پر بازدیدترین مطالب

آیا روسیه و آمریکا مصالحه می کنند؟در حالیکه ارتش سوریه آماده آزادسازی مناطق جنوبی شده، آمریکا ممکن است طرح برچیدن پایگاه التنف و تخلیه مخالفان مسلح به شمال سوریه را به روسیه بدهد.

به گزارش سخن آشنا، روزنامه «نیزاویسیممایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشت: آمریکا ممکن است به‌خاطر سرنوشت مناطق جنوبی سوریه، امتیاز جدی به روسیه بدهد. در شرایطی که گفته می شود نیروهای دولتی سوریه خود را آماده عملیات تهاجمی در استان‌های قنیطره، سویداء و درعا کرده‌‌اند، وزارت امور خارجه آمریکا طرحی ریخته که امکان ممانعت از تشدید درگیری‌های نظامی در جنوب سوریه را فراهم می کند. در این طرح مسئله برچیده شدن پایگاه نظامی آمریکا و تخلیه نیروهای مسلح مخالف به مناطق شمالی سوریه در نظر گرفته شده است. به عقیده کارشناسان، طرف آمریکایی در ازای این اقدام، انتظار دارد تا روسیه اجازه ندهد که نظامیان ایرانی به مناطق جنوبی سوریه دسترسی پیدا کنند.

حمله نیروهای دولتی سوریه به مناطق جنوبی که جزو منطقه کاهش تنش مورد توافق روسیه، آمریکا و اردن در سال 2017 است، ظاهرا چندان دور نیست. طبق اطلاعات نشریه عرب زبان «شرق الاوسط»، هواپیماهای ارتش سوریه طی هفته گذشته اعلامیه‌هایی را در آسمان استان درعا که تقریبا 70 درصد آن تحت کنترل مخالفان به اصطلاح میانه رو قرار دارد، پخش کردند که در آن از گروه‌های مسلح خواسته شده تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند، در غیراین صورت عملیات تهاجمی آغاز خواهد شد.

منابع این نشریه همچنین گفته‌اند که "دیوید ساترفیلد" مشاور وزیرخارجه آمریکا در امور خاورمیانه در حال کار روی پیشنهادی است که می تواند مورد توجه روسیه قرار بگیرد. یکی از مفاد این پیشنهاد خروج نیروهای مسلح مخالف از مناطق جنوبی و تخلیه آنها به استان ادلب در شمال سوریه است. طبق این طرح، ممکن است بین سوریه و اردن نیز پستهای بازرسی مرزی بوجود آید. حتی امکان برچیده شدن پایگاه نظامی "التنف" آمریکا در نزدیکی مرز سوریه و عراق نیز در این طرح آمده است. این مسئله یکی از درخواستهای دیرین رهبران روسیه است.

"سرگئی لاوروف" در ماه فوریه در مصاحبه با «یورونیوز» گفته بود: «برای ما مهم است که آمریکایی‌ها منطقه التنف به مساحت 55 کیلومتر که بطور یکجانبه تحت کنترل خود درآورده‌اند را آزاد کنند.»

لاوروف روز گذشته (دوشنبه) نیز در مورد طرح مشاور وزیر خارجه آمریکا گفت: «این پایگاه (التنف) به دلایل غیرمنطقی بوجود آمده و این مسئله از لحاظ نظامی اصلا قابل درک نیست و مقامات نظامی ما در تماس‌ها با همتایان آمریکایی خود نیز همواره این موضوع را عنوان کرده‌اند و ما انتظار داریم که این طرح فقط در حرف نبوده و واقعا به آن عمل شود.» وزیرخارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مناطق جنوبی خاک سوریه باید در کنترل نیروهای دولتی درآید.

عزم راسخ دمشق برای آزادسازی مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح

"فیصل مقداد" معاون وزیر خارجه سوریه نیز هفته گذشته در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» روسیه اعلام کرد که دمشق به آزادسازی بدون خونریزی مناطق تحت تسلط گروههای مسلح امیدوار است،هرچند رهبران سوریه حق خویش می دانند تا در صورت نیاز از سناریوی نظامی هم استفاده کنند.

البته اینکه ابتکارعمل دیپلماتیک مشاور وزیرخارجه آمریکا بطور واقعی شکل بگیرد، جای سئوال دارد، چرا که ساترفیلد بزودی از این سمت برکنار شده و سمت جدیدی در سفارت آمریکا در ترکیه بدست خواهد آورد.

نمی‌توان روی صداقت آمریکا در مورد این طرح اطمینان داشت

در محافل کارشناسی معتقدند که آمریکا در ازای این امتیازدهی، ممکن است از روسیه بخواهد که عدم دسترسی ایران به مناطق جنوبی سوریه را تضمین کند. "آنتون مارداسوف" کارشناس شورای امور بین الملل روسیه به این روزنامه گفت: «پایگاه التنف برای آمریکایی‌ها نه تنها از لحاظ اعمال فشار اقتصادی بر دولت بشار اسد، بلکه به خاطر ممانعت از فعالیت ایران در این منطقه دارای اهمیت است. برای همین منظور هم آنها اخیرا پایگاه دیگری در خاک اردن و نزدیک مرز سوریه ایجاد کرده اند. با توجه به اینکه در آنجا بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین نیز مستقر شده، آمریکایی‌ها می توانند این منطقه را کنترل کنند، حتی اگر از پایگاه التنف صرف‌نظر کنند. هرچند بعید است بتوان تصور کرد که آنها فقط برای توافق با روسیه دست به چنین اقدامی بزنند. ولی قطعا آنها نیز در ازای آن امتیاز خاصی از مسکو خواهند گرفت و چه مسئله‌ای مهمتر از تضمین عدم حضور نظامیان ایرانی در مناطق جنوبی سوریه.»

منبع: تسنیم

آخرین مطالب