پر بازدیدترین مطالب

دانشگاه قربانی «کاپیتولاسیون هسته‌ای»!


همین چند وقت پیش بود که یوکیا آمانو اعلام کرد آژانس به هر سایتی که در ایران نیازمند بازرسی باشد دسترسی دارد. اظهار نظری که دولتمردان ایرانی بارها تکذیب و اعلام کرده‌اند اجازه هرگونه بازرسی‌ سرزده با هر عنوانی را نمی‌دهند. اما خبر اخیر نمونه‌برداری بازرسان آژانس از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت، نشان داد که دولت تدبیر و مسئولان سازمان انرژی اتمی تا چه اندازه در گفتار خود صداقت دارند!

Related image
سخن آشنا- در همین رابطه، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علم و صنعت، تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، امام صادق(ع)، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیر و علامه طباطبایی در اقدام متعرضانه به ساحت علم و عالم در دانشگاه علم و صنعت بیانیه‌ای را خطاب به منصور غلامی وزیر علوم صادر کردند که در بندهایی از آن آمده است:
«در روزهای اخیر، فصل جدیدی در دیپلماسی ذلت گشوده شد. متاسفانه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به عبارت دقیق‌تر جاسوس‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه طی اقدامی متعرّضانه قسمت‌هایی از دانشگاه علم و صنعت ایران، از جمله دانشکده مهندسی برق را تحت بازرسی و نمونه‌برداری قرار دادند! این اقدام بدون اطلاع دانشگاهیان و همچنین با مشایعت برخی اساتید فتنه‌گر دانشگاه تحقق یافته است. تفتیش یک مرکز دانشگاهی توسط ماموران ذکر شده نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان و حتی کشورهای پذیرنده پروتکل الحاقی نیز اقدامی شگفت به حساب می‌آید.
بازرسان آژانس تنها به بهانه مقاله پژوهشی یکی از دانشجویان این دانشکده به سمت دانشگاه سرازیر شده و به جای بازرسی از آزمایشگاه و دفتر استاد مربوطه، تعدادی از آزمایشگاه‌ها و دفاتر اساتید را مورد تفتیش قرار داده‌اند. طبق اذعان اساتید دانشکده برق، بسیاری از این استادان هنگام بازدید در دفتر خود حضور نداشته و این اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است؛ حال آنکه تعدادی از قطعات فوق پیشرفته و راهبردی ساخته شده توسط اساتید در همین اتاق‌ها قرار داشته؛ اما علی‌الظاهر دیپلماسی سراسر حقارت دولت تدبیر، نقطه‌ای را به دور از نظر جاسوس‌های بین‌المللی مستکبران باقی نگذاشته است.
آیا اگر قرار باشد نخبگان ما به دلیل به کار بردن تنها یک کلمه با کاربرد مشابه در مقالاتشان در کشور خود تحت بازجویی قرار بگیرند، آنگاه دیگر استقلالی برای کشور باقی می‌ماند؟! این کار با امضای لایحه کاپیتولاسیون چه تفاوتی دارد؟!
صد البته این واقعیت بر همگان روشن است که اساس نظام بازرسی‌های برجامیِ مورد تاکید غرب، تکمیل پازل اطلاعاتی از مراکز و توانمندی‌های راهبردی، فناورانه و اقتدارآفرین کشور است. لیکن پیش از هرکسی نهادهای ذی‌ربط در کشور باید پاسخگوی چرایی باز شدن پای جاسوسان آژانس به فضاهای دانشگاهی باشند. مقتضی است تا در اسرع وقت وزارت امور خارجه و شورای‌عالی امنیت ملی به عنوان نهادهای مرتبط با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و همچنین وزارت علوم در جایگاه متصدی مدیریت دانشگاه‌های کشور نسبت به اقدام حرمت‌شکنانه اخیر توضیحات مربوطه را ارائه دهند. بدیهی است مسئولیت هرگونه تهدید برآمده از این بازدید و بازرسی‌های مشابه برای دانشمندان کشور بر عهده نهادهای فوق‌الذکر خواهد بود.
از آخرین باری که اجانب قصد تعرض به استقلال فضای دانشگاهی کشور را داشتند، 65 سال می‌گذرد که آن روز نیز دانشجویان ننگ حضور بیگانه را با خون خود از کف دانشگاه شستند و حاشا که امروز چنین رخدادهای شومی مجددا در فضای آموزش عالی کشور تکرار شود. مع‌الاسف این اقدام به دلیل هراس از واکنش دانشگاهیان به دور از چشم همگان انجام گرفت، چراکه در غیر این صورت دانشجویان و اساتید این دانشگاه اجازه چنین هتک حرمتی را به ماموران یاد شده و عوامل داخلی آنان نمی‌دادند، لذا در صورت تکرار چنین اتفاقی در این دانشگاه و سایر فضاهای دانشگاهی و تحقیقاتی کشور، دانشجویان در برخورد انقلابی با عوامل جاسوس کوچکترین مصلحتی را مدنظر قرار نخواهند داد.»
اما نقطه ابهام و سوال بی‌جواب اینجاست؛ بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که اجازه نزدیک شدن به سایت‌های نظامی ما را ندارند، با چه مجوزی وارد محیط آموزشی و علمی کشور می‌شوند؟! کدام ارگان یا سازمان اجازه ورود و نمونه‌‌برداری را صادر کرده است؟! آیا پیش از این هم بازرسی و نمونه‌برداری از دانشگاه دیگری در سکوت انجام شده است؟! بعد از علم و صنعت نوبت کدام دانشگاه است؟!
از سوی دیگر، دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های فوق‌الذکر در نامه گلایه آمیز دیگری خطاب به رئیس‌سازمان انرژی اتمی، اعتراض خود را نسبت به بی‌توجهی ریاست آن سازمان در قبال دستور مصرح رهبر انقلاب پیرامون از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ابراز داشتند؛ که در بخش‌هایی از این بیانیه می‌خوانیم:
«پیرو دستور قاطعانه و حکیمانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر آماده‌سازی همه امکانات لازم برای غنی‌سازی 190 هزار سو در چهارچوب برجام، سازمان انرژی اتمی اقداماتی را ترتیب داده که از جانب حضرتعالی و سخنگوی محترم سازمان بیان گردیده است. بررسی فعالیت‌های سازمان بعد از دستور رهبری، که از سوی حضرتعالی اعلام گردیده، نشان از آن دارد که ظاهرا اهتمامی برای اجرای این دستور در سازمان وجود ندارد و بیان برخی اقدامات در تاریخ 15 و 16 خردادماه صرفا جنبه تبلیغاتی و نمایشی دارد.
جنابعالی خود می‌دانید فرمان رهبری مبنی بر مهیا نمودن شرایط برای غنی‌سازی 190 هزار سو، به عنوان پشتوانه‌ای برای تیم مذاکره‌کننده است که بتوانند عزتمندانه در مقابل استعمارگران اروپایی که اکنون اهرم فشار آمریکا بر ایران هستند، ایستادگی کنند؛ اما در این بین سازمان انرژی اتمی چگونه درصدد است تا با اقدامات نمایشی، کشور و مذاکره‌کنندگان را در برهه کنونی یاری کند؟ رفتارهایی که نه تنها تاثیر خارجی ندارند و تغییری در رفتار اروپایی‌ها ایجاد نکرده، بلکه مصرف داخلی نیز ندارد!
اگر سازمان متبوع شما اهتمامی جدی برای فراهم کردن مقدمات غنی‌سازی 190 هزار سو را دارد، صراحتا بیان بفرمائید چه برنامه‌هایی را تاکنون برای اجرای فرمان رهبری انجام داده‌اید؟ برای ایجاد 190 هزار سو چه تعداد از هر کدام از سانتریفیوژها و براساس کدام زمان‌بندی مشخصی قرار است تا غنی‌سازی 190 هزار سوی ایران را انجام دهند؟ در همین راستا هنوز برآورد کامل و مشخصی از میزان ظرفیت معدنی اورانیوم کشور در دست نیست، سازمان انرژی اتمی برای اکتشاف و توسعه ظرفیت استخراج اورانیوم چه اقدامی را در دستور کار داشته و در آینده در نظر دارد؟
نیروی انسانی ماهر و متخصص سازمان که نقشی کلیدی در راه‌اندازی فرآیند غنی‌سازی هسته‌ای ایفا کردند، اما به واسطه محدودیت‌های برنامه هسته‌ای در برجام اخراج شدند، سرمایه اصلی سازمان در پیشبرد و تحقق فرمان رهبری و پس از آن برنامه‌های توسعه غنی‌سازی کشور هستند. برنامه سازمان بعد از دستور رهبری برای بکارگیری این نیروها چیست؟ برجام تنها محدودیت‌هایی را در حوزه غنی‌سازی اورانیوم ایجاد کرده است، اما کاربردهای دیگر صلح آمیز انرژی هسته‌ای در حوزه‌های کشاورزی، پزشکی، طراحی و ساخت پیشران‌های اتمی و... محدودیتی ایجاد نشده و با این وجود، فعالیت در این حوزها محدود و متوقف شده است. حال سازمان فارغ از اقدامات نمایشی چه دستاوردهایی در حوزه‌های فوق فراهم آورده و برنامه سازمان بعد از اجرای فرمان رهبری در حوزه‌های ذکر شده، چیست؟
حضرتعالی نیک می‌دانید هم‌اکنون که کشور در شرایط مهم و تاریخی به سر می‌برد وحدت و همدلی یاد شده از سوی مسئولین، تنها زمانی میسر خواهد شد که همگان و به ویژه مسئولین در مسیر مبارزه با استعمارگران و مستکبران جهانی، تمام همت خود را به کار گیرند و در این صورت است که عموم ملت از مسئولین خود در این مسیر قاطعانه حمایت خواهند کرد. صرف رفتارهای تبلیغاتی و نمایشی بلافاصله بعد از بیانات رهبری از سوی شما و سازمان متبوع‌تان هم حیثیت کشور را در عرصه جهانی خدشه‌دار می‌کند و هم دستاوردهای حقیقی جوانان و شهدای هسته‌ای کشور را متزلزل می‌نماید. از طرفی پشتوانه کشور را در عبور از شرایط کنونی تضعیف می‌کند.
در پایان لازم به ذکر است پاسخ به ابهامات ذکر شده می‌تواند افکار عمومی و به خصوص کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مربوطه را در مسیر تحقق فرمان رهبری اقناع کند، و مردم خود نیز بهترین قضاوت‌ها را پیرامون عملکرد شما خواهند کرد.»
منبع:کیهان

آخرین مطالب