پر بازدیدترین مطالب

نهال آوینی در فرهنگ انقلاب همچنان قد می‌کشد


رئیس دانشگاه صداوسیما می‌گوید نهالی که اندیشه شهید آوینی در فرهنگ و هنر ایران غرس کرد، امروزه همچنان به رشد و نمو خود ادامه می‌دهد و میوه‌ها و ثمرات تازه تری از آن مشاهده می‌شود.

به گزارش سخن آشنا، فردا مصادف با بیست و پنجمین سالگرد شهادت سیدشهیدان اهل قلم، مرتضی آوینی است. اینکه فرهنگ و هنر انقلاب تا به حال چه اندازه از آبشخور افکار و اندیشه‌های این شهید بزرگوار بهره برده سؤالی است که شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صداوسیما در گفت‌و‌گو با «جوان» اجمالاً به آن پاسخ گفته است. به گفته این فعال و مدیر عرصه فرهنگ، نهالی که اندیشه شهید آوینی در هنر ایران غرس کرد امروزه همچنان به رشد و نمو خود ادامه می‌دهد و میوه‌ها و ثمرات تازه تری از آن مشاهده می‌شود؛ نهالی که تبیین نظری سینمای دفاع مقدس چه در قالب مستند و چه در قالب داستانی که در سال‌های اخیر شاهد شکوفایی و رونق آن بودیم و نشانه‌های درخشانی از اعتلای این گونه سینمایی را منجر شده، مدیون آن است. اسفندیاری معتقد است: اگر طی سال‌های اخیر آثار درخشانی چون ایستاده در غبار، شیار 143 یا تنگه ابوغریب ساخته می‌شود و به خوبی بخشی از حماسه دفاع مقدس را در قالب سینما و هنر بازنمایی می‌کند و شاهد تداوم نگاه و رویکردهای متفاوت و تازه‌ای در سینمای جنگ هستیم، همه مدیون اندیشه و آثار فکری سید مرتضی آوینی است.
وی در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که فیلمسازان ما برای اینکه صحنه‌های نبرد در دفاع مقدس را واقع‌گرایانه از کار دربیاورند به مستندها و آرای شهید آوینی رجوع می‌کنند و به نظرم این میراث گرانقدری است که باید پاس داشت و معتقدم در این اندازه و این قدر هم نباید متوقف بود و در عرصه نظریه پردازی و نقد باید پژوهشگران جوان ما آرا و اندیشه‌های آوینی را ادامه، بسط و توسعه دهند و بالطبع متناسب با نیاز زمان باید اندیشه و آرای نو در زمینه فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی تبیین و ارائه شود. به گزارش «جوان» پاسخ رئیس دانشگاه صداوسیما به طور مشخص دراین باره بیان شد که سینمای انقلاب اسلامی امروز چقدر با اندیشه‌های سید مرتضی نسبت پیدا می‌کند اما از سویی دیگر آنچه در آستانه سالگرد شهادت مرتضی آوینی می‌تواند محل بحث باشد این موضوع است که تئوری‌های هنری- فرهنگی سیدمرتضی آوینی پس از نزدیک به 25 سال از شهادت او تا چه اندازه توانسته امروز در عرصه فرهنگ عمومی انقلاب و کشور زمینه بروز پیدا کند و تأثیرگذار باشد.
به نظر می‌رسد درک آرا و اندیشه‌های آوینی پس از 25 سال همچنان برای بسیاری از اهالی فرهنگ در عرصه انقلاب اسلامی میسر نیست. به عبارت بهتر آوینی هنوز در فرهنگ انقلاب مظلوم است. از سویی دیگر رویکرد به مصادره سید مرتضی به نفع جریان‌ها و جناح‌های سیاسی همچنان ادامه دارد و برخی کتاب‌ها و مستندهایی که درباره او نوشته و ساخته می‌شود، می‌کوشد چهره‌ای شبه روشنفکر و البته مبهم از او ترسیم کند در این میان برخی هم همچنان قرائت‌های آوینی از برخی مباحث را تند و غیرواقعی یا غیرعلمی تلقی می‌کنند. نظرتان در این باره چیست. نکته دیگر درباره شهید آوینی این مسئله می‌تواند باشد که بعد شخصیتی آوینی همچنان بیش از ابعاد دیگر این شخصیت مغفول و ناشناخته مانده است؛ عرفانی که آوینی به آن دست یافته بود برای فهم منظومه فکری او به جوانان امروز تا چه اندازه می‌تواند راهگشا باشد و تا چه اندازه زمینه معرفی درست و دقیق در سطح جامعه یافته است. سؤال مهم دیگری که می‌تواند مطرح شود این موضوع است که تفکر آوینی با دفاع مقدس عجین بود. آوینی جدا از دفاع مقدس چقدر قابل بررسی و تحلیل است؟ و دست آخر اینکه آوینی چقدر قابل نقد است و این نقد تا چه اندازه به شکل درست، منطقی و منصفانه انجام شده است؟
اینها سؤالاتی است که به نظر می‌رسد هنوز به آنها پاسخ درخوری داده نشده چراکه شعاع تفکرات سیدمرتضی آوینی آنقدر عمیق، بارور و زاینده است که همچنان برای بررسی ابعاد آن نیاز به سال‌های بیشتری تعمق و تأمل جدی احساس می‌شود.

منبع: روزنامه جوان

آخرین مطالب