پر بازدیدترین مطالب

ترویج فرهنگ منحط غرب در مهدکودک‌ها و ضرورت نظارت بر آنها/ هالووین در مهدها! چرا؟!

 

مهدکودک یکی از مراکزی است که کودکان ما در دوران کودکی ابتدا با آن مکان آشنا می‌شوند و تقریبا اولین مکانی است که فرزندان خردسال می‌آموزند که دور از والدین و محیط خانه و خانواده با دوستانی جدید آشنا شوند و از آموزش‌های مربیان بهره‌مند گردند.

Related image
سخن آشنا- از همین رو اهمیت کار مهد کودک‌ها به عنوان اولین رکن تربیت کودک نخستین مرکزی است که ذهن خردسالان را با آموزش‌های خود درگیر می‌کند و اینجاست که اهمیت نظارت بر چنین مراکزی بیش از پیش نمایان می‌شود و مسئولان مربوطه وظیفه سنگینی در نظارت بر چنین اماکنی برعهده‌دارند.
اما با نگاهی به برنامه‌های برخی از مهدکودک‌ها و خصوصا مهدهای خصوصی که اغلب بالاشهرنشین هستند می‌بینیم به جای اینکه به نونهالان ما فرهنگ کهن اسلامی - ایرانی را آموزش بدهند متاسفانه از فرهنگ مبتذل و غیرقابل دفاع غربی استفاده می‌کنند و حتی آموزش حرکات موزون یا برگزاری جشن‌هایی تحت عنوان «هالووین» در غرب را الگوی کاری خود قرار می‌دهند و خیلی از خانواده‌هایی که به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی پایبند‌اند از این موضوع شکوه و گلایه
دارند.
در گزارش پیش رو نگاهی خواهیم داشت به این مهدکودک‌ها و پای درد دل برخی از خانواده‌ها خواهیم نشست و از نگاه کارشناسان و صاحب نظران به این موضع خواهیم پرداخت.
همراه ما در این گزارش باشید.
«هالووین»
الگوی برخی از مهدکودک‌ها!
در کشورهای غربی جشنی برگزار می‌شود با نام « هالووین» که یکی از جشن‌های سنتی آنها محسوب می‌شود، جشنی که صد البته با فرهنگ و تمدن و آیین و مذهب کشورهای آسیای غربی فرسنگ‌ها فاصله دارد..
این جشن در 31 اکتبر برگزار می‌شود که در آن شب معمولا کودکان لباس‌های عجیب و غیر مرسوم می‌پوشند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه‌ها می‌روند.
یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن چشم ودهان به صورتی ترسناک طراحی شده و با روشن کردن شمع در درون کدو تنبل به آن جلوه‌ای ترسناک می‌دهد.
این جشن بیان‌کننده اعتقاد پیشینیان به جهان آخرت بوده است. یکی از آداب بسیار رایج در هالووین «trick or treat» نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است به این ترتیب که افراد به خصوص کودکان در گروه‌هایی کوچک به در خانه‌ها رفته و می‌گویند چیزی بده تا اذیتت نکنیم! و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی‌هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آنها می‌گذارد.
اما نکته قابل تامل اینجاست که در برخی مهدکودک‌های کشور خودمان به بهانه هالووین جشن می‌گیرند و به بچه‌ها هالووین را تبریک می‌گویند!
وقتی هم با مسئولان مربوطه درباره چرایی وجود چنین برنامه‌هایی در مهدکودک‌های داخل کشور سؤال می‌شود صریحا منکر چنین موضوعی می‌شوند و توپ را در زمین مهدکودک‌هایی می‌اندازند که مجوز فعالیت ندارند و به صورت خصوصی اداره می‌شوند! همین مسئله سؤال مهم‌تری را به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه آیا مگر مهدکودکی هم وجود دارد که مجوز فعالیت نداشته باشد؟
و آیا صرف اینکه مهدکودکی مجوز فعالیت هم داشته باشد اما چون خصوصی است و خارج از مدیریت سازمان بهزیستی و نهادهای مسئول است می‌تواند هر برنامه‌ای را به خورد کودکان و خردسالان بدهد؟
و آیا مسئولان مربوطه با این حربه که فلان مهدکودک چون خصوصی است، پس از نظارت ما خارج است، می‌توانند بر کارکرد چنین مراکزی نظارت نداشته باشند؟
آموزش فرهنگ خودی در مهدها
حق کودکانمان است
خانم فاطمه فتحعلی کارشناس ارشد فیزیک و صاحب نظر در امور آموزشی و پژوهشی و فعال فرهنگی که خود مادر است و مدتی را در مدارس ابتدایی فعالیت داشته در انتقاد به برخی مهدهای کودک به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: « امروز وقتی فرزندم وارد خانه بازی یک مهد کودک در شمال تهران شد، فضايي دید پر از اسکلت‌ها ،‌اشباح ، جادوگران و آدمخواران! تصویرهایی از خشم و ترس بر ذهنش شکل گرفت. نگران بودم از شدت ترس «شب ادراری» پیدا کند!
و همه اینها فقط به دلیل اجرا و دکورهای هالووینی، در خانه بازی مهد کودک بود! بعد از آن، با نگاهی به تبلیغات فضاى مجازى دیدم، در برخی مهدها، آتلیه‌های کودک و خانه‌هاى بازى دیگری و حتی بعضی مدارس نیز از همین‌نمادها استفاده شده است. لحظه‌ای شک کردم اینجا کشور من با تمدن غنى هفت هزارساله
اسلامی- ایرانی است؟»
وی به تاریخچه هالووین ‌اشاره می‌کند و در ادامه همین بحث می‌گوید: « رسوم هالووین تاريخچه‌ای دارد که به یکی از تعطیلات سلتیک برمی‌گردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده می‌شدند، جشنواره‌ای را پایه‌گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید.
واضح است که فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی از غناى بسیار باارزش و غير قابل وصفى برخوردار است. زیرا که پشتوانه این فرهنگ چندین هزار ساله، مملو از تجربیات و فراز و نشیب‌های گوناگون است. شاهکارهای ادبی، تاریخ و تمدن غنی، شجاعت‌ها و رشادت‌های ناب تاریخ ساز مردان، زنان و کودکان ایران، از گذشته‌های دور، حسرت را در دل دولتمردان دیگر کشورهای غربی و استکباری گذاشته است، تا جایی که یکی از نمونه هایش در سال 1916، ساخت فیلم پرهزینه «تعصب» ‌گریفیث بود، و تلاش آمریکایی‌ها برای جعل تاریخ و تمدن ایران زمین و نشان دادن ایرانیان به صورت مردمانی وحشی و متجاوز بود و حتی همین الان هم هالیود فیلم‌هایی را از کشورمان انتخاب می‌کند که بعضا علیه فرهنگ و تمدن اصیل اسلامی ما باشد و سزاوار نیست ما با این فرهنگ غنی و کهن پیرو فرهنگ منحط غرب باشیم.»
فتحعلی می‌گوید: « در این بین وظیفه‌ای که همیشه بر دوشمان سنگینی می‌کند، شناساندن این فرهنگ غنی و ریشه دار به فرزندان جوان و نوجوان ایران اسلامی است. »
این فعال فرهنگی در ادامه تصریح می‌کند: « ریشه‌های عمیق فرهنگ ایرانی کجا و جادوگرهای هالووینی کجا؟ ادبیات کهن ایران را حافظ و سعدی سروده‌اند و حماسه هایش را فردوسی رنگ شاهکار زده است، به راستی؛ غزل‌های ناب حافظ و سعدی را با كدام يك از آدمخواران هالووینی می‌توان برای فرزندان ایران اسلامی سرود؟ یا مَتَل (قصه‌های کوتاه سرگرم‌کننده با مضامین لطیف و آموزنده) با عمر نیم قرن «کدوی قلقله زن» از پرویز کلانتری با کدو نارنجی‌های خشمگین هالووینی که ریشه در فرهنگ رومیان دارد، برای کودکان ایران زمین بیشتر شبیه کابوس است تا قصه‌های دلنشین شبانه!»
سرزمین حسین فهمیده‌ها
بی‌نیاز از فرهنگ غربی است
خانم فتحعلی در ادامه سخنانش به افتخارات سال‌های اخیر کشورمان در مقایسه با فرهنگ منحط غربی‌اشاره می‌کند و می‌گوید: «سرزمین کهن ایران قابلیت پرورش «حسین فهمیده»‌ها داشته و دارد، «علیمحمدی»‌ها و «رضایی‌نژاد»‌ها، جان خود را فدا کرده‌اند و «آرميتاها» و «عليرضا»ها بدون سايه (ظاهرى) پر مهر پدر بزرگ ‌می‌شوند، این سرزمین با نگاه‌های غیرتمندانه «محسن حججي»‌ها لرزه بر اندام دشمنانش مى اندازد. مهدهای کودک و خانه‌های بازی، جزء اولین مكان هايي هستند كه بر شكل‌گیری فكر و ذهن كودكان تاثير عميق و غیر قابل انکار دارند. از انصاف به دور است، ‌اشباح، آدمخوارها و اسكلت‌هاى هالوويني، كابوس فرزندان ايران اسلامی‌شوند. این حق آنهاست که در فرهنگ ناب، ریشه دار و پر مهر ایرانی و اسلامی، رشد کنند.»
کارشناسان امور فرهنگی معتقدندغرب زدگی یعنی اینکه ما مراسمی مانند هالووین را علاوه‌بر خانه، در مهد کودک‌ها و مدارس هم برگزار کنیم که به طور طبیعی این مثلا جشن‌ها اثرات مخرب خود را بر ذهن و روان کودک می‌گذارد و قطعا در زمان بزرگسالی، هیچ حس و علاقه‌ای نسبت به آداب و رسوم کشور خودش نشان نمی‌دهد و هالووین و بالماسکه و هزاران جشن غربی دیگر را به رسومات ارزشمند خودمان ترجیح می‌دهد. از همین رو تا دیر نشده مسئولان باید در این باره چاره اندیشی کنند و با مهدکودک‌های خاطی برخورد کنند.
به نام شادمانی به کام ابتذال!
محمد اکبری که در یک موسسه فرهنگی فعالیت دارد با شکوه و گلایه از برخی مهدهای کودک می‌گوید: « امروز برخی مهدکودک‌ها به نام شادی و بازی کودکان حرکات موزون را به بچه‌ها آموزش می‌دهند و گویا نظارتی هم بر فعالیت آنان وجود ندارد!»
وی که از فرستادن کودک خردسالش به مهدکودک‌ها امتناع کرده به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «یکی از دوستان که فرزندش را به مهد کودک می‌فرستاد از من خواست که در صورت امکان فرزندم را به هر مهدکودکی نفرستم، وقتی علت را جویا شدم گفت: در وهله اول حقوق پرسنل مهدهای کودک اغلب بسیار پایین است و سن مربیان هم بعضا در ابتدای جوانی و بی‌تجربگی هستند و به همین دلیل گاهی حوصله کار کردن با کودکان را ندارند و حتی ملاحظه شده با برخی از بچه‌های خردسال با خشونت برخورد کرده‌اند، این مسئله می‌طلبد تا مسئولان مربوطه نظارت بیشتری را بر مهدهای کودک اعمال کنند.»
تایید خبر جشن هالووین
در چند مهد کودک!
مدیرکل بهزیستی استان تهران از بررسی موضوع برگزاری جشن هالووین در چند مهد کودک تهران خبر می‌دهد و می‌گوید: «در صورت تائید در کمیسیون نظارت بر مراکز غیر‌دولتی حتما با مهد‌های متخلف برخورد می‌شود.»
داریوش بیات نژاد در مورد برگزاری جشن هالووین در چند مهد کودک استان تهران می‌گوید: « برگزاری مراسم و جشن‌هایی که اسامی ملی و دینی ندارند و حتی مروج مبانی غیر فرهنگی و غیردینی هستند در مهد‌های کودک ممنوع است.»
مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح می‌کند: «ممنوعیت برگزاری مراسم و جشن‌های غیردینی و فرهنگی مانند جشن هالووین و مشابه آن به تمامی مهد‌های کودک اطلاع‌رسانی شده و موارد تخلف برای بررسی به کمیسیون نظارت بر مراکز غیر‌دولتی بهزیستی استان تهران ارجاع خواهد شد.»
مدیرکل بهزیستی استان تهران تاکید می‌کند: «برگزاری چنین مراسم‌هایی بررسی خواهد شد و در صورت تائید در کمیسیون نظارت بر مراکز غیر‌دولتی حتما با مهدهای متخلف برخورد می‌شود.»
بیات‌نژاد با اشاره به این‌که والدین موارد تخلف را گزارش دهند، می‌گوید: «خانواده‌ها می‌توانند از طریق سامانه پیامکی 3000012333 هرگونه شکایات خود از تمامی مهد‌های کودک را اعلام کنند و به آنها اطمینان می‌دهیم که در اسرع وقت پیگیری و رسیدگی می‌شود.»
منبع:کیهان

آخرین مطالب