در سال گذشته تحقق پیدا نکرد، گفت: رونق تولید باید روی سفره مردم خود را نشان دهد و مقام معظم رهبری هر سال شعار سال را بر اساس نیاز کشور مطرح می‌کنند و امسال نیز شعار جهش تولید در همین راستا انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه تولید در کشور باید ۱۰ برابر شود، گفت: با این اتفاق می‌توان تأثیر شعار سال را در زندگی مردم به شکلی محسوس ]دید[ اگر می‌خواهیم که جهش تولید داشته باشیم باید زیرساخت‌ها فراهم و کامل شود که این ظرفیت وجود دارد.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه باید جلوی ورود کالاهایی که امکان تولید آن در داخل کشور ما وجود دارد گرفته شود و قاچاق کالاها نیز باید متوقف شود، گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی نیز باید افزایش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: با شعار سال می‌توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم و تحریم‌ها را از بین ببریم؛ این شعار بیانگر راهبردی اصلی است که می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند.
منبع : خبرگزاری مهر

کاریکاتور/ بلایی که کرونا بر سر بازار خودرو آورد | پراید تا ۱۰ میلیون تومان ارزان شد ..

نماینده مجلس: لاریجانی و هیات رئیسه تفحص از خودروسازی‌ها را معطل کردند«محمدرضا نجفی» رئیس هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو:
🔹تعارض منافع خودروساز و وزارت صمت دلیل باتلاق بازار خودرو است.
🔹وزارت صمت به جای پاسخگویی درباره عملکردش، قیمت‌گذاری هم می‌کند.
🔹دولت تکلیف سهام تو در تو در خودروسازی‌ها را مشخص کند.
🔹واگذاری سهام دولت در خودروسازان به مصلحت نیست.
🔹کم لطفی و کوتاهی هیأت رئیسه و شخص رئیس مجلس درباره اجرای تحقیق و تفحص از صنعت خودرو بخشودنی نیست.
🔹در شهریور ۹۷ تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس به تصویب رسید، اما در هیأت‌رئیسه مجلس و به‌طور مشخص از سوی علی لاریجانی تمامی اقدامات مرتبط با عملیاتی شدن این مصوبه متوقف و بلااقدام باقی ماند.

با شفافیت چگونه احتکار ناممکن می‌شود؟

 

سیدیاسر_جبرائیلی

هیچ خرید عمده‌ای در کشور، بدون تراکنش بانکی میسر نیست و بانک مرکزی امکان رهگیری کامل تراکنش‌ها را دارد. اگر سامانه‌های اطلاعات تجاری و بانکی کشور یکپارچه شده و همه نقل و انتقالات، ثبت و پایش شود، دیگر نیازی به جستجوی انبارها برای کشف احتکار نخواهد بود.

با یک مثال، کارکرد این سامانه یکپارچه که گفتیم، شاید ملموس شود. فرض کنید شما صاحب یک شرکت عرضه اینترنتی یا یک شرکت توزیع‌کننده هستید. به بازار رفته و حجم انبوهی ماسک خریداری می‌کنید. فرضا ده میلیارد تومان نیز بابت این خرید پرداخت می‌کنید.

تراکنش ده میلیارد تومانی شما با فروشنده، در سامانه‌های بانک مرکزی به همراه موضوع خرید ثبت می‌شود. تراکنش‌های مربوط به فروش-عمده و جزئی- شما پس از خرید ده میلیاردی ماسک که انجام داده‌اید نیز ثبت شده و قابل رهگیری است. یعنی برای سامانه‌های اشراف بر جریان پول و کالای کشور، کاملا روشن است که شما چه کالایی را به چه قیمتی خریداری کرده‌اید، چقدر از کالا در انبار دارید و چقدر به چه قیمتی فروخته‌اید.

 در چنین شرایطی راه برای دو فساد بزرگ که اقتصاد ایران از ناحیه آنها کم آسیب ندیده، بسته خواهد شد: سفته بازی دارایی و احتکار. چه، اگر کالایی را به قیمتی خریده و بخواهید چند برابر به فروش برسانید، مشمول جرم سفته‌بازی خواهید شد و سود نامشروعی که کسب کرده‌اید را باید به عنوان مالیات بپردازید، لذا ترجیح خواهید داد سوداگری نکنید! احتکار نیز نخواهید کرد چون سیستم از موجودی انبار شما مطلع است و به راحتی امکان شناسایی شما به عنوان محتکر وجود دارد.

الحمدلله کارهای بسیار خوبی در این زمینه شده، و فاصله زیادی با بهره‌برداری از چنین سامانه‌ای نداریم. ان‌شاءالله دولت اراده کند و این فرآیند را سریعا به پایان برساند.

اقتضای شفافیت این است که مدیریت کشور بر جریان پول و کالا اشراف کاملی داشته باشد تا بتواند وظیفه حمایتی، هدایتی و نظارتی خود را صحیح و به موقع انجام دهد. جمله‌ای از حضرت آقا در این باره دیدم که فرموده بودند در اسلام فعالیت اقتصادی کاملا آزاد است، اما اسلام برای اشراف دولت هیچ مرزی قائل نشده است(نقل به مضمون)

 اینکه کسانی در سطح مدیریت کشور می‌گویند نمی‌خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم، حرفی کاملا غلط می‌زنند. اگر افراد فعالیت اقتصادی سالمی انجام می‌دهند قطعا از اشراف و نظارت دولت هراسی ندارند. کسی از سرک کشیدن به حسابش هراس دارد که حسابش ناپاک است. این حساب‌های ناپاک، اقتصاد را هم ناپاک می‌کند!

جزییات جدید از ماسک های احتکاری در انبار سایت دیجی کالا


سخنگوی سازمان تعزیرات:
🔹بعد از اینکه این ماسک‌ها کشف شد، کارکنان این شرکت ادعا کردند که این کالا‌ها را برای مشتری ثبت سفارش کرده اند و در حال ارسال هستند که اولاً این ثبت سفارش غیرقانونی است و طبق صورت جلسه‌ای که از نمایندگان وزارت بهداشت تنظیم کرده اند این عرضه، غیرقانونی است
🔸دوم این که شرکت یک بسته ۱۲ عددی ماسک را به قیمت ۲۹۹ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسانده بود که قیمت هر ماسک حدود ۲۵ هزار تومان بوده است و جالب اینکه این ماسک‌ها را به مصرف کننده اصلی هم نفروخته بودند بلکه به خرده فروش‌ها عرضه کردند که در عمل گرانفروشی محرز است.

🔺قهوه‌خانه‌های متخلف پلمپ می‌شوند
🔹معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت با تاکید بر ممنوعیت عرضه قلیان تا اطلاع ثانوی، خاطر نشان کرد: در صورت عدم رعایت ضوابط توسط متصدیان واحدهای صنفی، با آنان برخورد قانونی و برابر قانون مغازه آنها پلمب خواهد شد.

♦️بازداشت عوامل انتشار اخبار کذب درباره کرونا
🔹 پلیس امنیت عمومی تهران از دستگیری فردی که با انتشار اطلاعات کذب در خصوص ویروس کرونا در صدد شایعه پراکنی و تشویش اذهان عمومی بود، خبر داد./مهر

آخرین مطالب