پر بازدیدترین مطالب

برای واردات تایر ارز دولتی می‌دهند اما برای تولید نه!


 سخنگوی انجمن صنعت تایر با‌ اشاره به اینکه صنعت تایر چند ماهی است که درگیر گشایش اعتبار برای واردات مواد اولیه است، گفت: آقایان برای واردات تایر ارز چهار هزار و 200 تومانی دارند اما برای تولید ارزی ندارند.
مصطفی تنها در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، با‌ اشاره به اینکه حجم واردات تایرهای سنگین جوابگوی نیاز چند سال آینده کشور است، اظهار کرد: بیش از نیاز بازار تایر سنگین وارد کشور شده است. وی در خصوص نحوه توزیع تایرهای سنگین وارداتی هم گفت: از طریق ستاد تنظیم بازار میزان توزیع تایرها در استان‌ها و نمایندگی‌ها مشخص می‌شود. علاوه بر این اداره راهداری هم می‌تواند معرفی‌نامه‌هایی را برای دریافت تایر با نرخ مصوب دولتی به متقاضیان ارائه کند.
سخنگوی انجمن صنعت تایر، افزود: برای جلوگیری از خواب سرمایه واردکنندگان اگر حواله‌های صادره تا چند هفته مورد استفاده قرار نگیرند واردکننده می‌تواند تایرها را با نرخ مصوب در بازار به فروش برساند.
 تنها در رابطه با وضعیت تولید تایر سنگین در کشور با‌اشاره به اینکه ارزی به ما نمی‌دهند تا میزان تولید تایرهای سنگین را در کشور افزایش دهیم، تصریح کرد: آقایان برای واردات تایر ارز چهار هزار و 200 تومانی دارند اما برای تولید ارزی ندارند. صنعت تایر چند ماهی است که درگیر گشایش اعتبار برای واردات مواد اولیه است و هنوز بانک مرکزی مجوز آن را صادر نکرده است.
وی بیان کرد: در این شرایط تولیدکننده مجبور است مواد اولیه را با ارز نیمایی در بازار خریداری و در نهایت محصول را با نرخ مصوب دولت در بازار به فروش برساند آیا این منطق اقتصادی دارد!

اخذ مالیات از خانه‌های خالی بازار مسکن را تنظیم می‌کند


 یک کارشناس ساخت و ساز مسکن با اشاره به درآمد 9 هزار و 500 میلیارد تومانی ناشی از اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، تأکید کرد که این درآمد از جیب سوداگران، روانه جیب مردم خواهد شد.
محمد عنایتی نجف‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه قبل از اعمال تحریم‌های شدید نفتی علیه کشورمان، سهم بخش نفت در بودجه کشور به استناد اظهارات کارشناسان حوزه اقتصاد کلان تا ۳۵ درصد بوده، گفت: در شرایط فعلی و محدودیت‌های اعمال شده بر فروش نفت کشور، سهم بخش نفت می‌بایست با سایر بخش‌های درآمدی نظیر مالیات بر خانه‌های خالی جبران شود.
وی افزود: این مالیات در حقیقت یک مالیات تنظیمی تلقی می‌شود و هدف آن، تنظیم بازار مسکن و جلوگیری از ورود تقاضاهای سرمایه‌ای به این حوزه است اما در این شرایط و با وجود 2/6 میلیون واحد خالی در کشور، اخذ این مالیات علاوه بر تنظیم بازار مسکن، می‌تواند درآمد قابل توجهی را از جیب سوداگران، روانه جیب مردم کند.
این کارشناس عمران ادامه داد: پس از تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اخذ این مالیات، به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان به منظور شناسایی خانه‌های خالی در کشور منوط شد. بدین منظور، مجلس شورای اسلامی، ضرب‌الاجل شش ماهه‌ای را بر ایجاد این سامانه به دولت داد. در حال حاضر با گذشت ۴ سال از اتمام مهلت تعیین شده، دولت همچنان وعده ایجاد سامانه را می‌دهد و از سامانه املاک رونمایی نشده است.
عنایتی نجف‌آبادی در بیان درآمد حاصل از اخذ مالیات بر خانه‌های خالی برای کشور، عنوان کرد: در شرایط فعلی و با نرخ اعلامی از سوی مجلس در قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی در کشور، با احتساب این امر که قیمت خانه‌های خالی از قیمت میانگین در کشور تبعیت کند، اخذ این مالیات می‌تواند ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را از جیب سوداگران به خزانه دولت سرازیر کند…

نیازی به واردات نیست تمام گندم کشور را تامین می‌کنیم

 

رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران اعلام کرد حدود ١٠ الی ١۵ روز قبل، ما نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و اعلام کردیم که در مدت ١۵ روز می‌توانیم کسری کشور را تأمین کنیم و نیازی به واردات نیست.

 عطاا... هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ضمن انتقاد از تصمیم دولت برای واردات گندم به کشور، اظهار داشت: امسال حدود 13/5 میلیون تن گندم در کشور تولید شده که از این میزان 7/8 میلیون تن تحویل دولت شده است. همچنین، مقداری از گندم نیز توسط بخش خصوصی خریداری شده و بخشی نیز صرف خودمصرفی کشاورزان شده است.

وی افزود: همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم حدود سه میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شده و در انبارهای کشاورزان است. حدود ١٠ الی ١۵ روز قبل، ما نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و اعلام کردیم که در مدت ١۵ روز می‌توانیم کسری کشور را تأمین کنیم و نیازی به واردات نیست. هنوز پاسخی به این نامه و درخواست دریافت نکرده‌ایم.

رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به سخنان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه قیمت خرید تضمینی گندم تغییر نمی‌کند، گفت: این نظر شورای اقتصاد و دولت است و روی آن پافشاری می‌کنند ولی علیرغم اصرار آنها، ما نیز بر خواسته خود پافشاری می‌کنیم و از طریق نهادهای مختلف مثل مجلس، بازرسی کل کشور و... آن را پیگیری می‌کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه سال گذشته قیمت گندم سه‌بار تغییر کرد، افزود: بنابراین ما همچنان پیگیر هستیم که قیمت پیشنهادی ما برای نرخ خرید گندم تحقق یابد و احتمال این امر وجود دارد.

گفتنی است، منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایران طی هفته‌های گذشته از روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نظیر آلمان یک میلیون تن گندم خریداری کرده است. این واردات در حالی کلید خورده که به گفته متولیان تولید، مانند همین مقام مسئول، کسری مورد نیاز کشور از منابع داخلی قابل تأمین بود.

بر این اساس، امسال کشاورزان به دلیل نارضایتی از نرخ خرید تضمینی، بخشی از گندم تولیدی را تحویل دولت ندادند و دولت که سال گذشته قیمت هزار و 700 تومان را برای خرید تضمینی گندم تعیین کرده بود حاضر نشد با نرخی بالاتر از این میزان گندم را از کشاورزان خریداری کند.

حالا انگار دولت همچنان مصمم است تا با تخصیص ارز برای واردات گندم کسری موجود را برطرف کند، در حالی که رئیس‌بنیاد ملی گندمکاران از توانمندی این نهاد برای تامین گندم مورد نیاز کشور طی 15روز خبر داده و متاسفانه خبری از پاسخ دولت

به این پیشنهاد نیست.

رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:

امروز 16 دی ماه 98 یکی از حماسی ترین و باشکوه ترین رخدادهای تاریخ انقلاب اسلامی بود. خیل عظیم مردم از همه گرایش ها و تمام کسانی که به کشورشان و اهداف انقلاب اسلامی ایران علاقمند هستند برای تشییع و تجلیل از قهرمان ملی خود، سردار سرفراز مقاومت اسلامی، حاج قاسم عزیز به میدان آمدند. خون شهید سلیمانی فصل جدیدی از عظمت و شکوه ملت ایران در سراسر کشور ایجاد و همبستگی عمیق ملی را موجب شده است. این روزها و لحظات را قدر بدانیم و اتحاد و همبستگی ملی ایجاد شده را برای پیشبرد آنچه که حاج قاسم نیز یک عمر برای آن تلاش کرد حفظ و تقویت کنیم.

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در همین مسیر و در این مرحله از جنگ اقتصادی دشمن، از هیچ تلاشی برای خنثی سازی فشار حداکثری آن ها به مردم ایران و برای حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نیز سایر بازارها فروگذار نخواهد کرد. و قطعا همچون ماه های گذشته با قدرت، تلاش کسانی که در آرزوی بی ثبات کردن بازارها هستند را ناکام خواهد گذاشت.

دستور جهانگیری درباره بودجه: همه دفاع کنند و هیچ کس حق ارائه پیشنهاد تغییر و اصلاح ندارد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای به دستگاه‌ها تاکید کرده است که هیچ یک از مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی حق مخالفت با هیچ بخشی از لایحه بودجه 99 و یا درخواست تغییر هیچ بخشی از آن در مجلس را ندارند.

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای به دستگاه‌ها تاکید کرده است که هیچ یک از مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی حق مخالفت با هیچ بخشی از لایحه بودجه 99 و یا درخواست تغییر هیچ بخشی از آن در مجلس را ندارند.

در ابلاغیه جهانگیری تاکید شده است که نمایندگان دولت حتی حق موافقت با پیشنهادهای نمایندگان مجلس درباره بندهای لایحه بودجه را نیز ندارند.

بر این اساس، سازمان برنامه و بودجه هرگونه مغایرت رفتار دولتی‌ها با این ابلاغیه را گزارش خواهد کرد.

تصویر ابلاغیه جهانگیری اینجا قابل مشاهده است:

 

همزمان بسیاری از کارشناسان لایحه بودجه را غیر واقعی می‌دانند. مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران هم امروز درباره لایحه بودجه 99 گفت: «اگر لایحه بودجه 99 اجرایی شود قطعا ما در سال 99 مجددا یک جهش ناگهانی در مورد نرخ ارز خواهیم داشت و اتفاقی که در سال 97 افتاد در سال 99 هم تکرار می‌شود؛ لذا از مجلس می‌خواهیم به راهکار اساسی برای حل این مشکل بپردازد و به جای اینکه بودجه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تراز کند، بهتر است بودجه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جراحی کند.»

منبع: خبرگزاری فارس

آخرین مطالب