پر بازدیدترین مطالب

ضرورت های احیای نیمه شعبان/بهترین زمان برای آشتی با امام عصر(عج)

 

 شب نیمه شعبان فرصتی است که با دعای جمعی و مضطرانه برای برطرف کردن موانع ظهور تلاش کنیم و با بحث و گفت وگو در مورد امامت و مهدویت، بینش و معرفتمان را ارتقاء دهیم و و راه پر پیچ و خم عصر غیبت را با روشنایی امامت طی کنیم.

سخن آشنا- حجت الاسلام سید مجتبی معنوی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در گفت وگو با شبستان با اشاره به فضیلت های احیای نیمه شعبان، گفت: شب نیمه شعبان، شب بافضیلتی است که طبق منابع معتبر شیعی این شب بعد از شب قدر به عنوان بهترین و برترین فرصت برای تهجد و راز و نیاز با خداوند و نیز محاسبه اعمال و تفکر است که خداوند متعال در ماه پیامبر(ص) و در ماه مغفرت به روی بندگان گشاده شده است.

 

وی با اشاره به تاکید روایات اسلامی مبنی بر شب زنده داری کردن و احیاء داشتن در شب های قدر و شب نیمه شعبان به عنوان افضل شب ها بعد از قدر، تصریح کرد: این شب پرفضیلت، فرصتی است که منتظر ظهور به این موضوع تفکر کند که در یک سال گذشته برای تعجیل در فرج حضرت حجت(عج) چه اقدامی کرده و چه قدمی در این زمینه برداشته است.

 

حجت الاسلام معنوی با بیان اهمیت احیای شب نیمه شعبان، تاکید کرد: این شب به سبب ولادت حضرت مهدی(عج)، فرصتی برای مناجات با خداوند و تامل و بررسی مسئله دقیق امامت و نیز مکتب نبوی و مسیری که سیدالشهدا(ع) پیش روی ما قرار داده، است. در واقع ارمغانی که شب نیمه شعبان برای ما دارد و در کلام امام حسین(ع) به آن اشاره شده، تبعیت از کتاب و سنت است.

 

وی بر لزوم قرائت زیارت سید الشهدا(ع) در این شب تاکید کرد و گفت: از دیگر اعمال سفارش شده در شب نیمه شعبان، دعا و اعمال خیر و قرائت دعای فرج است، تا به برکت این مولود خجسته به دستاوردهای مهمی دست یابیم.

 

این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت اظهار کرد: امام زمان(عج) عامل و عمل کننده به کتاب و سنت خدا است و توقع ما از امامت، رساندن و راهنمایی جامعه منتظر به لایه های معرفتی عمیق معرفتی سنت نبوی و تلاش برای رسیدن به حیات طیبه، زندگی سالم و مطلوب در سایه امام عصر(عج) است، بنابراین، در این شب لازم است با دعای جمعی و مضطرانه در جهت برطرف کردن موانع ظهور تلاش کنیم.

 

وی با توصیه به قرائت و توجه به قرآن کریم در این شب، بیان کرد: ما می توانیم با تدبر در قرآن کریم به معانی و معارف زندگی منتظرانه که توسط امام حجت(عج) رقم خواهد خورد، دست یابیم؛ به فرموده امام حسن عسکری(ع) باید در جهت ظهور تلاش کرد، تعبیر ظهور به معنای مسئله امامت و ولایت و مصداق واقعی آن همان امام زمان(عج) است، لذا در شب ولادت حضرت حجت(عج) لازم است به این موضوع بیاندیشیم که مسئله ظهور قطعی است و اگر شکی و شبهه ای در این زمینه داریم، آن را به یقین تبدیل کنیم و بدانیم که ظهور قطعی و وعده الهی است.

 

این کارشناس مهدوی خاطر نشان کرد: خداوند به مستضعفین وعده داده است که صالحان در زمین حکومت خواهند کرد و ما باید برای تحقق ظهور تلاش کنیم و منتظر مصلحی باشیم. شب نیمه شعبان، فرصتی برای خودسازی و آشتی با موعود و منجی جهانی است، بنابر این، در این شب با بحث و گفت وگو در مورد امامت و مهدویت لازم است، بینش و معرفتمان را ارتقاء دهیم و و راه پر پیچ و خم عصر غیبت را با روشنایی امامت و ولایت طی کنیم و با تجدیدعهد با حضرت مهدی(عج) از خداوند بخواهیم که توفیق همراهی مجدد و مستمر با امامت برای ما فراهم شود.

منبع:شبستان

آخرین مطالب