پر بازدیدترین مطالب

عاقبت نگاه امنیتی دولتی‌ها به مسائل شرایط موجود است/ احتمالا یا خبر نمی‌خوانید یا معنی «فسادستیزی» را نمی‌دانید!


پیشنهاد می کنیم که استاد دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) بجای اینهمه پیچ و تاب دادن کلمات و تلاش برای خروج کدهای خاص از عباراتش، خیلی ساده ضمن ارتباط گرفتن با رسانه های حداقل دولتی تحلیل و برآوردهای خود را از اتفاقات بگوید و اتفاقا تلاش هم بکند که دولت و رئیس جمهور را مورد حمایت قرار بدهد. چون حداقل تا الان که این کدبازی های او جواب خوبی نداده و شرایط و فضای مطلوبی برای رئیس جمهور و دولت به همراه نداشته است.

Image result for ‫فساد ستیزی‬‎

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فاصله دو هفته، دومین وزیر عضو کابینه دوازدهم را برکنار کرده و رأی اعتماد خود را پس گرفته است، پس از «علی ربیعی» وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ اعضای خانه ملت اینبار به استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی رأی مثبت داده و در فاصله یکسال از عمر دولت دوازدهم، «مسعود کرباسیان» را نیز از ادامه وزارت منع کرده و رأی اعتماد خود را از او نیز پس گرفتند.

به گزارش سخن آشنا، بررسی طرح استیضاح «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستور کار جلسه علنی دیروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت که پس از اظهارات نمایندگان متقاضی استیضاح و دفاعیات وزیر و بیان نقطه نظرات مخالفان استیضاح، نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت کرده و او را برکنار کردند.

اتفاقی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیش از دو ماه پیش خواهان آن شده بودند و با نظر 90 نماینده به دنبال کنار رفتن «مسعود کرباسیان» از وزارت اقتصاد و معرفی یک گزینه توانمند و شایسته بجای او بودند. هرچند دولت چندی پیش تلاش هایی را برای کنار گذاشتن کرباسیان آغاز کرد و رایزنی هایی را با گزینه های مختلف پیرامون این موضوع انجام داد، اما در نهایت پس از مدتی آن را متوقف ساخت تا کار استیضاح و کنار گذاشتن وزیر اقتصاد توسط مجلس دنبال شود.

البته پس از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی که هفته گذشته در صحن علنی مجلس انجام شد، برخی تلاش کردند تا با توسل به مسائل و موضوعاتی نظیر این مساله که دولت تلاش می کند کرباسیان را قربانی سئوال از رئیس جمهور کند و طرح چنین مسائلی موضوع استیضاح وزیر متولی امور اقتصادی کشور که البته این روزها حال و روز خوشی ندارد، به حاشیه ببرند، اما در نهایت نمایندگان ادامه وزارت کرباسیان را به صلاح کشور و اوضاع و احوال اقتصادی موجود ندانستند.

پس از رأی آوردن استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گویا سناریو برای تحت تاثیر قرار دادن جلسه سئوال از رئیس جمهور ادامه دارد و برخی تلاش می کنند دو استیضاح اخیر مجلس و رأی نمایندگان به برکناری دوتن از وزیران را مرتبط به جلسه روز سه شنبه کرده و شرایطی را ایجاد کنند تا نمایندگان تحت فشار سیاسی و رسانه ای خیلی رئیس جمهور را سئوال پیچ نکرده و داستان را به خوبی و خوشی به اتمام برسانند.

در این بین می توان به اظهارنظرهای عجیب و غریب «حسام‌الدین آشنا» مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اشاره کرد. او که در پیوندی عجیب تر، استاد دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) است و در دولتی که اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان و اساتید آن از نظر فکری و عملی مخالف آن هستند نیز مسئولیت دارد، بازهم جملات کوتاه و مبهمی را پیرامون جلسه استیضاح وزیر اقتصاد گفته است.

آقای آشنا که احتمالا خیلی در جریان رانت ها و فسادهای اقتصادی ایجاد شده در کشور طی ماه های اخیر نیست و بهتر است اخبار این حوزه را به خوبی دنبال کرده و پیرامون آن اظهار نظر کند بلافاصله پس از رأی مثبت مجلس به برکناری «مسعود کرباسیان» در صفحه خود در فضای مجازی نوشت که «دومین وزیر شاخص در فساد ستیزی را کنار زدند!»

با این عبارت یا باید مرزهای فساد و فسادستیزی را جا به جا شده قلمداد کنیم یا اینکه هدف غایی مشاور رئیس جمهور را که مدتی معاونت ویژه وزارت اطلاعات را در زمان تصدی مقام عالی این وزارتخانه توسط حجت الاسلام «قربانعلی دری نجف آبادی» (پدر همسر آشنا) بر عهده داشته است، مورد بررسی قرار دهیم.

گزاره اول را خیلی نمی توان مورد اطمینان دانست؛ چراکه یا آقای آشنا به آنچه می توان آن را فسادهای گسترده در جریان نوسانات قیمتی اخیر خواند، ناآشناست؛ یا اینکه خیلی در جریان مربوط به اخبار و آمار و ارقام سوء استفاده های مالی و فسادهای ایجاد شده در ماه های اخیر نیست که اینهم گزاره بعیدی است!

اساسا مشاور رئیس جمهور را می توان فردی خواند که خیلی علاقه مند به بیان نظرات کوتاه و به اصطلاح کدهایی است که دریافت منظور حاصل از آن بر عهده مخاطب با افراد و جامعه هدف آن است. بنابراین می توان اینگونه ارزیابی کرد که او به نوعی مسئول انجام عملیات روانی در دولت یا مسئول اتاق فکر عملیات روانی نیز هست که خروجی های آن را در برهه هایی به صورت کد در فضای مجازی اطلاع رسانی می کند.

در عبارت کوتاهی که او پیرامون جلسه استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته همان طور که پیشتر هم توضیح دادیم منظور دفاع از کرباسیان نبوده، بلکه این استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) تلاش کرده است به خیال خود فضای عملیات روانی برای جلسه سئوال از رئیس جمهور را دنبال کند؛ چرا که او بعد از طرح موضوع کنار رفتن وزیر فسادستیز! گفته است که «حال و هوای جلسه سه شنبه شفاف تر شد.»

با این عبارت آشنا مشخص شد که طرح مساله «قربانی کردن کرباسیان برای جلسه سئوال از رئیس جمهور» خیلی بی ربط هم نبوده و برخی در دولت تلاش دارند تا «فضای خوبی را برای حسن روحانی در جلسه روز سه شنبه مجلس مهیا کنند تا خروجی این جلسه چالشی جدید پیش روی دولت نباشد». ولی به بهتر است رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در جریان باشد که بعضی از مسائل را به دید استراتژیک نگاه نکند، اتفاقا بهتر هم هست!

پیشنهاد می کنیم که استاد دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) بجای اینهمه پیچ و تاب دادن کلمات و تلاش برای خروج کدهای خاص از عباراتش، خیلی ساده ضمن ارتباط گرفتن با رسانه های حداقل دولتی تحلیل و برآوردهای خود را از اتفاقات بگوید و اتفاقا تلاش هم بکند که دولت و رئیس جمهور را مورد حمایت قرار بدهد. چون حداقل تا الان که این کدبازی های او جواب خوبی نداده و شرایط و فضای مطلوبی برای رئیس جمهور و دولت به همراه نداشته است.
منبع:تابناک