پر بازدیدترین مطالب

رهبر انقلاب ۴۵ سال پیش چه تحلیلی از مراسم اربعین داشتند؟


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: در این موعود معین در آن کنگره هر کسی بتواند شرکت کند. آن موعود روز اربعین است و جای شرکت، سرزمین کربلاست.


رهبر انقلاب ۴۵ سال پیش چه تحلیلی از مراسم اربعین داشتند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیت‌الله خامنه‌ای پیش از انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خودشان در مشهد مقدس، زوایای مختلفی از اربعین حسینی را بیان می‌کنند که گزیده و صوت این سخنرانی در ادامه آمده است.

شیعه یک جمع متفرقی بود. یک جامعه‌ای بود که در یک جا، در یک مکان زندگی نمی‌کردند. در مدینه بودند‌، در کوفه بودند‌، در بصره بودند‌، در اهواز بودند‌، در قم بودند‌، در خراسان بودند، اطراف و اکناف بلاد. اما یک روح در این کالبد متفرق و در این اجزاء متشتت در جریان بود.زیارت الاربعین؛ می‌دانید یکی از علائم ایمان زیارت اربعین است؟ بنده نمی‌دانم این روایت چقدر صحیح است. اصراری هم ندارم که بگویم معنای این روایت همینی است که من گمان کردم.


مثل دانه‌های تسبیح یک رشته و یک نخ همه‌ این‌ها را به هم وصل می‌کرد. چه بود آن رشته؟ رشته‌ اطاعت و فرمانبری از مرکزیت تشیع، از رهبری عالی تشیع یعنی امام. همه‌ این رشته‌ها به آنجا متصل می‌شد. قلبی بود که به همه‌ اعضاء فرمان می‌داد. و به این ترتیب تشیع یک سازمان و یک تشکیلاتی بود. ممکن بود دو نفر از حال هم خبر نداشته باشند اما بودند کسانی که از حال همه با خبر بودند. اطاعت و فرمانبری آن‌ها به حساب بود، فریاد زدنشان از روی دستور بود، سکوتشان بر طبق نقشه بود.

همه چیزشان با حساب بود. فقط یک عیبی کار آن‌ها داشت و آن اینکه همدیگر را کمتر می‌دیدند. اهل یک شهر‌، شیعیان یک منطقه البته یکدیگر را می‌دیدند. اما یک کنگره‌ جهانی لازم بود برای شیعیان روزگار ائمه (ع).

این کنگره‌ جهانی را معین کردند. وقتش را هم معین کردند. گفتند در این موعد معین در آن کنگره هر کس بتواند شرکت کند. آن موعد روز اربعین است و جای شرکت، سرزمین کربلا است. چون روح شیعه روح کربلایی است‌، روح عاشورایی است. در کالبد شیعه تپش روز عاشورا مشهود است. شیعه هر جا که هست دنباله‌روی عاشورای حسین است. این هم که می‌بینی همه جا این تپش‌هایی که در شیعه مشهود شده‌، از آن مرقدِ پاک ناشی شده. این شعله‌هایی بوده که از آن روح مقدس و پاک و از آن تربت عالی مقدار سرکشیده. به جان‌ها و روح‌ها رسیده. انسان‌ها را به گلوله‌های داغی تبدیل کرده و آن‌ها را به قلب دشمن فرو برده.

بیشتر بخوانید:همه چیز در رابطه با اربعین حسینی

بنابراین مسأله‌ اربعین یک مسأله‌ مهمی است‌، اربعین یعنی میعاد شیعیان در یک کنگره‌ بین‌المللی‌ و جهانی برای سرزمینی که خودش خاطره‌انگیز است آن سرزمین‌. سرزمین خاطره‌ها است‌، خاطره‌های باشکوه‌، خاطره‌های عزیز‌، سرزمین شهدا‌، مزار کشته شدگان راه خدا‌، اینجا جمع بشوند تشیع‌، پیروان تشیع و دست برادری و پیمان وفاداری هر چه بیشتر بدهند.

اگر امروز هم بتوانند شیعیان آن سرزمین پاک و مقدس را یک چنین میعادی قرار بدهند. البته بسیار کار بجا و جالبی خواهد بود و همین دنباله‌گیری از راهی است که از ائمه‌ هدی (ع) به ما ارائه دادند.

منبع : فارس

تـکاثرگرایی و آثـار زیـانبار آن


فلسفه آموزه‌های قرآن، دستیابی به سعادت و آسایش و آرامش دنیوی و اخروی بشر در سایه انسان‌های متاله و خدایی است که به عنوان خلفای الهی در زمین به آبادانی آن‌اشتغال داشته و در قالب مظهریت در ربوبیت و پروردگاری بر آن هستند تا سعادت را نه تنها برای همه انسان‌ها بلکه کمالات را برای همه موجودات فراهم آورند و هر چیزی را به کمال بایسته و شایسته خودشان برسانند.

Image result for ‫الهاکم التکاثر‬‎
سخن آشنا- بی‌گمان چنین نگاهی درباره حضور انسان در زمین، موجب می‌شود تا سبک زندگی قرآنی، با سبک‌های دیگر بسیار متفاوت شود؛ و نگرش انسان به اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی نیز تحت تاثیر مستقیم و غیرمستقیم این بینش و نگرش اصلی شکل بگیرد و نگرش‌های دیگر را به چالش بکشد؛ از همین رو بینش و نگرش قرآنی موجب به چالش کشیدن‌ فعالیت‌های تکاثرگرایانه انسان‌ها و جوامع بشری می‌شود و خدا در آموزه‌های اسلام در همه شرایع یهودی و مسیحی و مانند آنها، با تکاثرگرایی به شدت مخالفت و مبارزه کرده است؛ زیرا تکاثرگرایی را به عنوان یکی از شیوه‌هایی می‌داند که انسان را از مسیر تکامل فردی و اجتماعی بازداشته و مانع اساسی بر سر راه تحقق عدالت فراگیر اجتماعی و اقتصادی و عامل اصلی ظلم و ستم فردی و اجتماعی می‌داند.
از نظر قرآن، هر کثرت‌گرایی و فزون‌‌خواهی از نظر کمیت و حتی کیفیت، مفید و سازنده نیست؛ مگر آنکه در راستای فلسفه آفرینش از جمله آفرینش انسان به عنوان خلیفه الهی باشد. از آنجا که تکاثرگرایی، نمادی از کمیت گرایی و کمیت خواهی آزمندانه انسان حریصی است که در شرور، عجز و لابه می‌کند؛ و در خیرات، مانع دستیابی دیگران می‌شود،(معارج، آیات 19 تا 21) خدا براساس تبیینی که به دنبال می‌آید، چنین نگرش و گرایشی را به شدت محکوم و ممنوع کرده است؛ زیرا چنین بینش، نگرش و گرایشی چیزی جز ایجاد و تقویت انواع نابهنجاری‌ها و رفتارهای ضد اجتماعی و ضد اقتصادی در قالب ظلم و ستم فراگیر نیست. از همین رو برای درک بهتر این مطلب، پیش از ورود به هر امر دیگری، نخست درباره آثار زیانبار تکاثرگرایی در زندگی بشر از منظر قرآن سخن گفته می‌شود تا با درک آن، چرایی حرمت تکاثر در اسلام دانسته شود.
چیستی مفهوم تکاثر
تکاثر از واژه «کثر» به معنای مسابقه دو طرف در فزونى مال و مقام(مفردات الفاظ قرآن کریم، راغب اصفهانی، ص 703، «كثر») و تفاخر به كثرت فضایل، اموال و اولاد خود است.(مجمع‌البيان، طبرسی، ج‌9‌-‌10، ص‌811‌-‌812‌)
از نظر قرآن، هر چیزی زمانی ارزش می‌یابد که در راستای اهداف و فلسفه آفرینش باشد و هر آن چیزی که به شکلی مانع در سر راه این اهداف پدید آورد، به عنوان امری ضد ارزشی تلقی شده و با آن مبارزه می‌شود. برهمین اساس، افزایش و کثرت در امر اقتصادی، زمانی سازنده و مفید و امری ارزشی خواهد بود که موجب رشد و تعالی فردی و اجتماعی انسان باشد و فعالیت‌های اقتصادی بتواند نه تنها باری از دوش شخص بردارد‌ و اسباب سعادت و آرامش و آسایش فردی را فراهم آورد، بلکه بتواند اسباب سعادت دیگران را نیز موجب شود. از همین رو خدا ضمن دعوت مردم به آبادانی زمین به عنوان وظیفه خلیفه الهی در زمین(هود، آیه 61) و ارزشی دانستن فعالیت‌های اقتصادی برای افزایش تولید(یس، آیه 35) بر آن است که این فعالیت‌های اقتصادی انسان در راستای سعادت همه بشر باشد تا همگان از نعمت‌های الهی برخوردار شده و بتوانند گام‌هایی برای رشد فردی و اجتماعی بردارند و محیط زیست خویش را با تغییرات مناسب و مفید به کمال برسانند، نه آنکه تحت تاثیر وعده‌های شیطانی ابلیس، تغییراتی نامناسب ایجاد کرده(نساء، آیه 119) و فساد و تباهی را در اجتماع و محیط زیست پدید آورند.(روم، آیه 41)
از نظر قرآن، تکاثرگرایی به معنای مسابقه در جمع‌آوری مال و ثروت و مقام، به سبب آنکه مسابقه در راستای اهداف و فلسفه آفرینش نیست، مسابقه‌ای نادرست و رقابتی ناسالم است؛ زیرا انسان اگر بخواهد در مسیر راست حرکت کند، باید این رقابت و مسابقه در کارهای خیر و نیکوکاری باشد. خدا می‌فرماید: وَلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ؛ و براى هر كسى جهت و قبله‏ اى است كه وى روى خود را به آن سوى مى‏ گرداند. پس در كارهاى خیر و نيك بر يكديگر پيشى گيريد.(بقره، آیه 148) پس جهتی که انسان در زندگی خویش به عنوان فلسفه و سبک زندگی انتخاب می‌کند باید جهت خدایی باشد که همان انجام کارهای خیر است. هر سبقت و مسابقه‌ای باید به این سمت و سو باشد، نه خلاف آن، که گردآوری ثروت و تکاثر به هر قیمتی است که ظالمان و مستکبران در پیش گرفته‌اند.
از نظر قرآن، شریعت و سبک زندگی هر انسانی باید به گونه‌ای سامان یابد که جهت کلی آن خدا در قالب انجام کارهای خیر و سرعت و مسابقه در آن باشد. خدا می‌فرماید: براى هر يك از شما امتها، شريعت و راه روشنى قرار داده‏ ايم؛ و اگر خدا مى‏ خواست‏ شما را يك امت قرار مى‏ داد؛ ولى خواست تا شما را در آنچه از توان و علم و ثروت به شما داده است بيازمايد؛ پس در كارهاى خیر و نيك بر يكديگر سبقت گيريد.(مائده، آیه 48)
هر یک از انسان‌ها باید با توجه به فلسفه و اهداف آفرینش از خدا بخواهیم که قدرت و ثروت ما را ابزاری برای فعالیت‌های خیر و نیک قرار دهد، نه آنکه برای ظلم و جرم و جنایت از آن بهره‌گیریم: قَالَ رَبِّ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيرًا لِلْمُجْرِمِينَ؛ موسى گفت: پروردگارا! به پاس نعمتى كه بر من ارزانى داشتى، هرگز پشتيبان مجرمان نخواهم بود. (قصص، آیه ۱۷)
بنابراین، اگر کسی بخواهد به تولید و فعالیت اقتصادی بپردازد باید به گونه‌ای عمل کند که این فعالیت‌های اقتصادی او را به لهو و لعب نکشاند و گرفتار غفلت از فلسفه و اهداف آفرینش و یاد خدا نکند، بلکه عاملی باشد که شرایط خود و اجتماع را بهبود بخشیده و بستری برای تولید بیش‌تر و بهره مندی بهتر از مواهب الهی و نعمت‌های پاک و متنوع الهی برای خود و دیگران در قالب اجاره و انفاق و مانند آنها باشد. در حقیقت ثروت و قدرت موجب شود تا بتواند دستگیر افراد بیشتر اجتماع شده و با بهره‌گیری از فضل الهی آن را آزمونی برای خود بداند؛ زیرا خدا ثروت و قدرت را به بشر می‌دهد تا ببیند آن را در راه خدا به کار می‌گیرد و به دفاع از مظلوم و مستضعف می‌پردازد یا آنکه به ظلم و تفاخر مشغول شده و به حمایت و پشتیبانی مجرمان اقدام می‌کند.(نساء، آیه 75؛ احقاف، آیه 15؛ نمل، آیه 19؛ قصص، آیه 17)
از نظر قرآن، کسانی که با ثروت و قدرت براساس بینش و نگرش الهی تعامل نداشته باشند، گرفتار تکاثر و تفاخر می‌شوند که زیان‌های بسیاری را در زندگی فردی و اجتماعی، دنیوی و اخروی، مادی و معنوی فرد و اجتماع موجب می‌شود. از جمله این آثار زیانبار می‌توان به موارد زیر‌اشاره کرد:
1. انكار معاد: تكاثر با فزونى مال و فرزند‌، موجب انكار معاد می‌شود؛ یعنی انسان را از هدف اصلی زندگی که همانا زندگی ابدی اخروی است، باز می‌دارد و به کفر و ضلالت می‌کشاند. سرگرم شدن به دنیا و تکاثر طلبی موجب غفلت انسان از خدا و آخرت و معاد می‌شود. با نگاهی به تکاثرگرایان در محیط خویش به سادگی می‌توان به این نکته قرآنی دست یافت که چگونه تکاثرگرایان از منکران معاد هستند.(کهف، آیات 34 و 36).
از این آیات می‌توان دریافت که تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص به چنان باوری برسد که یا قیامت نیست یا اگر باشد، وضع او نه تنها بدتر نمی‌شود، بلکه بهتر نیز خواهد بود؛ چون در دنیا به ثروتی دست یافته که مال الله است و خدا همین خیر را برای او در قیامت نیز رقم می‌زند. (کهف، آیات 34 و 36) به سخن دیگر، نه تنها تکاثرگرایی موجب کفر به معاد خواهد بود، بلکه موجب می‌شود تا شخص به این گمان باطل برسد که ثروت او نتیجه عنایت الهی به او است؛ در حالی که از نظر قرآن مال و ثروت، یکی از ابزارهای آزمونی خدا است تا ببیند مردم با ثروت و قدرت خویش چگونه عمل و رفتار می‌کنند.(تغابن، آیه 15؛ طه، آیه 131؛ زمر، آیه 49؛ کهف، آیه 7؛ انبیاء، آیه 35)
2. تفاخر: از نظر قرآن تکاثرگرایی و ثروت اندوزی موجب می‌شود که انسان از نظر روانی و رفتار اجتماعی نیز گرفتار انواع بیمارهای روانی و رفتارهای نابهنجار اجتماعی شود. از جمله این بیماری‌ها و رفتارهای ناروا و ناپسند تفاخرگرایی است که به دنبال تکاثرگرایی در افراد ایجاد می‌شود.(حدید، آیه 23) خدا بصراحت در آیات 1 و 2 سوره تکاثر می‌فرماید که تكاثرگرایی برخى قبايل قريش در دوران جاهليّت، سبب ديدار آنان از قبرستان و تفاخر به مردگان شد تا این گونه در اجتماع خودنمایی کرده و خود را برتر از دیگران بشمارند. به سخن دیگر، تکاثرگرایی چنان انسان را گرفتار رفتارهای لهو و بیهوده می‌کند که برای اثبات امری چون فزونی جمعیت به گورستان مردگان می‌روند تا این گونه با شمارش آنان به عنوان جمعیت خویش بر دیگران تفاخر کنند. امروز نیز تکاثرگرایان با ایجاد القاب و تاریخ‌سازی دروغین بر آن هستند تا خود را از نظر اجتماعی جزو طبقات ممتاز قرار دهند.
3. خودپسندی و عجب: از دیگر پیامدهای زیانبار روانی تکاثرگرایی دچار شدن افراد به بیماری روانی عجب و خودپسندى است. از نظر قرآن، کسانی که گرفتار تکاثرگرایی اقتصادی می‌شوند، دچار بیماری خودپسندی شده و خود را برتر از دیگران می‌‌پندارند؛ این گونه است که نگاه آنان به دیگران نگاهی از بالا به پایین است.(کهف، آیات 34 و 35؛ سباء، آیات 34 و 35) بر همین اساس، بر این گمان هستند که همان عنایت الهی که برای آنان در دنیا با افزایش ثروت و قدرت است، در آخرت نیز خواهد بود. پس نه تنها در دنیا از عذاب و رنج رها و در امان هستند، بلکه در آخرت نیز این گونه خواهد بود. بنابراین، برای خود جایگاهی برتر از دیگران در نزد خدا قائل می‌شوند و از این منظر با دیگران تعامل و رفتار می‌کنند.
4. غفلت: از نظر قرآن تكاثر در برابر ديگران، سبب غفلت از طاعت خدا و ياد قيامت تا لحظه مرگ می‌شود(تکاثر، آیات 1 و 2) و این افراد زمانی از خواب غفلت بیدار می‌شوند که زمان مرگ آنان فرارسیده و در احتضار قرار دارند.(ق، آیه 20) باید توجه داشت که «ألهلـكم التّكاثر»، يعنى تكاثر، شما را از اطاعت خدا و ياد قيامت بازداشت (مجمع‌البيان، ج‌9‌-‌10، ص‌812)؛ زیرا «لهو»، چيزى است كه انسان را از کارهای مهم باز دارد و سرگرم اموری پست و بیهوده کند. (مفردات، ص‌748، «لهى») گفتنى است در برداشت مذكور «حتّى زرتم المقابر» به معناى تا لحظه مرگ گرفته شده است. (مجمع‌البيان، ج‌9‌-‌10، ص‌812)
5. كفر: چنانکه گفته شد، تکاثرگرایی انسان را به انواع گوناگون کفر از کفر به خدا تا کفر و انکار قیامت و مانند آنها می‌کشاند. از نظر قرآن، تكاثر به فزونى مال و فرزند و دلبستگى به آنها موجب كفر و شرك به پروردگار می‌شود و مترفان و تکاثرگرایان به انواع و اقسام کفر و کفران نعمت به جای ایمان و شکر نعمت دچار هستند.(کهف، آیات 34 و 37 و 42؛ سباء، آیات 34 و 35)
6. محروميّت از امداد الهی: تكاثرگرایی موجب می‌شود تا مترفان و ثروت اندوزان گرفتار خشم الهی شده و از هر گونه امداد و یاری خدا محروم شوند؛ چنانکه خدا در قرآن با‌اشاره به داستان باغدار متكبّر و گفتار او با رفيق خود، بیان می‌کند که چگونه تکاثرگرایی و ثروت اندوزی او درپى‌دارنده محروميّت از هرگونه امداد شده است.(کهف، آیات‌32‌ تا‌34‌ و‌43 )
7. خشم الهی و نابودى اموال: همچنین از نظر قرآن تکاثرگرایی همراه تفاخر موجب خشم و غضب الهی شده و زمینه نابودی شخص و اموال می‌شود؛ چنانکه تکاثرگرایی و تفاخر گرایی باغدار متكبّر، زمينه نابودى تمامى محصولات باغ وى شد(کهف، آیات‌32‌ تا‌34‌ و‌43 ) و یا تکاثرگرایی همراه با تفاخرگرایی و خیال پردازی قارون موجب شده تا خدا او واموالش را به زمین فرو برد. (قصص، آیات 76 تا 81)
8. خوشگذرانی: از جمله آثار زیانبار تکاثرگرایی، گرایش به هر گونه اسراف و اتراف در امور زندگی است. این گونه است که تکاثرگرایان گرفتار انواع لهو و لعب شده و به خوشگذرانی و بدمستی و فرحناکی دچار می‌شوند.(حدید، آیه 23؛ سباء، آیات 34 و 35 )
9. فریب و غرور: واژه غرور در عربی به معنای فریب است؛ به این معنا که اهل تکاثر و تکاثرگرایان در زندگی فریب اموری را می‌خورند که اصالت و پایه‌ای ندارد و سرگرم لهو و لعب دنیا و زندگی مادی آن می‌شوند و از اهداف اصلی زندگی و آخرت بازمی مانند.(حدید، آیه 20) آنان زمانی در می‌یابند که تکاثرگرایی آنان را فریفته و از امور اصلی غافل ساخته که دیگر زمان از دست رفته و زمان مرگ و احتضار آنان است و راهی برای بازگشت و دادن صدقه ندارند.(تکاثر، آیات 1 تا 7؛ مومنون، آیات 99 و 100) خدا می‌فرماید:اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! زنهار اموال شما و فرزندانتان شما را از ياد خدا غافل نگرداند؛ و هر كس چنين كند آنان خود زيانكاران هستند؛ و از آنچه روزى شما گردانيده‏ ايم انفاق كنيد، پيش از آنكه يكى از شما را مرگ فرا رسد و بگويد: پروردگارا چرا تا مدتى بيشتر، اجل مرا به تاخير نينداختى تا صدقه دهم و از نيكوكاران باشم؛ ولى هر كس اجلش فرا رسد، هرگز خدا آن را به تاخير نمى‏ افكند؛ و خدا به آنچه مى ‏كنيد آگاه است. (منافقون، آیات 9 تا 11) از این آیات به دست می‌آید که افرادی که گرفتار تکاثر هستند به ظاهر از سرمایه زندگی بهره برده‌اند، ولی در باطن سرمایه خود را از دست داده اند؛ زیرا سرمایه اصلی زندگی کارهایی چون ایمان و عمل صالح و سفارش به حق و صبر است(عصر، آیات 1 تا 3) وگرنه هر کسی که خلاف این اصول برود، زیانکار است(همان)؛ از همین رو تکاثرگرایان از نظر قرآن گرفتار زیان از سرمایه‌های وجودی خویش هستند؛ و هنگامی که مرگ می‌رسد و دیده‌های باطن آنان به حقایق روشن می‌شود (ق، آیه 20؛ تکاثر، آیات 1 و 5 و 7) در می‌یابند که زیان کرده اند؛ از همین رو، خواهان تاخیراجل خویش به میزان اندکی هستند تا فقط صدقه‌ای بدهند سپس جان به جان آفرین تسلیم کنند. آنان برترین و اصلی‌ترین راه را برای رهایی از خسران، رهایی از تکاثر و ثروتی می‌دانند که یک عمر دنبال آن بوده‌اند و تمام سرمایه‌های وجودی خویش را در راه آن ریخته و تباه ساخته‌اند. در حالت احتضار در می‌یابند که خسران کرده و باید بروند آنچه را نه خود تولید کرده‌اند، بلکه خدا به آنان به فضل خویش داده است، انفاق کنند و خود را به اهل عمل صالح ملحق سازند. پس از نظر قرآن یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اعمال صالح در کنار نماز انجام اعمالی چون انفاق و صدقه است(منافقون، آیات 9 تا 11؛ بقره، آیه 2)؛ زیرا انسان وقتی با حقیقت آن سویی یعنی آخرت آشنا شد و رویت کرد، در می‌یابد که صدقه بسیار مهم است؛ زیرا صدقه نشانه‌ای از ایمان است. صدقه از صدق به معنای ابزار تصدیق است؛ و کسی که آخرت را تصدیق می‌کند با صدقه نشانه می‌دهد که آن آخرت را تصدیق کرده است.
10. پوچی تکاثر: از نظر قرآن، تکاثرگرایان زمانی در می‌یابند که تکاثرگرایی امری ضد ارزشی و پوچ و بیهوده بوده که دیگر زمان از دست رفته و جایی برای جبران نیست.(تکاثر، آیات 1 تا 7؛ ق،، آیه 20؛ حدید، آیه 20؛ منافقون، آیات 9 تا 11)
11. بخل ورزی: انسان‌هایی که گرفتار تکاثرگرایی هستند نه تنها بخل می‌ورزند(نساء، آیات 36 و 37؛ حدید، آیات 23 و 24)؛ بلکه خسیس می‌شوند و حتی اموال را در راستای آسایش و آرامش خویش نیز به کار نمی‌برند.
12. مانع خیر: از نظر قرآن تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص نه تنها به دیگری خیری را نرساند و انفاق و صدقه‌ای نداشته باشد، بلکه مانع خیر رسانی دیگران است و دیگران را نیز به بخل دعوت می‌کند و مانع خیر می‌شود.(حدید، آیات 23 و 24؛ معارج، آیات 19 تا 21)
13. تکبر: تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص گرفتار خیالبافی و خودبرتربینی و تفاخر گرایی شود و در دل خویش گرفتار کبر و تکبر خواهد بود. (لقمان، آیه 18؛ حدید، آیه 23)
14. کتمان فضل الهی: این افراد به سبب تکبر و خودبرتربینی، فضل الهی در حق خود را کتمان می‌کنند و بر این باورند که آنچه از مال و ثروت دارند به سبب علم اقتصاد و مدیریت و تدبیر خودشان است در حالی که فضل الهی برای آزمون و ابتلاء است.(قصص، آیات 76 تا 81؛ زمر، آیه 49)
15. کفران نعمت: تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص از حالت اعتدال خارج شده و گرفتار کفران نعمت به جای شکر نعمت شود و بدمستی کند.(حدید، آیه 23؛ نمل، آیه 40؛ سباء، آیات 36 و 37)
16. محرومیت از نصرت الهی: تکاثرگرایی موجب خشم خدا می‌شود و تکاثرگرایان از نصرت الهی محروم خواهند شد.(کهف، آیات 34 تا 43؛ قصص، آیات 76 تا 81)
17. نابودی: از نظر قرآن تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص و اقتصاد به نابودی کشیده شود. به سخن دیگر، به جای اینکه اقتصاد از رشد و شکوفایی برخوردار شود، به نابودی کشیده خواهد شد.(همان)
18. هواپرستی: تکاثرگرایی موجب می‌شود تا شخص گرفتار هواهای نفسانی و عمل براساس آن شود و از هدایت بازماند(تکاثر، آیات 1 و 2)؛ زیرا «الهاه كذا» يعنى او را مشغول ساخت و از امر مهم‌تر بازداشت. (مفردات، ص‌748، «لهى»)
به هر حال، از نظر قرآن، تکاثرگرایی یک عمل ضد اقتصادی است؛ زیرا موجب می‌شود تا انسان در مسیر درست قرار نگیرد و به جای آنکه به عدالت عمل کند، علیه آن قرار گیرد؛ همچنین نسبت به آخرت و معاد کفر ورزد و کفران نعمت داشته باشد و دیگران را از آن محروم سازد. تکاثرگرایان برای به دست آوردن ثروت هر گونه روشی را به کار می‌گیرند که از جمله آنها ظلم به دیگران، انحصار طلبی و ویژه خواری و مانند آنها است.
زمينه‌هاى تكاثر
از نظر قرآن، کسانی به تکاثرگرایی و انباشت ثروت و قدرت رو می‌آورند که بسترهای روانی خاصی را در درون داشته باشند. به سخن دیگر، روان شناختی تکاثرگرایان به ما یاری می‌کند تا علل و چرایی آن را دریافته و برای درمان این بیماری خطرناک اجتماعی که بروز و ظهور آن در عرصه سیاسی و اقتصادی بیشتر نمایان است، تلاش و کوشش شود و جامعه از تکاثرگرایان خالی و یا در امان ماند. از جمله مهم‌ترین عوامل روان شناختی و علل آن را می‌توان موارد زیر دانست:
1. جهل: بی‌گمان مهم‌ترین عامل در رفتارهای سازنده علم و معرفت است؛ پس می‌توان گفت جهل و نادانی مهم‌ترین عامل در رفتارهای زشت و زننده است. بر همین اساس، خدا در آیات قرآن عامل اصلی تکاثرگرایی را جهل انسان به زشتى تكاثر و كيفر آن در قيامت دانسته است. به سخن دیگر، زمينه تكاثر و برترى‌جويى انسانها در افتخار به كسب مال و مقام را باید در جهل و نادانی آنان جست. از همین رو وقتی چشمان افراد در هنگام احتضار باز می‌شود، حقیقت تکاثر و ثروت اندوزی را چیزی جز ابزار دوزخی و شکنجه خویش نمی‌یابد و خواهان بازگشت و تغییر رفتار در قالب صدقه و انفاق می‌شوند.(تکاثر، آیات 1 تا 7؛ ق،، آیه 20؛ حدید، آیه 20؛ منافقون، آیات 9 تا 11؛ توبه، آیات34 و 35)
2. خوشگذرانى: رفاه زدگی موجب می‌شود تا شخص تکاثرگرایی داشته باشد؛ زیرا کسانی که رفاه زده هستند به خوشگذرانى و عيش و نوش پرداخته و آن را مایه آرامش و آسایش و هدف زندگی خود قرار می‌دهند؛ بنابراین برای تامین وسایل مستی و عیش و نوش خویش به تکاثرگرایی رو می‌آورند و این گونه است که خوشگذرانی خود عاملی برای تکاثر گرایی و زمينه برای چنین روحیه و رویه‌ای در زندگی اقتصادی می‌شود.(سباء، آیات 34 و 35 و آیات دیگر)
3. فريبندگى دنيا: چنانکه گفته شد، غرور و فریب زندگی دنیوی انسان را از آخرت غافل می‌سازد. فريبندگى و جلوه‌گرى دنيا، زمينه روى‌آورى آدمى به تكاثر است. از این رو خدا از دنیادوستی منع کرده و می‌فرماید انسان باید از نعمت‌های الهی برای آخرت استفاده کند، نه آنکه در دام آن بیفتد و گرفتار ثروت اندوزی و تکاثرگرایی شود.(حدید، آیه 20)
4. كفر: كفر به خدا و قيامت، سبب تکاثرگرایی و تفاخر به امكانات خود می‌شود. (كهف، آیات ‌32‌و‌34‌-‌37)
موانع تكاثر و راه رهایی از آن
از آنجا که تکاثرگرایی یک بیماری روانی تاثیرگذار در فعالیت‌های اقتصادی و سلامت آن است، خدا در آیات قرآن به موانع گرایش به آن و نیز راه رهایی از آن‌اشاره کرده است که برخی از آنها عبارتند از:
1. توجّه به حسابرسى: توجّه به حسابرسى نعمتها در قيامت و مسئوليّت انسان در برابر آنها، بازدارنده انسان از تكاثرگرایی و کنزاندوزی است؛ از همین رو خدا به انسان یادآور می‌شود تا هنگام فعالیت‌های اقتصادی به مسئله پاسخگویی و حسابرسی در قیامت توجه داشته باشند.(تکاثر، آیات 1 و 8)
2. توجّه به عذاب اخروى: توجّه به عذاب اخروى، بازدارنده انسان از تكاثرطلبى و کنزاندوزی است؛ کسانی به این رویه گرایش دارند که غافل از قیامت و عذاب‌های اخروی هستند.(حدید، آیه 20؛ توبه، آیات 34 و 35)
3. توجّه به ناپايدارى دنيا: توجّه انسان به ناپايدارى دنيا، بازدارنده از تكاثر و ثروت اندوزی است. (همان) انسانی که بداند دنیا و هر آنچه در آن است ناپایدار است و نمی‌توان به فردای خود یا چیزی امید بست، در اندیشه تکاثر نخواهد بود بلکه تلاش می‌کند تا به گونه‌ای عمل کند تا فردای خویش را بسازد و ره توشه آخرت را فراهم آورد.
4. يقين به قيامت: يقين به قيامت و جهنّم، مانع تكاثر است. از نظر قرآن کسانی که به علم یقین در این امر دست یابند هرگز به سوی تکاثر نمی‌روند و از مال خویش برای انفاق و صدقه دادن بهره می‌برند تا شرایط اخروی خویش را بهبود بخشند.(تکاثر، آیات 1 تا 7)
منبع:کیهان

پیاده روی اربعین جلوه سیاسی و اجتماعی تمدن شیعی

 

حجت الاسلام مروجی طبسی با بیان اینکه پیاده روی اربعین از مظاهر مهم تمدن بزرگ اسلامی است، گفت: این زیارت یکی از ابعاد و جلوه های سیاسی تشیع اثنی اشعری است و یک نحوه تجدید بیعت با آرمان ها و اهداف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به شمار می رود.

سخن آشنا-  اگرچه پیاده روی اربعین حسینی در وهله اول آیینی عبادی مذهبی در لبیک گویی به ندای «هل مِن ناصر یَنصُرُنى» سیدالشهداء(ع) است اما بی تردید این گردهمایی عظیم و میلیونی و صلح آمیز دارای کارکردهای سیاسی اجتماعی نیز است که می تواند نه فقط جهان اسلام بلکه دنیا را متاثر کند.

 

از این رو، در بررسی ابعاد سیاسی اجتماعی و نیز رویکرد تمدنی پیاده روی اربعین با حجت الاسلام «محمدمحسن مروجی طبسی»، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب به گفت وگو پرداخته ایم که مشروح آن به حضورتان تقدیم می شود:‬‎

 

آیا می توان برای پیاده روی اربعین ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز قائل شد؟ این ابعاد کدامند؟

 

اگر نگاهی به تاریخچه زیارت اربعین داشته باشیم، می توان گفت که این زیارت یکی از ابعاد و جلوه های سیاسی تشیع اثنی اشعری است و یک نحوه تجدید بیعت با آرمان ها و اهداف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به شمار می رود که یکی از مهمترین اثرات آن اتحاد و بیداری شیعیان و در مجوع بیداری مسلمین و بیداری آزادی خواهان و انسان های آزاده در برابر ظلم حاکمان و مافیای قدرتی است که در پیدا و پنهان مستضعفین جهان را چپاول می کنند. می توان گفت پیاده روی اربعین یک نمایش و رژه شیعیان در برابر استکبار و استعمارگران است، لذا بیداری اجتماعی و سیاسی را برای جامعه مسلمین به همراه دارد.

 

این گردهمایی عظیم را می توان به حج تشبیه کرد که در آن حجاج از هر قومیت و نژادی به سرزمین وحی می آیند و همه در کنار یکدیگر به یک ندا لبیک می گویند، همین باعث می شود که آن دیوارها، فاصله ها و کبر و غروری که افراد در حالت عادی بعضا با یکدیگر دارند، از میان برود.

 

در زیارت اربعین فرصتی برای خودسازی اجتماعی و سیاسی ایجاد می شود، وقتی انسان ابتدائاً با خودش کنار بیاید و خویش را از دیگری بالاتر نداند، در واقع خودسازی کرده است، خودسازی ای که مبتنی بر آرمان شکل گیری اخلاقی است و اسلام از آن سخن می گوید.

 

خودسازی سیاسی اجتماعی که در پیاده روی اربعین شاهد هستیم دارای چندین بعد است، نخست آنکه برای ظهور حضرت حجت(عج) آماده می شویم، دوم آنکه اتحاد شیعی را در دنیا نشان می دهیم.

 

آیا می توان از کارکردهای سیاسی اجتماعی پیاده روی اربعین انتظار تمدن سازی و آنچه را که از آن به تمدن نوین اسلامی یاد می شود، داشت؟ اساسا آثار این گردهمایی در تمدن سازی چیست؟

 

پیاده روی اربعین در واقع بُعد سیاسی و اجتماعی تمدن شیعی است، تمدن شیعی چند بخش دارد که بخشی از آن شامل زیرساخت هایی است که به مرور زمان و در طول حیات یک مسلمان، یک شیعه و یک آزاده باید نمود پیدا کند، از جمله بصیرت و پیام عدل.

 

همچنین است ابعادی نظیر ظلم ستیزی، حمایت از مظلومان که اساس و شالوده تشیع را تشکیل می دهد. در طول این همایش عظیم مسلمانان با یکدیگر همدل شده و اختلافات جزئی و سلایق سیاسی را کنار می گذارند، این رویکرد همانی است که امام حسین(ع) در عاشورا داشت، چنان که وقتی کاروان حضرت(ع) از مدینه به سوی کوفه حرکت کرد ریزش ها و رویش هایی اتفاق افتاد، یک سری از امام(ع) جدا شدند و یک سری هم در واپسین فرصت ها به سیدالشهدا(ع) پیوستند، از «جون» که یک غلام بود و در جامعه آن زمان جایگاهی برایش قائل نبودند تا «وهب نصرانی» که مسیحی بود!

 

وقتی به خوبی به روز عاشورا و یاران امام حسین(ع) فکر می کنیم، می بینیم که یاران حضرت(ع) از گروه های مختلف بودند ولی همه یک هدف را داشتند. این جریان را در پیاده روی اربعین نیز شاهدیم که از مسلمان اعم از شیعه و اهل سنت، مسیحی و ... در کنار یکدیگر حضور دارند تا پیام و شالوده تمدن اسلام را که همانا عدالت خواهی است به مردم جهان برسانند. این تاثیری است که در اثر این همایش عظیم بر افکار و اندیشه مسلمین وارد می شود.

 

شاخصه اصلی این تمدن که در جریان زیارت اربعین شکل می گیرد، چیست؟

 

نوع رویکردی که مردم تحت لوای این اجتماع عظیم پیدا می کنند، ظلم ستیزی و عدالت ورزی و تقوای سیاسی و اجتماعی پیشه کردن است که از مهمترین خصیصه های تمدن اسلامی به شمار می رود و در پیاده روی اربعین آن را به شکل تام و تمامی شاهد هستیم. همچنین، آگاهی دادن و بصیرت و بیداری از دیگر ویژگی های این تمدن است. ما در جریان پیاده روی اربعین شاهد هستیم که مسلمانان حاضر در این همایش چگونه تلاش می کنند تا با همدلی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اختلافات را کنار بگذارند، در مورد مسایل روز جهان صحبت کرده و به دیگری آگاهی دهند.

 

چگونه می توان این روحیه و فضای حاکم بر پیاده روی اربعین را به دیگر ایام و همه جهان اسلام تسری داد و فرازمانی و فرامکانی اش کرد؟

 

در این راستا، از مسئولان می خواهم و توصیه می کنم که به لحاظ مادی و معنوی مانعی برای زائران ایجاد نکنند؛ همان طور که به بازرگانان و تجار مملکت مزایا و تسهیلات ویژه می دهند تا چرخ تجارت و اقتصاد را بگردانند، برای زوار اربعین نیز تسهیلات ویژه قایل شوند خصوصا با این وضع گرانی که وجود دارد.

 

از مظاهر مهم تمدن بزرگ اسلامی همین پیاده روی اربعین است، بنابراین باید زمینه سازی شود تا زوار بتوانند به راحتی به زیارت بروند. اگر کسی مایل باشد که به زیارت اربعین برود ولی شرایط مالی مانع اش شود، مسئولیم، اکنون مردم به لحاظ معیشتی مشکلات متعددی دارند ولی باز هم عشق سیدالشهداء(ع) بیشتر از هر چیز دیگری در زندگی شان وجود دارد. تقاضای من از مسئولان این است که شرایط مساعد را فراهم کنند تا اقشار مختلف بتوانند در این مراسم شرکت کنند.
منبع:شبستان

به بهانه انتشار یک عکس تأسف‌آور؛ همنشینی ۲ بازیگر با مجرم غائله دراویش/ نه «صدیق» هستید نه «ستاره»


امیرحسین صدیق و ستاره اسکندری در اقدامی عجیب با مجرمی از دراویش گنابادی، پس از دوران محکومیتش عکس یادگاری گرفته‌‌اند تا بار دیگر ثابت کنند کسانی که خود را چهره هنر این مملکت می‌دانند، فاقد قدرت تحلیل و تشنه دیده‌شدن هستند.

همنشینی ۲ بازیگر با مجرم غائله دراویش/ نه «صدیق» هستید نه «ستاره»
به گزارش سخن آشنا، اخیراً خبر آزادی یکی از دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود؛ جوانی که به دلیل اقداماتش در جنایات دراویش گنابادی در خیابان پاسداران، به دو سال زندان و همچنین ۶ سال عدم حضور در رسانه‌ها و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی محکوم شده بود.

پوریا نوری پس از آزادی دو میهمان ویژه داشت؛ امیرحسین صدیق و ستاره اسکندری. این دو بازیگر متوسط سینما و تلویزیون، با جوان مجرم پس از دوران محکومیت عکس یادگاری گرفتند و بار دیگر نشان دادند این جماعت، فاقد تحلیل و در عوض، تشنه دیده‌شدن هستند. هر چند به دلیل نزدیکی موطن این دو بازیگر به گناباد، شاید تعلق خاطری هم به دراویش گنابادی داشته باشند!

درباره حرکت عجیب و قابل تأمل این دو بازیگر صحبت‌های بسیاری را می‌توان مطرح کرد؛ اما شاید بهتر باشد که چند سؤال مهم از آنان مطرح شود. آیا این دو بازیگر از حمله دراویش گنابادی به نیروی انتظامی در خیابان گلستان پاسداران چیزی می‌دانند؟ آیا از سربازان جوانی که توسط همین دراویش گنابادی، داعش‌وار زیر چرخ‌های اتوبوس به کام مرگ کشانده‌ شده‌اند، اطلاعی دارند؟ آیا «کاسه داغ‌تر از آش» هستند و در حالی که قطب فرقه دراویش شخصاً خواستار برخورد با عاملان حادثه پاسداران شده بود، با مجرم این واقعه ابراز همدردی می‌کنند؟!

از این دو بازیگر که نتوانستند ذوق‌زدگی‌شان را از آزادی مجرم واقعه دردناک گلستان، پنهان کنند می‌پرسیم که چرا در این ۸ ماهی که از جنایات دراویش گنابادی می‌گذرد، حتی یک بار به دیدار خانواده یکی از داغدیدگان نیروی انتظامی نرفتند و با بازماندگان آنان، با کودکان و همسران دردکشیده آنان ابراز همدردی نکردند؟ آیا چشمان گریان مادران شهدای آن حمله تروریستی را دیده‌اند؟

اگر دانسته این کار را کرده‌اند و مهر تأیید بر جنایات خیابان پاسداران زده‌اند، نهادهای قضایی باید به موضوع ورود کرده و این دو بازیگر را مورد سؤال قرار دهند. به جز این، آن‌ها باید پاسخگوی خون‌ جوانان بی‌گناهی باشند که در گلستان هفتم به زمین ریخت.

به گزارش فارس، آخرین روز بهمن ماه سال گذشته بود که تجمع و تحرکات جمعی از اعضای فرقه دراویش گنابادی به خشونت گرایید و علاوه بر تخریب اموال عمومی، خودروهای مردم و شیشه منازل، به نیروهای انتظامی حمله‌ور شدند.

در این جنایات وحشیانه، یکی از دراویش به نام «محمد ثلاث» با یک دستگاه اتوبوس به مأموران نیروی انتظامی حمله‌ور شد و آنها را زیر گرفت که به شهادت ۳ مأمور ناجا شامل ۳ نیروی کادر و یک سرباز وظیفه انجامید. وی در خرداد امسال به دار مجازات آویخته شد. (+) در ادامه حملات دراویش، ۲ نیروی بسیج نیز به شهادت رسیدند و بیش از ۳۰ نفر دیگر مجروح شدند.

پس از این اتفاق، نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن رفتار برخی منسوبان به دراویش، خواستار برخورد با عاملان حادثه خشونت‌بار اخیر در خیابان پاسداران شد. (+)

حال در جایی که قافله‌دار و پیشاهنگ دراویش گنابادی، این رفتار داعش‌گونه برخی همفکران خود را محکوم می‌کند، دو بازیگر سینمای ایران از آزادی کسی که جرمش در دادگاه به اثبات رسیده و دوران محکومیتش را گذرانده، ابراز خوشحالی می‌کنند و با او عکس یادگاری می‌گیرند!
منبع:فارس

موکب‌های ایرانی در تمامی شهرهای مقدس عراق برپا شدند


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین با اشاره به برپایی موکب‌های ایرانی در تمامی شهرهای مقدس عراق، گفت: موکب‌های ایرانی نه تنها در نجف، کربلا و مسیر بین ۲ این شهر، بلکه در کاظمین و سامرا نیز خدمت‌رسانی می‌کنند.

موکب‌های ایرانی در تمامی شهرهای مقدس عراق برپا شدند
سخن آشنا- حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به آغاز فعالیت موکب‌های اربعین حسینی، اظهار داشت: برخی به عنوان زائر در ایام اربعین به عراق مشرف می‌شوند، اما برخی دیگر که امکان حضور در حماسه پیاده‌روی اربعین حسینی را ندارند، با اهدای نذورات، خود را با زائران اربعین همراه می‌کنند.

وی با بیان اینکه در کشور ۲ هزار و ۱۰۰ موکب شناسنامه‌دار وجود دارد، به لزوم ساماندهی نذورات خیران برای پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و افزود: کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین امسال اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ساماندهی موکب‌های اربعین حسینی کرد که حدود ۲ هزار موکب برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین اعلام آمادگی کردند.

پلارک با بیان اینکه مردم عراق به عنوان میزبان اربعین حسینی امکان میزبانی میلیونی از زائران را ندارند، اظهار داشت: شاید سفر زائر عراقی یک روز قبل اربعین تا یک روز بعد از اربعین طول بکشد اما زائر ایرانی به صورت میانگین یک هفته به پیاده‌روی اربعین می‌رود، بنابراین باید برای پذیرایی از زائران غیر عراقی برنامه ریزی صحیحی لازم بود تا اسکان و تغذیه آن‌ها در این مدت مهیا شود.

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین با اشاره به خدمت‌رسانی موکب‌های ایرانی اربعین، گفت: موکب‌های ایرانی در دو بخش پذیرایی و اسکان فعالیت می‌کنند. البته اقدامات این موکب‌ها تنها در خاک عراق نیست بلکه در مرزها و شهرهای مرزی نیز شاهد برپایی موکب‌هایی به منظور خدمت‌رسانی به زائران هستیم.

پلارک از برپایی موکب‌هایی در کاظمین و سامرا خبر داد و افزود: از امروز موکب‌های خراسان جنوبی در شهر کاظمین و در جوار امامین جوادین (ع) مستقر هستند. همچنین موکب‌های سایر استان‌ها نیز در این مکان مقدس حضور شایسته داشته و به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سال‌های گذشته در سامرا دچار بحران بودیم، گفت: در سال‌های اخیر حدود ۷۰ هزار نفر زائر در ایام اربعین در سامرا اسکان داده شدند که امسال با برنامه‌ریزی صورت گرفته نه تنها موکب‌های ایرانی بلکه موکب هایی نیز توسط مردم سامرا برپا شده تا از زائران میزبانی کنند.

پلارک با بیان اینکه ورودی تمامی زائران در نجف است بنابراین باید تدابیر لازم اندیشیده شود، گفت: در نجف اشرف موکب‌های بسیاری مستقر شده‌اند که استان تهران متولی آن است و موکب‌های استان‌های البرز و سمنان نیز به عنوان پشتیبان فعالیت می‌کنند در مجموع باید گفت که در تمایم شهرهای مقدس عراق موکب های ایرانی برپا شدند و به زائران خدمت‌ می‌کنند.

وی با اشاره به لزوم توازن در خدمت‌رسانی به زائران خاطر نشان کرد: تمامی امکانات برای زائران مهیا شده است و به زائران توصیه می‌کنیم که سفر خود را به روزهای منتهی به اربعین موکول نکنند چرا که حجم بالای ترافیک موجب نگرانی‌هایی برای زائران می‌شود.

پلارک با بیان اینکه امسال بسیاری از زائرانی که ویزا گرفتند هنوز به عراق مشرف نشدند، گفت: هنوز حضور زائران در کربلا و نجف مشهود نیست بنابراین بهتر است زائران برای جلوگیری از ازدحام جمعیت زودتر به این سفر معنوی مشرف شوند تا در خدمت‌رسانی هم مشکلاتی نداشته باشیم.
منبع:فارس

آخرین مطالب