پر بازدیدترین مطالب

اسرائیل: از توسعه نیروگاه هسته‌ای عربستان حمایت می‌کنیم


وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نسبت به قرارداد هسته‌ای آمریکا و عربستان سعودی واکنش نشان داده است.

اسرائیل: از توسعه نیروگاه هسته‌ای عربستان حمایت می‌کنیم
به گزارش سخن آشنا به نقل از رویترز، یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل پس از دیدار با مقام های دولت آمریکا در مصاحبه‌ای گفت: مطمئن هستم که ایالات متحده در هرگونه قرارداد هسته‌ای با عربستان سعودی به هیچ وجه از استانداردهای مربوط به منع اشاعه تسلیحات کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: اسرائیل به شدت مخالف هرگونه تلاش عربستان سعودی برای نرمش آمریکا در قبال استانداردهای طلایی مربوط به محدودیت های منع اشاعه غنی سازی اورانیوم یا بازفرآوری سوخت هسته‌ای در قرارداد هسته‌ای دو کشور است.

وزیر انرژی اسرائیل گفت: زمانی که به یک کشور اجازه غنی سازی اورانیوم یا بازفرآوری سوخت هسته‌ای را می دهید، بسیار سخت خواهد بود که به سایر کشورهای همسایه یا بقیه کشورهای جهان بگویید که نمی توانند چنین کاری را انجام دهند.

دولت ترامپ در تلاش است تا قرارداد هسته‌ای با عربستان سعودی منعقد کند. عربستان خواستار احداث حداقل 2 نیروگاه هسته‌ای با کمک آمریکا شده است.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا با مقام های سعودی در تلاش است تا به یک توافقنامه هسته‌ای دست یابند تا به ریاض اجازه غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری پلوتونیوم را بدهد.

وزارت انرژی آمریکا حاضر به توضیح درباره وضعیت قرارداد هسته‌ای با عربستان سعودی نشده است. اسرائیل و عربستان سعودی روابط دیپلماتیک ندارند ولی هر دو مواضع خصمانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه دارند.

وزیر انرژی اسرائیل افزود: اگر آمریکا به سعودی‌ها اجازه غنی سازی اورانیوم را بدهد یا از استانداردهای مربوط به منع اشاعه تسلیحات کوتاه بیاید، آنگاه شما به تلاش های مربوط به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای لطمه می‌زنید، بنابراین مطمئن هستم که آمریکایی‌ها به نگرانی‌های ما گوش می‌دهند.

اشتاینیتز اظهار داشت: اسرائیل از توسعه نیروگاه هسته‌ای عربستان حمایت می‌کند به شرطی که شامل استانداردهای طلایی مربوط به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شود و عربستان سعودی اورانیوم مورد نیازش را از آمریکا خریداری کند.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب