پر بازدیدترین مطالب

تبرک قبور اولیاء و صلحا؛ سنت اسلامی یا بدعت شیعی؟

 

از نظر تاريخي ثابت شده است كه مردم از خاك پاك قبر پيامبر(ص) و حضرت حمزه بلكه از كلّ مدينه به عنوان تبرك بر مي داشتند و رواياتي هم وارد شده كه تربت مدينه شفاي هر دردي است و امان از جذام و صداع.

به گزارش سخن آشنا، یکی از مسائلی که فرقه ضاله وهابیت با آنها انگشت اتهام به سوی شیعه گرفته و می کوشد حقانیت تشیع و شیعه را با آن زیرسوال ببرد، آموزه ها و اعتقاداتی همچون تبرک هنگام زیارت قبور پیامبر(ص)، اهل بیت علیهم السلام و صلحا و اولیاء است.

در این میان نگاه علمای مذاهب اهل سنت به این مسئله خود بهترین پاسخ به این شبهه وهابیت است تا ثابت کند تبرک جستن به قبور اولیای الهی بدعتی شیعی نیست.

در ذیل نظر برخی علما در پاسخ به سوال: «آيا علماي مذاهب چهارگانه، درباره تبرّك و يا مس منبر و قبر پيامبر (ص) و يا قبور صالحين، نظر مثبت دارند؟» مرور می شود:

 

پاسخ:

آري ، از احمد بن حنبل رييس مذهب حنابله و رملي شافعي و محب الدين طبري و ابو الصيف يماني - يكي از علماي بزرگ مكه و زرقاني مالكي و عزامي شافعي و ديگران نقل شده است، كه تفصيل آن به اين شرح است:

 

1- عبداللّه، فرزند احمد بن حنبل مي گويد: از پدرم پرسيدم: مسّ منبر رسول اللّه(ص) و تبرّك با مس آن و بوسيدن و يا مس و متبرّك شدن به قبر شريف و يا بوسيدن آن به قصد ثواب، چه حكمي دارد؟ پدرم گفت: هيچ اشكالي ندارد. (الجامع في العلل و معرفة الرجال ، ج2 ، ص32 ؛ وفاءالوفا ، ج4 ، ص1414)

 

2- رملي شافعي مي گويد: تبرّك به قبر پيامبر (ص) و يا عالم و يا اوليا جايز است و بوسيدن و استلام آن ايرادي ندارد.(كنز المطالب، ص219)

 

3- محب الدين طبري شافعي گويد: بوسيدن قبر و دست گذاشتن روي آن جايز است و سيره و عمل علما و صالحان بر آن است. (اسني المطالب، ج1 ، ص331).

 

4- از نظر تاريخي ثابت شده است كه مردم از خاك پاك قبر پيامبر(ص) و حضرت حمزه بلكه از كلّ مدينه به عنوان تبرك بر مي داشتند و رواياتي هم وارد شده كه تربت مدينه شفاي هر دردي است و امان از جذام و صداع.

از جمله زركشي مي گويد: تربت قبر حمزه از منع برداشتن خاك حرمين، استثنا شده است؛ زيرا اتفاق همگان بر جواز نقل آن براي معالجه صداع است. (وفاء الوفا، ج1 ، ص69).

 

ابوسلمه از پيامبر(ص) نقل مي كند: «غُبارُ الْمَدِينَةِ يُطْفِي الْجذام».

 

ابن اثير جزري از پيامبر (ص) نقل كرده: «وَالَّذي نَفْسِي بِيَدِهِ إنَّ في غُبارِها شِفاءٌ مِنْ كُلِّ داءٍ؛ سوگند به كسي كه جان من در دست اوست، غبارِ خاك مدينه شفاي از هر دردي است.»

 

«سمهودي مي نويسد: روش صحابه و ديگران اين بود كه از خاك قبر پيامبر ( ص ) برمي داشتند.» (وفاء الوفا، ج1 ، ص544)

 

*نجم الدین مروجی طبسی، گروه پاسخ به شبهات مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر(عج)


منبع:شبستان

آخرین مطالب