مهمترین عناوین خبری

ورود کاربران

اخبار ویژه

نتانیاهو و طبل تو خالی جنگ با غزهاقدامات خصمانه و تشدید فشارهای رژیم صهیونیستی بر ساکنان نوار غزه طی ماه‌های اخیر همچنان که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعتراف می‌کند بواسطه استیصال و وحشت صهیونیست‌ها از تداوم پرقدرت‌تر مقاومت در میان فلسطینیان بویژه ساکنین نوار غزه علی رغم تمامی فشارها می‌باشد

 Ù†ØªØ§Ù†ÛŒØ§Ù‡Ùˆ و طبل تو خالی جنگ با غزه

سخن آشنا- تهدیدات مقامات رژیم صهیونیستی این روزها برای آغاز تهاجم نظامی به غزه افزایش یافته است به صورتی که طی روز گذشته تلویزیون این رژیم اعلام کرد که نتانیاهو به ارتش این رژیم دستور داده در صورت پایان نیافتن «تظاهرات بازگشت» در غزه، آماده آغاز عملیات نظامی در این منطقه باشد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تهدید کرده است: «ما آماده انجام عملیات نظامی در نوار غزه هستیم و این صرفا در حد حرف نیست». نتانیاهو در حالی وجود بحران انسانی در نوار غزه را به عنوان دلیل امکان آغاز عملیات نظامی بر علیه حماس اعلام کرده است که این رژیم خود از ژوئن 2007 تاکنون در اقدامی غیرقانونی با بستن تمامی گذرگاه‌ها و محاصره تمام عیار دریایی، هوایی و زمینی غزه ارتباط ساکنان این منطقه پرتراکم (پرتراکم ترین منطقه در جهان با حدود 2 میلیون نفر جمعیت) با جهان بیرون را کاملاً قطع و آن را رسماً به زندانی عمومی تبدیل کرده است.

از سوی دیگر تهدیدات مقامات صهیونیستی برای تجاوز نظامی به خاک غزه در حالی است که این رژیم از سال 2006 تا کنون 3 حمله بزرگ به غزه ترتیب داده است، که آخرین مورد آن در سال 2014 صورت گرفت و در تمامی این جنگ‌ها بدون دستیابی به هدف آغازین جنگ در خلع سلاح گروه‌های مقاومت در نهایت مجبور به عقب نشینی و پذیرش شکست شده بود.

 

وخامت اوضاع انسانی در غزه

وخامت اوضاع انسانی در نواز غزه به دلیل ناتوانی مردم در تامین سوخت، غذا و دارو و همچنین عدم پرداخت حقوق کارمندان بحرانی گزارش می‌شود. تا پیش از محاصره بخش بیشتر برق مورد نیاز غزه از سرزمین‌های اشغالی به این منطقه می‌رسید اما با آغاز محاصره و اقدام صهیونیست‌ها در قطع انتقال برق، تنها نیروگاه این منطقه وظیفه تامین برق را بر عهده گرفت که تنها می‌تواند بخش کوچکی از این نیاز را جبران کند که این امر موجب قطع برق گسترده و طولانی مدت برای ساکنان این منطقه شده است که بر مشکلات مردم بسیار افزوده است چنانکه بیمارستان‌ها و سایر خدمات عمومی را در اجرای وظایف خود تحت شعاع قرار داده است. با این وجود به واسطه عدم تامین سوخت لازم برای خوراک تنها نیروگاه منطقه هم اکنون خاموشی‌ها بسیار زیاد و به 16 ساعت در روز افزایش یافته است. این امر موجب شده تا سازمان ملل بارها نسبت به وخامت اوضاع انسانی در غزه هشدار دهد که در آخرین مورد 27 تیر 1397 جیمی مک گولدریک هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در اراضی اشغالی ضمن نگران‌کننده خواندن تاثیرات و پیامدهای توقف ورود سوخت به نوار غزه بر بخش بهداشت و خدمات آب و فاضلاب در این باریکه خواستار اتخاذ تدابیر فوری برای جلوگیری از وخامت اوضاع انسانی در باریکه غزه در پی تشدید محاصره تحمیلی رژیم صهیونیستی بر این منطقه شد.

وی طی روزهای گذشته اعلام کرد که که قطر در حال خرید سوخت برای راه اندازی مجدد تنها نیروگاه غزه می‌باشد.

گولدریک روز سه شنبه گفت که این کار مقدار خاموشی را کاسته و دسترسی مردم به برق را تا حدود هشت ساعت در روز افزایش می‌دهد.

قطر به عنوان بخشی از یک توافق که در چند هفته گذشته منعقد گردید، موافقت کرد که خرید سوخت مورد نیاز برای تأمین سوخت نیروگاه تولید برق در غزه را تامین کند. هنوز مشخص نشده است که آیا قطر متعهد به تامین درازمدت منابع می‌باشد یا نه؟

منابع مالی فلسطینی در غزه گزارش دادند که سوخت تامین شده توسط قطر از طریق گذرگاه مرزی کرام شالوم با میان اراضی اشغالی و نوار غزه وارد این منطقه گردید. همچنین روزنامه لبنانی الاخبار اعلام کرد که سازمان ملل متحد مبلغ سه ماه حقوق کارمندان در نوار غزه را پرداخت می کند.

 

 

از سوی دیگر تظاهرات گسترده‌ای روز دوشنبه 8 مارس از سوی ساکنان غزه علیه اقدام غیرقانونی مقامات صهیونیستی در کاستن از محدوده صید قایق‌های فلسطینی در دریا از 9 مایل به 6 مایل برگزار شد که با هجوم نظامیان صهیونیستی به جمع تظاهرکنندگان به خشونت کشیده شد و بنابر اعلام وزارت بهداشت و درمان حماس، در مجموع 29 فلسطینی در این اعتراضات زخمی و 11 نفر نیز توسط نظامیان صهیونیستی نیروهای بازداشت شدند.

 

 

آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که دستور این اقدام را وی صادر کرده بود اعلام کرد این اقدام را در پاسخ به تداوم تظاهرات هفتگی مردم در نوار غزه موسوم به «روز بازگشت» صورت می گیرد. لیبرمن همچنین تصریح کرد که گذرگاه تجاری کرم ابو سالم در مرز غزه نیز به همین سبب تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.

 

تظاهرات بازگشت و چالش بالن‌های آتش زا

اقدامات خصمانه و تشددی فشارهای رژیم صهیونیستی بر ساکنان نوار غزه طی ماه‌های اخیر همچنان که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعتراف می‌کند بواسطه استیصال و وحشت صهیونیست‌ها از تداوم پرقدرت‌تر مقاومت در میان فلسطینیان بویژه ساکنین نوار غزه علی رغم تمامی فشارها می‌باشد که خود را به شکل تظاهرات مسالمت‌آمیز هفتگی روز بازگشت خود را نمایان می‌کند. این تظاهرات مسالمت‌آمیز که با سرکوب شدید نظامیان صهیونیستی تاکنون بالغ بر صدها کشته و هزاران زخمی درپی داشته است، جمعه گذشته برای بیست و هشتمین هفته متوالی با حضور گسترده فلسطینیان برگزار و با تیراندازی نظامیان صهیونیست به سوی تظاهرکنندگان سه شهید از جمله یک نوجوان 14 ساله و ده‌ها زخمی در پی داشت.

 

 

این تظاهرات مسالمت‌آمیز که پس از اقدام غیرقانونی و تجاوزکارانه آمریکا در انتقال سفارت خود از تلآویو به بیت المقدس ۱۴در مه ۲۰۱۸ گذشته آغاز شد، وحشت و استیصال مقامات صهیونیستی در پی داشته چرا که موجب ظهور جبهه جهانی علیه این رژیم در فضای بین‌المللی و محکومیت اقدامات این رژیم از سوی بیشتر کشورهای جهان شده است. همچنین این تظاهرات‌ها موج خشم ملت‌های مسلمانان منطقه را سبب شده و موضوع فلسطین را یک بار دیگر در کانون توجهات ملتها و دولت‌های مسلمان قرار داده است. بنابراین صهیونیست‌ها فکر می‌کنند که می توانند با اقدام نظامی علیه غزه بر تداوم این اعتراضات مهر پایان بدهند.

در بعدی دیگر طی ماه‌های اخیر با ضربات سنگین مالی استفاده از بالن‌های آتش‌زا توسط ساکنان غزه به منافع اقتصادی اشغالگران صهیونیستی، مقامات تل آویو درمانده از مقابله با این شیوه جدید مبارزه، تهدیدات گسترده و حتی حملاتی را علیه غزه داشته‌اند تا از تداوم این اتفاق جلوگیری کنند.

 

تلاش نتانیاهو برای فرار از مخمصه فساد مالی

موضوع مطرح شدن فساد مالی نتانیاهو و خانواده وی در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی فاکتور مهم دیگری است که در خوانش تهدیدات روزافزون مقامات صهیونیست باید مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه این واقعیت که جنگ خارجی و تجاوز به همسایگان همواره یکی از راهبردهای سران صهیونیستی برای فائق آمدن بر بحران‌های داخلی و خارجی در طول حیات نامشروع این رژیم بوده است وجود دارد. هم اکنون نتانیاهو تحت فشار برای استعفا و یا برگزاری انتخابات زودهنگام قرار دارد که به زعم کارشناسان در صورت تحقق این امر وی شانسی برای تداوم نخست وزیری نخواهد داشت. در آخرین تحولات نسبت به موضوع فساد مالی نتانیاهو، همسر وی متهم به سواستفاده از اموال عمومی به مبلغ صدهزار دلار شده است و اولین جلسه علنی محاکمه «سارا نتانیاهو» روز یکشنبه 7 اکتبر در فلسطین اشغالی برگزار شد.

 

کارشکنی مقامات تشکیلات خودگردان همزمان با محاصره غیرانسانی

اما همزمان با فشارها و محاصره رژیم صهیونیستی، اقدامات تشکیلات خودگردان نیز مورد انتقاد از سوی رهبران حماس قرار گرفته است. این اقدامات به صورتی بوده که نتانیاهو طی جلسه مطبوعاتی مشترکی که هفته گذشته با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ترتیب داده بود، برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت وخامت اوضاع انسانی در غزه، محمود عباس رئیس جمهور فلسطین را عامل بحران معرفی و وی را به "تلاش برای خفه کردن منطقه با متوقف ساختن ورود پول به غزه" کرده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از اعلام تامین سوخت از سوی قطر برای غزه، مسئولان تشکیلات خودگردان مخالف این اقدام و هر گونه امتیاز و کمک به نوار غزه بدون نظارت و همکاری این سازمان، شده اند. به گزارش مرکز رسانه‌ای فلسطین، فوزی برهوم در ادامه تأکید کرد که این اقدامات دولت رامی الحمد الله دلیلی متقن بر نقش مخرّب آن در حمله به عوامل تقویت کننده مقاومت مردم غزه در برابر طرح‌های اشغالگر صهیونیست است.

سخنگوی حماس اظهار داشت که دولت وفاق ملی به ریاست رامی الحمد الله دیگر به لحاظ ملی و وظیفه محوله، صلاحیت اداره مسائل مربوط به فلسطین را ندارد و نمی‌توان به آن در مسائل مربوط به مردم این کشور اعتماد کرد.

اما همزمان با افزایش سطح تنش لفظی میان سران رژیم صهیونیستی و مقامات حماس روز سه شنبه، روزنامه العربی چاپ لندن اعلام کرد که عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر، در روزهای آینده برای فراهم کردن شرایط آتش بس مسان طرفین عازم سرزمین‌های اشغالی، رام‌الله و سپس اردن خواهد شد.

در این گزارش آمده است که کامل قصد دارد با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند و پیام محرمانه از عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر ، را مبنی بر تلاش برای حرکت به سوی آرامش و کاهش فشارها بر نوار غزه به وی انتقال دهد در غیر این صورت مصر نقش خود را به عنوان میانجی مذاکرات پایان داده و به طور یکجانبه با حماس به عنوان حاکم غزه و مسئول مرز مشترک با سینا کار خواهد کرد.

اما در کنار تلاش‌های مصر وحشت سران رژیم صهیونیستی از توانایی موشکی مقاومت و ریسک آغاز هرگونه جنگ با غزه بویژه پس از آنکه گوشه ای از توانایی های ارتقا یافته موشکی مقاومت در نوار غزه طی شلیک 200 راکت به اراضی اشغالی در اواسط ماه جولای گذشته به نمایش گذاشته شد و ضعف سیستم گنبدآهنین در دفع این حملات بیش از پیش نمایان گردید، اینکه سران جنگ طلب رژیم صهیونیستی اراده و اطمینان کافی از آغاز جنگ با فلسطینیان در نوار غزه را داشته باشند به طور جدی مورد تشکیک ناظران تحولات فلسطین می‌باشد.
منبع:الوقت

تاملی بر هزینه‌های سازش و مقاومت چرا آمـریکا «گاو شیردِه» خود را تحقیر می‌کند؟
IMAGE
شاید هیچکس در دنیا به اندازه دربار آل‌سعود از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا خوشحال نشد اما سخنان اخیر ترامپ درباره عربستان، این سرخوشی را به حسی...

پنج شنبه, 26 مهر 1397دست رد مقامات کویت بر سینه بن سلمان/احتمال ماجراجویی ولیعهد سعودی
IMAGE
ولیعهد سعودی اخیرا با هدف تحمیل خواسته های خود بر کویتی ها به این کشور رفت اما مقامات کویتی دست رد بر سینه وی زدند. سخن آشنا-  این روزها اخبار زیادی درباره...

پنج شنبه, 26 مهر 1397تغییر نخست‌وزیر، تاکتیک سعودی- اماراتی برای سرپوش گذاشتن بر وضعیت بحرانی در جنوب یمن
IMAGE
هدف اصلی متجاوزان آن است که اولاً ضربه سنگین اعتراضات جنوبی‌ها به اعتبار ائتلاف متجاوزین به یمن در بعد بین المللی را کمرنگ کنند و آن را به موضوعی اقتصادی...

پنج شنبه, 26 مهر 1397سند 2030 آسیبی در لباس خدمت است/ مراقب افراد نفوذی در آموزش و پرورش باشید
IMAGE
  آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: انتقال فرهنگ غربی در قالب برنامه‌های مختلف همچون 2030 از آسیب‌های امروز است و این سند آسیبی در لباس خدمت بود، غربی‌ها در...

پنج شنبه, 26 مهر 1397احترام به قانون تا مرز میز شهردار تهران
IMAGE
۲۴ آبان ماه آخرین فرصت مدیران بازنشسته برای ترک محل خدمت شان است اما شورای شهر تهران و شهردار تهران همچنان در تلاa برای ماندن افشانی پشت میزش هستند. به...

پنج شنبه, 26 مهر 1397تصویب طرح تامین امنیت اربعین در کربلای معلی/ ممنوعیت پرواز پهپاد و کواد کوپتر
IMAGE
شورای استان کربلای معلی طرح امنیتی ویژه مراسم اربعین امام حسین (ع) را تصویب کرد. به گزارش سخن آشنا و به نقل از شبکه تلویزیونی الفرات، شورای استان کربلا در...

پنج شنبه, 26 مهر 1397خواسته اوپک از کشور‌های عضو این سازمان: از اظهارنظر درباره بهای نفت خودداری کنید
IMAGE
سازمان کشور‌های صادرکننده نفت «اوپک» از اعضای این سازمان خواست از اظهارنظر درباره بهای نفت در بازار‌های جهانی خودداری کنند. به گزارش سخن آشنا به نقل از...

پنج شنبه, 26 مهر 1397‌الزامات شکستن حصر اقتصادی
IMAGE
عملکرد مسئولان به‌ویژه در قوه مقننه و مجریه نشان می‌دهد که جهاد اقتصادی از اولویت برخوردار نبوده و کماکان نگاه به حل مشکلات از طریق کنار آمدن با دشمن بر...

پنج شنبه, 26 مهر 1397بسته جدید حمایت از تولید به کجا رسید؟/ نماینده مجلس: نظرات بخش خصوصی در تصمیم‌گیری دولت لحاظ نمی‌شود
IMAGE
به گزارش سخن آشنا ،اواسط تابستان امسال بود که وزیر صمت اعلام کرد وزارتخانه مطبوعش به دنبال تصویب بسته حمایتی جدیدی برای حمایت از تولید است. محمد...

چهارشنبه, 25 مهر 1397رحیم‌پور ازغدی: برای بچه‌هایشان در آمریکا ۱۲ هزار دلار می‌فرستند بعد می‌گویند این چه مملکتی است!/ نباید به مسؤولان فاسد اجازه حاکمیت بدهیم
IMAGE
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگیبا اشاره به اهمیت جوانگرایی در کشور اظهارداشت: باید مدیران پیرو خسته کنار بروند و جوانان آگاه، متعهد، انقلابی و باسواد...

پنج شنبه, 26 مهر 1397سکوت و انفعال تحقیرآمیز سفارت ایران در اتریش؛ بیش از ۱۰۰ روز از بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا گذشت/ روزه سکوت وزارت‌خارجه ادامه دارد
IMAGE
لازم و ضروری است که دستگاه دیپلماسی و سفارتخانه‌های ایران در کشورهای اروپایی و به خصوص سفارت ایران در اتریش، این انفعال تحقیرآمیز را کنار گذاشته و به...

پنج شنبه, 26 مهر 1397۴ شهردار و سرپرستی که به کارنامه قالیباف "نزدیک" هم نشدند/ چرا اصلاح‌طلبان اصراری به ماندن «افشانی» ندارند؟!
IMAGE
محمدرضا عارف در دیدار با اعضای شورای شهر از آنها گلایه کرده است که چرا در هنگام انتخاب شهردار به مسئله بازنشسته بودن افشانی توجه نکرده‌اند؟ سخن آشنا -...

پنج شنبه, 26 مهر 1397آغاز گام دوم تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ نقش ۳۰۰۰ نخبه در تدوین الگو
IMAGE
معاون علمی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت از شروع گام دوم تدوین این الگو خبر داد و گفت: مأموریت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ۲ سال آینده شامل تبیین...

پنج شنبه, 26 مهر 1397قول معتبر برخی علما در شهادت امام حسن(ع)/ ولادت امام کاظم(ع) صفر یا ذی‌الحجه؟/ نظر مراجع درباره عزاداری هفتم صفر
IMAGE
هفتم صفر از سال ها پیش در میان بزرگان و علما به عنوان روز شهادت قوی تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد....

چهارشنبه, 25 مهر 1397زندگی عقلانی در حکمت‌های لقمانی-بخش اول
IMAGE
  موعظه‌ها پندهای عام است که موجبات تذکر آدمی را فراهم می‌آورد تا همواره هدف و مقصود از یاد نرود و در مسیر دیگر و خلاف مقصود گام بر ندارد و حرکت نکند....

سه شنبه, 24 مهر 1397مناسبت ها