پر بازدیدترین مطالب

ضرورت ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در مسیر راهیان نور- بخش نخست/ حفظ سنگرهای انقلاب اسلامی با تداوم راهیان نور

اگر شما بخواهید از ثروت استفاده کنید، باید فنّاوری‌اش را بلد باشید؛ من می‌گویم این راهیان نور یک فنّاوری است؛ این یک فنّاوری است برای استفاده‌ از این ثروت عظیم. این معدن طلای عظیمی که در اختیار ما است، این را یا می‌شود بدون فنّاوری رها کرد، یا می‌شود مثل خیلی از معادن ما -که متأسّفانه بدون اینکه ارزش افزوده‌ای برایش به‌وجود بیاید، همین‌طوری می‌دهند به دست این و آن می‌رود- رد کرد که برود، یا می‌توان آن را با فنّاوری، دارای ارزش افزوده کرد؛ این راهیان نور یک فنّاوری است، یک‌چنین حرکت عظیمی است. این را باید خیلی قدر دانست؛ این راهیان نور کار بسیار بزرگ و مهمّی است؛ سعی کنید این کار را درست انجام بدهید. ۱۶ /اسفند/ ۱۳۹۵

Image result for ‫راهیان نور‬‎


سخن آشنا- راهیان نور، یعنی حضور مردمی عاشق، دل‏باخته و وفادار در مناطق عملیاتی دفاع مقدس و تجدید پیمان با آرمان‏هایی از جنس نور و خون.
این روزها و خصوصا در ایام تعطیلات عیدنوروز خیلی از افراد در سفر راهیان نور بودند و حال و هوای خاصی پیدا کردند و اصولا ماه‌های اسفند و فروردین ایام اوج حرکت کاروان راهیان نور در سراسر مناطق عملیاتی غرب و جنوب غرب کشور است.
در گزارش امروز و فردا به این موضوع خواهیم پرداخت.
تحویل سال با کاروان نور
غالب افراد جامعه در لحظه تحویل سال نو در اماکن متبرکه حضور می‏یابند تا در لحظه تحویل سال، تحول معنوی منبعث از ارواح مطهر پاکان، در آنان ظهور کند. بنابراین بسیاری از ‏هموطنان سعی می‏کنند در ابتدای سال جدید به سفر بروند.
تجمعات بی‏نظیر مردم در حرم رضوی در مشهد مقدس، قم، شیراز، آستان مقدس امامزادگان و گلزار شهدا دیدنی بود و مُهر تأییدی بر تجلی روح دینی ایرانیان مسلمان زد.
یکی از مناطقی که نزدیک به دو دهه است مردم در آن حضور یافته و سعی می‏کنند تا آغازین روزهای سال جدید را در آن فضا تنفس کنند، مناطق عملیاتی دفاع مقدس است.
سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد راهیان نور کشور در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید: «راهیان نور به عنوان یکی از مراکز مهم تاریخی حوزه دفاع مقدس شناخته می‌شود و اثری که راهیان نور بر فرهنگ عمومی مردم و پیوندشان با تاریخ معاصر که پر از حماسه‌های با شکوه دفاع مقدس است، دارد باعث می‌شود تا یکی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی در کشور به حساب آید.»
وی ادامه می‌دهد :«اثری که راهیان نور بر رفتار، سبک زندگی و فرهنگ عمومی داشته باعث شده تا با اقبال فراوان مردم از این موضوع مواجه شویم، طی دهه گذشته قریب به ده درصد افزایش حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس را داشتیم که نشان می‌دهد این اقدام فرهنگی مورد استفاده مردم قرار گرفته و از آن بهره می‌برند.»
دبیر ستاد راهیان نور کشور می‌افزاید: «بیش از بیست سال است که راهیان نور در جریان بوده و بازدیدها از مناطق عملیاتی از یک استان به هفت استان سرزمینی امتداد پیدا کرده است و اگر قبلا فقط در ایام اسفند و فروردین اعزام به مناطق عملیاتی دفاع مقدس داشتیم اکنون در کل سال این جریان ادامه دارد.»
سردار ادیبی تصریح می‌کند: «براساس ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌هایی که تا کنون صورت گرفته است راهیان نور به شدت در شناخت حوادث دفاع مقدس موثر بوده و این حوادث هویت ساز و تاریخ ساز است و فضایی را فراهم کرده تا الگوهای مناسبی برای مردم پیدا کنیم.»
سرزمینی که باید از نزدیک دید
قطعا جبهه‌ها رزمگاه‌های بی‌تکبر اما با صلابت برای لشکریان ایران اسلامی است. جایی که خصم با همه داشته هایش کم آورد و تن به عقب‌نشینی و صلح داد. جایی که زیر باران گلوله‌های آتش شرق و غرب، زیر خورشید سوزان دشت خوزستان، دهلران، سرپل ذهاب و کوه‌های برفی کردستان می‌بایست جنگید تا یک وجب از خاک پرگهر دست اهریمنان نماند، جایی که بسیاری از عزیزان این سرزمین سر به سجاده خون نهادند و به آسمان‌ها پرکشیدند.
اردوی راهیان نور با توجه به فضای معنوی حاکم در منطقه، فرد را به لحاظ ویژگی‌های خلقی و رفتاری متحول کرده و نگاه وی را نسبت به زندگی دچار تغییر می‌کند زیرا حضور در کنار شهدا حس خوبی از معنویت به انسان منتقل می‌کند.
یکی از دانش‌آموزانی که سال گذشته با کاروان راهیان نور همراه شده بود از تجربه بی‌نظیرش در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید: «پیش از سفر، صحبت‌های زیادی در وصف خوبی‌های اردوی راهیان نور شنیده بودم اما خیلی از آنها را باور نداشتم اما با حضور در سرزمین راهیان نور، متوجه صحت گفته‌های دوستان شدم، حسی که آنجا به من منتقل شد این بود که شهدا زنده‌اند و این حس در من همچنان باقی مانده و حتی بعد از سفر همراه من هست.»
یکی دیگر از دانش‌آموزانی که در اردوی راهیان نور شرکت کرده بود در خاطراتش آورده است: «پیش از سفر ذهنیت خاصی در مورد این اردو نداشتم و وقتی حرف‌های کادر آموزشی را در مورد نکات مثبت اردو می‌شنیدم با خود می‌گفتم که این سخنان را به همه می‌گویند تا به این سفر بروند.»
وی اضافه کرد: «اما وقتی در آن فضا قرار گرفتم بی‌نهایت خوشحال بودم و به اندازه‌ای علقه در من ایجاد شده بود که روز آخر هنگام خداحافظی در شلمچه حس کردم در حال جدا شدن از مادرم هستم.»
این دانش‌آموز خاطرنشان می‌کند: «پیش از سفر تنها قصدم تفریح بود و با همین هدف به اردو رفتم اما پس از بازگشت چادری شدم، همه تصور می‌کردند که من تحت تاثیر جو حاکم چادری شدم و پس از یک هفته از پوشش جدیدم خسته می‌شوم اما الان در حدود دو سال است که چادر سر می‌کنم و خانواده‌ام نیز بسیار از این موضوع خوشحال هستند.»
عطر شهادت در راهیان نور
قطعا بهترین جایی که می‌توان عطر و بوی شهدا را احساس کرد راهیان نوراست.
جوانان برای خودسازی و کسب معارف نیازمند به حضور در فضاهای معنوی هستند که راهیان نور می‌تواند بهترین کلاس درس برای نسل جوان برای یادگیری آموزه‌های دفاع مقدس باشد.
افرادی که با انگیزه‌های مختلف از اقصی نقاط کشور خود را به مناطق عملیاتی جنوب می‌رسانند، گوش، جان‌ها و دل‌هایشان را برای کسب این معارف آماده می‌کنند تا هنگامی‌که به شهر خود برگشتند این معارف را به دیگران منتقل کنند.
راهیان نور و خنثی‌سازی توطئه دشمن
واژه سفر در ادبیات ایرانی پُرتکرار است و تاکید بر آن بجا و با اهمیت بوده، چرا که آرامش روح و روان، سلامت جسم وجان و کسب تجربه و دانش در آن نهفته است. گاهی هم سفر به عمق تاریخ است که باید از کتاب‌ها و متون گذشت و گاهی تاریخ در همین نزدیکی‌ها با ما حرف می‌زند، تاریخی که آثارش پا برجاست ضمن آنکه هنوز اجساد شاهدانش در دل صحنه پنهان و پیدا برای آیندگان شرح حال حکایت‌ها هستند.
امروز دشمنان از راه‌های گوناگون فکر، ذهن و اندیشه جوانان ما را نشانه گرفته و در صدد هستند با هر ترفندی به اعتقادات و باورهای آینده‌سازان کشور لطمه وارد کنند. اردوهای راهیان نور و آشنایی قشر جوان جامعه با رشادت‌ها و از خود گذشتگی‌های شهدا و رزمندگان می‌تواند در خنثی‌سازی این توطئه‌ها تاثیرگذار باشد.
اگر نسل جوان ما با نیت شوم دشمنان آشنایی پیدا کند و به این باور برسد که توطئه‌های دشمن تمامی ندارد، هیچگاه در دام ترفندها و دسیسه‌های خصم قرار نخواهند گرفت.
احمد رحیمی‌زاده، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد راهیان نور کشور در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید:«حفظ آرمان‌های یک انقلاب بستگی به پویایی و زنده نگه داشتن آن انقلاب دارد و انقلاب‌هایی که تداوم پیدا نکردند و یا در برهه‌ای متوقف شدند به این خاطر بوده است که ارزش‌ها و آرمان‌هایشان از نسل اول و دوم به نسل‌های بعد منتقل نشده است.»
وی ادامه می‌دهد: «معتقد هستیم دفاع مقدس به عنوان طلایی‌ترین برهه تاریخی کشورمان که بخش عمده‌ای از هنجارهای مطلوب را در خود جای داده است وهم دلی، وحدت، ایثار، خودباوری و ولایت مداری نمونه‌ای از این هنجارها است.»
رحیمی‌زاده می‌افزاید: «بهترین و اثرگذارترین و سریع‌ترین راه انتقال ارزش‌ها از نسل اول به نسل‌های آتی راهیان نور است.»
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد راهیان نور کشور تاکید می‌کند: «اکنون راهیان نور صرفا یک اردو نیست بلکه یک جریان عظیم تربیتی و فرهنگی در کشور است که در تمامی حوزه‌های فرهنگی تولید فکر می‌کند.»
وی تصریح می‌کند: «مردم برای یافتن هنجارهای مطلوب که پیش از این نام برده شد و دشمن سعی بر فراموشی آنها دارد در سرزمین نور حضور پیدا می‌کنند تا آنها را بیابند و در بعد شخصی و اجتماعی خود جلوه دهند که این بالاترین شاخصه اثرگذاری راهیان نور است.»
رحیمی‌زاده اضافه می‌کند: «مقام معظم رهبری می‌فرمایند؛ برخی دنبال این هستند که ارزش‌های دفاع مقدس فراموش شود و نباید اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد و فناوری نوین استفاده از گنج دفاع مقدس حرکت راهیان نور است.»
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد راهیان نور کشور یادآور می‌شود: «رهبرمعظم انقلاب بسیار عمیق به بحث راهیان نور نگاه می‌کنند و فراتر از یک اردو آن را می‌بینند و آن را ابتکار الهی، سنت حسنه، خط مقدم مبارزه با جنگ نرم می‌دانند.»
وی ادامه می‌دهد: «رهبری بسیار هوشمندانه فرمودند که در دهه 70 دشمن با تهاجم فرهنگی، علیه ما اقداماتی را آغاز کرد و در جواب حرکت آنها راهیان نور آغاز شد و اکنون نیز اثرات آن را در حوزه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم.»
رحیمی‌زاده خاطرنشان می‌کند: «انتقال مفاهیم عمیق انقلاب اسلامی از این فرصتی که خود شهدا در اختیار ملت ما قرار دادند میسر است و حضور اقشار مختلف مردم در راهیان نور فرصتی برای معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی که با حضور جوانان در راهیان نور و گفت‌وگو با کارشناسان در حوزه دفاع مقدس، شبهاتی که وجود دارد خنثی می‌شود.»
راهیان نور لبیک به شهدا
گاهی انسان دچار غفلت می‌شود و به نوعی غبار غفلت بر دلش می‌نشیند، که آمدن به راهیان نور همچون نسیمی آرام، این غبارها را از دل پاک می‌کند و این سفریک جریان جاری و عظیم در زندگی بوده و بازدید از مناطق عملیاتی، شروع این نقطه است که در زندگی ما جریان پیدا می‌کند.
اردوی راهیان نور لبیک به شهدا است و برای دشمن این پیام مهم را دارد که جهاد و شهادت که شاخص امنیت نظامی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است همچنان زنده، پویا و ارزشمند است. علاوه‌بر اینکه با فعالیت‌های فرهنگی و بصیرت بخش راویان و حضور مومنین از سراسر پهنه ایران حول محور شهدا و ولایت سایر شاخصه‌های امنیتی نیز تقویت می‌گردند.
مهم‌ترین پیام شهدا حفظ تمامیت اسلام است. پیام شهید این است که قوانین خدا و اسلام نباید در حاشیه باشند بلکه باید در متن باشند(در متن اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگ، خانواده و …). لذا شهدا را نه تنها در دانشگاه‌ها که در بازارها، بالا شهر، هیئت دولت، مجلس شورای اسلامی و… هم باید تشییع و تدفین کرد و جلوی چشم گذاشت.
در شرایط کنونی و با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن که با استفاده از ابزارهای روز همچون شبکه‌های اجتماعی و جاذبه‌های فراوان آن به راحتی هر خوراکی را در اختیار نسل جوان قرار می‌دهند لازم است تا مسئولان فرهنگی با بهره‌مندی از این پتانسیل عظیم فرهنگی همه تلاش خود را برای برگزاری هر چه بهتر این اردو به کار گیرند تا سدی محکم در مقابل نقشه‌های دشمنان باشد.
بر کسی پوشیده نیست ملت شریف ایران در دوران دفاع مقدس بزرگی و عزت خود را با نثار خون پاک شهیدان و جوانان خود حفظ کردند و همین ارزش‌ها است که میلیون‌ها زائر را در قالب راهیان نور به مناطق عملیاتی می‌کشاند.
سال‌ها از دوران دفاع مقدس گذشته است ولی هنوز یاد دوران دفاع مقدس و سالگرد عملیات‌ها و شهدای آن دوران گرامی داشته و هرساله مراسم یابودشهدای عملیات‌های مختلف برگزار می‌شود. مقاومت مردانه شهدا را نسل به نسل برای کودکان‌مان نقل خواهیم کرد تا نسل‌های آینده ایران اسلامی هم به این شهدا افتخارکنند و هم فراموش نکنند که از کدام تباراند و به ارزش‌ها پای بند بمانند و بدانند حریم امن امروز نتیجه مجاهدت رزمندگان در دوران دفاع مقدس است.
منبع:کیهان

آخرین مطالب