پر بازدیدترین مطالب

۵۵ امین کنفرانس امنیتی مونیخ، آشکار کننده بیگانگی روزافزون بین اروپا و آمریکا


یک روزنامه اتریشی از بروز چشمگیر اختلاف نظرهای بین اروپا و آمریکا در مسائل مختلف جهانی از جمله توافق هسته ای با ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ سال ۲۰۱۹ خبر داد.

55 امین کنفرانس امنیتی مونیخ، آشکار کننده بیگانگی روزافزون بین اروپا و آمریکا
به گزارش سخن آشنا، روزنامه اتریشی "وینر سایتونگ"، در آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ که از روز جمعه آغاز شده بود در مطلبی به آشکار شدن بیش از پیش شکاف های عمیق بین اروپا و آمریکا در این نشست سه روزه اشاره کرده و نوشت: کنفرانس امنیتی مونیخ اختلافات بخصوص بین شرکای دو سوی آتلانتیک را به صورت چشمگیر آشکار کرد. بیگانگی بین آمریکا و اروپا، رقابت روزافزون بین قدرت های بزرگ و درگیری های خطرناک در خاورمیانه در این کنفرانس سه روزه به بحث گذاشته شد.

البته متحدان در این نشست امنیتی به تعهدات خود نسبت به ناتو اعتراف کردند اما اختلاف نظرها در تقریبا همه مسائل مهم سیاسی از سیاست های دفاعی و امنیتی گرفته تا سیاست های انرژی و تجاری دیده می شد.

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان آشکارا به اختلافات با آمریکا در سخنرانی خود اشاره کرد. وی به تصمیم آمریکا برای قراردادن تعرفه های گمرکی بالا روی تولیدات خودرو در اروپا و عقب نشینی یکجانبه آمریکا از سوریه و لغو توافق اتمی با ایران از طرف ایالات متحده اشاره کرد. وی همچنین درباره فروپاشی نظام چند جانبه در دنیا هشدار داد. مرکل خواستار اصلاح این شرایط شده و ناتو را لنگر ثبات نامید.

 

نگاهی به مهمترین اظهارات مقامات در اولین روز کنفرانس امنیتی مونیخ

از دید آلمان بیگانگی در روابط دو سوی آتلانتیک بخصوص در مناقشات بر سر پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به "نورد استریم 2 " که همچنین از طرف اتریش هم حمایت و تامین مالی می شود دیده می شود. "مایک پنس"، معاون رئیس جمهور آمریکا در این راستا در سخنرانی خود هشدار آشکاری به آلمان داده و گفت: ما نمی توانیم دفاع از غرب را تضمین کنیم وقتی که شرکای ما در این ائتلاف نظامی خود را به شرق وابسته می کنند. وی همچنین از همه شرکای اروپایی خود که با پروژه گازی نورد استریم 2 مخالفت می کنند تشکر کرد و از بقیه نیز درخواست کرد که این کار را انجام دهند.

اما مرکل از این پروژه گازی بین روسیه و آلمان حمایت کرد. وی تاکید کرد که این مسئله مهم است که اروپا در نوعی مشخص حاکمیت خود در تامین گاز و تنوع منابع تامین گاز را حفظ کند. وی این را نادرست دانست که آگاهانه روسیه از این عرصه حذف شود.

"دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا ماه هاست که به این پروژه گازی انتقاد وارد کرده و شرکت های اروپایی و آلمانی که در آن مشارکت دارند را به تحریم های گسترده از طرف آمریکا تهدید کرده است.

همچنین در سیاست روسیه و ایران هم اختلاف نظرهایی دیده شد. مرکل البته در سخنرانی خود تاکید کرد که آمریکا و اروپا در منطقه هدف برابر کاهش تاثیرات مخرب ایران در منطقه را دنبال می کنند. اما بازگشت یکجانبه آمریکا از سوریه عکس این هدف است. وزیر امور خارجه فرانسه هم مدعی شد که واشنگتن با عقب نشینی از سوریه یک شکاف قدرتی را به جا می گذارد که ایران می تواند از آن استفاده کند.

ترامپ روز شنبه در پیامی توئیتری بار دیگر بر تصمیم خود برای بازگرداندن نیروهای خود از سوریه تاکید کرد و اعلام کرد که ما بعد از یک پیروزی صد در صدی بر داعش عقب نشینی می کنیم.

همچنین انتقاد معاون رئیس جمهور آمریکا در مونیخ به تلاش های آلمان، فرانسه و انگلیس برای نجات توافق هسته ای با ایران نیز با مخالفت روبرو شد. "مایک پنس"، معاون رئیس جمهور آمریکا از اروپاییان درخواست کرد که از این توافق خارج شوند. با این حال مرکل هیچ تردیدی ندارد که این مفیدتر است که ما این لنگر کوچکی که هنوز وجود دارد را حفظ کنیم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از اروپاییان درخواست کرد که برای حفظ برجام اقدامات بیشتری انجام دهند.

همچنین مناقشات درباره تقسیم بار در ناتو در این کنفرانس امنیتی دیده شد. مایک پنس بر درخواست آمریکا برای افزایش بودجه نظامی شرکای خود در ناتو تاکید کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با وجود تلاش های قدرتمندانه اعضای ناتو به ویژه آلمان برای افزایش هزینه های دفاعی اما همچنان در این راستا عصبانی و ناراضی است.

"جو بایدن"، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا با این حال ایجاد یک پل بر فراز مناسبات دو سوی آتلانتیک را با وجود مشکلاتی که در این راستا وجود دارد خواستار شده و با نگاهی به دولت فعلی آمریکا تاکید کرد که من به شما قول می دهم که این زمان می گذرد.

پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ از روز جمعه با حضور 35 رئیس جمهور و نخست‌وزیر،50 وزیر امور خارجه و 30 وزیر دفاع آغاز به کار کرد و امروز به کار خود پایان داد.

فرانسه و رژیم صهیونیستی در کنفرانس امنیتی مونیخ امسال شرکت نکردند. عربستان نیز همزمان با شروع این کنفرانس اعلام کرد که نماینده خود را به مونیخ نمی فرستد.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب